لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۳

سرخط‌ خبرها

جمهوری اسلامی با پخش اعترافات تلویزیونی احمدرضا جلالی مدعی شد که او جاسوس اسرائیل است

جمهوری اسلامی با پخش اعترافاتی ضبط شده از احمدرضا جلالی مدعی شد که پزشک و پژوهشگر زندانی که اخیراً به اعدام محکوم شده، در انتقال اطلاعات مربوط به چند محقق هسته‌ای ترور شده ایرانی به اسرائیل نقش داشته است.

در اعترافات تلویزیونی بخش شده از آقای جلالی که توسط وزارت اطلاعات تهیه شده، او که از بهار سال ۹۵ در زندان به سر می‌برد، عنوان می‌کند که در زمان تحصیل در اروپا، توسط فردی برای جذب در سرویس اطلاعات خارجی در ازای دریافت شهروندی یک کشور اروپایی، پیشنهاد شغلی دریافت کرده است.

در این نوار ویدئویی اشاره‌ای به نام این کشور اروپایی نمی‌شود اما تصویری از کارت اقامت سوئد و نیز تصویر آقای جلالی در رم پایتخت ایتالیا نمایش داده می‌شود.

ایران ترور دو پژوهشگر و نیز چند فرد دیگر در برنامه هسته‌ای خود را به اسرائیل منتسب می‌کند و پیشتر مدعی شده بود که عاملان این سوءقصدها با اسرائیل مرتبط بوده‌اند. مجید جمالی فشی در اردیبهشت سال ۹۱ با همین اتهام در ارتباط با ترور مسعود علی‌محمدی اعدام شد.

پخش اعترافات تلویزیونی از روش‌های مرسوم جمهوری اسلامی برای تحت فشار قرار دادن زندانیان سیاسی است و بسیاری از نهادها و فعالان حقوق بشری چنین اعترافاتی را فاقد وجاهت می‌دانند.

ترکیه قصد دارد سفارتخانه خود در فلسطین را در اورشلیم شرقی بنا ‌کند

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که کشورش می‌خواهد سفارت خود در فلسطین را در بخش شرقی اورشلیم (بیت‌المقدس) بنا کند. او پیش از این نیز از رهبران کشورهای اسلامی خواسته بود که بخش شرقی این شهر را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت بشناسند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس‌جمهور ترکیه روز یکشنبه در سخنرانی خطاب به اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه، گفت که سرکنسول ترکیه در اورشلیم، از هم‌اکنون سفیر ترکیه در فلسطین محسوب می‌شود.

بر پایه این گزارش، مشخص نیست ترکیه چگونه می‌خواهد سفارتخانه خود را در اورشلیم دایر کند چرا که اسرائیل کنترل این شهر را در دست دارد و آن را پایتخت خود می‌داند.

فلسطینی‌ها قصد دارند اورشلیم شرقی را به عنوان پایتخت آینده خود اعلام کنند، منطقه‌ای که اسرائیل از سال ۱۹۶۷ در اختیار گرفته است. این در حالی است که تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل انتقاد کشورهای اسلامی را برانگیخته است.

‌یک کارشناس جامعه شناسی در ایران می‌گوید بین ۷۵ تا ۹۸ درصد از زنان با آزار خیابانی روبرو شدند

یک کارشناس جامعه شناسی در ایران با انتقاد از کمبود آمار در مورد آزارهای خیابانی می‌گوید برخی از پژوهش ها نشان می‌دهد که «بین ۷۵ تا ۹۸ درصد از زنان مورد آزار خیابانی قرار گرفته‌اند».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، شهلا اعزازی، مدیر گروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی ایران، می‌گوید بر اساس پژوهش ها، شکل ظاهری، پوشش و نگاه نکردن یا حضور زنان در مکان‌های خاص، هیچ تاثیری بر آزارهای خیابانی ندارد.

خانم اعزازی، همچنین گفت که آزار خیابانی باعث ایجاد محدودیت در عرصه اجتماعی می شود، «یعنی به زنان گفته می شود چه زمانی و کجا می توانند از خانه خارج شوند، چگونه زنگی کنند و بدین ترتیب امکانات زندگی آنان را تحت سلطه قرار می‌دهند».

مدیر گروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی ایران با اشاره به پژوهشی با ۳۸۰ نمونه در شهر تهران، تنها ۱۸ نفر از پسران گفتند که برای زنان مزاحمت ایجاد نکرده اند.

در همین باره شیوا دولت آبادی، رییس هیات مدیره انجمن روانشناسی ایران می گوید، آموزش به هنگام در خانواده و مدرسه،‌روشنگری و حساس سازی جامعه به مصادیق آزار، توانمندسازی روانی و جسمانی از راههای مقابله با آزارهای خیابانی است.

بسیاری از مدارس استان تهران روز دوشنبه به دلیل آلودگی هوا تعطیل خواهد بود

آلودگی هوا که روز یکشنبه تعطیلی مدارس ابتدایی و پیش‌دبستانی‌ها در استان تهران را در پی داشت، همچنان ادامه دارد و به این دلیل مدارس بسیاری از مناطق استان تهران در همه مقاطع تحصیلی روز دوشنبه هم تعطیل خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، پایتخت ایران در روز یکشنبه شصتمین روز از هوای آلوده را تجربه کرده است.شدت آلودگی هوا در این روز در حدی بود که اورژانس تهران در هشت میدان اصلی پایتخت آمبولانس‌ها و اتوبوس‌های امدادی مستقر کرد و اعلام شد که تمام بیمارستان‌های تهران برای پذیرش بیماران تنفسی آمادگی دارند.

روز یکشنبه همچنین محدوده طرح ترافیک در مرکز تهران گسترش یافت و مناطق مشمول طرح زوج و فرد را در برگرفت.

تهران یکی از شهرهای آلوده در جهان به شمار می رود و وجود خودروهایی که از بنزین بی کیفیت استفاده می کنند،‌ از دلایل آلودگی هوا عنوان شده است.

وزیر کشور ایران از مصوبه دولت برای «متوقف شدن کولبری» و ایجاد ۱۵ بازارچه مرزی خبر داد

وزیر کشور ایران از مصوبه دولت برای «متوقف شدن کولبری» و ایجاد ۱۵ بازارچه مرزی خبر داد و درعین حال گفت که این تصمیم «آثار اجتماعی و امنیتی در پی خواهد داشت».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه گفت: «افرادی با حداقل سه سال سکونت در روستاها، کارت پیله‌وری دریافت می‌کنند و از بازارچه‌های مرزی، کالا را وارد کشور می‌کنند»‌ که به گفته وی «البته تصمیم داریم این مرزها را ببندیم».

کارت پیله وری که از سوی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت صادر می شود به دارنده، اجازه مبادلات مرزی می دهد.

سخنان وزیر کشور ایران درحالی بیان شده که به گفته رسول خضری، نماینده پیرانشهر درمجلس، ۷۵ هزار تن دراستان‌های غربی ایران به کولبری مشغولند. کولبرها که خود را کاسبکار می دانند بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به این کار اشتغال دارند.

در این میان، همواره گزارش‌هایی درباره کشته شدن تعدادی از کولبران بر اثر شلیک ماموران مرزی ایران منتشر می‌شود.

چندین تشکل کارگری و سندیکاهای کارگری جهان خواستار آزادی فوری رضا شهابی شدند

همزمان با انتشار گزارش‌هایی در مورد سکته رضا شهابی،‌ فعال کارگر زندانی، و خودداری مسئولان زندان رجایی شهر کرج از انتقال او به بیمارستان، شماری از تشکل‌های کارگری در ایران و نیز سندیکاهای کارگری در جهان،‌ خواستار آزادی فوری او شدند.

پنج سندیکای بزرگ کارگری فرانسه نیز در نامه ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار «توجه ویژه به وضعیت رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه»‌ شدند.

این سندیکا پیشتر اعلام کرده بود که رضا شهابی، در زندان «سکته خفیف» کرده ولی «به بیمارستان اعزام نشده‌است».

به گزارش گروه همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران – فرانسه و اتحاد بین الملل در نامه ای از رهبر ایران خواسته اند، به رضا شهابی اجازه داده شود برای درمان از ایران خارج شود و به فرانسه برود.
نسخه ای از این نامه نیز برای رئیس جمهوری ایران و رئیس قوه قضائیه ارسال شده است.

محمود احمدی‌نژاد به رئیس قوه قضائیه ۴۸ ساعت مهلت داد اسناد مربوط به اتهام‌هایش علیه او را ارائه کند

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، ۴۸ ساعت مهلت داد تا اسنادش درباره اتهام‌هایی را که اخیرا متوجه او و نزدیکانش کرده، ارائه کند.

بنابر ویدئویی که وبسایت موسوم به «دولت بهار» منتشر کرده، محمود احمدی‌نژاد می‌گوید صادق لاریجانی که آنها را «فتنه‌گر، منحرف و حمایت کننده از بابک زنجانی» خوانده باید مدارکش را ارائه کند.

رئیس و مسئولان قوه قضائیه هنوز واکنشی به این اظهارات نشان نداده‌اند.

پرونده‌های قضایی حمید بقایی، اسفندیار رحیم‌مشایی، علی‌اکبر جوانفکر و شماری دیگر از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در هفته‌های اخیر به کشمکشی سیاسی بین دو طرف تبدیل شده است.

حمله به کلیسایی در کویته پاکستان دست‌کم ۸ کشته برجای گذاشت

به گفته مقام‌های پاکستان، حمله به کلیسایی در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان، روز یکشنبه دست‌کم ۸ کشته و بیش از ۴۵ زخمی برجای گذاشت.

به گفته پلیس پاکستان، دو مهاجم انتحاری قصد ورود به این کلیسای پر از جمعیت را داشتند اما با آمادگی محافظان کلیسا، یک مهاجم کشته شد و دیگری که زخمی شده بود خود را منفجر کرد.

معظم‌جاه انصاری، رئیس پلیس این ایالت، گفته است از آنجا که اماکن مسیحی هدف اصلی اسلام‌گرایان تندرو ست، این کلیسا در آمادگی کامل قرار داشته است.

گروه داعش بدون ارائه شواهدی، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

واکنش مقام‌های سیاسی و نظامی ایران به اتهام‌های موشکی آمریکا ادامه دارد

واکنش‌های مقام‌های جمهوری اسلامی به اتهام جدید آمریکا درباره ارسال موشک از ایران به یمن همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین مورد علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اظهارات نیکی هِیلی، نمیانده آمریکا در سازمان ملل، گفته است: «این حرف تنها یک ادعا» و «بدون پایه و اساس» است.

همزمان به گزارش تسنیم، رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران روز یکشنبه در گرگان گفت: «همه می‌دانند یمن تجهیزات موشکی مفصلی از اتحاد جماهیر شوروی و کره شمالی گرفته و کشوری صاحب موشک در منطقه بود».

ساعاتی پیش‌تر خبرگزاری ایرنا گزارش از قول محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران خبر داده بود که جمهوری اسلامی قصد دارد علیه اتهام جدید آمریکا شکایتی به سازمان ملل ارائه کند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، هفته گذشته در نشستی خبری که در کنار بقایای موشک شلیک شده حوثی‌ها به سوی عربستان برگزار شد، ایران را به تجهیز نظامی حوثی‌ها متهم کرد و خواستار اقدام جهانی شد.

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران: مجلس عصاره فضایل شورای نگهبان است، نه ملت

نطق پیش از دستور محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، صبح یکشنبه موجب تنش در جلسه علنی شد.

محمود صادقی، نماینده تهران، در نطق خود گفت نمایندگان «نه عصاره فضایل ملت، بلکه عصاره فضایل شورای نگهبان هستند».

آقای صادقی همچنین در این نظق گفت: «چرا در این مجلس اراده‌ای جدی برای برخورد با مفسدان وجود ندارد و ما همکاری می‌کنیم با مفسدین؛ چرا از افشای نام بدهکاران کلان هراس داریم؟ بیائید شفافیت را از مجلس شروع کنیم».

این گفته‌های آقای صادقی با واکنش‌های تند شماری از نمایندگان روبه‌رو شد و از جمله حسین نقوی حسینی، نماینده اصولگرای ورامین، علاوه بر اظهارات مطرح‌شده، از مدیریت علی مطهری، رئیس جلسه نیز بشدت انتقاد کرد.

اعتراض‌ها تا دقایق پایانی جلسه صبح یکشنبه ادامه یافت.

رابرت مالر به هزاران ایمیل کارکنان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ دسترسی یافته است

در ادامه تحقیقات مربوط به دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند رابرت مالر، بازرس ویژه این پرونده، به هزاران ایمیل ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ دسترسی یافته است.

یکی از وکلای تیم انتقالی دونالد ترامپ در نامه‌هایی به کنگره گفته است که آقای مالر «به طور غیرقانونی» این ایمیل‌ها را دریافت کرده است؛ با این حال همکاران رابرت مالر می‌گویند این ایمیل‌ها را بدون نقض قانون از «سازمان خدمات اداری» گرفته‌اند.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، ده‌ها هزار‌ ایمیلی که به دست تیم بازرسی رابرت مالر افتاده است مکاتباتی بین ۱۳ مقام ارشد تیم انتقالی دونالد ترامپ را شامل می‌شود و به بحث‌های مختلفی می‌پردازد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بارها هرگونه تبانی ستادش با روسیه را رد کرده است. مقام‌های مسکو نیز چنین اتهامی را بی‌پایه می‌دانند. در حال حاضر دست‌کم سه تحقیق جداگانه در نهادهای آمریکا درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات سال گذشته در جریان است و رابرت مالر بازرس ویژه وزارت دادگستری در این تحقیق محسوب می‌شود.

در پی انتشار ویدئویی از کتک خوردن یک دستفروش، دادستان تهران از بازداشت دو مأمور شهرداری خبر داد

در پی انتشار فیلمی از کتک زدن یک دستفروش توسط مأموران شهرداری تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز شنبه در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران از بازداشت این دو مأمور خبر داد.

ویدئویی که هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، دو مأمور سد معبر شهرداری را نشان می‌داد که یک دستفروش را به‌شدت کتک می‌زنند. بنابر گزارش‌ها این ماجرا در میدان ولیعصر تهران روی داده و این دو مأمور شهرداری به همراه یک مأمور نیروی انتظامی پس از بازداشت این دستفروش به کتک زدن او ادامه می‌دهند.

از سوی دیگر محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، روز یکشنبه گفت تعداد اتفاق‌هایی شبیه به این مورد «بسیار بیشتر است» و به گفته او «این مورد تنها یک نمونه کشف‌شده و رسانه‌ای‌شده است».

پیش از این نیز ویدئوها و گزارش‌های متعددی درباره برخورد مأموران شهرداری با دستفروشان در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

در صورت تداوم آلودگی هوا در تهران «کمیته اضطرار» تشکیل خواهد شد

مقام‌های استانداری تهران می‌گویند در صورت تداوم آلودگی هوا، «کمیته اضطرار» بار دیگر شامگاه امروز (یکشنبه) تشکیل خواهد شد.

این کمیته روز گذشته تصویب کرد که مدارس ابتدایی و مهد کودک‌های تهران روز یکشنبه تعطیل باشند و فروش طرح روزانه ترافیک ممنوع شود.

حسن کریمی، معاون استانداری تهران، به خبرگزاری ایسنا گفته است اگر تا عصر یکشنبه میزان ذرات معلقِ کمتر از ۲.۵ میکرون در وضع فعلی بماند یا افزایش یابد «قطعا کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل جلسه خواهد داد و برای روز دوشنبه تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد».

به گفته وزارت بهداشت، سال گذشته حدود پنج‌هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان باختند.

احمد مسجدجامعی: یکهزار ساختمان بلندمرتبه در تهران بر روی گسل‌ها ساخته شده است

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران، می‌گوید یکهزار ساختمان بلندمرتبه در پایتخت بر روی گسل‌ها ساخته شده است.

اظهارات احمد مسجدجامعی در نشست روز شنبه شورای شهر بیان شد. این نشست به پیگیری تحقق طرح تفصیلی شهر تهران اختصاص داشت که یکی از موارد آن «تشکیل کمیته ارتقا و ایمنی ساختمان‌های شهر تهران» است.

به گفته آقای مسجدجامعی، از حدود ۹ میلیون جمعیت شهر تهران، حدود ۳ میلیون نفر در «بافت ناپایدار» و یک‌ونیم میلیون نفر در «بافت فرسوده» سکونت دارند. این عضو شورای شهر خواستار توجه بیشتر به «طرح جامع و تفصیلی» شده است.

اجرای طرح تفصیلی جدید شهر تهران از فروردین ۱۳۹۱ آغاز شده است اما منتقدان می‌گویند علاوه بر «ناکارآمدی این سند»، اجرای آن نیز با ضعف‌هایی شدید در پایتخت همراه بوده است.

وزیر خارجه ایران می‌گوید از آمریکا به سازمان ملل شکایت می‌کند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران می‌گوید درباره اتهام جدید آمریکا علیه ایران شکایتی به سازمان ملل ارائه خواهد شد.

به گفته خبرگزاری دولتی ایرنا، وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشته است: «طرف ایرانی علیه ادعای مطرح‌شده ازسوی آمریکا، در مورد تحویل تسلیحات به یمن، به سازمان ملل شکایت می‌کند».

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، هفته گذشته در نشستی خبری که در کنار بقایای موشک شلیک شده حوثی‌ها به سوی عربستان، گفت که این موشک را ایران به یمن ارسال کرده است.

ایران دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه را رد می‌کند و در مقابل، نقش آمریکا در منطقه را «مخرب» می‌داند.

وزیران امورخارجه کره جنوبی و ژاپن درباره تهدیدهای کره شمالی گفت و گو می کنند

وزیر امورخارجه کره جنوبی، با هدف افزایش همکاری با ژاپن در زمینه رسیدگی به برنامه هسته ای و موشکی کره شمالی، در سفر به توکیو با همتای ژاپنی خود دیدار می‌کند.

بر اساس بیانیه وزارت امورخارجه کره جنوبی، کان کیونگ-وا، وزیر امورخارجه کره جنوبی، روز سه شنبه، در سفری دو روزه برای گفت و گو با تارو کونو، همتای ژاپنی خود، وارد این کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از این بیانیه، محور گفت و گوی وزیران امورخارجه کره جنوبی و ژاپن، روابط دو جانبه و مسائل مربوط به کره شمالی از جمله برنامه هسته ای این کشور خواهد بود.

کره جنوبی و ژاپن به دنبال ارتقای همکاری‌های امنیتی دو کشور در قبال کره شمالی هستند. با این وجود، اختلاف سئول و توکیو برسر موضوع بهره کشی جنسی از زنان کره جنوبی توسط ژاپن در دوران جنگ این دو کشور، مانعی برسر راه این گفت و گوهاست.

جنبش فتح برای تظاهرات اعتراض آمیز علیه سفر معاون دونالد ترامپ به اورشلیم، فراخوان داد

جنبش فلسطینی فتح، روز شنبه، از فلسطینی‌ها خواست در اعتراض به سفر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، به اورشلیم (بیت المقدس)، دست به راهپیمایی اعتراض آمیز زنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیشتر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و عضو ارشد جنبش فتح، دیدار با مایک پنس را لغو کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز ۱۵ آذر، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و اعلام کرد سفارت این کشور از تل‌آویو به این شهر انتقال می‌یابد.

این تصمیم با واکنش‌های گسترده بین‌المللی و اعتراض بسیاری از کشورهای اسلامی مواجه شد.

در پی این تصمیم درگیری‌های شدیدی میان فلسطینی‌ها و نیروهای اسرائیلی در گرفته است. وضعیت اورشلیم یا همان بیت‌المقدس ، یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌هاست.

فراخوان به تظاهرات در حالی اعلام شده است که هزاران فلسطینی، روز شنبه، در تشییع جنازه چهار فلسطینی شرکت کردند. این چهار تن، روز جمعه، در جریان درگیری با نیروهای اسرائیلی در غزه و کرانه باختری کشته شدند.

وزارت دفاع آمریکا می‌گوید گروه طالبان قادر به پیروزی در افغانستان نیست

وزارت دفاع ایالات متحده در گزارشی به کنگره، راهبرد جدید واشینگتن در افغانستان را ستود و تنها راه برای طالبان را گفت وگو با دولت مرکزی در کابل دانست. وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده است که گروه طالبان نمی‌تواند در افغانستان به پیروزی دست یابد.

بنا بر این گزارش، نیروهای امنیتی افغانستان، موفق شده اند که کنترل تمام مناطق عمده شهری را در دست بگیرند.

در اوایل تابستان، فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان اعلام کرده بود که نبرد نیروهای امنیتی افغانستان با طالبان و سایر گروه‌های تندرو در آن کشور، با بن‌بست روبه‌رو شده‌است.

گزارش کنونی می‌گوید، تغییر عمده در دولت جدید آمریکا به‌رهبری دونالد ترامپ، در مقایسه با راهبرد پیشین این کشور، گذر از سیاستِ مبتنی بر زمان، به سوی سیاستِ منطبق بر شرایط محلی است.

ایالات متحده در حدود ۱۴ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد، که سه‌هزار تن بیشتر از رقم اعلام‌شده پیشین توسط پنتاگون در شهریور ماه است.

دبستان‌های استان تهران به دلیل آلودگی هوا تعطیل شدند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران می‌گوید به دلیل آلودگی شدید هوا، تمام مهد کودک‌ها، کودکستان‌ها و دبستان‌های استان تهران به جز شهرستان‌های فیروزکوه و دماوند روز یکشنبه تعطیل هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران، با توجه به افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون، کمیته شرایط ویژه آلودگی هوای تهران یک روز زودتر از موعد مقرر تشکیل جلسه داد.

کیومرث کلانتری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، پس از این جلسه، فعالیت معادن شن و ماسه، آسفالت و سیمان و فعالیت‌های عمرانی را در روز یکشنبه، ممنوع اعلام کرد.

بنا بر این گزارش، اورژانس تهران برای رساندن خدمات به شهروندان تهرانی، در حالت آماده باش کامل قرار دارد.

پیشتر خبرگزاری تسنیم به نقل از رئیس کارگروه سلامت هوای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از مرگ ۴ هزار و ۸۱۰ تن از ساکنان تهران بر اثر آلودگی هوا در سال ۹۵ خبر داده بود.

«مؤسسات مالی در برخی دستگاه‌ها و در میان برخی روحانیون ارشد نفوذ دارند»

محمدرضا تابش، عضو شورای پول و اعتبار می‌گوید موسسات مالی و اعتباری ارتباطات عجیبی برقرار کردند و در برخی دستگاه‌ھا و برخی نھادھا و به گفته وی «در بیوت برخی علما» نفوذ کرده‌اند.

آقای تابش روز شنبه در مصاحبه با ایسنا همچنین گفت هر چند با دخالت آیت الله خامنه‌ای و سران قوا آن ارتباطات قطع شد، اما به گفته وی «ھنوز ھم چسبندگی‌ھایی دارند و فعل و انفعلاتی انجام می‌دھند تا در روند حل مسئله کارشکنی کنند».

نماینده اردکان در مجلس در همین زمینه افزود که بخشی از این مشکل به خصوص درباره سپرده‌‌های زیر ۲۰۰ میلیون تومان به صورت نسبی حل شده اما رضایت کامل مردم جلب نشده و سود سپرده‌های مردم هنوز نسبت به تورم هم پرداخت نشده است.

تعاونی‌های‌اعتباری، صندوق‌های قرض‌الحسنه و موسسات مالی غیرمجاز، معضلی هستند که به‌دلیل صدور بی‌رویه مجوز فعالیت برای چنین موسساتی به ویژه در سال‌های ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد به وجود آمده‌‌اند.

هزاران نفر در تل آویو خواستار کناره‌گیری نتانیاهو شدند

هزاران شهروند اسرائیل در تظاهراتی در مرکز تل‌آویو خواستار کناره‌گیری بنیامین نتانیاهو از مقام نخست وزیری شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از بخش خبری کانال ۲ تلویزیون اسرائیل تظاهرات چندهزارنفری روز شنبه آخرین مورد از سلسله تظاهرات ضدفسادی است که در هفته‌های اخیر برگزار شده است.

پلیس اسرائیل روز جمعه آقای نتانیاهو را برای هفتمین بار مورد بازجویی قرار داد. نخست وزیر اسرائیل با اتهام‌هایی نظیر ارتشاء، خیانت در امانت و فریبکاری روبروست.

بنیامین نتانیاهو انجام هر عمل خلاف قانون را تکذیب می‌کند و اتهامات وارد شده به خود را جنجال‌های بی‌دلیل رسانه‌هایی می‌داند که با وی عناد دارند.

پیش نویس قطعنامه‌ عدم قبول اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل به شورای امنیت ارائه شد

شورای امنیت سازمان ملل در حال بررسی پیش نویس قطعنامه‌ای است که بر مبنای آن هر تصمیمی در مورد وضعیت بیت‌المقدس اثر حقوقی نخواهد داشت و باید لغو شود.

خبرگزاری رویترز که به متن یک صفحه‌ای ارائه شده از سوی مصر دست یافته، گزارش می‌کند که که در این پیش‌نویس اشاره مشخصی به دونالد ترامپ و ایالات متحده آمریکا نشده است.

این پیش‌نویس که روز شنبه در بین ۱۵ کشور عضو شورای امنیت توزیع شد به گفته یک دیپلمات اوائل هفته آینده احتمالا به رأی گذاشته خواهد شد.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل اظهار نظری در مورد این پیش‌نویس نکرده است اما نیکی هیلی نماینده آمریکا پیش از این تصمیم دونالد ترامپ در مورد شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل را «تصمیمی درست و منصفانه» توصیف کرده بود.

ارتش سوریه وارد استان ادلب شد

نیروهای حکومت سوریه روز شنبه وارد استان ادلب در شمال غربی این کشور شدند و بخش‌هایی را به کنترل خود درآوردند. این نخستین نفوذ نیروهای سوری به این استان است که حکومت این کشور هیچ حضوری در آن نداشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیروهای حکومت سوریه و متحدانش هفته‌هاست که از استان مرکزی «حما» تهاجماتی را به سمت ادلب صورت می‌دهند که عمدتا ناکام بوده است.

حال رسانه‌های حکومتی و دیدبان حقوق بشر سوریه خبر می‌دهند که پس از درگیری شدید و حملات هوایی گسترده روستای «تل خنضیر» در جنوب شرقی استان ادلب به دست نیروهای حکومتی افتاده است.

گروه احرار الشام، وابسته به القاعده، که کنترل بخش‌های عمده‌ای از ادلب را در اختیار دارد با انتشار فتوایی همگان را به بسیج علیه حکومت دمشق فرا خواند. ادلب بخشی از منطقه موسوم به کاهش تنش در سوریه است که ترکیه، ایران و روسیه بر سر کاهش درگیری‌ها در آن به توافق رسیده‌اند.

روسیه می‌گوید کشورهای ساحلی خزر با تقسیم این دریاچه موافقت کرده‌اند

یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه می‌گوید پنج کشور ساحلی خزر در مذاکرات بر سر رژیم حقوقی این دریاچه به تفاهم دست پیدا کردند که شامل تقسیم دریا، مشخص ساختن نواحی ماهیگیری، و آب‌های مشترک بین کشورها می‌شود.

ایگور براتچیکُف، سفیر سیار در وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفکس گفته است که در گردهمایی وزاری خارجه کشورهای ساحل خزر (شامل روسیه، ایران، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان) در مسکو در روزهای ۱۳ و ۱۴ آذر ماه، طرف‌های مذاکره موفق شدند متن مورد توافق مربوط به پیمان رژیم حقوقی را تکمیل کنند.

این سخنان در حالی روز شنبه بیان شد که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه ضمن رد موضوع تصمیم‌گیری در خصوص سهم کشورها در اجلاس مسکو، تاکید کرد که مسائل مربوط به تحدید حدود نه تنها به هیچ وجه نهایی نشده، بلکه حتی در دستور کار مذاکرات اجلاس وزرا هم نبوده است. بنابراین، ایران در مواضع خود در زمینه تحدید حدود، هیچگونه تجدیدنظری نداشته است.

علی شمخانی مهمترین تهدید کشور را «کاهش اعتماد مردم به کارآمدی نظام» دانست

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در اظهار نظری کاهش اعتماد عمومی به نظام را مهمترین تهدیدی دانست که امروز کشور را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز شنبه در «نشست تخصصی انعکاس موازین حقوق بشری ایران» به «فساد به عنوان مهمترین عامل کاهش اعتماد جامعه به کارآمدی نظام» اشاره کرد و مبارزه با آن را یک ضرورت دانست.

در آخرین گزارش سازمان «شفافیت بین المللی»، ایران از لحاظ درجه فساد در میان ۱۷۸ کشور مورد بررسی در رده ۱۳۱ قرار گرفت. شفافیت بین‌المللی در این گزارش جمهوری اسلامی را بسیار فاسدتر از برخی کشور‌های منطقه ارزیابی کرده است. ایران ۱۱۳ پله فاسدتر از امارات، ۵۶ پله فاسدتر از ترکیه و ۲۳ پله فاسدتر از مصر ارزیابی شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG