لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۵۴

سرخط‌ خبرها

وزارت امور خارجه ایران، تصمیم اخیر آمریکا در قبال بیت‌المقدس را نابخردانه خواند

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه ای به اقدام تازه دولت آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان پایتخت اسراییل، واکنش نشان داد.

در این بیانیه این تصمیم تحریک آمیز و نابخردانه خوانده شده است. وزارت امور خارجه ایران همچنین افزوده است که این اقدام «باعث تحریک مسلمانان و شعله ور شدن انتفاضه جدید» خواهد شد.

پیش از اعلام تصمیم جدید واشینگتن در این زمینه، آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز، آن را اقدامی از روی عجز خوانده بود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده می گوید استراتژی روسای جمهور پیش از او در به تعویق انداختن اجرای قانون کنگره در دو دهه اخیر، شکست خورده بود و ادامه آن را اشتباه خوانده بود.

ریئس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرده این اقدام به صلح کمک کند.

محمود عباس می گوید اقدام اخیر آمریکا به معنی پایان نقش‌آفرینی این کشور به عنوان میانجی در تنش با اسراییل است

محمودعباس رییس تشکیلات خودگران فلسطینی در واکنش به تصمیم رییس جمهوری ایالات متحده مبنی بر شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل گفت، این اقدام به معنی پایان نقش‌آفرینی آمریکا به عنوان میانجی در تنش با اسراییل است.

محمود عباس همچنین گفت این اقدام به نفع گروههایی است که آقای عباس آنها را تروریست توصیف کرد.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد در روزهای آینده همه گروههای فلسطینی در نشستی اضطراری شرکت خواهند کرد تا این موضوع را بررسی کنند. در ماههای اخیر گروههای فتح و حماس به توافقی دست یافتند تا در نوار غزه انتخاباتی تازه برگزار کنند.

این گفته های رهبر فلسطینیان درحالی مطرح شده که دونالد ترامپ با اعلام تصمیم اخیر خود، آن را برای دستیابی به صلح میان فلسطینیان و اسراییلی ها ضروری خوانده بود.

رییس جمهوری فرانسه اقدام دونالد ترامپ در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل را «تاسف آور» خواند

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه تصمیم دونالد ترامپ درباره شناسایی بیت المقدس (‌اورشلیم)‌به عنوان پایتخت اسراییل را تاسف آور توصیف کرد.

آقای مکرون در عین حال خواستار حفظ آرامش از سوی همگان و جلوگیری از بروز خشونت شد.

در واکنش به اقدام رییس جمهوری ایالات متحده همچنین وزارت خارجه ترکیه آن را «غیرمسوولانه» خواند و وزارت خارجه مصر نیز با آن مخالفت کرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفت برای حل مناقشه میان اسراییلی ها و فلسطینی ها هیچ جایگزینی برای گزینه دو کشور و اورشلیم به عنوان پایتخت هر دو کشور وجود ندارد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده با اعلام شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل و همچنین صدور دستور آغاز انتقال سفارت از تل آویو به این شهر، گفت این اقدام برای روند صلح ضروری است.

بنیامین نتانیاهو شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل را تاریخی خواند

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در اولین واکنش به اعلام شناسایی اورشلیم از سوی دولت آمریکا به عنوان پایتخت اسراییل، این اقدام را تاریخی خواند.

آقای نتانیاهو در یک پیام ویدیویی ِ از پیش ضبط شده، افزوده که اقدام دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا « قدمی مهم به سوی صلح» است.

نخست وزیر اسراییل همچنین می‌گوید هر توافق صلح با فلسطینی‌ها باید شامل این باشد که اورشلیم پایتخت اسراییل باشد.

این گفته نخست وزیر اسراییل در حالی مطرح شده که فلسطینی‌ها خواستار آن هستند که شرق بیت‌المقدس (اورشلیم)، پایتخت کشور آینده آن‌ها، باشد.

دونالد ترامپ می گوید شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسراییل یک اقدام ضروری است

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا طی یک سخنرانی در کاخ سفید اعلام کرد شناسایی اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان پایتخت اسراییل یک اقدام ضروری است. آقای ترامپ با اعلام این موضوع افزود «ما نمی توانیم مشکلاتمان را با استراتژی های شکست خورده گذشته حل کنیم» و تاکید کرد آمریکا از راه حل دو کشور برای حل مناقشه هفتاد ساله اسراییلی ها و فلسطینی ها حمایت می کند.

آقای ترامپ با اشاره به قانون سال ۱۹۹۵ کنگره درباره انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به اورشلیم و شناسایی این شهر به عنوان پایتخت اسراییل گفت، روسای جمهور پیشین بارها این موضوع را به تعویق انداختند چرا که به گفته او آنها فکر می کردند این موضوع به روند صلح کمک می کند.

آقای ترامپ افزود اورشلیم «نه تنها قلب سه دین بزرگ است بلکه مرکز یکی از موفق ترین دمکراسی های دنیاست».

این موضوع یکی از وعده های دونالد ترامپ در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته بود و در سخنرانی خود دراین زمینه گفت این وعده را در راستای تلاش برای دستیابی اسراییلی ها و فلسطینی ها به صلح، عملی می‌کند.

اعلام تصمیم آقای ترامپ، و معرفی سراسر شهر اورشلیم/بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت کشور اسرائیل، اقدامی‌ست برخلاف سیاستی که دولت‌های پیشین ایالات متحده به آن پایبند بودند. پیش از این رویکردِ دولتهای آمریکا این بود که وضعیت نهایی سرتاسر شهر باید بر پایه مذاکرات با فلسطینی‌ها تعیین شود. فلسطینی‌ها خواستار آن هستند که شرق بیت‌المقدس (اورشلیم)، پایتخت کشور آینده آن‌ها، باشد.

وزارت خارجه آمریکا از مقام های این کشور خواست در هفته های پیش رو به اورشلیم سفر نکنند

وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای به دفاتر دیپلماتیک آمریکا در سراسر جهان، از مقام‌های این کشور خواسته است تا روز ۲۰ دسامبر ( ۲۹ آذر) از سفر به اورشلیم (بیت‌المقدس) و کرانه باختری رود اردن خودداری کنند.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر اعلام کرده که نسخه‌ای از این اطلاعیه را دیده است.

این اطلاعیه ساعاتی پیش از اعلام تصمیم تازه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، در قبال به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسراییل، ‌صادر شده است.

این تصمیم با انتقادهای شدیدی در خاورمیانه روبرو شده و پیش بینی می شود مخالفان دست به اعتراض و تظاهرات خیابانی بزنند.

آتش سوزی در جنوب کالیفرنیا، زندگی هزاران نفر را تهدید می کند

آتش سوزی گسترده در جنوب کالیفرنیا زندگی هزاران نفر را در این ایالت در غرب آمریکا تهدید می کند.

بنا بر گزارشها از روز دوشنبه که این آتش سوزی گسترده آغاز شده تاکنون در چندین منطقه ده‌ها خانه مسکونی به صورت کامل آتش گرفته است.

هزاران تن از ساکنان این مناطق که در حومه شهر لس آنجلس است، با دستور تخلیه اجباری، خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

هلی کوپترها با استفاده از آب سعی در خاموش کردن آتش دارند و صدها آتش نشان نیز در این عملیات شرکت می کنند.

ایالت کالیفرنیا چند سال است که با مشکل خشکسالی و کمبود آب مواجه شده است.

ولادیمیر پوتین میگوید ورزشکاران روس اجازه دارند در المپیک زمستانی به صورت انفرادی شرکت کنند

در پی اعلام ممنوعیت حضور کمیته المپیک روسیه در رقابت‌های المپیک زمستانی سال آینده، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه گفت ورزشکاران روس می‌توانند به صورت انفرادی در این رقابت‌ها شرکت کنند.

آقای پوتین در یک پیام تلویزیونی اعلام کرد دولت مانع شرکت ورزشکاران در المپیک نخواهد شد.

المپیک زمستانی ۲۰۱۸ قرار است در کره جنوبی برگزار شود و کمیته بین‌المللی المپیک، روسیه را به دلیل دوپینگ و استفاده از مواد نیروزا به صورت سیستماتیک، از شرکت در این رقابت منع کرد.

ورزشکاران روس می‌توانند به صورت انفرادی و تحت عنوان «ورزشکار المپیکی از روسیه» و پس از طی مراحل سخت در زمینه دوپینگ به کره‌جنوبی بروند.

رییس جمهوری روسیه تصمیم روز سه‌شنبه کمیته بین‌المللی المپیک را سیاسی ارزیابی کرد.

این در حالی است که کمیته المپیک می گوید که تصمیم در این زمینه پس از بررسی دقیق و تحقیقات موشکافانه گرفته شده و سیاسی نیست.

تصمیم دونالد ترامپ درباره انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت المقدس تا ساعاتی دیگر اعلام می شود

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قرار است تا ساعاتی دیگر تصمیم خود درباره انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به اورشلیم ( بیت المقدس) را اعلام کند.

دولت اسراییل چند دهه‌ است که تاکید می کند پایتختش اورشلیم است و خواستار حضور نهادهای دیپلماتیک در این شهر بوده. بیشتر کشورهای جهان حاکمیت ارضی دولت اسرائیل بر سراسر این شهر را به‌رسمیت نمی‌شناسند.

با افزایش گمانه‌زنی درباره اینکه رییس جمهوری آمریکا تصمیم به انتقال سفارت گرفته است، بسیاری از کشورها از آن ابراز نگرانی کرده یا با آن مخالفت کرده اند.

از جمله آیت الله علی خامنه‌ای رهبری جمهوری اسلامی آن را نشانه عجز خوانده و رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفته است که در صورت اعلام این تصمیم ممکن است رابطه خود با اسراییل را قطع کند.

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی نیز گفته است « چنین گام خطرناکی باعث شعله‌ور شدن احساسات مسلمانان در سراسر جهان خواهد شد». برخی کشورهای اروپایی، اردن، مصر، اتحادیه عرب، تشکیلات خودگردان و گروه‌های مختلف فلسطینی نیز هشدار داده‌اند که این اقدام ممکن است منطقه را بحرانی کرده و به بروز خشونت‌های تازه منجر شود.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قرار است حدود ساعت نه و نیم شب به وقت ایران جزییات این تصمیم را اعلام کند .

ولادیمیر پوتین نامزدی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه را اعلام کرد

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه اعلام کرد بار دیگر در رقابت انتخابات ریاست جمهوری روسیه که قرار است در ماه مارس ۲۰۱۸ برگزار شود، شرکت خواهد کرد.

آقای پوتین از حدود ۱۸ سال پیش قدرت را به عنوان نخست وزیر یا رییس جمهور در دست داشته، حال می خواهد برای چهارمین بار رییس جمهوری روسیه شود.

بنا بر گزارشها، میزان محبوبیت او، نحوه کنترل قدرت در روسیه و همچنین سالها سرکوب مخالفان و به حاشیه رانده شدن منتقدان سیاسی، احتمالا به معنی پیروزی دوباره ولادیمیر پوتین در انتخابات آتی خواهد بود.

ولادیمیر پوتین ِ ۶۵ ساله، در سال ۲۰۲۴ نخواهد توانست در انتخابات شرکت کند چرا که قانون روسیه، از انتخاب مجدد روسای جمهور، بیش از دو دوره متوالی، جلوگیری می کند.

دوره ریاست جمهوری در روسیه شش سال است.

کاربران هشتگ «من هم» به عنوان شخصیت سال مجله تایم برگزیده شدند

مجله تایم روز چهارشنبه کاربرانی را که با استفاده از هشتگ Me too یا «من هم» به شرح تجربه‌هایشان از آزارهای جنسی‌ پرداختند به عنوان شخصیت سال اعلام کرد.

به نوشته تایم، «این سکوت‌شکنان» فراگیری آزار جنسی در مشاغل مختلف را افشا کردند و برای مقابله با این پدیده، در سراسر ایالات متحده موج به راه انداختند.

حدود دو ماه پیش و در پی رسوایی جنسی و اخراج هاروی واینستین، تهیه‌کننده بزرگ هالیوود، شماری از زنان در توئیتر خواستار آن شدند کسانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند با استفاده از هشتگ «من هم» از تجربه‌های شخصی خود بنویسند. این هشتگ در بین کاربران فارسی‌زبان نیز با استقبال روبه‌رو شد.

در هفته‌های اخیر از دونالد ترامپ و شی جین‌پینگ، رؤسای جمهوری آمریکا و چین به عنوان گزینه‌های مطرح برای شخصیت سال تایم نام برده می‌شد.

دومین تلاش پلیس اوکراین برای بازداشت میخائیل ساکاشویلی ناکام ماند

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری سابق گرجستان و رهبر فعلی مخالفان دولت در اوکراین، می‌گوید حکم جلبش را نادیده می‌گیرد و در چادرهای معترضان در کی‌یف باقی می‌ماند.

مأموران پلیس شامگاه سه‌شنبه و بامداد چهارشنبه تلاش کردند او را بازداشت کنند اما هواداران آقای ساکاشویلی مانع از این کار شدند.

میخائیل ساکاشویلی که به «دسیسه برای سرنگونی پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین» متهم شده است برای برپایی چادرهایی اعتراضی علیه فساد دولتی فراخوان داده و از روز سه‌شنبه در محل این چادرها در نزدیکی ساختمان پارلمان در کی‌یف حضور دارد.

پلیس اوکراین به این رهبر مخالفان مهلت داده است حداکثر تا پایان وقت چهارشنبه خود را در اختیار مأموران بگذارد اما او گفته است فقط حاضر است با بازپرسان در چادرها دیدار کند.

دومای روسیه ورود خبرنگاران رادیو اروپای آزاد به پارلمان را ممنوع کرد

دومای روسیه روز چهارشنبه با ۴۱۳ رأی موافق، در برابر تنها یک رأی مخالف، ورود خبرنگاران رسانه‌هایی را که به عنوان «کارگزار خارجی» معرفی شده‌اند به ساختمان پارلمان ممنوع اعلام کرد.

رأی‌گیری در دوما پس از آن صورت گرفت که وزارت دادگستری روسیه نام برخی رسانه‌ها، از جمله رادیو اروپای آزاد و همچنین صدای آمریکا، را در فهرست «کارگزاران خارجی» قرار داد.

مصوبه پارلمان روسیه درباره رسانه‌های خارجی حدود دو هفته پیش با امضای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قانونی شد.

آمریکا، اتحادیه اروپا و همچنین شماری از نهادهای بین‌المللی، از جمله دیدبان حقوق بشر، از قانون جدید روسیه درباره رسانه‌ها بشدت انتقاد کرده‌اند.

نخستین دادگاه متهمان برنامه‌ریزی برای ترور ترزا می امروز برگزار می‌شود

نخستین جلسه دادگاه دو مرد به اتهام برنامه‌ریزی برای ترور ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه در لندن برگزار می‌شود.

جزئیات مربوط به طرح این ترور را یک روز پیش‌تر مقام‌های امنیتی بریتانیا در اختیار کابینه این کشور گذاشتند.

هویت متهمان نعیم زکریا رحمان، ۲۰ ساله، و محمد عاقب عمران، ۲۱ ساله، اعلام شده است.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است اما به نوشته رسانه‌های محلی، این دو جوان هفته گذشته در لندن وبیرمنگام بازداشت شدند.

به نوشته رسانه‌ها، طرح ترور شامل انفجار در ورودی مقر نخست وزیری بریتانیا، و پس از آن حمله با چاقو به تزرا می بوده است.

در سال جاری میلادی پنج حمله تروریستی در بریتانیا روی داد که ۳۶ کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت. مسئولیت چهار مورد از این حملات را گروه داعش برعهده گرفت.

رهبر جمهوری اسلامی اعلام احتمالی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «نشانه عجز» خواند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اقدام احتمالی آمریکا درباره انتقال سفارتش از تل‌آویو به بیت‌المقدس را اقدامی «از روی عجز» خواند.

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در دیداری عمومی با اشاره به اینکه «در مسأله فلسطین دست آنها بسته است و نمی‌توانند اهدافشان را پیش ببرند» گفت اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل «از عجز و ناتوانی آنها ست».

رهبر ایران همچنین با اشاره به اینکه برخی حاکمان منطقه به گفته او «به ساز آمریکا می‌رقصند» گفت: «سیاست آنها جنگ است اما در مقابل اینها زبان ما زبان نصیحت است».

مقام‌های ارشد دولت آمریکا گفته‌اند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، امروز (چهاشنبه) بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت. در روزهای گذشته رهبران شماری از کشورهای اسلامی، از جمله عربستان سعودی، ترکیه و اردن، درباره انتقال احتمالی سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس هشدار داده‌اند.

ممنوع شدن حضور روسیه در المپیک زمستانی واکنش‌های موافق و مخالف در پی داشته است

در حالی که شماری از کشورها و نهادهای بین‌المللی از ممنوعیت حضور روسیه در المپیک زمستانی به دلیل استفاده از مواد نیروزا استقبال کرده‌اند مقام‌های روسیه از این تصمیم ابراز تعجب و خشم کرده‌اند.

کمیته بین‌المللی المپیک روز سه‌شنبه اعلام کرد به دلیل دست یافتن به شواهدی در ارتباط با دوپینگ ورزشکاران روسیه در جریان المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی، این کشور از حضور در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره جنوبی محروم می‌شود.

مقام‌های آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ این تصمیم را نقطه عطفی مهم در مسیر مقابله با دوپینگ خواندند. تراویس تایگارت، رئیس سازمان ضد دوپینگ آمریکا نیز این تصمیم را «پیروزی چشمگیر ورزشکاران پاک» توصیف کرد.

ریچارد مک‌لارن، بازرس کانادایی که تحقیق درباره اتهام دوپینگ دولتی روسیه با گزارش او آغاز شد با استقبال از تصمیم کمیته ملی المپیک گفت: فرهنگ «بردن به هر بهایی» باید به فرهنگ «رقابت عادلانه» تغییر کند.

با وجود اینکه مقام‌های روسیه بشدت از تصمیم کمیته ملی المپیک ابراز خشم کرده‌اند شماری از آنها گفته‌اند پیش‌بینی نمی‌کردند چنین حکمی صادر شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه آمریکا را «تکرار اتهامات بی اساس» توصیف کرد

یک روز پس از آنکه رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، تأکید کرد نمی‌توان به دلیل برجام از اقدامات بی‌ثبات کننده ایران چشم پوشید، سخنگوی وزارت خارجه ایران این اظهارات را «اتهامات بی‌اساس» خواند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه اظهارات اخیر رکس تیلرسون را «اصرار بی‌مورد و لجاجت بی‌ثمر در تکرار اتهامات واهی» خواند و گفت: این اتهام‌ها «هیچ کمکی به جبران خطاهای راهبردی و بزرگ آمریکا در قبال ایران و منطقه طی دهه‌های اخیر نخواهد کرد».

وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در نشست ناتو به بروکسل رفته است روز سه‌شنبه پس از دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: نباید اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، از جمله یمن،‌سوریه و لبنان، را از یاد برد.

در پایان رقابت‌های وزنه‌برداری جهان، تیم ملی ایران ۱۴ مدال کسب کرد

در پایان مسابقات قهرمانی وزنه‌برداری جهان که در آناهایم آمریکا برگزار شد تیم ملی ایران ۵ مدال طلا، ۳ نقره و ۶ برنز کسب کرد.

علی هاشمی با دو مدال طلا و یک نشان برنز، سهراب مرادی با سه مدال طلا، کیانوش رستمی با یک مدال نقره، بهداد سلیمی با یک نقره و یک برنز و و سعید علی‌حسینی با یک نقره و یک برنز ورزشکاران مدال ‌آور ایران در این مسابقات بودند.

تیم ایران در مجموع امتیازات تیمی بالاتر از تیم کره جنوبی و در مقام نخست ایستاد.

چند کشور از جمله روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکیه و ارمنستان، به دلیل محرومیت ناشی از دوپینگ حق حضور در این دوره از مسابقات را نداشتند.

جانی هالی دِی، اسطوره راک فرانسه درگذشت

جانی هالیدی اسطوره موسیقی راک فرانسه بامداد چهارشنبه در سن 74سالگی درگذشت.

بنا بر گزارش‌ها جانی هالیدی به دلیل ابتلا به بیماری سرطان از مدت‌‌ها پیش در بیمارستان بستری شده بود.

جانی هالیدی، خواننده، آهنگساز و بازیگر سینمای فرانسه که به «الویس فرانسه» هم مشهور بود یکی از نامدارترین چهره‌های هنری این کشور به شمار می‌رفت.

هالیدی ،در طول عمر هنری خود بیش از هزار اثر موسیقایی از خود به جای گذاشته و بیش از 110 میلیون آلبوم از آثار او به فروش رفته‌ است.

از آهنگهای مشهور او می‌توان از «خون برای خون» و «لورا» نام برد. او آهنگ «قانون سکوت» را با لائورا پائوزینی خواننده مشهور ایتالیایی اجرا کرده‌است.

جانی هالیدی،با خوانندگان دیگری چون آلیزه، پَتریک بروئل و فلوران پَنی و نیز پسرش دیوید هالیدی آهنگ‌هایی اجرا کرده است.

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو و اتحادیه اروپا با موضوع گسترش همکاری ها امروز چهار شنبه ادامه می یابد

وزیران خارجه کشور های عضو" ناتو" (پیمان آتلانتیک شمالی) و اتحادیه اروپا، روز سه شنبه بر سر افزایش همکاری‌های دوجانبه توافق کردند.

ینس استولتن برگ دبیر کل ناتو روز سه شنبه گفت، بهبود پویایی نظامی در درون مرزهای اتحادیه ، تبادل اطلاعات، مبارزه با تروریزم، و ارتقاع نقش زنان در زمینه صلح و امنیت، از موارد این توافق است.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپاگفت که این توافق به منظور تقویت دفاع و امنیت در سطح اتحادیه اروپا و همچنین به معنای تکمیل ناتو و تقویت ظرفیتهای اتحادیه اروپا و نیز منافع ناتو بوده است.

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو اتحادیه اروپا امروز چهار شنبه نیز ادامه می یابد.

رئیس جمهوری ترکمنستان دستور ارجاع پرونده اختلاف گازی با ایران به دیوان دادرسی بین المللی را صادر کرد

رسانه‌های ترکمنستان روز سه شنبه گزارش دادند که "قربانقلی بردی محمد‌اُف" رئیس جمهوری این کشور، دوشنبه دستورارجاع پرونده اختلاف گازی با ایران به دیوان دادرسی بین المللی را، صادر کرده است.

به گفته میرات آرکایف رئیس شرکت دولتی ترکمن-گاز، مذاکرات با ایران پس از یک سال به نتیجه نرسیده است.

ترکمنستان ژانویه سال جاری میلادی صادرات گاز به ایران را بخاطر یک بدهی معوقه 1.8 میلیارد دلاری قطع کرد.

ایران این میزان از بدهی را قبول ندارد و می‌گوید که زمستان سال 2007 و با اوج گرفتن فصل سرما و کمبود گاز، ترکمنستان قیمت گاز صادراتی به ایران را 9 برابر افزایش داده است.

ایران قبلا شرکت ترکمن گاز را تهدید کرده بود که بخاطر قطع ناگهانی صادرات گاز به ایران، از این شرکت طلب خسارت و غرامت خواهد کرد.

رهبران ترکیه و عربستان به تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم واکنش نشان دادند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز سه‌شنبه تهدید کرد که در صورت به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا، ترکیه ممکن است با اسرائیل قطع رابطه کند.

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی نیز در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم (بیت المقدس)، گفته است این اقدام "احساسات مسلمانان را شعله ور خواهد کرد".

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه از قصد خود برای انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم (بیت المقدس) خبر داد.

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری آمریکا این موضوع را با ملک عبدالله پادشاه اردن، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در میان گذاشته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی نوشته است که رییس جمهوری آمریکا امروز چهارشنبه،‌ اورشلیم (بیت المقدس)‌ را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد. اما تغییر مکان سفارت این کشور از تل آویو به اورشلیم را برای شش ماه به تاخیر خواهد انداخت.

وزیر خارجه آمریکا می گوید، نمی­‌توان به دلیل برجام، از اقدامات به توصیف او «بی‌ثبات‌کننده» ایران چشم­‌پوشی کرد

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا می گوید، که نمی­‌توان به دلیل توافق برجام، از اقدامات به گفته او«بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه چشم پوشی کرد.

رکس تیلرسون که روز سه شنبه در بروکسل، با فدریکا موگرنی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت داشت گفت، حمایت ایران از حوثی ها، و به گفته او فرستادن سلاح و شبه نظامی به سوریه و حمایت مداوم تهران از حزب الله لبنان، اوضاع را در منطقه بر هم می زند.

وزیر خارجه آمریکا، اقدامات ایران را تهدیدی برا‌ی ارزش‌‌های مشترک آمریکا و اروپا دانست و گفت، در این زمینه ، منتظر همکاری اتحادیه اروپا است.

فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، اروپا این امکان را دارد که در مسائل غیرمرتبط با توافق اتمی، با ایران همکاری و گفت­‌وگو کند.

فدریکاموگرینی در دیدار با وزیر خارجه آمریکا بر اجرای برجام به عنوان یک اولویت کلیدی، استراتژیک نه تنها برای امنیت اروپا، که برای امنیت منطقه و جهان تاکید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل از طرفهای درگیر در یمن خواست به مذاکره بپردازند

شورای امنیت سازمان ملل، روز سه شنبه از طرفهای درگیر در مناقشات یمن خواست از شدت تنش بکاهند و به مذاکره بپردازند.

درپی قتل علی عبدالله صالح، رییس جمهوری پیشین این کشور، درگیری‌های گروهیدر یمن شدت گرفته و نگرانی‌ها از افزایش خشونت‌ها بیشتر شده است.

«کورو بسهو» Koro Bessho سفیر ژاپن در سازمان ملل و رییس دوره‌ای شورای امنیت، در پی نشست اعضای این شورا در پشت درهای بسته، از همه جناح‌های یمنی خواست تا بدون هیچ پیش شرطی برای رسیدن به آتش بس، در روند سیاسی پیشنهادی سازمان ملل شرکت جویند.

آقای بسهو با اشاره به شرایط هولناک زندگی مردم در یمن گفت که ۱۵ عضو دایمی شورای از شدت گرفتن خشونت‌ها در یمن عمیقاً نگرانند. وی افزود، «یمن در آستانه قحطی فاجعه باری قرار دارد».

کمیته بین المللی صلیب سرخ میگوید که طی پنج روز گذشته دستکم ۲۳۴ نفر در خشونت های یمن کشته شده و بیش از ۴۰۰ تن نیز زخمی شده اند.

تیم ملی وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی پنج مدال طلا کسب کرد

تیم ملی وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی به میزبانی آمریکا پنج مدال طلا بدست آورد.علی هاشمی در دسته ۱۰۵ کیلوگرم توانست مدال طلای یکضرب، نشان برنز دوضرب و عنوان قهرمانی مجموع را نصیب خود کند.

پیشتر سهراب مرادی سه مدال طلا و کیانوش رستمی یک مدال نقره برای ایران به دست آورده بودند.بهداد سلیمی و سعید علی حسینی نمایندگان ایران در روز پایانی مسابقات هستند که رقیب قدرتمندی از گرجستان را پیش رو دارند. از این رقابت‌ها وزنه برداران دسته فوق سنگین هنوز ضربه نزده‌اند.

علی هاشمی در یکضرب با ۱۸۳ کیلوگرم طلا گرفت. در دوضرب با ۲۲۱ کیلو مدال برنز را کسب کرد و در مجموع با ۴۰۴ کیلوگرم قهرمان جهان شد.

روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکیه، بلاروس، اوکراین، مولداوی، ارمنستان و چین به دلیل محرومیت ناشی از دوپینگ، حق حضور در رقابت‌ها را نداشتند. کره شمالی هم در مسابقات حاضر نشد.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG