لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۵۸

سرخط‌ خبرها

به دلیل مسایل امنیتی روز یکشنبه مسابقه فوتبال بین دو تیم ترکیه در استانبول لغو شد

به دلیل مسایل امنیتی روز یکشنبه، مسابقه فوتبال بین دو تیم ترکیه در استانبول لغو شد و تماشاگران مجبور به تخلیه ورزشگاه شدند.

برپایه گزارشها، دفتر فرمانداری استانبول اعلام کرد، بازی تیم های فنرباغچه و گالاتاسرای به علت دریافت «اطلاعات موثق» در باره حمله احتمالی تروریستی به تعویق افتاده است.

این درحالی است که روز شنبه در یک حمله انتحاری در مرکز استانبول، دستکم پنج تن کشته و ۳۷ نفر زخمی شدند.

روز یکشنبه «اِفکان آلا» وزیر کشور ترکیه عامل حمله انتحاری استانیول را فردی به نام «محمد اوزترک» نامیده بود که با گروه خلافت اسلامی ارتباط داشته است.

وی همچنین از بازداشت پنج نفر به ظن دست داشتن در حمله انتحاری روز شنبه در استانبول خبر داد.

رئیس‌جمهوری ایران انتخابات هفتم اسفند را سرآغاز به گفته او «برجام دو» خواند

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در پیام نوروزی خود، انتخابات هفتم اسفند را سرآغاز به گفته او «برجام دو» خواند و گفت: «این برجام قبل از اقتصاد از اخلاق آغاز می‌شود».

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، حسن روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد که سال ۹۵، سال «اخلاق»، «شادی»، «نشاط» و «همراهی و همدلی برای ساختن ایران» باشد.

آقای روحانی در پیام نوروزی خود با اشاره به توافق اتمی وین و تلاش ایران برای افزایش فروش نفت ابراز امیدواری کرد که سال ۹۵ رشد اقتصادی کشور به پنج درصد یعنی «دو برابر متوسط ۱۰ ساله گذشته» برسد.

در سال ۹۳ رشد اقتصادی ایران به سه درصد رسید اما افزایش رشد اقتصادی ادامه پیدا نکرد و این رقم در ۹ ماه اول سال گذشته، هفت دهم درصد بود. بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران، رشد اقتصادی در سال ۹۲ منفی ۱.۹۲ درصد بوده است.

سفارت ایران در آنکارا در مورد سفر به ترکیه به ایرانیان هشدار امنیتی داد

یک روز پس از انفجاری انتحاری در مرکز شهر استانبول کهیک ایرانی نیز کشته و سه ایرانی دیگر زخمی شدند، سفارت ایران در ترکیه به ایرانیان هشدار امنیتی داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سفارت ایران در ترکیه به مسافران ایرانی توصیه کرد «ضمن رعایت مقررات و هشدارهای امنیتی مقامات کشور میزبان از حضور در اماکن پرتردد و تجمعات پرهیز» کنند.

در حمله انتحاری روز شنبه در خیابان استقلال، نزدیک به میدان تقسیم استانبول، یک تبعه ایران و سه شهروند اسرائیلی کشته و بیش از ۳۹ نفر که گفته می‌شود بخش عمده آنان گردشگران خارجی هستند زخمی شدند.

از میان زخمیان سه تن ایرانی و ۱۰ تبعه اسرائیل قرار دارند.

در همین حال «افکن آلا»، وزیر کشور ترکیه، روز یکشنبه گفت بمب‌گذار انتحاری استانبول شناسایی شده و او وابسته به گروه «حکومت اسلامی» (داعش) است.وی افزود، نیروهای انتظامی ترکیه پنج نفر دیگر را نیز در ارتباط با انفجار شنبه دستگیر کرده‌اند.

محمدرضا شجریان در پیام نوروزی از بیماری خود خبر داد

محمدرضا شجریان استاد آواز، در پیام نوروزی خود خبر داد که در ۱۵ سال اخیر درگیر بیماری بوده و این بیماری مانع از برگزاری کنسرت نوروزی در ارمنستان شده است.

آقای شجریان که در این پیام ویدئویی با چهره‌ای متفاوت و موی بسیار کوتاهظاهر شده بود، اشاره مستقیمی به بیماری خود نکرد، اما یادآور شد که قرار است چندی دیگر بستری شود.

محمدرضا شجریان قرار بود ۱۲ فروردین امسال در ارمنستان کنسرت برگزار کند، اما آن طور که منابع خبری گزارش کردند، «مسائل پیش‌آمده پزشکی» و تصمیمات پزشکان برای درمان فوری علت لغو این کنسرت اعلام شده است.

آقای شجریان از علاقه‌مندانش به دلیل این موضوع پوزش خواسته و یادآور شده که «اطلاعات و تصمیمات بعدی در این مورد» از طریق سایت رسمی‌اش به آگاهی آنها خواهد رسید.

دادستان فدرال بلژیک می‌گوید مظنون اصلی حملات پاریس، برای اختفا از شبکه وسیع دوستان و بستگان خود بهره گرفته است

دادستان فدرال بلژیک می‌گوید «صلاح عبدالسلام»، مظنون اصلی حملات چهار ماه پیش پاریس، برای فرار از دست نیروهای امنیتی، بیش از گروه حکومت اسلامی، از شبکه وسیع دوستان و بستگان خود بهره گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «فردریک فان لِیو» اعلام کرده که بر خلاف آنچه تصور می‌شد، صلاح عبدالسلام، بدون ترک بلژیک موفق شد به کمک برخی اعضای خانواده و دوستان خود چهار ماه پس از حملات پاریس در خفا زندگی کند. پیشتر گمان می‌رفت که گروه حکومت اسلامی توانسته آقای عبدالسلام را به ترکیه، سوریه یا مراکش فراری دهد.

بازجویی از صلاح عبدالسلام، حاکی از آن است که وی ابتدا قصد داشته خود را در یک ورزشگاه منفجر کند. او که ۲۶ سال دارد روز جمعه در عملیات ضدتروریستی پلیس بروکسل از ناحیه پا زخمی و دستگیر شد.

حملات آبان‌ماه گذشته در چند نقطه از پاریس ۱۳۰ کشته و صدها مجروح برجای گذاشت و گروه داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت.

آیت‌الله خامنه‌ای می‌‌گوید تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نتوانست تمامی خطوط قرمز را رعایت کند

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی سال نوی خود در مشهد گفت که به رغم آنکه توافق هسته‌ای و برگزار کنندگان آن مورد تایید او بود، به تعبیر او، برخی خطوط قرمز، حفظ نشدند.
رهبر جمهوری اسلامی گفت وزیر امور خارجه در مواردی به او گفته که «ما اینجا نتوانستیم خطوط قرمز را حفظ کنیم».

آقای خامنه‌ای با انتقاد از سیاست‌های واشنگتن گفت کنارآمدن با آمریکا به معنای، به بیان او، صرف‌نظر کردن از برخی چیزهایی است که انسان بر آن پای می‌فشارد.
رهبر جمهوری اسلامی آمریکا را متهم کرد که قصد دارد در مراحل بعدی بر روی مسائل دیگری از جمله برنامه موشکی، نیروی قدس، سپاه پاسداران و مطابقت سیاست‌های داخلی ایران با اسلام دست بگذارد.

وزیر کشور ترکیه بمب‌گذار انتحاری استانبول را با گروه حکومت اسلامی مرتبط دانست

وزیر کشور ترکیه می‌گوید عامل بمب‌گذاری در استانبول با گروه حکومت اسلامی، یا داعش، ارتباط داشته‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،«اِفکان آلا» روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که عامل بمب‌گذاری یک شهروند تُرک 24 ساله به نام «محمد اوزتورک» بوده است. بر این اساس نیروهای امنیتی ترکیه پنج مظنون به همکاری با بمب‌‎گذار انتحاری استانبول را دستگیر کرده‌اند.

انفجار انتحاری در منطقه توریستی استانبول در ترکیه روز شنبه دست‌کم پنج کشته برجای گذاشت. علاوه بر مهاجم انتحاری، یک شهروند ایرانی و سه شهروند اسرائیلی در این انفجار جان باختند. به گفته مقام‌های ترکیه، از ۳۷ زخمی این حادثه، حال هفت تن وخیم است. ۱۲ تن شهروند خارجی، از جمله سه ایرانی در بین زخمی‌ها دیده می‌شوند.

انفجار استانبول یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که انفجاری دیگر در آنکارا ۳۷ کشته برجای گذاشته بود. با این حال، وزیر کشور ترکیه با رد اتهام ناتوانی دستگاه امنیتی آنکارا می‌گوید نام بمب‌گذار انتحاری روز شنبه در استانبول در فهرست افراد تحت تعقیب نبوده است.

ساعت رسمی ایران امشب در ساعت ۲۴ یک ساعت به جلو کشیده می‌شود

ساعت رسمی ایران امشب، یکشنبه، اول فروردین ماه ۱۳۹۵ خورشیدی، در ساعت ۲۴ یک ساعت به جلو کشیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بر اساس قانون ساعت رسمی کشور ساعت ۲۴ اول فروردین هر سال یک ساعت به جلو کشیده می‌شود.

در ایران نخستین بار پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ساعت رسمی کشور به ساعات تابستانی و زمستانی تقسیم شد اما بعد از سال ۱۳۵۷ این قانون به حالت تعلیق درآمد. در آن زمان «انطباق ساعت شرعی با ساعت ملی» دلیل این تعلیق اعلام شد. سیزده سال بعد در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، هیات وزیران تغییر ساعت در اول فروردین ماه را بار دیگر به تصویب رساند. این مصوبه بار دیگر در دولت محمود احمدی‌نژاد طی تصمیمی جنجالی در سال ۱۳۸۴ لغو شد. در ‌‌نهایت مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۶ قانون تغییر ساعت را به تصویب رساند و شورای نگهبان هم آن را تایید کرد.

علی مطهری، نماینده برگزیده مجلس، می‌گوید به رفع ممنوع‌التصویری محمد خاتمی در مجلس جدید امیدوار است

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ، می‌گوید به حل مشکل ممنوع‌التصویری محمد خاتمی در مجلس دهم امیدوار است.

آقای مطهری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تصریح کرده که حمایت آقای خاتمی از فهرست موسوم به «لیست امید» در پیروزی اصلاح‌طلبان موثر بوده است و، به تعبیر او، «هرچه بیشتر برای این افراد محدودیت ایجاد کنند، اثر معکوس خواهد داشت.»

علی مطهری افزود که با توجه به تغییرات ترکیب و آرایش سیاسی مجلس دهم نسبت به مجلس نهم، امیدوار است که مشکل ممنوع‌التصویری آقای خاتمی رفع شود. آقای مطهری به مسئولان امنیتی توصیه کرد که در روش خود تغییر ایجاد کنند.

قوه قضائیه ایران می‌گوید که محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، را بر اساس یکی از مصوبات شورای عالی امنیت ملی ممنوع‌التصویر کرده است.

اما حسن روحانی، رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی، می‌گوید که این شورا چنین مصوبه‌ای ندارد و اگر هم داشته باشد «غیرقانونی» است.

این در حالی است که غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، اعلام کرده مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی وجود دارد که بر اساس آن، اختیاراتی به یک کارگروه داده شده و این کارگروه هم تصمیم به «ممنوع‌التصویری» آقای خاتمی گرفته است.

مخالفان دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، علیه او تظاهرات کردند

روز شنبه صد‌ها تن از مخالفان دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری آمریکا، در شهر نیویورک و ایالت آریزونا دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز شنبه صد‌ها تن از تظاهرکنندگان در مقابل «برج ترامپ» در منطقه مَنهتن نیویورک تجمع کرده و شعارهایی ضد او سر دادند.

در آریزونا هم، در حومه شهر فینیکس، حدود ۵۰ نفر از معترضان در نزدیکی محل برگزاری یکی از مراسم کارزار انتخاباتی ترامپ تجمع کرده و جاده اصلی این منطقه را بستند که این امر منجر به بازداشت چند تن از آنان شد.

پلاکاردهایی که تظاهرکنندگان در نیویورک و آریزونا در دست داشتند دونالد ترامپ را فردی «نژادپرست، ضد حقوق زنان و ضد حقوق هم‌جنسگرایان» خطاب می‌کند.

دونالد ترامپ در حالی پیشتاز انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان است که اظهارات او با انتقادهای گسترده‌ای، از جمله در میان خود جمهوری‌خواهان روبه‌رو شده است. ترامپ خواستار اخراج مهاجران غیر قانونی ، احداث دیواری بزرگ در مرز آمریکا با مکزیک، و ممنوعیت ورود پناهجویان مسلمان به آمریکا بصورت موقت شده است.

سازمان ملل می‌گوید طی سه ماه گذشته ۱۴۴ هزار نفر پناهجو وارد یونان شده‌اند

بنابراعلام آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، از ابتدای سال جاری میلادی، حدود سه ماه پیش، دست کم ۱۴۴ هزار پناهجو و مهاجر وارد یونان شده‌اند. بیشتر پناهجویان از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان بوده‌اند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، حدود ۶۰ درصد پناهجویانی که وارد یونان شده‌اند را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.
اکثر این افراد برای رسیدن به کشورهای شمال اروپا به یونان وارد شده‌اند اما ایجاد موانع مرزی موجب شده که بسیاری از آن‌ها در اردوگاه‌هایی موقت در یونان باقی بمانند. بیش از ده هزار و پانصد نفر هم در نزدیکی مرز مقدونیه در انتظار ادامه مسیر به سوی اروپا هستند.
بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا قبول کرده‌اند که هفتاد و دو هزار پناهجوی سوری را بر اساس یک سیستم تنظیمی اتحادیه اروپا بپذیرند. بر اساس توافق ترکیه و اتحادیه اروپا از اول فروردین تمام پناهجویان و مهاجرانی که به شکل غیرقانونی از طریق ترکیه وارد یونان شوند، به ترکیه بازگردانده خواهند. بیش از یک میلیون پناهجو در سال گذشته میلادی وارد کشورهای اتحادیه اروپا شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در پیام‌های نوروزی خود توافق هسته‌ای را حادثه مهم سال گذشته خواندند

علی خامنه‌ای و حسن روحانی، رهبر و رئیس جمهوری اسلامی ایران، در پیام‌های نوروزی خود «برجام» را حادثه مهم سال گذشته خواندند.
آقای روحانی برجام را موجب، به تعبیر او، تواضع جهانیان در برابر فناوری هسته‌ای ایران و به رسمیت شناختن آن توصیف کرد. رئیس جمهوری ایران گفت که ایران در سال ۱۳۹۴ از لحاظ کاهش تورم و بازار بورس، به گفته او، «بهترین شرایط را در میان صادرکنندگان نفت» داشت. در مقابل آیت‌الله خامنه‌ای گفت که در کنار «برجام» نگرانی‌هایی هم وجود دارد.
رهبر جمهوری اسلامی با تکرار راهکار «اقتصاد مقاومتی» پیروی از آن را برای مبارزه با بیکاری، رکود و گرانی توصیه کرد. آقای خامنه‌ای در عین حال تصریح کرد انتظار ندارد که همه مشکلات در ظرف یک سال حل شوند.
آقای خامنه‌ای نخستین بار در سال ۱۳۸۹ آنچه او اقتصاد مقاومتی نامید را به عنوان راهکار مقابله با تحریم‌های بین‌المللی توصیه کرد. توافق هسته‌ای معروف به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) ۲۳ تیرماه گذشته بین ایران و گروه «پنج به علاوه یک» در وین امضا شد و طی مدتی کوتاه، در زمینه لغو تحریم‌های اقتصادی، به مرحله اجرایی رسید.

شمار قربانیان انفجار انتحاری در استانبول ۵ کشته اعلام شد

انفجار انتحاری در منطقه توریستی استانبول در ترکیه روز شنبه دست‌کم پنج کشته برجای گذاشت.

علاوه بر مهاجم انتحاری، یک شهروند ایرانی و سه شهروند اسرائیلی در این انفجار جان باختند.

انفجار در نزدیکی میدان «تقسیم» روی داد و به گفته مقام‌های ترکیه، از ۳۷ زخمی این حادثه، حال هفت تن وخیم است.

به گفته مقام‌های ترکیه، ۱۲ تن شهروند خارجی، از جمله سه ایرانی در بین زخمی‌ها دیده می‌شوند.

انفجار روز شنبه در استانبول یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که انفجاری دیگر در آنکارا ۳۷ کشته برجای گذاشته بود.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت انفجار استانبول را برعهده نگرفته است.

سفر تاریخی رئیس جمهوری آمریکا به کوبا امروز آغاز می‌شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است امروز (یکشنبه) در اقدامی تاریخی رهسپار کوبا شود.

روابط دیپلماتیک دو کشور بیش از پنجاه سال پیش و در پی انقلاب کوبا به رهبری فیدل کاسترو قطع شده بود اما باراک اوباما از سال گذشته گام‌هایی را برای عادی‌سازی روابط آغاز کرد.

به گفته کاخ سفید، سفر آقای اوباما به هاوانا ۴۸ ساعت به طول خواهد انجامید و رئیس جمهوری آمریکا در این سفر با رائول کاسترو، همتای کوبایی خود، و همچنین شماری از منتقدان سیاسی دیدار خواهد کرد.

بازجویی از صلاح عبدالسلام، مظنون اصلی حملات پاریس، ادامه دارد

صلاح عبدالسلام، مظنون اصلیِ حملات چهار ماه پیش پاریس که بتازگی دستگیر شد می‌گوید ابتدا قصد داشته خود را در یک ورزشگاه منفجر کند.

صلاح عبدالسلام که ۲۶ سال دارد پس از چهار ماه زندگی پنهانی، روز جمعه در عملیات ضدتروریستی پلیس بروکسل از ناحیه پا زخمی و دستگیر شد.

پس از ترخیص وی از بیمارستان، بازجویان بلژیکی و فرانسوی بازپرسی از او را آغاز کردند.

فرانسوا مولَن، رئیس بازپرسان فرانسوی که به بلژیک رفته روز شنبه گفت که صلاح عبدالسلام تایید کرده است ابتدا قصد داشته خود را در ورزشگاه معروف استاد دو فرانس منفجر کند اما بعد تغییر عقیده داده است.

حملات آبان‌ماه گذشته در چند نقطه از پاریس ۱۳۰ کشته و صدها مجروح برجای گذاشت و گروه داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت.

۱۳ مامور پلیس مصر در پی حمله گروه حکومت اسلامی در شبه جزیره سینا کشته شدند

وزیر کشور مصر روز شنبه اعلام کرد که ۱۳ تن از ماموران پلیس این کشور در پی اصابت خمپاره به یک ایستگاه بازرسی در شبه جزیره سینا کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه حکومت اسلامی ضمن قبول مسئولیت این حمله گفت که یک بمب گذار انتحاری با منفجر کردن اتوموبیل خود این حمله را انجام داده است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌جزییات بیشتری در مورد این حمله منتشر نشده است.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، مزاحمت برای مدیر دفتر روسیه در نزدیکی خانه‌ اش در مسکو را محکوم کرد

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی روز شنبه در بیانیه‌ای مزاحمت برای مدیر دفتر روسیه در نزدیکی خانه‌ اش در مسکورا شدیدا محکوم کرد.

در بیانیه‌ای که به امضای نِناد پئیچ، نایب رئیس و سردبیر کل رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی رسیده، آمده است که عصر روز جمعه، دو مرد که خود را خبرنگار تلویزیون «ان ‌‌تی ‌‌وی» روسیه معرفی می‌کردند، از مدیر دفتر این رادیو در مسکو درباره درآمد و املاکش سئوال کردند.

نایب رئیس و سردبیر کل رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، این اتفاق را «نمونه‌ای منزجرکننده از وحشت‌آفرینی» توصیف کرد و گفت: «به نظر می‌آید مقام‌های روسیه پرونده‌ای علیه ما به دلیل روزنامه‌نگاری و موفقیت‌های مان آماده می‌کنند.»

تلویزیون ان ‌تی‌‌ وی روسیه به گروه رسانه‌ای «گازپروم» این کشور تعلق دارد و به تهمت و افترا علیه روزنامه‌نگاران مستقل و مخالف و فعالان مدنی شهرت دارد.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی که دفتر اصلی آن در پراگ، پایتخت جمهوری چک، قرار دارد، برای ۲۳ کشور،‌از جمله ایران، و به ۲۸ زبان اطلاع‌رسانی می‌کند. بودجه این رادیو توسط کنگره ایالات متحده آمریکا تامین می‌شود.

هزاران تن در پایتخت های چند کشور اروپایی در حمایت از پناهجویان تظاهرات کردند

پایتخت های چند کشور اروپایی روز شنبه شاهد تظاهراتی در حمایت از پناهجویان بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌هزاران تن در شهرهای لندن، آتن،‌ بارسلون،‌ وین، آمستردام و چند شهر سوئیس و یونان راهپیمایی کردند و خواستار متوقف شدن برخوردهای نژادپرستانه و نیز باز شدن مرزها بر روی پناهجویان شدند.

این تظاهرات یک روز بعد از توافق ترکیه و ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا برای آنچه کنترل موج فزاینده ورود مهاجران به اروپا نامیده شد،‌ برگزار شده است.

بر اساس این توافق، از روز اول فروردین تمام مهاجرانی که به شکل غیرقانونی از طریق ترکیه وارد یونان شوند، به ترکیه بازگردانده خواهند شد و به ازای هر مهاجر سوری که به ترکیه بازگردد، یک مهاجر سوری دیگر از اردوگاه پناهجویان در ترکیه به شکل قانونی به اروپا فرستاده خواهد شد.

بیش از یک میلیون پناهجو در سال گذشته میلادی وارد کشورهای اتحادیه اروپا شده اند.

اعتراض کانون صنفی معلمان ایران به صدور حکم سه سال زندان برای رسول بداقی

کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه ای به تایید حکم محکومیت سه سال زندان برای رسول بُداقی، ‌از اعضای این تشکل صنفی، دردادگاه تجدید نظر اعتراض کرد و خواستار لغو آن شد.

به گزارش سایت حقوق معلم و کارگر، کانون صنفی معلمان ایران اشاره کرد که جامعه معلمان ایران در انتظار آزادی آقای بداقی از زندان پس از گذراندن حدود شش سال و هشت ماه حبس بدون یک روز مرخصی بود.

این فعال حقوق صنفی معلمان در شهریور سال ۸۸ در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام های امنیتی به شش سال حبس تعزیری و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شد.

در حال حاضر، شماری از فعالان حقوق معلمان به اتهام های امنیتی در زندان به سر می برند.

جان کری:‌ برخی از موانع سوء تفاهم بین آمریکا و ایران از ميان برداشته شده است

جان کری، ‌وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه در پیامی به مناسبت فرا رسیدن نوروز، سال ۱۳۹۴ را سالی با دستاوردهای بی سابقه نامید و گفت که برخی از موانعِ سوء تفاهم که برای دهه ها بین ایالات متحده و ایران وجود داشت، از ميان برداشته شد.

وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که این نوروز برای مردم ایران، نه تنها شروع سالی دیگر، بلکه به گفته او، همچنین شروع آینده ای روشن تر باشد.

آقای کری همچنین ابراز امیدواری کرد که نوروز سال ۹۵ به معنای فرصت های اقتصادی بزرگتر در ایران، تعامل پربار با جامعه بین الملل، دسترسی به حقوق و آزادی هایی که دیگران در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند، باشد.

یک ایرانی و یک اسراییلی در انفجار انتحاری استانبول کشته شدند

یک مقام ترکیه روز شنبه اعلام کرد که دو تن از پنج کشته شدگان حمله انتحاری روز شنبه در خیابان استقلال استانبول از اتباع ایران و اسراییل بوده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام ترکیه که نامش فاش نشده است، گفت که علاوه بر بمب گذار انتحاری،‌ پنج تن دیگر در انفجار روز شنبه کشته شدند.

گزارش ها حاکیست دست کم ۳۶ تن نیز در این حمله انتحاری زخمی شده اند.

انفجار در خیابان استقلال، که یک منطقه توریستی و از مراکز اصلی خرید در استانبول است رخ داد.

وزیر بهداشت ترکیه پیشتر گفته بود که حال هفت تن از مجروحان، وخیم است.

این چهارمین حمله در ترکیه در سال جاری میلادی است. هفته گذشته، انفجار یک خودروی بمب ‌گذاری‌شده در آنکارا، ‌پایتخت ترکیه، ۳۷ کشته برجای گذاشت.


در این میان،‌ مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز شنبه گفت که این کشور با تمام قوا علیه تروریسم مبارزه خواهد کرد.

هنوز هیچ گروهی مسوولیت انفجار استانبول را برعهده نگرفته است.

اوباما:‌ ایران پس از توافق اتمی وین فرصت دارد بازگشتش به اقتصاد جهانی را آغاز کند

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز شنبه با تبریک به مناسبت فرا رسیدن نوروز گفت که ایران پس از توافق اتمی وین فرصت دارد که بازگشتش به اقتصاد جهانی را آغاز کند.

رییس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی خود با اشاره به توافق اتمی وین و نتایج آن گفت که ممکن است برای مردم ایران مدتی طول بکشد تا مزایای رفع تحریم ها را در زندگی روزمره شان احساس کنند، اما این مزایا به گفته او،‌ غیر قابل انکار هستند.

او اشاره کرد که هدف توافق هسته ای، هرگز حل همه مشکلات میان دو کشور نبود و گفت:‌ ایالات متحده همچنان دارای اختلافات اساسی با حکومت ایران است.

رییس جمهوری آمریکا افزود که به رغم این اختلافات اساسی، این واقعیت که واشینگتن و تهران برای اولین بار در دهه ها، به طور منظم گفت و گو می کنند، فرصتی را برای حل مشکلاتدیگر فراهم می کند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به گسترش دوستی و ارتباطات بین مردم ایران و آمریکا و با اشاره به سفر این هفته خود به کوبا گفت که حتی پس از دهه ها بی اعتمادی، دشمنان قدیمی می توانند راهی تازه را در پیش بگیرند.

یک ماه از شش ماه حقوق معوقه معلمان حق التدریس در ایران پرداخت شد

خبرگزاری ایلنا گزارش داد که در روزهای پایانی سال ۹۴، بخشی از مجموع مطالبات مزدی معلمانی که به صورت حق التدریسی در مدارس دولتی مشغول کار هستند، پرداخت شد.

ایلنا به نقل از تعدادی از معلمان حق التدریس گزارش داد، آنها تنها یک ماه از شش ماه حقوق پرداخت نشده خود را دریافت کرده‌اند.

معلمان حق التدریس به گروهی از آموزگاران گفته می‌شود که در مدارس مختلف دولتی ایران به تدریس و آموزش اشتغال دارند اما برخلاف همکاران رسمی خود از مزایای شغلی بسیار کمتری برخوردارند.

دیدار رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران با ‌بشار اسد

کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، روز شنبه با بشار اسد، ‌رییس جمهوری، و ولید معلم، ‌وزیر خارجه سوریه،‌ در دمشق دیدار کرد.

خبرگزاری ایسنا گزارش داد که در این دیدار در مورد آخرین تحولات بحران سوریه، مسائل منطقه ای و دوجانبه گفت وگو شد،‌ ولی توضیح بیشتری نداد.

تهران همراه با مسکو از حامیان اصلی حکومت بشار اسد به شمار می رود. حمایت ایران و روسیه از حکومت اسد انتقاد شماری از کشورهای منطقه و غرب را به دنبال داشته است.

بر اساس این گزارش، آقای خرازی روز چهارشنبه برای انجام سفری سه روزه به لبنان سفر کرد. وی در بیروت با شماری از مقام ها و چهره های سیاسی لبنان مانند تَمام سلام، نخست وزیر، جبران باسیل، وزیر خارجه و‌ نبیه بری، رئیس مجلس این کشور دیدار کرد.

ایران و ترکیه بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه تاکید کردند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای ترکیه‌ای خود، بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه، همکاری در مبارزه با تروریسم و افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور تاکید کرد.

ایران متحد استراتژیک سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور است، درحالیکه ترکیه یکی از منتقدان دولت بشار اسد بوده است.

درحالیکه اختلاف‌های تهران و آنکارا بر سر سوریه به قوت خود باقی است، روز شنبه محمدجواد ظریف و مولود چاوش‌اوغلو، همتای ترکیه‌ای او اعلام کردند هر دو خواستار رابطه‌ای مبتنی بر صلح و ثبات در خاورمیانه هستند.

وزیر خارجه ایران صبح شنبه پس از رسیدن به استانبول در جمع خبرنگاران گفت با توجه به آنچه تهدیدهای مشترک می‌خواند، تبادل نظر درباره مسایل و تحولات منطقه‌ای ازجمله اهداف سفر او است.

روز ۱۵ اسفندماه هم احمد داود‌اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه به‌همراه پنج وزیر دولت و تعدادی از کارآفرینان ترکیه به تهران سفر کرده بود.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG