لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۲۷

سرخط‌ خبرها

ساخت و ساز برخی ساختمانها در حریم گسل های زلزله‌خیز تهران ممنوع شد

ساخت و ساز ساختمانهایی مانند برجهای بلند مرتبه ، بیمارستان و سازه های خطرناک در حریم گسل های تهران ممنوع شد. خبرگزاری ایسنا به نقل از علی بیت اللهی ، رئیس پژوهشکده مرکز تحقیقات راه ،مسکن و شهرسازی گزارش داده است که منع ساخت و ساز در تهران تصویب شده و تصویب این قانون برای کلان شهرهای مشهد ، تبریز ، کرمان و کرج به مراحل نهایی رسیده است.

به گفته آقای بیت اللهی ۵۵ کیلومتر مربع از شهر تهران در حریم گسل ها قرار دارد و در صورت اجرای قانون گام بزرگی در کاستن از خسارات ناشی از زلزله برداشته می شود.

وی همچنین گفت در ایران ۳۲۰ گسل وجود دارد و این گسل ها در مراکزی که تمرکز جمعیتی دارند ، قرار گرفته اند.

در زلزله هفته پیش کرمانشاه بر اساس آمار رسمی ۴۴۴ نفر کشته و بیش از ده هزار نفر مصدوم شدند. ایران یکی از مناطق زلزله خیز خاورمیانه است و کارشناسان و مقامات دولتی بارها درباره پیامدهای وقوع زلزله در شهرهای بزرگی مانند تهران هشدار داده اند.

گردهمایی بخشی از اپوزیسیون سوریه در ریاض برگزار شد

نمایندگان گروههای مختلف اپوزیسیون سوریه روز چهارشنبه در ریاض ، پایتخت عربستان سعودی در نشستی برای بحث درباره روند صلح شرکت کردند. این گردهمایی با ریاست مشترک فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و وزیر خارجه عربستان برگزار شد.

هدف از برگزاری این نشست، تعیین هیات نمانیدگی جدید در مذاکرات صلح ژنو و رسیدن به راه حلی « عادلانه» برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه اعلام شده است. قرار است سه شنبه آینده دور دیگری از مذاکرات صلح سوریه در شهر ژنو و با شرکت طرفهای درگیر در سوریه و کشورهای حامی هر دو طرف برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نمایندگان این بخش از اپوزیسون سوریه برای تعدیل خواسته هایشان تحت فشار هستند. گروههای مختلف اپوزیسیون سوریه از طرف عربستان ، ترکیه ، آمریکا و روسیه حمایت می شوند.

تا کنون چند تن از رهبران این گروه از اپوزیسیون سوریه بدلیل پافشاری بر مواضع گذشته شان از هیاتهای مذاکرات صلح کناره گیری کرده اند.

نشست روسای جمهورایران ، روسیه و ترکیه درباره جنگ داخلی سوریه برگزار شد

نشست روسای جمهور ایران ، روسیه و ترکیه درباره جنگ داخلی سوریه و روند صلح ، بعد از ظهر چهارشنبه در شهر سوچی روسیه برگزار شد.هر سه کشور توافق کردند فعالیتهای خود را در راستای تشکیل « کنگره ملی سوریه » متمرکز کنند.

ولادیمیر پوتین ،‌رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با حسن روحانی و رجب طیب اردوغان گفت: به دیپلماتها ، نهادهای امنیتی و دفاعی هر سه کشور دستور داده شده برای تعیین افراد و گروههای شرکت کننده در این کنگره و تاریخ برگزاری آن برنامه ریزی کنند.

تشکیل « کنگره ملی سوریه» به گفته آقای پوتین یکی از نخستین اقدامها برای گفتگوی جامع و فراگیر در سوریه است. رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که هر سه کشور مصمم به اصلاح قانون اساسی ، انتخابات آزاد و روند صلح در سوریه هستند.

گروههای مخالف بشار اسد و آمریکا که حامی گروههای میانه روی اپوزیسیون سوریه است تا کنون واکنشی به برگزاری این نشست و نتایج آن نشان نداده اند.

نوزدهمین سالگرد قتل پروانه و داریوش فروهر در سکوت برگزار شد

مراسم یادبود قتل پروانه و داریوش فروهر، دو فعال سیاسی که ۱۹ سال پیش در تهران کشته شدند، روز چهارشنبه در منزل آنها در تهران برگزار شد.

به گفته پرستو فروهر، پس از آنکه وزارت اطلاعات به طور استثنایی اجازه داد مراسم امسال با این شرط برگزار شود که مسئولیت اظهارات شرکت‌کنندگان با او باشد، وی نیز خواستار برگزاری دو ساعت سکوت در منزل پدر و مادرش شد.

در جریان قتل‌های زنجیره‌ای که در پاییز ۱۳۷۷ روی داد علاوه بر پروانه و داریوش فروهر، شماری دیگر از روشنفکران و منتقدان، از جمله محمد مختاری، محمدجعفر پوینده، مجید شریف و پیروز دوانی کشته شدند.

وزارت اطلاعات ایران «عناصر خودسر» در این وزارت‌خانه را مسئول این قتلها معرفی کرد.

فرمانده سابق صرب‌های بوسنی در دوران جنگ داخلی به حبس ابد محکوم شد

دیوان بین‌المللی دادگستری، موسوم به دادگاه لاهه، روز چهارشنبه سرانجام رأی خود را درباره راتکو ملادیچ، فرمانده صرب‌های بوسنی در جریان جنگ آن کشور را صادر کرد و برای او مجازات حبس ابد در نظر گرفت.

راتکو ملادیچ در هر دو اتهام اصلی‌اش، شامل «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت از جمله نسل‌کشی» مقصر شناخته شد.

جنگ بوسنی در فاصله سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵ روی داد و در اسناد دادگاه لاهه، محاصره سه ساله سارایوو و کشتار هشت‌هزار تن در سربرنیستا از جمله «فجیع‌ترین جنایات» نیروهای تحت امر ملادیچ عنوان شده است.

قاضی دادگاه روز چهارشنبه راتکو ملادیچ را به دلیل فریاد زدن از جلسه اخراج کرد.

وکلای مدافع این مقام سابق بوسنیایی گفته‌اند درخواست تجدید نظر خواهند کرد.

پارلمان روسیه مصوبه مربوط به محدود کردن رسانه‌های خارجی در این کشور را برای امضا به دفتر پوتین فرستاد

پارلمان روسیه روز چهارشنبه آخرین گام برای اِعمال محدودیت علیه رسانه‌های خارجی در این کشور را برداشت و مصوبه مذکور برای امضا به دفتر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور ارسال شد.

این مصوبه که به دولت روسیه اجازه می‌دهد رسانه‌های دریافت‌کننده کمک‌های خارجی را به عنوان «نمایندگان کشور خارجی» ارزیابی کند هفته گذشته در مجلس سُفلی به تصویب رسیده بود و نمایندگان مجلس عُلیای روسیه، موسوم به «شورای فدراسیون» نیز روز چهارشنبه به اتفاق آرا به این مصوبه رأی مثبت دادند.

از هفته پیش که بحث بر سر این مصوبه در دومای روسیه آغاز شد، وزارت دادگستری این کشور هشدارهایی بدون ذکر جزئیات به دفاتر رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در آن کشور فرستادند.

نهادهای مدافع آزادی بیان از جمله عفو بین‌الملل تصمیم تازه روسیه را ضربه‌ای جدی به آزادی رسانه‌ها ارزیابی کرده‌اند.

مصوبه جدید که پس از امضای ولادیمیر پوتین به قانون تبدیل خواهد شد واکنشی ست به تصمیم تازه وزارت دادگستری آمریکا که چندی پیش از تلویزیون «راشا تودی» خواست نام خود را در آمریکا به عنوان نهادی خارجی ثبت کند. آن تصمیم به دنبال گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا گرفته شد که گفته بودند این شبکه و همچنین خبرگزاری اسپوتنیک در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا اخبار نادرستی را در راستای اثر گذاری بر نتایج آن انتخابات منتشر کرده بودند.

قیمت نان در تهران ۱۵ درصد افزایش یافت

بنابر گزارش‌ها از تهران، اتاق اصناف ایران با صدور بخشنامه‌ای قیمت نان در پایتخت را حدود ۱۵ درصد افزایش داد.

در جدولی که اتاق اصناف ایران به مدیران خود ابلاغ کرده است، از امروز، یکم آذرماه، قیمت انواع نان حدود یکصد تومان افزایش می‌یابد.

بنابر این بخشنامه که در رسانه‌های ایران منتشر شده، بهای نان بربری از ۶۵۰ به ۷۵۰ تومان، نان تافتون از ۴۰۰ به ۴۶۰ تومان و نان سنگکک از ۸۰۰ به ۹۲۰ تومان افزایش یافته است.

با این حال یک نماینده مجلس با انتقاد شدید از افزایش بهای نان، آن را «اجحاف بزرگ در حق مردم» خواند.

امیر خجسته، نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی، به خبرگزاری تسنیم گفت اگر وزیر اقتصاد در این باره توضیح ندهد استیضاح خواهد شد.

بر اساس مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار، بهای نان در سراسر ایران با نظر استانداری‌ها می‌تواند تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

رهبر جمهوری اسلامی نابودی داعش را «شکست آمریکا در منطقه» خواند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه بار دیگر بشدت به آمریکا تاخت و از آنچه «شکست آمریکا در منطقه» خواند، تمجید کرد.

آقای خامنه‌ای که در جمع بسیجیان سخنرانی می‌کرد گروه داعش را توطئه آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای منطقه خواند.

مقام‌های آمریکایی واکنشی به این سخنان ابراز نکرده‌اند اما ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در طول ماه‌های اخیر از تمامی عملیات نظامی برای آزادسازی آخرین پایگاه‌های داعش در عراق پشتیبانی هوایی کرده است و در سوریه نیز به گروه‌های مورد حمایتش، از جمله در آزادسازی رقه، یاری رسانده است.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنان روز چهارشنبه‌اش همچنین کسانی را که از او انتقاد می‌کنند از واژه «دشمن» زیاد استفاده می‌کند «افراد غافل» خواند و به کسانی که به گفته او «بلندگوی دشمن در داخل» شده‌اند حمله کرد.

در پی آزادسازی شهرک القائم در عراق و بوکمال در سوریه، مقام‌های این دو کشور و همچنین ایران، از «نابودی» داعش سخن به میان آورده‌اند.

سعد حریری استعفایش از نخست وزیری لبنان را موقتا پس گرفت

سعد حریری، نخست وزیر لبنان، روز چهارشنبه پس از سه هفته برای نخستین بار در انظار عمومی در این کشور حاضر شد و ضمن شرکت در مراسم روز استقلال لبنان اعلام کرد استعفایش را به تعویق می‌اندازد.

آقای حریری حدود سه هفته پیش در پیامی تصویری که از ریاض، پایتخت عربستان سعودی، پخش شد با انتقاد شدید از ایران و گروه حزب‌الله اعلام کرد که از نخست وزیری لبنان استعفا می‌کند.

سعد حریری پس از دو هفته اقامت در عربستان، روز شنبه به پاریس رفت و پس از توقفی کوتاه در قاهره، ‌شامگاه سه‌شنبه وارد بیروت شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای حریری صبح چهارشنبه پس از دیداری محرمانه با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، اعلام کرد در پاسخ به درخواست آقای عون مبنی بر فرصتی بیشتر برای رایزنی، او استعفایش را پس گرفته و «امیدوار است به این ترتیب راهی برای گفت‌وگوی ملی به طور جدی گشوده شود».

اعلام استعفای سعد حریری در سه هفته گذشته واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

بنابر گزارش‌ها از زیمبابوه، امرسون منان‌گاگ‌وا روز جمعه به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور سوگند می‌خورد

تلویزیون دولتی زیمبابوه گزارش داده است اِمِرسون منان‌گاگ‌وا، رهبر جدید حزب حاکم، روز جمعه به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور سوگند یاد می‌کند.

بنابر همین گزارش، آقای مَنان‌گاگ‌وا قرار است عصر امروز (چهارشنبه) وارد این کشور شود.

در پی بروز ناآرامی‌ها در زیمبابوه، رابرت موگابه پس از حدود چهار دهه زمامداری در این کشور، روز سه‌شنبه از مقام خود استعفا کرد و بنابر گزارش‌ها، خیابان‌های پایتخت شاهد جشن و پایکوبی مردم بود.

پیش‌تر حزب حاکم او را از رهبری حزب عزل کرده و هشدار داده بود اگر از مقام ریاست جمهوری کناره‌گیری نکند روند استیضاح او را آغاز خواهد کرد.

پزشکی قانونی استان کرمانشاه: شمار قربانیان زمین‌لرزه هفته گذشته به ۴۴۴ کشته رسید

به گفته آرتین کمالی، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه، شمار قربانیان زمین‌لرزه هفته گذشته در این استان به ۴۴۴ کشته رسیده است.

آقای کمالی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا، با اشاره به اینکه سه تن از این افراد مصدومانی بودند که در بیمارستان درگذشتند گفت هویت دو جسد نیز همچنان شناسایی نشده است.

این مقام پزشکی با اشاره به آمار بالای مصدومان زلزله و احتمال افزایش آمار فوت‌شدگان گفت: «دلیل اصرار برخی رسانه‌ها بر بالا رفتن آمار فوت شده‌ها را نمی‌دانم».

پیش از این احمد صفری، نماینده کرمانشاه در مجلس، گفته بود: «بیش از هزار نفر تا الان جان باخته‌اند».

به گفته مقام‌های مسئول، زلزله ۱۰ روز پیش در استان کرمانشاه حدود ۱۰ هزار مصدوم برجای گذاشته است که نزدیک به یکصد نفر از آنان قطع نخاع شده‌اند.

نشست رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه امروز در سوچی برگزار می‌شود

حسن روحانی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه امروز (چهارشنبه) در بندر سوچی دیدار و درباره سوریه گفت‌وگو می‌کنند.

حسن روحانی پیش از ترک تهران، از آنچه «دخالت ناموفق» آمریکا و اسرائیل در سوریه خواند بشدت انتقاد کرد و در مقابل، از عملکرد یک سال گذشته ایران، روسیه و ترکیه در قبال بحران سوریه تمجید کرد.

آمریکا و کشورها عربی همواره ایران را به دخالت در امور داخلی شماری از کشورهای منطقه، از جمله سوریه متهم کرده‌اند.

همزمان با نشست سران ایران، روسیه و ترکیه، مخالفان حکومت بشار اسد نیز امروز در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، گرد هم می‌آیند تا درباره هیأت شرکت‌کننده در گفت‌وگوهای صلح به رایزنی بپردازند.

در جنگ سوریه که تاکنون صدها هزار کشته برجای گذاشته است ایران و روسیه دو متحد اصلی حکومت بشار اسد بوده‌اند.

مخالفان دولت سوریه در ریاض دیدار می‌کنند

رهبران مخالفان دولت سوریه، روز چهارشنبه، برای تشکیل هیات شرکت کننده در گفت و گوهای صلح، در ریاض پایتخت عربستان سعودی، گرد هم خواهند آمد.

نشست مخالفان بشار اسد،‌ رئیس جمهوری سوریه، در حالی برگزار می‌شود که روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای درگیری های سوریه، درحال گفت و گو در شهر سوچی در روسیه هستند.

تاکنون چندین دور مذاکرات صلح سوریه به میزبانی سازمان ملل نتوانسته است به جنگ شش ساله در این کشور پایان دهد.

حدود ۱۴۰ عضو مخالف دولت سوریه از طیف‌های گوناگون، به دعوت وزارت امورخارجه عربستان سعودی، برای شرکت در نشست سه روزه در ریاض گرد هم خواهند آمد. در این گردهمآیی، اعضای ائتلاف ملی مستقر در استانبول، اشخاص مستقل، و اعضای گروه های قاهره و مسکو که به حکومت بشار اسد نظر مساعد تری دارند نیز شرکت دارند.

سازمان ملل خواستار برگزاری گفت وگوها در شهر ژنوِ سوئیس، در ۲۸ نوامبر شده است.

مدیرعامل اوبر از سرقت اطلاعات شخصی ۵۷ میلیون مسافر و راننده توسط هکرها خبر داد

شرکت خدمات مسافربری اوبر، پس از یک سال پنهان کاری، اعلام کرد که هکرها، اطلاعات شخصی ۵۷ میلیون تن مسافر و راننده این شرکت را سرقت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دارا خسروشاهی، مدیرعامل ایرانی اوبر، در یک بیانیه با اظهار تاسف از این واقعه اعلام کرد، که هیچ یک از این موارد نباید رخ می داد.

به گفته مسئولان اوبر، فایل هایی که در سال ۲۰۱۶ به سرقت رفته بود شامل اسامی، ایمیل و شماره تلفن‌های مسافران و همچنین اسامی و اطلاعات گواهینامه ۶۰۰ هزار راننده این شرکت بوده است.

شرکت اوبر به هکرها مبلغ ۱۰۰ هزار دلار در ازای از بین بردن فایل‌های سرقت شده پرداخت کرده است. این شرکت به کاربران و راننده هایی که اطلاعات شخصی شان سرقت شده، هیچ هشداری نداده است. به گفته دارا خسروشاهی، مدیرعامل جدید اوبر ، این تصمیم را دو عضو گروه حفاظت اطلاعات اوبر گرفته بوده اند.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار اطلاعیه ای به شهروندان این کشور درباره سفر به عربستان هشدار داد

وزارت امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه، از شهروندان این کشور خواست به هنگام سفر به عربستان، خطرات ناشی از آنچه "تهدیدهای تروریستی" و حمله‌های موشکی از سوی حوثی‌های یمن خواند را در نظر بگیرند.

عربستان سعودی، ۱۳ آبان، از انهدام یک موشک شلیک شده از سوی یمن، در نزدیکی فرودگاه ریاض، توسط سامانه دفاع هوایی این کشور خبر داد. شبه نظامیان حوثی می‌گویند، این حمله موشکی را به تلافی بمباران‌های عربستان دریمن انجام داده اند.

به گزارش رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا در این اطلاعیه با اشاره به شهرهای بزرگی مانند ریاض، جده و ظهران، احتمال حمله را در آنها بیشتر دانسته است.

این وزارتخانه یادآوری کرده است که سازمان‌های تروریستی، مانند گروه حکومت اسلامی، تاکنون مساجد و مکان های مذهبی اهل سنت و شیعیان و محل های مورد بازدید غربی ها را هدف قرار داده اند.

این اطلاعیه در وب‌سایت سفارت آمریکا در عربستان نیز منتشر شده است.

سعد حریری برای نخستین بار پس از استعفای خود از نخست وزیری به لبنان بازگشت

سعد حریری، برای نخستین بار از زمان استعفای ناگهانی‌اش از نخست وزیری لبنان در جریان سفرش به عربستان، روز سه شنبه، به بیروت بازگشت.

تصاویر ویدیویی از ورود سعد حریری به فرودگاه بیروت نشان می‌دهد که پس از خروج وی از هواپیما، اعضای نیروهای امنیتی به استقبال او رفته بودند.

سعد حریری، روز ۱۳ آبان، در یک سخنرانی تلویزیونی درعربستان سعودی که توسط شبکه العربیه پخش شد، استعفای خود را اعلام کرد. وی در این سخنرانی به شدت به ایران و حزب‌الله لبنان تاخت و آن‌ها را به دخالت در امور لبنان و دیگر کشورهای عرب متهم کرد.

سعدحریری پس از اقامتی دو هفته‌ای در عربستان سعودی به همراه همسرش برای دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به پاریس رفت، و سپس، روز سه شنبه رهسپار قاهره‌ شد، و با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، دیدار کرد.

سعد حریری در این دیدار بر ضرورت بی‎طرفی لبنان در درگیری‌های منطقه تاکید کرد.

حمله انتحاری به مسجدی در نیجریه دست‌کم ۵۰ کشته برجای گذاشت

حمله انتحاری یک نوجوان، به نمازگزاران مسجدی در شمال شرق نیجریه، روز سه شنبه، منجر به کشته شدن دست‌کم ۵۰ تن شد.

به گزارش آسوشیتد پرس به نقل از مقام‌های پلیس، این حمله در ساعت پنج صبح درحالیکه شماری از مردم برای برگزاری نماز صبح به مسجدی در شهر موبی واقع در ایالت آداماوا در نزدیکی مرز چاد رفته بودند، رخ داد.

این انفجار انتحاری یکی از مرگبارترین حمله‌ها در چند سال اخیر نیجریه به شمار می‌رود.

محمدو بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه، در یک پیام توئیتری مراتب تاسف خود را از وقوع این حمله انتحاری که آن را بیرحمانه و ناجوانمردانه خواند،‌ اعلام کرد.

عثمان ابوبکر، سخنگوی پلیس، به آسوشیتد پرس گفته است هنوز شمار دقیق زخمی‌ها مشخص نیست.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما احتمال می‌رود که این اقدام از سوی گروه بوکو حرام انجام شده باشد.

این نخستین حمله در شهر موبی پس از بازپس گیری آن از گروه بوکو حرام در سال ۲۰۱۴ میلادی است.

دفتر دادستانی نیویورک یک شهروند ایرانی را به اتهام رخنه در سیستم کامپیوتری متهم کرد

دفتر دادستانی فدرال آمریکا در نیویورک روز سه شنبه یک شهروند ایرانی را به اتهام باج خواهی و رخنه به سیستم کامپیوتری یکی از بزرگترین شرکتهای تولید و پخش فیلم در آمریکا متهم کرد.

در ادعا نامه دادستانی این هکر، بهزاد مصری معرفی شده که به گزارش اسوشیتدپرس، با رخنه در کامپیوترهای شرکت «اچ بی او» چند سریال و سناریوی سریال «بازی تاج و تخت» را به سرقت برده و خواستار شش میلیون دلار بیت کوئین یا پول مجازی شده است.

دفتر دادستانی دادگاه فدرال منهتن اعلام کرده که بهزاد مصری،‌ تهدید کرده چنانچه این مبلغ پرداخت نشود او تمام فیلم و سریال های هک شده را حذف خواهد کرد.

برپایه این گزارش بهزاد مصری که از محل زندگی او اطلاعی در دست نیست، در گذشته هم در رخنه به وب سایت ها در نقاط مختلف جهان و همکاری با حکومت تهران متهم است.

دو نوکیش مسیحی زندانی مجبور به امضای برگه سفید شدند

به گزارش وب‌سایت «محبت نیوز» که خبرهای مربوط به مسیحیان را پوشش می‌دهد، محمدعلی ترابی و عبدالعلی پورمند، دو نفر از اعضای کلیسای انجیلی (تبشیری)، تحت اجبار مسوولان زندان دو برگه سفید را امضاء کردند.

به نوشته این سایت، «احتمال دارد هدف مقام‎های امنیتی از این اقدام، پرونده‌سازی و گرفتن اعتراف اجباری و یا راهی برای گرفتن توبه نامه از آنها باشد».

محمد علی ترابی، از مسئولان کلیسای پیام آرامش، روز ۱۸ مهر ماه گذشته در محل کارش در منطقه در دزفول بازداشت و به اهواز منتقل شده بود. عبدالعلی پورمند، یکی دیگر از مسئولان کلیسای خانگی «پیام آرامش» دزفول ۲۷ مهرماه پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در ماه‌های گذشته چند تن از مسیحیان انجیلی (تبشیری) به زندان‌های درازمدت محکوم شده اند.در بسیاری از موارد، اتهام این افراد «اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی و شرکت در کلیساهای خانگی» عنوان شده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار نمایندگان خود با مقام های آمریکایی را به حالت تعلیق درآورد

تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه شنبه اعلام کرد که همه تماس‌ها و دیدار نمایندگان خود با مقام های دولت آمریکا را به حالت تعلیق درآورده است.

ریاض المالکی وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه‌شنبه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه این اقدام را واکنشی به تهدید آمریکا به بستن دفتر نمایندگی این سازمان در واشینگتن توصیف کرد. به گفته وی، اگر آمریکا دفتر نمایندگی «سازمان آزادی‌بخش فلسطین»‌ را تعطیل کند، دلیلی برای ادامه تماس با آنها باقی نمی ماند.

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد ساف یکشنبه گذشته گفت، نامه‌ای از رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا دریافت شده که مجوز فعالیت دفتر نمایندگی «سازمان آزادی‌بخش فلسطین» در واشینگتن را تمدید نکرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، دولت دونالد ترامپ به محمود عباس فشار آورده است تا طرح صلحی را که در واشینگتن تهیه شده، بپذیرد.

سازمان تجارت جهانی، شکایت قطر از امارات را مورد رسیدگی قرار می دهد

سازمان تجارت جهانی، روز چهارشنبه، اعلام کرد که به شکایت قطر از امارات متحده عربی درباره محاصره اقتصادی این کشور رسیدگی خواهد کرد.

قطر نهم مرداد امسال خبر داده بود که از سه کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است. دلیل این شکایت نیز نقض قوانین و پیمان‌های تجاری بین‌المللی از سوی این کشورها عنوان شده بود.

این سه‌ کشور به همراه مصر از روز ۱۵ خرداد، مناسبات دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و تمام راه های زمینی، هوایی و دریایی آن کشور را تحریم کردند.

قطر در شکایت‌نامه خود به سازمان تجارت جهانی درخواست انجام گفت و گوهای رسمی با عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین را کرده بود. بر اساس آیین‌نامه سازمان تجارت جهانی، ابتدا کشور شاکی باید درخواست مذاکره با طرف مناقشه را بدهد و اگر این گفت و گوها تا ۶۰ روز به نتیجه نرسید، شاکی می تواند درخواست تشکیل هیات حل اختلاف بدهد .

قطر تاکنون دوبار تقاضای مذاکره با امارات را به «نهاد حل اختلاف» سازمان تجارت جهانی تسلیم کرده که با مخالفت ابوظبی مواجه شده است.

امانوئل مکرون در دو تماس تلفنی با رییس جمهور ایران و نخست وزیر اسرائیل گفت وگو کرد

امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه در دو تماس تلفنی با حسن روحانی، رییس جمهور ایران و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محور گفت وگوهای تلفنی جداگانه آقای مکرون، جدا نگه داشتن مسایل لبنان با بحران منطقه بود. او همچنین از رهبران دو کشور خواست تا برای کاهش تنش با سایر کشورهای خاورمیانه همکاری کنند.

بر پایه بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه، آقای مکرون در گفت وگوهای تلفنی خود با حسن روحانی و بنیامین نتانیاهو تاکید کرده است که پاریس از «برنامه جامع اقدام مشترک» معروف به «برجام» حمایت می کند. اما او گفته است که برای مسایلی چون برنامه موشک های بالیستیک ایران نیز باید مذاکراتی صورت بگیرد.

هفته پیش، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که تهران بر سر برنامه موشکی خود مذاکره نمی کند.

سخنگوی دولت میگوید انتقاد حسن روحانی از مسکن مهر «به‌حق» بود

سخنگوی دولت روز سه‌شنبه٬ در واکنش به انتقاد یک مقام بلندپایه دفتر رهبر جمهوری اسلامی از سخنان انتقادی مقام‌های دولتی درباره مسکن مهر٬ اظهارات حسن روحانی در این زمینه را «به‌جا و به‌حق» دانست و هرگونه «سیاسی‌کاری» را در این زمینه رد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدباقر نوبخت که در نشست خبری هفتگی خود سخن می گفت، در دفاع از انتقادهای روحانی از واحدهای مسکونی مسکن مهر در سرپل ذهاب گفت: «تخریب مسکن مهر در اثر زلزله، بیشتر از سایر ساختمان‌ها بود.

برخی ساختمان‌ها که در مسیر گسل هم بودند آسیب جدی ندیدند». وی پرسش حسن روحانی درباره زیاد بودن خسارات مسکن مهر را «طبیعی» دانست و اضافه کرد که همه ساختمان‌های مسکن‌ مهر را در سراسر کشور یک پیمانکار نساخته است و نمی‌توان گفت که مسکن مهر در سراسر کشور مشکل دارد.

همزمان محمدباقر نوبخت انتقادها از مسکن مهر را نه متوجه دولت محمود احمدی‌نژاد بلکه متوجه برخی پیمانکاران دانست.

مقام‌های روسی از «روبه پایان بودن عملیات نظامی» مسکو در سوریه خبر دادند

یک روز پس از دیدار ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، با همتای سوری خود، بشار اسد، رییس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه از رو به پایان بودن عملیات نظامی مسکو در سوریه خبر داد .

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال والری گراسیموف، به خبرنگاران گفت: «مرحله فعال عملیات نظامی در سوریه رو به پایان است». به گفته وی «به‌رغم آن که هنوز مسایل پرشماری وجود دارد، اما آن مرحله به پایان منطقی خود نزدیک شده‌است».

بشار اسد در مبارزه با مخالفان خود که شامل گروه حکومت اسلامی (داعش) می‌شود، از حمایت نظامی روسیه و ایران برخوردار بوده و توانسته‌است با این کمک بخش‌های وسیعی از سوریه را از کنترل مخالفان خود خارج کند.

در این میان، حمایت مسکو و تهران از حکومت اسد انتقاد شماری از کشورهای منطقه و نیز جهان را به همراه داشته است اما ایران می‌گوید تنها مستشار نظامی به سوریه اعزام کرده است. این در حالیست که بیش از یک هزار تن از کسانی که «مدافعان حرم»‌نامیده می شوند،‌ در آن کشور کشته شده‌اند.

ارتش لبنان به حالت آماده‌باش درآمد

فرمانده کل ارتش لبنان روز سه‌شنبه به نظامیان این کشور اعلام کرد تا برای آنچه وی «تهدید اسرائیل» خواند، در مرزهای جنوبی لبنان به حالت آماده‌باش درآیند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال ژوزف عون، اسرائیل را «دشمن» خطاب کرد واز نیروهای نظامی لبنان خواست تا برای اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل مبنی بر «حفظ ثبات» در مرز لبنان و اسرائیل آمادگی داشته باشند. این قطعنامه در مورد «ترک مخاصمه» است که به جنگ سال ۲۰۰۶ میلادی بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان پایان داد.

آخرین درگیری نظامی اسرائیل و حزب‌الله در تابستان ۲۰۰۶ به کشته شدن بیش از ۱۲۰۰ تن در لبنان و ویرانی‌های گسترده در این کشور و کشته شدن ۱۲۰ اسرائیلی انجامید که قریب به اتفاق آنها نظامی بودند.

گروه حزب‌الله لبنان که از حمایت ایران برخوردار است، و همچنین اسرائیل، از آن سال تاکنون از رویارویی بزرگ نظامی پرهیز کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد در تماس‌هایی که با مقام‌های اسرائیلی گرفته هنوز موفق به دریافت واکنش به این خبر نشده است

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG