لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۷

سرخط‌ خبرها

دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: مقررات ایمنی هسته‌ای نیاز به بازنگری دارد

دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید وضعیت اضطراری پدید آمده در ژاپن روشن کرد که نقش این آژانس باید تغییر کند.

یوکیا آمانو، در نشست هیات مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین ‌گفت:
"نقش آژانس در زمینه ایمنی اتمی، باید دیگربار به آزمون گذاشته شود. اکنون روشن شده است که چگونگی تماس فوری کارشناسان با یکدیگر، هنگام بروز بحران‌ها، نیاز به اصلاحات جدی دارد".

دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون این‌که مستقیما از واکنش مقام‌های ژاپنی در برابر مشکلات پدید آمده پس از زلزه و سونامی انتقاد کند، دولت‌های عضو آژانس را به ارتباط سریع‌تر و ارایه جزییات بیش‌تر فراخواند.

اتحادیه عرب می‌گوید با عملیات نظامی علیه قذافی مخالف نیست

دبیرکل اتحادیه عرب می‌گوید به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و اجازه عملیات نظامی علیه رهبر لیبی، احترام می‌گذارد.

عمرو موسی، دبیر کل اتحادیه عرب، روز دوشنبه، در قاهره و در دیدار با دبیر کل سازمان ملل گفت که اتحادیه عرب با اجرای منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی مخالفتی ندارد.

بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز در جریان این دیدار گفت که تنها یک اقدام سنجیده و محکم می‌تواند مانع کشتار شهروندان لیبیایی به دست معمر قذافی شود.

پیش از دیدار با دبیر کل سازمان ملل، عمرو موسی، با انتقاد از حملات نظامی به لیبی، گفته بود که این حملات، آن چیزی نیست که اتحادیه عرب می خواست، و این موضوع، در نشست اضطراری اتحادیه عرب بررسی خواهد شد.

روسیه از عملیات نظامی علیه قذافی انتقاد کرد

نخست وزیر روسیه عملیات نظامی علیه معمر قذافی رهبر لیبی را به جنگ‌های صلیبی تشبیه کرد.

ولادیمیر پوتین امروز دوشنبه در یکی از کارخانه‌های تولید موشک‌های بالستیک روسیه ‌گفت اگرچه حکومت معمر قذافی دموکراتیک نیست اما ابن مساله عملیات نظامی علیه او را توجیه نمی‌کند.

روسیه همراه با چین دیگر عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هنگام تصویب قطعنامه برای اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی به این قطعنامه رای ممتنع داده بود.

یک فرمانده بلند پایه و ده‌ها افسر ارتش یمن به معترضان پیوستند

در پی پیوستن یکی از فرماندهان ارتش یمن به معترضان، حضور تانک‌ها و ادوات زرهی در خیابان‌های پایتخت این کشور افزایش چشمگیری یافته است.

بر پایه گزارش‌ها، ده‌ها تن از افسران ارتش یمن نیز اعلام کرده‌اند که از فرمانده خود که به معترضان پیوسته است، پشتیبانی می‌کنند.

سرلشگر علی محسن الاحمر، فرمانده یگان یکم زرهی ارتش یمن که پیش‌تر آجودان علی عبدالله صالح رییس جمهوری این کشور بوده است، امروز، دوشنبه، به خبرنگاران گفت که به جنبش اعتراضی مردم یمن پیوسته است.

هیلاری کلینتون: سال نو، سال اندیشیدن به رويدادهای خاورميانه است

وزیر خارجه آمریکا، در پیامی نوروزی، آغاز سال ۱۳۹۰ را به همه کسانی که نوروز را در سراسر جهان جشن می گيرند، شادباش گفت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، ابراز امیدواری کرد که سال نو با احساس تازه ای از اميدواری و تعهدی نو به حقوق بشر و آزادی های بنيادين که حق همگان است، پر بار شود.

وزیر امور خارجه آمریکا، در پیام نوروزی خود همچنین آورده است که تظاهرات مسالمت آميز در بخش بزرگی از خاورمیانه، برای رسیدن به حقوق و منزلت انسانی، ستایش برانگیز است.

نیروگاه اتمی ژاپن از کارگران تخلیه شد

کارگران باقی‌مانده در نیروگاه اتمی آسیب‌دیده ژاپن نیز این نیروگاه را ترک کردند.

به گفته سخنگوی آِژانس ایمنی صنعتی و اتمی ژاپن، امروز، دوشنبه، پس از این‌که دود خاکستری رنگی از مخزن سوخت هسته‌ای یکی از رآکتورها برخاست، کارگران ناگزیر به ترک نیروگاه شدند.

در روزهای گذشته و در پی زمین‌لرزه و سونامی سهمگین در ژاپن، شماری از کارگران و مقام‌های مسوول، تلاش می‌کردند.تا ازخطر نشت بیش‌تر مواد رادیو اکتیو از نیروگاه فوکوشیما جلوگیری کنند.

در جشن نوروز در افغانستان از طالبان خواسته شد اسلحه را بر زمین بگذارند

معاون رییس جمهوری افغانستان می‌گوید این کشور به دوران طالبان باز نمی‌گردد.

عبدالکریم خلیلی، معاون حامد کرزی، که در آیین جشن نوروز در مزار شریف سخن می‌گفت، از طالبان خواست تا اسلحه را بر زمین بگذارند.

انتظار می‌رود تا ساعاتی دیگر، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان نیز اعلام کند که تامین امنت بخشی از این کشور به نیروهای افغان واگذار می‌شود.

بانک جهانی هزینه های ناشی از زمین لرزه ژاپن را ۲۳۵ میلیارد دلار برآورد کرد

بانک جهانی می گوید زمین لرزه، سونامی و بحران اتمی در ژاپن دستکم ۲۳۵ میلیارد دلار برای این کشور هزینه خواهد داشت.

این نهاد بین المللی امروز (دوشنبه) در گزارشی آسیب های وارد شده به خانه ها و ساختار زیربنایی ژاپن را "بی سابقه" خواند و نوشت این کشور برای عبور از بحران پدید آمده به ۵ سال زمان نیاز خواهد داشت.

در این بین مقام های ژاپنی اعلام کرده اند آمار کشته شدگان زمین لرزه و سونامی از مرز ۱۸۰۰۰ تن گذشته است.

وزیر دفاع آمریکا از سطح روابط کشورش با روسیه تمجید کرد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، روابط کشورش با روسیه را ستود.
آقای گیتس که به روسیه سفر کرده است، امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگاران گفت همکاری روسیه با نیروهای بین المللی در افغانستان، حمایت مسکو از قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران و کره شمالی نشانگر همکاری‌های عمیق میان آمریکا و روسیه است.

این آخرین سفر رابرت گیتس به روسیه بعنوان وزیر دفاع آمریکاست. قرار است آقای گیتس در تابستان امسال بازنشسته شود.

نگرانی از طولانی شدن جنگ در لیبی بهای نفت را افزایش داد

در پی اظهار نظر معمر قذافی، رهبر لیبی، مبنی بر طولانی شدن جنگ در این کشور، بهای نفت در بازارهای جهانی با حدود ۲ دلار افزایش به ۱۰۳ دلار در هر بشکه رسید.
نفت برنت نیز در بازار لندن به ۱۱۵ دلار و ۸۵ سنت افزایش یافت.
سرمایه گذاران از آن نگرانند که ادامه جنگ در لیبی باعث شود، بازار جهانی بیش از آنچه که پیش بینی می شد، از نفت این کشور بی بهره بماند.

وزیردفاع آمریکا اقدام برای کشتن معمر قذافی را "غیرعاقلانه" خواند

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید، کشتن معمر قذافی، رهبر لیبی، در حمله نظامی کار "غیرعاقلانه ای" است.
آقای گیتس روز یکشنبه گفت، نیروهای ائتلاف باید در چارچوب قطعنامه شورای امنیت عمل کنند که هدفش حفاظت از غیرنظامیان در مقابل حملات ارتش حکومت لیبی است.
لیام فاکس، وزیر دفاع بریتانیا پیشتر گفته بود در صورتی که بتوان امنیت غیرنظامیان را تامین کرد، معمر قذافی، خود یک "هدف مشروع" برای حملات نیروهای ائتلاف به شمار می آید.

در حمله موشکی به اقامتگاه معمر قذافی یک ساختمان تخریب شد

در حمله موشکی نیروهای بین المللی به اقامتگاه معمر قذافی، رهبر لیبی، در شهر طرابلس، یک ساختمان تخریب شد.
یکی از مسئولان نیروهای ائتلاف که نامش فاش نشده است، به خبرگزاری فرانسه گفت، ساختمان تخریب شده مرکز "فرماندهی و کنترل" بوده است.
وی افزود، نیروهای ائتلاف در راستای اجرای قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت به حملات خود به اهدافی که مردم لیبی را "به طور مستقیم تهدید می کند"، ادامه می دهند.

آیت الله خامنه ای با اشاره به تحریم ها علیه ایران، سال جدید را سال "جهاد اقتصادی" خواند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، با اشاره به تحریم های بین المللی علیه ایران، سال جدید خورشیدی را سال "جهاد اقتصادی" نامگذاری کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای خامنه ای در پیام نوروزی خود، مساله اقتصادی را از اساسی ترین مسائل كشور خواند و از مسئولان حکومتی و مردم خواست تا در عرصه اقتصادی با "حركت جهادگونه" فعالیت كنند.

رئيس جمهوری آمريکا نوروز را به ايرانيان شادباش گفت

رئيس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، نوروز را به مردم ايران و ايرانيان آمريکا شادباش گفت. آقای اوباما با يادآوری اينکه از هنگام رسيدن به رياست جمهوی، هرساله اين روز را با خطاب مستقيم به مردم ايران بزرگ داشته، گفت که اين فصل، فصل اميد و نوسازی است، همانطور که در خاورميانه و شمال آفريقا نيز نويد بخش بوده است.
باراک اوباما در پيام نوروزی خود با گذری بر وقايع و اعتراضات مردم ايران طی دو سال گذشته و اشاره به صدها زندانی عقيدتی، از نسرين ستوده، جعفر پناهی، محمد وليان و عبدالرضا تاجيک به عنوان نمونه شخصيت های ياد کرد که حقوقشان نقض شده است.
هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا نيز با آرزوی تندرستی وکاميابی برای همه کسانی که نوروز را جشن می گيرند، ابراز اميدواری کرد که سال نو با تعهدی نو به حقوق بشر، سالی پُربار باشد.

بگفته مقامات مصر همه پرسی آن کشور اصلاحات در قانون اساسی را تائید کرده است

مقامات انتخاباتی مصر میگویند، رفراندوم ملی آن کشور که روز شنبه برگزار شد، اجرای اصلاحات در قانون اساسی را تائید کرده است.
اجرای این اصلاحات، راه برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در مصر را طی ماههای آینده هموار میکند.
رئیس کمیته عالی قضایی مصر، « محمد احمد عطیه » که بر نتایج همه پرسی آن کشور نظارت دارد گفت که حدود هجده و نیم میلیون تن، حدود ۴۱ درصد از دارندگان حق رای در رفراندوم شرکت کرده اند و اینکه ۷۷ درصد از آنها به اجرای اصلاحات رای داده اند

هزاران تن در کردستان عراق علیه دولت محلی تظاهرات کردند

در کردستان عراق، روز یکشنبه، هزاران تن برای برگزاری جشنهای نوروزی به بیرون آمدند و همزمان علیه مسئولان محلی تظاهرات کردند.
تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی، مسئولان در مناطق کردنشین را فاسد خواندند و خواهان برکناری آنها و اجرای اصلاحات شدند.
بسیاری از معترضان در آغاز برای جشن نوروز در میدان مرکزی سلیمانیه گرد آمدند اما سپس به تظاهرکنندگانی پیوستند که علیه دولت منطقه ای به ریاست مسعود بارزانی اجتماع کرده بودند.

تهران در واکنش به اخراج کاردار ایران یک دیپلمات بحرین را اخراج کرد

تهران دستور اخراج یک دیپلمات بحرینی را صادر کرده است.
این تصمیم روز یکشنبه و بدنبال اخراج کاردار سفارت ایران از منامه، در میان افزایش تنشها بر سر اعتراضات در بحرین اتخاذ شده است.
بگزارش منابع خبری ایران، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارتخارجه ایران، اقدام بحرین را غیرمنطقی و غیرقابل درک خوانده و گفته است تهران با احضار کاردار بحرین دستور اخراج یک دیپلمات بحرین را صادر کرده است.
پیشتر، سفیر ایران، بحرین را ترک کرده بود و سفیر بحرین در تهران به منامه فراخوانده شده بود.

با برقراری برق در دو رآکتور «فوکوشیما» امیدها برای جلوگیری از بحرانی گسترده تر افزایش یافت

کارمندان نیروگاه هسته ای فوکوشیما در ژاپن موفق شده اند جریان برق را مجددا به رآکتورهای شماره یک و شماره دو این مجتمع وصل کنند.
با این اقدام، آنها امیدوارند بزودی امکان یابند سامانه خنک کننده نیروگاه را دگرباره راه اندازند و از فاجعه هسته ای گسترده تری پیشگیری کنند.
با این وجود، گرداننده این نیروگاه هسته ای، روز یکشنبه گفت احیای جریان برق در رآکتورهای شماره سه و شماره چهار ممکن است چند روز طول بکشد.
دولت ژاپن، روز یکشنبه گفت در نظر دارد پس از این بحران، نیروگاه فوکوشیما را تعطیل کند.

رئیس جمهوری یمن دولت آن کشور را برکنار کرد

بگزارش خبرگزاری رسمی یمن، علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری آن کشور، دولت آن کشور را از کار برکنار کرده است.
پیشتر نیز خبرگزاریها به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه یمن گزارش دادند، نماینده آن کشور در سازمان ملل، عبدالله السعیدی در اعتراض به تیراندازی اخیر بسوی تظاهرکنندگان در پایتخت، از سمت خود استعفا داده است.
این مقام وزارت امور خارجه یمن که نام وی ذکر نشده، اظهار داشته است، سفیر یمن در سازمان ملل در اعتراض به توسل به خشونت علیه تظاهرکنندگان، استعفانامه خود را تسلیم کرده است.
طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، مسئول کشتن ۵۲ تن در جریان تظاهراتِ جمعه گذشته علیه رئیس جمهوری در صنعا دانسته شده اند.

بحرین کاردار ایران را اخراج کرد

بگزارش خبرگزاری رویترز، بحرین کاردار ایران را اخراج کرده است.
یک منبع دیپلماتیک که نام وی برده نشده، روز یکشنبه به این خبرگزاری گفت که این اقدام بدلیل تنشها میان تهران و منامه صورت گرفته است.
پیشتر، سفیر ایران، بحرین را ترک کرده بود و سفیر بحرین در تهران به منامه فراخوانده شده بود.

نیروهای مسلح لیبی دستور آتش بس فوری صادر کردند

گزارشها حاکی است، یک سخنگوی ارتش لیبی، روز یکشنبه طی یک کنفرانس خبری گفته است، نیروهای مسلح آن کشور با صدور فرمانی به تمامی واحدها خواهان آتش بسی فوری شده اند.
این سخنگوی ارتش لیبی، آغاز این آتش بس را از ساعت ۹ امشب ( یکشنبه ) به وقت محلی ذکر کرده است.
همزمان، خبرگزاریهای بین المللی گزارش داده اند، صدای شلیک ضد هوایی در مناطق اطراف طرابلس، پایتخت لیبی شنیده شده است.

دولت لیبی میگوید در حملات نیروهای بین المللی دهها نفر کشته شده اند

دولت لیبی، تعداد کشته شدگان در حملات نیروهای بین المللی در روز شنبه را ۶۴ نفر اعلام کرده است.
امکان تائید این رقم از سوی منابع مستقل وجود ندارد.
بدنبال تصرف چند شهر لیبی بدست تظاهرکنندگان مخالف حکومت معمر قذافی، باور میرود هزاران تن در هفته‌های اخیر در آن کشور کشته شده اند.

نماینده یمن در سازمان ملل در اعتراض به کشتار تظاهرکنندگان استعفا داد

خبرگزاریها به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه یمن گزارش داده اند، نماینده آن کشور در سازمان ملل، عبدالله السعیدی در اعتراض به تیراندازی اخیر بسوی تظاهرکنندگان در پایتخت، از سمت خود استعفا داده است.
این مقام وزارت امور خارجه یمن که نام وی ذکر نشده، اظهار داشته است، سفیر یمن در سازمان ملل در اعتراض به توسل به خشونت علیه تظاهرکنندگان، استعفانامه خود را تسلیم کرده است.
طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، مسئول کشتن ۵۲ تن در جریان تظاهراتِ جمعه گذشته علیه رئیس جمهوری در صنعا دانسته شده اند.

شماری از زندانیان سیاسی به مرخصی نوروزی رفته اند

شماری از زندانیان سیاسی در زندان اوین به مناسبت نوروز اجازه یافته اند برای چند روز به مرخصی بروند. به گزارش سایت های اینترنتی اصلاح طلبان، اغلب این افراد با سپردن وثیقه های سنگین به مرخصی رفته اند.
رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی اخیرا در بخشنامه ای گفته بود که به زندانیان امنیتی مرخصی داده نخواهد شد.
احمد زیدآبادی، نسرین ستوده، منصور اسانلو و شماری دیگر از هنگام بازداشت به مرخصی نرفته اند.
درهمین حال، خانواده ابراهیم یزدی، خبر آزادی او را از زندان در روز شنبه، تایید کرده اند.

فرزندان موسوی و کروبی در پیامی نوروزی از امید به آینده گفته اند

فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در آستانه سال نو در پیامی از امید به آینده و مقاومت و ایستادگی پدر و مادرشان گفته اند. در این پیام که خطاب به همراهان، همدردان و یاوران سبز نوشته شده، فرزندان موسوی و کروبی گفته اند «همه ما شکفتن رنگارنگ شکوفه ها و رویش ناگزیر جوانه ها که سرزمینمان را سبز خواهد کرد، خواهیم دید.»

بیشتر

XS
SM
MD
LG