لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۶

سرخط‌ خبرها

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

رهبر جمهوری اسلامی، مخالفان دولت را به تلاش برای ايجاد جنگ داخلی در ايران متهم کرد

آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز يکشنبه مخالفان دولت را به تلاش برای ايجاد اغتشاش و جنگ داخلی در ايران متهم کرد.

آيت الله خامنه ای که در مشهد سخنرانی می کرد، همچنين گفت که نقشه اغتشاشگران برای تقسيم مردم به دو بخش با شکست مواجه شد و مردم در مقابل شورشگران و اغتشاشگران ايستادند.

وی اضافه کرد که همه کسانی که در عرصه سياسی به هر نامزدی در انتخابات رياست جمهوری رای داده بودند، پس از درک نقشه های دشمن حتی نسبت به کسانی که قبلا خوش بين بودند، تجديدنظر کردند.

سخنان آيت الله خامنه ای پس از انتقادهای روزهای اخير مير حسين موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان دولت، از سياست های حکومت جمهوری اسلامی در قبال معترضان به نتايج انتخابات رياست جمهوری صورت گرفته است.

رهبر جمهوری اسلامی همچنين با انتقاد از آمريکا، بريتانيا و اسرائيل، آنها را متهم کرد که در صحنه تبليغات و سياست جهانی از کسانيکه او آنها را اغتشاشگران و بدخواهان خواند، حمايت کردند.

آيت‌الله مکارم شيرازی خواستار توجه دولت احمدی نژاد به گرانی در ايران شد

خبرگزاری « ايلنا» گزارش داد که آيت الله ناصر مکارم شيرازی، مرجع تقليد اصولگرا در قم، خواستار سعه صدر در قبال ۱۴ ميليون نفری شد که در انتخابات رياست جمهوری به رقبای محمود احمدی نژاد رای دادند.

به گزارش اين خبرگزاری، اين مرجع تقليد در ديدار رئيس جمهوری اسلامی ايران که پيش از عيد نوروز انجام شد، گفت:« در ميان ۱۴ ميليون، نخبگانی هستند که بايد سعه صدر به خرج داد و از آنها که وفادار به نظام و رهبری هستند و بسيارند، استفاده کرد.»

آيت‌الله مکارم شيرازی ابراز اميدواری کرد که برخی مشکلات و نگرانی هايی که در حوزه داخلی و خارجی وجود دارد، در سال جاری حل شود.

وی خواستار توجه دولت به مسايل اقتصادی شد و گفت که مردم نسبت به گرانی‌ها، به خصوص نتايج اجرای طرح هدفمند شدن يارانه ها اظهار نگرانی می‌کنند.

اين مرجع تقليد همچنين ابراز اميدواری کرد زندانيانی که به گفته او « کار مهمی نکرده‌اند، ... آزاد شوند و قوه قضائيه با عوامل اصلی برخورد کند. »

کروبی نسبت به وضعيت تمام بازداشت شدگانِ پس از انتخابات رياست جمهوری ابراز نگرانی کرد

مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، نسبت به وضعيت تمام بازداشت شدگانِ پس از انتخابات رياست جمهوری، بويژه زندانيانی که به گفته او « کسی آنان را نمی شناسد و ماههاست در زندانند و هيچکس از حال آنان باخبر نيست»، ابراز نگرانی و تاسف کرد.

به نوشته سايت « جرس»، نزديک به اصلاح طلبان، آقای کروبی قول داد تمام تلاش خود را برای آزادی بازداشت شدگان پس از انتخابات به عمل خواهد آورد.

وی با ابراز تاسف از بازداشت های پس از انتخابات تاکيد کرد که با فشار بر روزنامه نگاران و فعالان سياسی، نمی توان جلوی واقعيت ها را گرفت و مردم، هوشمندانه وقايع را دنبال و تحليل می کنند.

آقای کروبی اين سخنان را در ديدار با بهمن احمدی آمويی، روزنامه نگاری که در روزهای اخير برای گذراندن مرخصی آزاد شده است، ابراز داشت.

آقای احمدی امويی پس از بازداشت در تير ماه سال گذشته و محاکمه در دادگاه به پنج سال زندان قطعی محکوم شده است.

نخست وزير تايلند به مخالفان خود پيشنهاد مذاکره داد

نخست وزير تايلند روز يکشنبه به مخالفان خود که خواستار برکناری اش از قدرت هستند، پيشنهاد مذاکره داد.

با اين همه، او درخواست مخالفان برای برگزاری انتخابات جديد را رد کرد.

در روزهای اخير، تظاهرات ۱۰۰ هزار نفری از سوی مخالفان دولت در بانکوک، پايتخت تايلند، صورت گرفته است.

نخست وزير تايلند گفت که دو تن از مقام های دولت خود را مامور مذاکره با مخالفان که به سرخ پوش شهرت يافته اند، کرده است.

مخالفان خواستار بازگشت تاکسين شيناواترا، نخست وزير سابق تايلند، هستند که در کودتای نظامی سال ۲۰۰۶ ميلادی از کار برکنار شد و اکنون در دبی زندگی می کند.

دولت تايلند هزاران مامور انتظامی را برای حفظ نظم بسيج کرده است.

نوری المالکی خواستار بازشماری آراء انتخابات پارلمانی عراق شد

نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز يکشنبه از کميسيون انتخابات اين کشور، خواست تا تقاضاهای چند بلوک سياسی برای بازشماری آرای انتخابات پارلمانی روز هفتم ماه مارس عراق را برآورده کند.

اين درخواست پس از آن صورت گرفت که بر اساس ۹۳ درصد شمارش شده آراء انتخابات پارلمانی عراق، ائتلاف «العراقيه»، ائتلافی از نيروهای سکولار شيعه و سنی به رهبری اياد علاوی، از ائتلاف «دولت قانون» به رهبری آقای المالکی، پيشی گرفته است.

در بيانيه ای که از سوی دفتر نوری المالکی منتشر شد، آمده است که وی به عنوان فرمانده نيروهای مسلح عراق می خواهد ثبات سياسی کشور را حفظ کند و مانع بازگشت به خشونت شود.

در مقابل، انتظار علاوی، يکی از اعضای ائتلاف «العراقيه»، به خبرگزاری فرانسه گفت که ائتلاف تحت رهبری آقای المالکی اقدام به تهديد و اعمال فشار بر کميسيون انتخاباتی عراق کرده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG