لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۲۶

سرخط‌ خبرها

چهار تا پنج‌هزار ساختمان دولتی ناایمن در برابر زلزله در تهران شناسایی شده است

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران می‌گوید، در چند سال اخیر، چهارتا پنج‌هزار ساختمان دولتی ناایمن در برابر زلزله شناسایی شده، اما هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمود قدیری گفته، در بسیاری از این ساختمان‌های دولتی، ارباب رجوع در رفت‌وآمد است و اگر اتفاقی رخ دهد، خسارت‌ها و تبعات آن قابل پیش بینی نیست.

این مقام مسئول در سازمان آتش‌نشانی، از بهانه‌گیری‌های برخی مسئولان در مورد توجه به ایمنی انتقاد کرده است.

به گفته او مسئولان می‌گویند، بودجه موردنیاز در این زمینه را ندارند، درحالی که به گفته او اگر خودشان بخواهند کاری انجام دهند، «از زیر سنگ» بودجه را تامین می‌کنند.

محمدحسین مقیمی استاندار تهران هم پس از زمین‌لرزه اخیر تهران، با اعلام نامناسب بودن «زیرساخت‌های شهری» در برخی شهرستان‌های پایتخت، ازمسئولان خواست برای بازسازی بافت‌های فرسوده این مناطق، اقدام عاجلی انجام دهند.

آلودگی صوتی در میدان گل‌ها و میدان بسیج پایتخت بیش از حدمجاز است

یک مقام در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید، آلودگی‌ صوتی در میدان گل‌ها و میدان بسیج در پایتخت فراتر از حد مجاز است.

الهام کریمی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، ایستگاه تهرانسر در میدان گل‌ها را به دلیل نزدیک بودن به فرودگاه و میدان بسیج در منطقه ۱۵ در سمت بزرگراه افسریه را که محل رفت و آمد خودروهای سنگین است، از مناطقی نام برده که میزان آلودگی صوتی خطرناکی دارند.

این کارشناس صوت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرده، اکثر بزرگراه‌های شهر صدایی بین ۷۰ تا ۸۰ دسی‌بل دارند، که از نظر آلودگی صوتی در حد خطرناک هستند.

به گفته او حدود ۸۰ درصد این بزرگراه‌ها کنار مناطق مسکونی قرار دارند و آلودگی صوتی آنها بالاتر از حد استاندارد است. به گفته این کارشناس، آلودگی صوتی تاثیر جسمی و روانی دارد.

ابتلا به سردرد، ناراحتی عصبی، کاهش شنوایی، زخم معده، افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی از جمله اثرات آلودگی صوتی محسوب می‌شود.

کاهش تمرکز و تنش در ارتباط با دیگران هم از جمله آثار آلودگی صوتی عنوان شده است.

نماینده بندرعباس از تداوم قاچاق خاک جزیره هرمز خبر داد

احمد مرادی، نماینده بندر عباس در مجلس، با اظهار اینکه قاچاق خاک جزیره هرمز به کشورهای منطقه همچنان ادامه دارد، تأکید کرد که حیات زیست محیطی جزیره هرمز در خطر است.

نماینده بندر عباس در زمینه صادرات خاک جزیره هرمز به خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: بخشی از این صادرات قانونی و بخشی نیز غیرقانونی بود.

وی افزود که با برداشت بی‌رویه تا چند سال آینده اثری از خاک جزیره هرمز باقی نخواهد ماند.

وزیر کار می‌گوید شش میلیون ایرانی هیچگونه دفترچه بیمه ندارند

علی ربیعی درنشست علنی روز سه‌شنبه مجلس اعلام کرد که شش میلیون ایرانی فاقد هر گونه دفترچه بیمه درمانی هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین تأکید کرد که با منابع موجود به دنبال بیمه کردن افراد بیشتر رفتن به معنی سرعت بخشیدن به سقوط صندوق تامین اجتماعی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین صندوق‌های بازنشستگی را، یک «ابرچالش‌» برای مجموعه نظام سیاسی ایران توصیف کرد. به گفته‌آقای ربیعی، تنها یک صندوق از میان ۱۸ صندوق بازنشستگی، قادر به ادامه کار است.

علی ربیعی در بخش دیگر از سخنان خود نبود منابع پایدار و عدم پیش‌بینی در این باره را عامل شکست طرح تحول سلامت عنوان کرد.

اتحادیه اروپا مسکو را به دلیل جلوگیری از نامزد شدن چهره منتقد کرملین محکوم کرد

اتحادیه اروپا تصمیم مقام‌های روسیه در جلوگیری از نامزد شدن آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف کرملین در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور را محکوم کرد.

سرویس اقدام خارجی اروپا در بیانیه‌ای در این باره آورده است: تصمیم به رد صلاحیت بر مبنای محکومیت قضایی «تردیدی جدی در مورد تکثرگرایی سیاسی در روسیه و چشم‌اندازِ انتخاباتی دموکراتیک در این کشور ایجاد می‌کند».

در ادامه این بیانیه گفته شده است که دادگاه قانون اساسی اتحادیه اروپا محاکمه آلکسی ناوالنی در سال ۲۰۱۳ را ناعادلانه تشخیص داده و از این رو اتهاماتی که با انگیزه سیاسی صادر شده نباید جهت جلوگیری از مشارکت سیاسی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، با ثبت نام آلکسی ناوالنی برای نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور مخالفت کرد. انتخابات ریاست جمهوری روسیه ۲۷ اسفند ماه برگزار می‌شود.

معاون وزیر بهداشت: زلزله زدگان کرمانشاه «هنوز سرویس بهداشتی» ندارند

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، در همایش ایمنی در برابر زلزله اظهار داشت «مردم کرمانشاه هنوز سرویس بهداشتی ندارند» و متولی حل این مشکل هم معلوم نیست.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به زلزله پنج و دو دهم ریشتری تهران هم گفت «پس از زلزله همه چیز قفل شد و اگر در تهران اتفاقی افتاده بود هیچکس نمی‌توانست کمکی بکند».

علیرضا رئیس در اظهارات خود همچنین تصریح کرد که در زلزله استان کرمانشاه ۸۴ مرکز بهداشتی تخریب شد و تأکید کرد که هم اکنون همه واحدهای بهداشتی در کانکس‌ها خدمات رارائه می‌کنند.

زلزله کرمانشاه در شامگاه ۲۱ آبان رخ داد و آخرین گزارش‌ها حاکیست که شمار جان‌باختگان در این زلزله به ۶۲۰ تن رسیده است.

همسر رضا شهابی و ۱۰ تن از زنان بازداشت شده در مقابل وزارت کار آزاد شدند»

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در کانل تلگرامی خود اعلام کرد که ربابه رضایی، همسر رضا شهابی، ‌و سایر زنان بازداشتی پس از چند ساعات از زندان اوین آزاد شده اند.

پیش از این گفته شده بود که ۱۰ زن و ۴۱ مرد به دست ماموران امنیتی در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بازداشت شده اند.

ربابه رضایی، همسر رضا شهابی، عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و گروهی از حامیان آقای شهابی پیشتر اعلام کرده بودند که روز پنجم دیماه برای پیگیری وضعیت وی به وزارت کار مراجعه خواهند کرد.

در همین حال،‌ اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد که نیروهای لباس شخصی و پلیس «به شکلی بسیار گسترده تا حدود دو کیلومتر از محل تجمع مستقر شده بودند». بر اساس گزارش‌ها، نیروهای ضد شورش اقدام به ضرب و شتم تجمع‌کنندگان کردند.

روسیه: مقدمات حضور دائمی نیروها در دو پایگاه نظامی‌سوریه فراهم شده است

وزیر دفاع روسیه، سرگئی شویگُو، می‌گوید مقدمات حضور دائمی نیروهای مسلح این کشور در دو پایگاه نظامی در سوریه فراهم شده است؛ پایگاه دریایی طرطوس و پایگاه هوایی حَمیمیم در نزدیکی شهر لاذقیه.

روز سه‌شنبه شورای فدراسیون روسیه توافقنامه بین مسکو و حکومت بشار اسد برای استقرار نیروهای نظامی روسیه در پایگاه دریایی طرطوس را تأیید کرد.

بر طبق این توافقنامه نیروی دریایی روسیه قادر خواهد بود پشتیبانی فنی و لجستیک خود را در این پایگاه افزایش دهد و کشتی‌های این کشور قادر خواهند بود در آبهای سرزمینی و بنادر سوریه رفت و آمد داشته باشند. مدت این توافقنامه ۴۹ سال اعلام شده که می‌توان آن را در دوره‌های ۲۵ ساله تمدید کرد.

حدود ۵۰ تن از جمله همسر رضا شهابی در مقابل وزارت کار بازداشت شدند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خبر داد که ربابه رضایی،‌ همسر رضا شهابی،‌ فعال کارگر زندانی، همراه با ۵۰ تن دیگر در مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بازداشت شدند. ‌

پیش از این، ربابه رضایی اعلام کرده بود که صبح روز سه شنبه پنجم دی،‌ برای پیگیری وضعیت همسر زندانی‌اش به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد رفت.

خانواده آقای شهابی می‌گویند که وضعیت جسمانی این عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، پس از دو سکته در زندان رجایی شهر کرج «وخیم» ‌است.

در همین حال،‌ اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد که نیروهای لباس شخصی و پلیس «به شکلی بسیار گسترده تا حدود دو کیلومتر از محل تجمع مستقر شده بودند». بر اساس همین گزارش، نیروهای ضد شورش اقدام به ضرب و شتم تجمع‌کنندگان کردند.

نیروی دریایی بریتانیا کشتی جنگی روسیه را تا خروج از دریای شمال همراهی کرد

مقام‌های بریتانیایی می‌گویند نیروی دریایی سلطنتی این کشور یک کشتی جنگی روسیه را تا خروج از دریای شمال همراهی کرده است. بنا بر همین اظهارات یک بالگرد نیروی دریایی نیز کشتی جنگی روسیه را در مسیرش زیر نظر داشته است.

گوین ویلیامز، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که کشورش تجاوزگری را تحمل نخواهد کرد. نیروی دریایی بریتانیا اعلام کرده است که اخیرا سفر کشتی‌های روسی در نزدیکی آب‌های بریتانیا افزایش یافته است.

بنا بر آنچه مقام‌های بریتانیایی به آسوشیتدپرس گفته‌اند ناو بریتانیایی «سنت آلبانز»با ۱۹۰ خدمه روز دوشنبه ۴ دیماه کشتی جنگی روسی «آدمیرال گورشکُف» را تا خروج از آنچه «محدوده منافع ملی» خوانده شده، همراهی کرد.

روز یکشنبه نیز نیروی دریایی بریتانیا یک کشتی گردآوری اطلاعات روسی را همراهی کرد تا از دریای شمال خارج شود.

بقایی، جوانفکر و خراسانی بار دیگر در شاه عبدالعظیم بست می‌نشینند

نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، می‌گویند در اعتراض به آنچه «اقدامات غیرقانونی و زورگویانه» قوه قضائیه خواندند، بار دیگر در شاه عبدالعظیم شهرری بست می‌نشینند.

در اعلامیه‌ای که در این باره در کانال تلگرامی حمید بقایی منتشر شد، با اشاره به آنچه «رفتار ظالمانه شخص صادق لاریجانی» خوانده شده، بست نشینی مجدد «راهی برای احقاق حق» توصیف شده است.

در این اعلامیه اشاره ای به نام بست‌نشینان نشده اما در عکس ضمیمه آن حمید بقائی، علی‌اکبر جوانفکر و حبیب خراسانی دیده می‌شوند.

پیشتر این سه نفر ۲۴ آبان در اعتراض به رفتار قوه قضائیه در حرم عبدالعظیم تحصن کرده بودند اما پس از حمله نیروهای مشهور به «لباس شخصی» در روز ۲۸ آبان به تحصن خود پایان دادند. قوه قضاییه می گوید پرونده های قضایی این سه تن با اتهاماتی از جمله مالی در دست بررسی است.

آمریکا از کاهش بودجه سازمان ملل متحد استقبال کرد

ایالات متحده آمریکا با استقبال از کاهش بودجه سازمان ملل متحد، این اقدام را «گام مهمی در جهتی درست» خواند.

مجمع عمومی سازمان ملل روز یکشنبه بودجه دو سال آینده این نهاد را به میزانی در حدود ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تصویب کرد که این بودجه به نسبت آخرین بودجه، ۲۸۵ میلیون دلار کاهش نشان می‌دهد.این کاهش بودجه به دنبال تصمیم آمریکا در کم کردن کمک‌های مالی‌اش به سازمان ملل صورت گرفت.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل با استقبال از تصویب این بودجه در بیانیه‌ای گفت که همه از به گفته او «پایین بودن کارآمدی و خرج بیش از حد» این نهاد باخبر بودند.

ایالات متحده آمریکا با پرداخت ۲۲ درصد از بودجه اصلی سازمان ملل متحد، بزرگترین تأمین‌کننده بودجه این سازمان محسوب می‌شود.

همسر احمدرضا جلالی، اظهارات دادستان تهران را تکذیب کرد

‌ ویدا مهران‌نیا همسر احمدرضا جلالی، پزشک زندانی در ایران، اتهام‌های مطرح شده علیه همسرش از سوی دادستان تهران را تکذیب کرد.

عباس جعفری دولت‌آبادی روز دوشنبه گفت که در جریان بازدید از زندان اوین، آقای جلالی به هفت نوبت ملاقات با ماموران سرویس جاسوسی بیگانه اقرار کرده است.

در واکنش به این صحبت‌ها ی دادستان، ویدا مهران‌نیا در گفت و گو با رادیو فردا گفت که همسرش در دیداری که دادستان تهران در زندان اوین با او داشته، اتهام‌های مطرح شده در فیلم تهیه شده از سوی وزارت اطلاعات ایران را در زمینه ۵۰ ملاقات با عوامل موساد رد کرده و گفته است که تنها هشت بار با او مکاتبه شده که پاسخ او به این مکاتبات منفی بوده است.

احمدرضا جلالی، کارشناس مدیریت بحران و حوادث غیرمترقبه، به اتهام «جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل» از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده و دیوان عالی ایران نیز آن را تایید کرده است.

ایران در رای گیری قطعنامه توقف خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان میانمار شرکت نکرد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد بامداد دوشنبه به وقت ایران با تصویب قطعنامه‌ای، از دولت میانمار خواست تا به خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور خاتمه دهد. ایران در نشست رای گیری این قطعنامه شرکت نکرد.

ایران دلیل غیبت خود را سیاسی دانستن استفاده از کمیته سوم سازمان ملل اعلام کرده است. مجمع عمومی سازمان ملل به تازگی به پیشنهاد کمیته سوم، قطعنامه‌اینیز در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران تصویب کرده است.

چین، روسیه و سوریه به قطعنامه محکومیت میانمار، رای منفی دادند.

این قطعنامه به پیشنهاد سازمان همکاری اسلامی به مجمع عمومی ارائه شده بود.

ولادیمیر پوتین می‌گوید اگر نیروهای آمریکایی نبودند شرایط افغانستان به مراتب بدتر بود

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، با اشاره به شرایط امنیتی افغانستان گفت که اگر نیروهای آمریکایی در این کشور نبودند، شرایط افغانستان به مراتب بدتر بود.

آقای پوتین روز دوشنبه در دیدار با نمایندگان دو مجلس روسیه، به تهدیدهای تروریستی در افغانستان و حضور شبه نظامیان طالبان و داعش در مرزهای شمالی این کشور اشاره کرد و گفت که این موضوع شرایط را در افغانستان بدتر کرده و به گفته او «وضعیت همچنان در حال بدتر شدن است.»

در حال حاضر ۱۱ هزار نیروی نظامی آمریکایی در افغانستان مستقر هستند و در راهبرد تازه آمریکا در افغانستان قرار است این نیروها با هدف جلوگیری از پیشروی طالبان و سقوط احتمالی دولت افغانستان، تقویت شوند.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، نامزدی الکسی ناوالنی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را رد کرد

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، با ثبت نام الکسی ناوالنی، از رهبران مخالفان ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه مخالفت کرد.

این کمیسیون روز یکشنبه گفت آقای ناوالنی به دلیل محکومیت قضایی، صلاحیت حضور در انتخابات را ندارد.

با حذف آقای ناوالنی، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد ولادیمیر پوتین می‌تواند به راحتی در انتخابات پیروز شده و تا سال ۲۰۲۴ در قدرت بماند. آلکسی ناوالنی که از فعالان مبارزه با فساد مالی است، پیش از این کمپینی در سرتاسر روسیه به راه انداخته و درخواست کرده بود اجازه حضور در انتخابات را پیدا کند.

در واکنش به تصمیم کمیسیون مرکزی انتخابات، آقای ناوالنی خواستار تحریم انتخابات از سوی هوادارانش شده است.

زمین لرزه بار دیگر منطقه کوهبنان کرمان را لرزاند

به گزارش مرکز لرزه ‌نگاری کشور، شامگاه دوشنبه ، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴ و یک دهم ریشتر ، منطقه کوهبنان در استان کرمان را لرزاند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این زمین لرزه در ساعت ۲۲ و هفت دقیقه رخ داده و عمق آن در ۱۰ کیلومتری از سطح زمین بوده است.

هنوز جزئیاتی از خسارات احتمالی این زمین لرزه گزارش نشده است.

در روزهای گذشته نیز چندین پس لرزه در این منطقه روی داده بود.

در زمین لرزه جمعه گذشته در کوهبنان کرمان که ۵.۲ دهم ریشتر قدرت داشت، دستکم ۴۲ نفر مصدوم شدند.

شبه نظامیان مورد حمایت ایران در جنگ داخلی سوریه به مرزهای اسرائیل نزدیکتر شدند

نیروهای مخالف بشار اسد در سوریه، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ارتش این کشور و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، به مرز اسرائیل نزدیک‌تر شده‌اند.
بر پایه این گزارش و در ادامه جنگ داخلی در سوریه ، نیروهای وفادار به حکومت بشار اسد، باپشتیبانی شبه نظامیان مورد حمایت ایران با ادامه پیشروی خود به ۱۱ کیلومتری مرز با اسرائیل در مثلث مرزهای سوریه، اسرائیل و لبنان رسیده اند.

یکی از فرماندهان گروه «لواء الفُرقان» که نیروهایش در این منطقه با ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان درگیر هستند، به خبرگزاری رویترز گفت که «ایران در تلاش است تا نفوذ خود را در حد فاصل بین دمشق تا مرز اسرائیل تقویت کند.»

نیروهای شورشی مخالف حکومت بشار اسد ،هنوز در بخش‌های میانی و جنوبی استان قُنیطره در بخش جولان سوریه، حضور نسبتاً چشمگیری دارند.
این منطقه در نزدیکی مرز اسرائیل است که بر اساس توافق چند ماه پیش آمریکا، روسیه و اردن، جنگنده‌های روسی از حملات هوایی به آن خودداری کرده‌اند.
مقامهای اسرائیلی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده اند.

یک عضو کمیسیون دفاعی مجلس ایران از پیشنهاد اعتبار یک میلیارد دلاری برای ساخت بالگردهای جنگی خبر داد

ابوالفضل حسن بیگی، عضو کمیته دفاعی مجلس ایران ، روز دوشنبه از تصمیم این کمیسیون برای افزایش بودجه نظامی در لایحه بودجه سال آینده کشور و پیشنهاد اعتباریک میلیارد دلاری برای ساخت هلی کوپترهای جنگی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این عضو کمیسیون دفاعی مجلس افزود: با توجه به تحریم فروش بالگردهای جنگی به ایران ، با وام یک میلیارد دلاری از صندوق ذخیره ارزی به وزارت دفاع ، می توان این هلی کوپترها را در داخل ساخت.
این نماینده مجلس، ایران را جزو پنج کشور برتر جهان از نظر تکنولوژی در ساخت بالگرد معرفی کرد.
در صورت تایید این طرح از سوی مجلس و شورای نگهبان، این مصوبه به عنوان یکی از ردیف های بودجه به دولت ابلاغ خواهد شد.
بر اساس توافق هسته ای میان ایران وکشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک،تحریم های تسلیحاتی ایران ظرف مدت پنج سال و تحریم های مرتبط با موشک های بالستیک پس از هشت سال لغو خواهند شد.

دادستان ایران می گوید برخی در صدد تخریب نهاد های زیر نظر رهبری هستند

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز دوشنبه،بدون ذکر نام،گروهی را در کشور متهم کرد که به گفته او ماموریت دارند تا دستگاه های زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی را تخریب کنند.

به گزارش خبرگزاری میزان، دادستان کل کشور در این باره افزود: «عده ای امروز نقش اپوزیسیون را دارند و با دروغ‌های مخرب قصد ضربه به دستگاه قضایی را دارند. »

در ماه های گذشته ، محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهوری سابق ایران و برخی از نزدیکان او بارها از عملکرد دستگاه قضایی و صادق آملی لاریجانی ، رئیس قوه قضاییه به شدت انتقاد کرده اند.
از حدود پنج سال پیش نیزبرای محمود احمدی نژاد،پرونده‌ای در قوه قضائیه تشکیل شده اما دادگاه او چندین بار به تعویق افتاده و هنوز برگزار نشده است.

حسن روحانی طی حکمی علی یونسی و فرجی دانا را به عنوان مشاوران خود منصوب کرد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز دوشنبه طی حکمی ، علی یونسی را به عنوان مشاور خود در امور اقوام و اقلیت های دینی منصوب کرد.

حکم ابقای علی یونسی پس از ۵ ماه از آغاز به کار دولت دوازدهم صادر شده است. آقای یونسی در دولت یازدهم نیز با عنوان « دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی»فعالیت می کرد.

حسن روحانی همچنین رضا فرجی دانا را نیز به عنوان مشاور علمی خود منصوب کرد.

آقای فرجی دانا، در دولت یازدهم ، وزیر علوم بود که در مرداد سال ۹۳ از سوی مجلس مورد استیضاح قرار گرفت و از این وزارت خانه کنار گذاشته شد.

برخی رسانه ها ، دلیل اصلی استیضاح رضا فرجی دانا را افشای آنچه که«اعطای بورسیه های غیرقانونی»در دولت محمود احمدی نژاد خواندند، عنوان کرده بودند.

کمیسیون بودجه مجلس افزایش قیمت خرید خدمت سربازی را بررسی کرد

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ، طرح افزایش بهای خرید خدمت سربازی را مورد بررسی قرار داد که بر پایه شرایط تحصیلی مشمولان ، قیمت آن بین ۲ تا ۳ برابر گران می شود.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما، هادی قوامی ، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ، روز دوشنبه دراین باره گفت : « قیمت خرید خدمت سربازی برای افراد دارای مدارک تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم، فوق دیپلم و لیسانس دو برابر می شود و همچنین برای افراد دارای مدارک فوق لیسانس تا دکترای تخصصیِ رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر سه برابر خواهد شد.»

در همین حال ، محمدرضا تابش ، دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت : پیشنهاد افزایش قیمت خرید سربازی در این کمیسیون مطرح شده بود اما برای کسب نظر فرماندهی کل قوا ، مسکوت ماند.
در لایحه بودجه سال ۹۷ ، «خرید غیبت سربازی» همانند سال ۹۶ برای «مشمولان با بیش از ۸ سال غیبت» امکان پذیر اعلام شده و در این لایحه آمده که مبلغ نهایی خرید خدمت سربازی از سوی مجلس شورای اسلامی تعیین و تصویب شود.

ورود یک اتوبوس به زیرگذر مترو در مسکو چندین کشته و زخمی برجای گذاشت

برخورد یک دستگاه اتوبوس با عابران پیاده، در یکی از ورودی های متروی مسکو، پایتخت روسیه،دست‌کم ۵ کشته و ۱۵ مجروح برجای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات پلیس گزارش کرده که این حادثه صبح دوشنبه در یکی از ایستگاه های متروی غرب مسکو رخ داده و دلیل این تصادف هنوز مشخص نشده است.

« تروریستی» بودن این حادثه از سوی مقامات امنیتی روسیه هنوز تایید نشده است.

پلیس مسکو ، نقص فنی یا خارج شدن کنترل اتوبوس از دست راننده را از احتمالات این حادثه اعلام کرده است.

تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و راننده این اتوبوس نیزبازداشت شده است.

وکیل مدافع مهدی جهانگیری، خبر آزادی او را تکذیب کرد

‌به رغم انتشار خبرهایی مبنی بر آزادی مهدی جهانگیری، برادر معاون اول رئیس جمهور، پیش از ظهر روز دوشنبه وکیل مدافع وی این خبر را تکذیب کرد.

محمود ایثاری در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، با تکذیب خبر آزادی موکلش گفت: پروندهٔ او همچنان در مرحله تحقیقات است.

پیشتر خبرگزاری ایسنا از آزادی مهدی جهانگیری با قرار وثیقه و خبرگزاری ایلنا از « آزادی تحت الحفظ» او خبر داده بودند.

مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری، روز ۱۴ مهر از سوی سپاه پاسداران کرمان بازداشت و روز ۱۳ آذر به تهران منتقل شد.

مقامات قوه قضائیه دلیل بازداشت او را «مسائل مالی» اعلام کرده‌اند.

مهدی جهانگیری رئیس گروه مالی «گردشگری» است که در زمان ریاست حمید بقایی بر سازمان میراث فرهنگی تاسیس شد و در قالب پنج شرکت اصلی در حوزه های بانکداری، گردشگری، صنعت و ساختمان، نفت و گاز و پتروشیمی و معدن فعالیت می کند.

پاپ خواستار تأسیس دو کشور فلسطینی و اسرائیلی در چارچوب مرزهای شناخته شدهٔ بین المللی شد

پاپ فرانسیس، رهبر معنوی کاتولیک‌های جهان، در سخنرانی روز کریسمس در واتیکان، خواستار برقراری صلح در اورشلیم- بیت المقدس- شد و دعا کرد که مذاکرات میان همه طرف‌ها از سرگرفته شود و به ایجاد دو کشور در چارچوب مرزهای شناخته شده بین‌المللی منجر گردد.

وی همچنین خواستار پایان گرفتن تنش در شبه جزیره کره و افزایش اعتماد میان همه طرف‌های درگیر شد.

پاپ فرانسیس، در سخنرانی سنتی کریسمس، همچنین از وضعیت سوریهٔ جنگ زده و عراقِ رنجور از ۱۵ سال جنگ ابراز تأسف کرد و اوضاع یمن را جنگ فراموش شده توصیف کرد.

او با اشاره به سفرهای اخیرش به میانمار و بنگلادش، خواهان حفظ کرامت اقلیت های ساکن در این مناطق شد.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG