لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۸

سرخط‌ خبرها

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کمپین بین‌المللی حقوق بشر سوابق وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات را «مخدوش» توصیف کرد

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در گزارشی از آنچه «سوابق مخدوش» نامزد وزارت ارتباطات نامید، نوشت که محمدجواد آذری‌جهرمی، ضمن داشتن مسئولیت‌هایی در زمینه امور شنود و استراق سمع، بازجویی برخی از زندانیان سابق سیاسی را برعهده داشته است.

این سازمان حقوق بشری در گزارشی که روز دو‌شنبه ۲۳ مرداد ماه در وب‌سایت خود منتشر کرد، افزود که محمدجواد آذزی‌جهرمی در سال ۱۳۸۸ حداقل پنج نفر از اعضای ستاد قیطریه وابسته به کارزار انتخاباتی میرحسین موسوی را مورد آنچه «بازجویی فنی» نامید، قرار داده است.

بنابر این گزارش، محمدجواد آذری‌جهرمی همراه با تیمی از ماموران وزارت اطلاعات در زمان بازداشت این افراد با حضور در محل سکونت‌شان، کار جمع‌آوری کامپیوتر، موبایل و سایر ابزارهای مرتبط با تکنولوژی را انجام داده است.

محمد جواد آذری جهرمی پیش از این در مصاحبه با رسانه های رسمی ایران کارنامه خود را در وزارت اطلاعات قابل افتخار و کشور را نیازمند به شنود دانسته بود اما افزوده بود که مسئولیت شنود را بر عهده نداشته است.

در تهاجم به یک مرکز امداد کاتولیک در ولایت غور افغانستان سه کارمند افغان این نهاد کشته شده‌اند

مهاجمان ناشناس سه کارمند افغان مرکز امداد کاتولیک را که مقر آن در آمریکاست کشته اند. این حمله روز دوشنبه در فیروزکوه در مرکز ولایت غور افغانستان روی داد. دو کارمند دیگر این نهاد هم در این حمله زخمی شدند.

کسی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است اما طالبان و گروه خلافت اسلامی هر دو در این منطقه فعالند.

مگان گیلبرت سخنگوی «خدمات امداد کاتولیک» مرگ همکاران این نهاد را «تکان دهنده» خواند و افزود انگزه مهاجمان معلوم نیست.

«خدمات امداد کاتولیک» در بامیان، دایکندی، غور، هرات و کابل فعالیت دارد. وبسایت این نهاد شرح وظایفش را تمرکز بر روی کشاورزی، آموزش و پرورش و امدادرسانی در زمان بروز فجایع برشمرده است.

گزارش سالانه آمریکا درباره وضعیت ازادیهای دینی در جهان جمهوری اسلامی ایران را ناقض آزادی‌های دینی دانست

بخشی از گزارش مفصل سالانه وزارت خارجه آمریکا (ویژه سال ۲۰۱۶) که روز سه شنبه منتشر شد، جمهوری اسلامی ایران را ناقض آزادی‌های دینی دانست.‌

در این بخش از جمله به ادامه گفتمان ضدیهودی و ضدبهایی و انکار هولوکاست در بیانیه های رسمی ایران، اعمال محدودیت بر اهل سنت و مذاهب دیگر، مقابله با ترویج مذهب در میان نوکیشان مسیحی و ارعاب و حبس آندسته از روحانیان شیعه که از سیاستهای حکومت حمایت نمی کنند برجسته شده است.

آمریکا با ایران مناسبات دیپلماتیک ندارد و بنا بر متن این گزارش، واشینگتن بر مبنای مواضع رسمی، تحریم‌ها و ابتکارهای دیپلماتیک در عرصه های عمومی بین المللی گزارش سالانه درباره وضعیت آزادی دینی در ایران را تهیه می کند.

ایران در گذشته بارها اتهام اعمال محدودیت بر اقلیتهای دینی و مذهبی را تکذیب کرده است

آمریکا گروه «خلافت اسلامی» را به نسل کشی در مناطق ایزدی، مسیحی و شیعه متهم کرد

آمریکا در گزارشی گروه «خلافت اسلامی» (معروف به داعش) را ناقض آزادی دین و مذهب دانسته و گفته است که این تشکل اعضای گروههای مختلف دینی و قومی را هدف تجاوز، آدم‌ربایی، برده گیری و کشتار قرار می دهد.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه بین المللی آزادیهای دینی ویژه سال ۲۰۱۶ که روز سه شنبه منتشر شد اعلام کرد که گروههای غیردولتی مثل داعش آزادیهای دینی را نه تنها در خاورمیانه، آسیا و منطقه زیرصحرای آفریقا محدود کرده اند بلکه دامنه سرکوبی دینی را به شرق اوکراین و مناطق تحت تسلط جدایی‌خواهان مورد حمایت روسیه هم کشانده اند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از جمله در این گزارش داعش را مسئول اعمال نسل کشی در مناطق ایزدی، مسیحی و شیعی تحت تسلط این گروه دانسته است.

معاون اول رئیس جمهوری ایران می گوید حسن روحانی با توجه به محدودیتهای موجود کابینه خود را تنظیم کرده است

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در سخنرانی خو د در مجلس گفت حسن روحانی با توجه به محدودیتهای موجود لیست هیات وزیران پیشنهادی اش را تهیه کرده است. به گفته او حسن روحانی پس از مشورت و مذاکره با ارکان نظام ، قوای سه گانه ، جریانات و شخصیتهای سیاسی و رهبر جمهوری اسلامی وزرای دولت خود را انتخاب کرده است .

شماری از احزاب و گروهها و شخصیتهای سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا برخی از وزرای پیشنهادی را برای احراز پست وزرات مناسب نمی دانند. عدم انتخاب زنان در مقام وزارت یکی از انتقاداتی که درمورد کابینه پیشنهادی آقای روحانی مطرح شده است. اسحاق جهانگیری در سخنرانی روز سه شنبه خود بدون اشاره به این مسئله گفت واقعیتها باید درک شود.

آقای جهانگیری در سخنان خود به دفاع از سیاست خارجی دولت اول حسن روحانی بویژه توافق هسته ای ، افزایش صادرات نفت و اشتغال زایی اشاره کرد و گفت دولت مصمم به اجرای برنامه های خود است.

منتقدان می گویند آقای روحانی در دور اول ریاست جمهوری اش به وعده هایش عمل نکرد.‌

بیشتر

XS
SM
MD
LG