لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۵

سرخط‌ خبرها

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمریکا خواستار تقویت ناتو در افغانستان است

دیک چینی ، معاون رئیس جمهوری آمریکا، که امروز صبح بدون اعلام قبلی، وارد کابل شد، با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفت و گو کرد. آقای چینی که برای دیداری ده روز از کشورهای خاورمیانه در منطقه است ، از عُمان به کابل رفت. دیک چینی در کنفرانس خبری مشترکی باحامد کرزی، برتعهد آمریکا درقبال افغانستان تاکید کرد اما افزود که آمریکا مایل است سایر اعضای ناتو بر شمار نیروهای خود در افغانستان بیفزایند.
بگفته سخنگوی آقای چینی، جرج بوش، رئیس جمهوری آمریکا از او خواسته بود تا پیش از اجلاس سران ناتو در رومانی به کابل برود. معاون رئیس جمهوری آمریکا با سربازان و فرماندهان آمریکا و ناتو در افغانستان نیز دیدار می کند

لاوروف با اسد در دمشق دیدار کرد

سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه امروز در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت و گو کرد. این مذاکرات، پیش از اجلاس سران عرب در ماه آینده ، انجام می شود و در آن، درباره روند صلح خاورمیانه و بن بست سیاسی لبنان گفت و گو شد.
بگفته سخنگوی سفارت روسیه در دمشق، امکان برگزاری کنفرانس صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها در مسکو، نیز مطرح شد. آقای لاورف عصر امروزراهی اسرائیل و سپس مناطق فلسطینی می شود.

"گزارشگران بدون مرز" نوروز را تبریک گفت

"گزارشگران بدون مرز"، سازمان جهانی مدافع آزادی بیان و حقوق دست اندرکاران رسانه های گروهی که مقر آن در پاریس پایتخت فرانسه است، فرا رسیدن نوروز و آغاز سال ۱۳۸۷ را تبریک گفته است. "گزارشگران بدون مرز" در تبریک نوروزیش می نویسد:

" دوستان، همکاران و همياران ارجمند
در طليعه سال نو بهترين آرزوهای ما را برای سلامت ، سعادت و موفقيت پذيرا باشيد.
سالی ديگر پر از زمستان و سردی، و بد عهدی ايام، بسر کرديم.
برای شما، سالی که چون پار نباشد، اميد و قلم و دل بيداران ز بيداد نلرزد، آرزومنديم.
قلم هاتان پايدار که در فصل دروِ ياس ها، با ماندن و نوشتن، شکوفه های اميد را پاس داشتيد.
بيداريتان چون بنفشه نويد هميشگي بهاران و قلم هاتان هماره مژده بخش آزادی باد، تا ياری در بند نماند و زندان برای بيان آزاد، فراموشان باد."

گوگل هم سفره هفت سین چیده است

گوگل، بزرگ ترين موتور جست وجوی شبكه جهانی اينترنت، که به مناسبتهای ویژه مختلف، لوگوی صفحه اول سايتش را تغيير می دهد، امروز (اول فروردینماه)، بمناسبت عید نورز، لوگوی بسیار زیبایی از هفت سین در صفحه اول گوگل فارسی خود گذاشته است.

بهای نفت در خاور دور کاهش یافت

بهای نفت در ساعات پایانی معاملات در بازار خاوردور، امروز (پنجشنبه اول فروردینماه) به زیر بشکه یی یکصد دلار کاهش یافت. هر بشکه نفت خام شیرین سبک، برای تحویل پانزده روزه در ماه مه، با دو و دلار هفتاد و دو سنت کاهش، به نود ونه دلار و هشتاد و یک سنت رسید.

دالائی لاما: آماده ام به چین بروم

دالائی لاما، رهبر بوداییان تبت امروز گفت: او همواره آماده است با رهبران چین ، که دالائی لاما آن ها را "رهبران چینی ما"، خواند، بویژه با هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، دیدار و گفت و گو کند. دالائی لاما افزود که آماده است به بیجینگ (پکن سابق) برود و با پرزیدنت "هو" دیدار کند. چین دالائی لاما را به سازماندهی خشونت ها در لهاسا، مرکز تبت متهم کرده اما دالائی لاما خواهان پایان خشونت ها در آن منطقه شده است.

همزمان، برپایه گزارش های رسیده ، جناح هایی از استقلال طلبان تبت برخورد ملایم دالائی لاما با حاکمان چین را به زیر سوال برده اند و می گویند: این روش در چهل سال گذشته نتیجه بخش نبوده است.

سناتور مک کین میهمان نخست وزیر بریتانیاست

سناتور جان مک کین، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برای دیدار با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا بامداد امروز (پنجشنبه اول فروردین ماه) وارد لندن شد. در این دیدار، میزبان و میهمان درباره عراق، وضع اقتصاد جهانی و موضوعات مربوط به تغییرات جهانی ِ آب و هوا گفت و گو خواهند کرد. سناتور مک کین که پس از سفر به خاورمیانه به لندن آمده است ، روز سه شنبه در عراق گفت : خروج نابهنگام نیروهای آمریکایی از عراق، سبب گستاخ تر شدن جمهوری اسلامی و القاعده برای مداخله در امور داخلی عراق می شود.

چینی با کرزی در کابل دیدار کرد

دیک چینی ، معاون رئیس جمهوری آمریکا، که امروز صبح (پنجشنبه اول فروردین ماه) بدون اعلام قبلی، وارد کابل شد، با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفت و گو کرد. آقای چینی که برای دیداری ده روز از کشورهای خاورمیانه در منطقه است، از عُمان به کابل رفت. بگفته سخنگوی آقای چینی، جرج بوش، رئیس جمهوری آمریکا از او خواسته بود که پیش از اجلاس سران ناتو در رومانی، به کابل برود. معاون رئیس جمهوری آمریکا با سربازان و فرماندهان آمریکا و ناتو در افغانستان نیز دیدار می کند.

بوش به رادیو فردا گفت آمریکا از آزادی در ایران حمایت میکند

جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری آمریکا در گفتگویی اختصاصی با رادیو فردا اظهار داشته است که مردم آمریکا، احترام بسیاری برای تاریخ و فرهنگ ایرانی دارند و چنانچه دولت ایران میخواهد به انزوای بین المللی خود پایان دهد باید بطور قابل تایید، تلاش برای دستیابی به سلاحهای هسته ای را متوقف کند.


جرج بوش گفت، روابط آمریکا و ایران، فرصت عادی شدن را دارد اگر دولت ایران، تصمیمات متفاوتی درباره برنامه هسته ای اش اتخاذ کند.


دولت ایران گفته است در پی ساخت سلاحهای هسته ای نیست.


رئیس جمهوری آمریکا که سال نوی خوشی را برای ایرانیان آرزو کرد گفت، وی بسیار علاقمند است که ببیند، ایران به نوع کشوری تبدیل شود که در آن آزادی بیان و مذهب وجود دارد.


جرج بوش در پیامش به جوانان ایران گفت که روزی کشورشان آزاد خواهد شد و نیز به زنان ایران گفت که زنان آمریکا در کنار آنها ایستاده اند.


معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیداری اعلام نشده وارد کابل شد

دیک چینی، معاون رئیس جمهوری آمریکا در دیداری اعلام نشده، وارد افغانستان شده است.


دیک چینی، صبح امروز ( پنجشنبه 20 مارس ) از عمان به کابل، پایتخت افغانستان پرواز کرد و بلافاصله داخل جلسه ای با حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان شد.


لی ان مک براید، سخنگوی چینی گفت، جرج بوش، رئیس جمهوری آمریکا از چینی خواسته است پیشاپیش نشست ماه آتی ناتو در رومانی با حامد کرزای دیدار کند


محمود احمدی نژاد اجرای طرح بزرگی در سال نو را وعده داد

محمود احمدي نژاد، رييس جمهوري اسلامی در پيام نوروزی خود از اجرای طرح بزرگی در سال 1387 برای تحول اقتصاد كشور و ريشه كن كردن نابسامانيهاي موجود اقتصادي سخن گفته است.


محمود احمدی نژاد در پیام نوروزی خود گفته است که در سال 86، دولت در يك كار بسيار فشرده و مستمر با حضور صاحبنظران و كارشناسان يك طرح بزرگ تحولي اقتصاد را آماده كرده است كه اطلاعاتش به استحضار ملت ايران خواهد رسيد.

آیت الله خامنه ای سال نو را سال نوآوری و شکوفایی نامید

آيت الله علی خامنه‌اي، رهبر جمهوری اسلامي در پيام نوروزي خود، سال 1387 را سال نوآوري و شكوفايي نام نهاده و از مسوولان خواسته است با تلاش خود، فعاليتها در بخشهاي مختلف در سال گذشته را به شكوفايي برسانند.


بگزارش رسانه های دولتی ایران، آیت الله خامنه ای در پيام نوروزی خود همچنين ابراز اميدواري كرده است که نوآوري فضاي كشور را فرا بگيرد و سال نو، سالي خوب و پربار براي تمامي مسلمانان بخصوص ملت ايران باشد.


ساعت رسمي ایران يك ساعت جلو كشيده ميشود

در ایران از نیمه شب امشب ( پنجشنبه اول فروردين ) ساعت رسمي كشور يك ساعت به جلو كشيده مي‌شود.


غلامحسین الهام، سخنگوي دولت جمهوری اسلامی با اشاره به نتايج بررسيهاي كارشناسي دولت در خصوص تغيير ساعت رسمي كشور كه بيانگر هزينه‌هاي مختلف مالي و اجتماعي براي اين كار است، گفت، با اين حال از ساعت 24 اول فروردین، ساعت رسمی ایران، یک ساعت به جلو کشیده میشود.


بگزارش خبرگزاری دولتی ايرنا، غلامحسين الهام با بيان اينكه بررسي‌هاي كارشناسانه دولت نشان داده كه تغيير ساعت در نيمه نخست سال موجب افزايش مصرف برق مي‌شود، افزوده است با تغيير ساعت، هزينه‌هاي مالي پنهان ديگري از جمله براي تنظيم و هماهنگي ساعت پروازهاي بين‌المللي و تنظيم و تطبيق ساعات كار بانكها و موسسات مالي با خارج از كشور ايجاد مي‌شود.


چین میگوید اعتراضات تبت به ایالتهای دیگر سرایت کرده است

بگزارش رسانه های دولتی چین، اعتراضات ضد دولتی در تبت که هفته گذشته آغاز شد به ایالتهای دیگر نیز سرایت کرده است.


خبرگزاری شین هوا گزارش داده است شورشهایی در مناطقی از ایالتهای سیچوان و گانسو در چین که در مجاورت تبت قرار دارند و بومیان تبتی از ساکنان آن هستند روی داده است.


این خبرگزاری میگوید، مغازه ها و ادارات دولتی در سیچوان خسارت دیده اند.


مقامات دولتی چین، مسئول این ناآرامیها را دالای لاما، رهبر روحانی تبعیدی بودائیان تبت میدانند و میگویند وی میخواهد در آستانه بازیهای المپیک پکن که در تابستان برگزار میشود، چهره چین را تخریب کند.


دالای لاما این اتهام را تکذیب کرده و خواهان پایان خشونتها شده است.مناقشه در عراق وارد ششمین سال خود شد

مناقشه در عراق، وارد ششمین سال خود شده است.


امروز ( پنجشنبه 20 مارس ) مصادف است با پنجمین سالگرد آغاز جنگی که تحت رهبری آمریکا رژیم صدام حسین را در سال 2003 سرنگون کرد.


جلال طالبانی در اطلاعیه ای به این مناسبت گفت، اشغال عراق به عصر شکنجه و ستم صدام پایان داد.


با اینحال وی هشدار داد که عراق همچنان با چالشهایی جدی چون خشونت، تروریسم و فساد روبروست.


کشتی آزاد ایران در آسیا دوم شد

در پايان بيست و يكمين دوره مسابقات قهرمانی كشتی آزاد آسيا در جزيره جيجو كره جنوبی تيم ملي كشتی آزاد ژاپن با ۴۹ امتياز به مقام قهرمانی دست يافت.
تيم ايران در اين مسابقات با ۴۸ امتیاز به مقام دوم رسيد.
تيم های مغولستان با ۴۷ و كره جنوبي با ۴۶ امتياز در رده های پایین تر جای گرفتند.

از روسری بسر کردن وزیر خارجه سویس انتقاد شد

روزنامه ها و شمار بسیاری از نمایندگان پارلمان سویس از وزیر خارجه این کشور، بدلیل روسری بسر کردن ِ او در جریان دیدارش از ایران، بشدت انتقاد کرده اند. روزنامه های سویس در شماره های امروز خود، عکس خانم میشلین کالمی- ری – وزیر خارجه را با روسری سفیدش در حال دیدار با محمود احمد ی نژاد رئیس جمهوری اسلامی در مراسم امضای توافقنامه خرید گاز از ایران چاپ کرده اند. نمایند گان احزاب سوسیال دمکرات، سوسیال مسیحی و لیبرال درپارلمان سویس، با انتقاد شدید از وزیر خارجه، او را به تسلیم شدن در برابر خواست سران جمهوری اسلامی و فراهم کردن وسیله تبلیغات برای حکومت تهران وتوجیه سرکوبی حقوق زنان در ایران متهم کرده اند.
نمایده حزب سوسیال دمکرات در پارلمان گفت: مسلم است که ما باید به آداب و رسوم کشورها احترام بگزاریم اما همبستگی با زنان ایران که با حجاب اجباری مبارزه می کنند، به کجا رفته است؟
آمریکا هم امضای توافقنامه تهران و برن برای خرید گاز طبیعی از ایران را "ارسال پیامی نادرست" به جهانیان خوانده است.

تغییر ساعت در ایران: فردا، نیمه شب

غلامحسین الهام ، سخنگوی دولت محمود احمد ی نژاد، امروزاعلام کرد که ساعت رسمی ایران از نیمه شب اول فروردین ماه آینده (فردا)، یک ساعت به جلو برده می شود. آقای الهام افزوده : دولت همچنان با این کار مخالف است، وبرای جلوگیری از آثار منفی مالی و اجتماعی تغییر ساعت، تلاش می کند که مصوبه مجلس در این مورد لغو شود. دولت محمود احمدی نژاد از آغاز سال ۱۳۸۵، تغيير فصلی ساعت رسمی در ایران را لغو کرد اما چندی بعد، مجلس شورای اسلامی، آیین نامه شورای وزیران دولت محمود احمدی نژاد در این باره را نادیده گرفت، و طرح قانونی تغییر فصلی ساعت در ایران را بتصویب رساند. تغییر فصلی ساعت (دو بار در سال) بخصوص در دهه های اخیر بصورت معیاری بین المللی در آمده است که در همه کشورهای جهان رعایت می شود.

ارزش سهام در بازارهای جهانی بالا رفت

پس از اقدام دیروز بانک مرکزی آمریکا در کاهش نرخ پایه بهره بانکی در این کشور، شاخص های سهام در بازار های ژاپن، هنگ کنک، کره جنوبی ، سنگاپور و چین و همچنین کشورهای اروپایی امروز افزایش یافت.

بانک مرکزی آمریکا نرخ پایه بهره بانکی را در این کشور به دو و بیست و پنج دهم در صد کاهش داد.

امیر کویت پارلمان این کشور را منحل کرد

بگزارش رسانه های کویت، بفرمان شیخ صباح الاحمد آل صباح ، امیر کویت ، پارلمان این کشور امروز منحل شد و قرار است انتخابات پارلمانی زودتر ازموعد در این امیرنشین برگزار شود. امیر کویت امروز صبح ، پیش از اعلام انحلال پارلمان، جاسم محمد الخرافی ، رئیس مجلس را برای مشورت درباره راه های رفع اختلافات ِ دولت و مجلس کویت دعوت فرا خوانده بود. رئیس مجلس، پس از این دیدار، تنها گفت که فرمان انحلال پارلمان، برپایه قانون اساسی کویت صادر شده است اما از دادن اطلاعات بیشتر خوددار کرد. اکثریت پارلمان کویت، تا پیش از انحلال آن، در دست مخالفان دولت بود. دولت کویت، روز گذشته، با اعلام این که اکثریت پارلمان با آن همکاری نمی کند، استعفاء داد.

سه کشور دیگر استقلال کوسوو را به رسمیت شناختند

بلغارستان، کرواسی، و مجارستان در بیانیه مشترکی که همزمان در پایتخت های این سه کشور انتشار یافت، استقلال کوسوو را برسمیت شناختند. این سه کشور، اولین کشورهای منطقه یی هستند که استقلال ایالت کوسوو از صربستان را برسمیت می شناسند. صربستان و روسیه، با اعلام مخالفت آشکارشان با استقلال کوسوو ، در این زمینه بارها هشدار داده اند.

آفریننده "راز کیهان" درگذشت

آرتور سی کلارک، نویسنده بلندآوازه کتابهای علمی - تخیلی ،در سن ۹۰ سالگی در سری لانکا درگذشت. علت مرگ وی ایست قلبی اعلام شده است.

از مشهورترین داستان های ِ این نویسنده ، می توان به " ۲۰۰۱: ادیسه یی فضایی " اشاره کرد که بعدها استنلی کوبریک، کارگردان نامدار سینما، فیلمی جاودانه را بر پایه آن ساخت. این فیلم با نام "راز کیهان" بار ها در ایران نمایش داده شده است.

آرتور سی کلارک بریتانیایی بیش از ۱۰۰ اثر از خود به جای گذاشته است.

پاپ خواهان حل مسالمت آمیز مساله تبت شد

پاپ بندیکت شانزدهم رهبر کلیسای کاتولیک، از طرفهای درگیر در تبت خواست تا با گفت و گو و مدارا ، اختلافاتشان را حل کنند. پاپ افزود که خشونت هیچ مشکلی را حل نمی کند، که وضع را وخیم تر هم خواهد کرد.

برای نخستین بار یک زن به ریاست پارلمان پاکستان رسید


نمایندگان پارلمان پاکستان، برای نخستین بار، یک نماینده زن را بریاست پارلمان آن کشور برگزیدند. حزب مردم پاکستان به رهبری آصف زرداری ، همسر بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین و ترور شده پاکستان، خانم فهمیده میرزا را که برای سه دوره نماینده مجلس پاکستان بوده و از زنان فعال در بخش تجارت و صنعت است، نامزد ریاست مجلس کرده بود.

از ۳۴۲ نماینده پارلمان پاکستان، ۲۴۹ نفر به فهمیده میرزا رای دادند. حزب مردم پاکستان در انتخابات ماه گذشته این کشور، بیشترین آرا را بدست آورد اما برای تشکیل دولت ناگزیر از ائتلاف با احزاب دیگر است.

چینی با سلطان قابوس دیدار می کند

دیک چینی ، معاون رئیس جمهوری آمریکا که پس از دیداری دو روزه از عراق به عُمان رفته است، امروز (چهارشنبه بیست و نهم اسفندماه) در مسقط، پایتخت، با سلطان قابوس ، پادشاه این کشور گفت و گو می کند. آقای چینی در سفر نه روزه اش به خاورمیانه و ترکیه درباره مسائل عراق، فلسطینی ها و اسرائیل و راه های مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه و برنامه هسته یی ایران گفت و گو خواهد کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG