لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۴

سرخط‌ خبرها

کمپین بین‌المللی حقوق بشر سوابق وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات را «مخدوش» توصیف کرد

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در گزارشی از آنچه «سوابق مخدوش» نامزد وزارت ارتباطات نامید، نوشت که محمدجواد آذری‌جهرمی، ضمن داشتن مسئولیت‌هایی در زمینه امور شنود و استراق سمع، بازجویی برخی از زندانیان سابق سیاسی را برعهده داشته است.

این سازمان حقوق بشری در گزارشی که روز دو‌شنبه ۲۳ مرداد ماه در وب‌سایت خود منتشر کرد، افزود که محمدجواد آذزی‌جهرمی در سال ۱۳۸۸ حداقل پنج نفر از اعضای ستاد قیطریه وابسته به کارزار انتخاباتی میرحسین موسوی را مورد آنچه «بازجویی فنی» نامید، قرار داده است.

بنابر این گزارش، محمدجواد آذری‌جهرمی همراه با تیمی از ماموران وزارت اطلاعات در زمان بازداشت این افراد با حضور در محل سکونت‌شان، کار جمع‌آوری کامپیوتر، موبایل و سایر ابزارهای مرتبط با تکنولوژی را انجام داده است.

محمد جواد آذری جهرمی پیش از این در مصاحبه با رسانه های رسمی ایران کارنامه خود را در وزارت اطلاعات قابل افتخار و کشور را نیازمند به شنود دانسته بود اما افزوده بود که مسئولیت شنود را بر عهده نداشته است.

در تهاجم به یک مرکز امداد کاتولیک در ولایت غور افغانستان سه کارمند افغان این نهاد کشته شده‌اند

مهاجمان ناشناس سه کارمند افغان مرکز امداد کاتولیک را که مقر آن در آمریکاست کشته اند. این حمله روز دوشنبه در فیروزکوه در مرکز ولایت غور افغانستان روی داد. دو کارمند دیگر این نهاد هم در این حمله زخمی شدند.

کسی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است اما طالبان و گروه خلافت اسلامی هر دو در این منطقه فعالند.

مگان گیلبرت سخنگوی «خدمات امداد کاتولیک» مرگ همکاران این نهاد را «تکان دهنده» خواند و افزود انگزه مهاجمان معلوم نیست.

«خدمات امداد کاتولیک» در بامیان، دایکندی، غور، هرات و کابل فعالیت دارد. وبسایت این نهاد شرح وظایفش را تمرکز بر روی کشاورزی، آموزش و پرورش و امدادرسانی در زمان بروز فجایع برشمرده است.

گزارش سالانه آمریکا درباره وضعیت ازادیهای دینی در جهان جمهوری اسلامی ایران را ناقض آزادی‌های دینی دانست

بخشی از گزارش مفصل سالانه وزارت خارجه آمریکا (ویژه سال ۲۰۱۶) که روز سه شنبه منتشر شد، جمهوری اسلامی ایران را ناقض آزادی‌های دینی دانست.‌

در این بخش از جمله به ادامه گفتمان ضدیهودی و ضدبهایی و انکار هولوکاست در بیانیه های رسمی ایران، اعمال محدودیت بر اهل سنت و مذاهب دیگر، مقابله با ترویج مذهب در میان نوکیشان مسیحی و ارعاب و حبس آندسته از روحانیان شیعه که از سیاستهای حکومت حمایت نمی کنند برجسته شده است.

آمریکا با ایران مناسبات دیپلماتیک ندارد و بنا بر متن این گزارش، واشینگتن بر مبنای مواضع رسمی، تحریم‌ها و ابتکارهای دیپلماتیک در عرصه های عمومی بین المللی گزارش سالانه درباره وضعیت آزادی دینی در ایران را تهیه می کند.

ایران در گذشته بارها اتهام اعمال محدودیت بر اقلیتهای دینی و مذهبی را تکذیب کرده است

آمریکا گروه «خلافت اسلامی» را به نسل کشی در مناطق ایزدی، مسیحی و شیعه متهم کرد

آمریکا در گزارشی گروه «خلافت اسلامی» (معروف به داعش) را ناقض آزادی دین و مذهب دانسته و گفته است که این تشکل اعضای گروههای مختلف دینی و قومی را هدف تجاوز، آدم‌ربایی، برده گیری و کشتار قرار می دهد.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه بین المللی آزادیهای دینی ویژه سال ۲۰۱۶ که روز سه شنبه منتشر شد اعلام کرد که گروههای غیردولتی مثل داعش آزادیهای دینی را نه تنها در خاورمیانه، آسیا و منطقه زیرصحرای آفریقا محدود کرده اند بلکه دامنه سرکوبی دینی را به شرق اوکراین و مناطق تحت تسلط جدایی‌خواهان مورد حمایت روسیه هم کشانده اند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از جمله در این گزارش داعش را مسئول اعمال نسل کشی در مناطق ایزدی، مسیحی و شیعی تحت تسلط این گروه دانسته است.

معاون اول رئیس جمهوری ایران می گوید حسن روحانی با توجه به محدودیتهای موجود کابینه خود را تنظیم کرده است

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در سخنرانی خو د در مجلس گفت حسن روحانی با توجه به محدودیتهای موجود لیست هیات وزیران پیشنهادی اش را تهیه کرده است. به گفته او حسن روحانی پس از مشورت و مذاکره با ارکان نظام ، قوای سه گانه ، جریانات و شخصیتهای سیاسی و رهبر جمهوری اسلامی وزرای دولت خود را انتخاب کرده است .

شماری از احزاب و گروهها و شخصیتهای سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا برخی از وزرای پیشنهادی را برای احراز پست وزرات مناسب نمی دانند. عدم انتخاب زنان در مقام وزارت یکی از انتقاداتی که درمورد کابینه پیشنهادی آقای روحانی مطرح شده است. اسحاق جهانگیری در سخنرانی روز سه شنبه خود بدون اشاره به این مسئله گفت واقعیتها باید درک شود.

آقای جهانگیری در سخنان خود به دفاع از سیاست خارجی دولت اول حسن روحانی بویژه توافق هسته ای ، افزایش صادرات نفت و اشتغال زایی اشاره کرد و گفت دولت مصمم به اجرای برنامه های خود است.

منتقدان می گویند آقای روحانی در دور اول ریاست جمهوری اش به وعده هایش عمل نکرد.‌

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با همتای ترک خود در آنکارا دیدار و گفتگو کرد

محمد باقری ، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در اولین روز سفر به آنکارا با حلوصی آکار ، همتای ترک خود دیدار و گفتگو کرد.خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای باقری گزارش داده است که موضوع مذاکرات تبادل نظر و همکاری بیشتر درباره مسائل نظامی ومنطقه ای بین دو کشور است.

آقای باقری در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران درباره سفر خود به ترکیه گفت : «مدتها بود که چنین رفت و آمدی بین دو کشور صورت نگرفته بود. با توجه به تحولات منطقه و مسایل مربوط به امنیت دو کشور ، امنیت مرزها، مقابله با تروریسم لازم بود که این سفر انجام شود».

آقای باقری در سفر سه روزه خود به ترکیه با مقامات عالی رتبه آن کشور از جمله رجب طیب اردوغان ،‌ رئیس جمهوری و بینالی ییلدریم ، نخست وزیر نیز ملاقات خواهد کرد.

روابط دو کشور با آغاز بحران سوریه به تیرگی گرائید. ایران یکی از حامیان حکومت بشار اسد است ولی ترکیه از آغاز بحران در آن کشور خواهان کناره گیری بشار اسد بود.

آنکارا و تهران در مورد برخورد با گروهها و احزاب کرد در مناطق مرزی نیز مواضع متفاوتی دارند.

دانشگاه هاروارد آمریکا بار دیگر بعنوان بهترین موسسه آموزش عالی دنیا معرفی شد

در لیست رده بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان دانشگاه هاروارد آمریکا بار دیگر بعنوان بهترین موسسه آموزش عالی معرفی شد. در لیستی که هر ساله از طرف سازمان رده‌بندی شانگهای منتشر می‌شود دانشگاهای استانفورد در کالیفرنیا ، کمبریج بریتانیا ، اِم آی تی در آمریکا و دانشگاه ایالتی برکلی به ترتیب در رتبه‌های دوم تا پنجم این لیست جای گرفته اند.

در سال جاری مانند سال‌های قبل دانشگاه‌های آمریکا با ۱۳۵ موسسه آموزش عالی در بین پانصد دانشگاه برتر جهان در مقام اول قرار دارند. چین با ۵۷ دانشگاه و بریتانیا با ۳۸ دانشگاه از ۵۰۰ موسسه آموزش عالی در رتبه های دوم و سومقرار گرفته اند.

دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رده‌بندی سال جاری به ترتیب در بین۳۰۰ تا ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان جای گرفته‌اند.

سازمان رده‌بندی شانگهای از ۱۵ سال پیش نتایج ارزیابی‌های خود را منتشر می‌کند و یکی از معتبرترین موسسات ارزیابی موسسات آموزش عالی جهان بشمار می رود.

عملیات ارتش عراق برای بازپس گرفتن تلعفر از گروه خلافت اسلامی آغاز شد

عملیات هوایی ارتش عراق برای بازپس گرفتن تلعَفر در غرب موصل از گروه خلافت اسلامی آغاز شد. شبکه تلویزیونی السومریه در بغداد به نقل از سخنگوی وزارت دفاع عراق گزارش داده است که عملیات زمینی برای تصرف تلعفر پس از پایان عملیات هوایی شروع خواهد شد.

ماه گذشته ارتش عراق و حامیان آن موفق شدند پس از سه سال گروه خلافت اسلامی را از موصل ، دومین شهر بزرگ عراق ، بیرون برانند.

شهر تلعفر در ۵۰ کیلومتری موصل پیش از ورود داعش به آن جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر داشت و برخی از فرماندهان ارشد گروه خلافت اسلامی از اهالی این شهر هستند. تلعفر محل سکونت اقلیتی ترکمن است.

در ماه‌های گذشته و در حالی که عملیات بازپس گیری موصل در جریان بود، شبه نظامیان شیعه حشدالشعبی، تلاش می کردند تا کنترل جاده های منتهی به تلعفر را در اختیار گیرند. این اقدامات حشد الشعبی که مورد حمایت ایران است، با انتقاد ترکیه مواجه شده بود.

کره شمالی جزئیات بیشتری از طرح حمله موشکی به جزیره گوام را منتشر کرد

کره‌شمالی جزئیات بیشتری از طرح حمله موشکی به جزیره گوام را که تحت کنترل آمریکاست ، منتشر کرد. پیش از این ارتش کره‌شمالی گفته بود که طرح پرتاب چهار موشک بالیستیک به آبهای ساحلی جزیره گوام نهایی شده و ارتش در انتطار دستور رهبر آن کشور است .اکنون بر اساس نقشه‌ای که از تلویزیون دولتی کره‌شمالی نشان داده شد محل پرتاب موشک‌ها و مسیر هوایی آنها نیز مشخص شده است.

بر اساس برنامه منتشر شده، چهار موشک بالیستیک میان برد پس از عبور از حریم هوایی ژاپن، فاصله ۳۰ – ۴۰ کیلومتری سواحل گوام را هدف قرار خواهند داد.کیم جونگ اون ، ‌رهبر کره شمالی روز دوشنبه گفت ویپیش از اتخاذ هر تصمیمی «برای مدت کوتاه دیگری» رفتار واشینگتن را زیر نظر خواهد داشت.

ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه هشدار داد که واشینگتن پرتاب موشک از سوی پیونگ‌یانگ به گوام را اعلان جنگ تلقی خواهد کرد و این اقدام، به تعبیر وی، خیلی زود، به جنگ منجر خواهد شد.

چین ، روسیه و برخی از کشورهای اروپایی طرفین را به خویشتن داری و تلاش برای حل بحران موجود از طریق گفتگو و دیپلماسی ترغیب کرده و درباره احتمال آغاز درگیری نظامی هشدار داده اند.

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی آغاز شد

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم با حضور حسن روحانیدر مجلس شورای اسلامی صبح سه شنبه آغاز شد.

آقای روحانی مسائلی چون نظام بانکی ، بودجه دولت ، آب و محیط زیست رامشکلاتی توصیف کرد که وقوع آنها قابل پیش بینی بود. او تاکید کرد که تغییرات بنیادی در شیوه اداره کشور اولویت دولت دوازدهم است. او توضیحی درباره جزئیات این «تغییرات» نداد.

حسن روحانی همچنین در زمینه برجام خطاب به دولت دونالد ترامپ گفت اگر مایل باشند به تجربه گذشته بازگردند ایران در مدت زمان کوتاهی به شرایطی بسیار پیشرفته تر از زمان شروع مذاکرات باز خواهد گشت. آقای ترامپ اگرچه گفته است ایران توافق اتمی را نقض نکرده اما در عین حال تاکید می کند که جمهوری اسلامی به روح برجام وفادار نیست.

آقای روحانی در سخنان روز سه شنبه خود همچنین گفت قصد داشته است سه وزیر زن در کابینه اش معرفی کند و جایگاه آنان را نیز مشخص کرده اما در نهایت این امر ممکن نشده است. او اما حاضر نشد دلیل عدم معرفی وزیر زن را اعلام کند و گفت اینکه چرا نشد بماند برای بعد.

پیش بینی می شود روند بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی تا پایان هفته ادامه یابد.

معرفی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم با انتقاد برخی از گروهها روبروشده که می گویند عدم انتخاب زنان و اقلیتهای دینی بعنوان وزیر از کمبودهای کابینه تازه آقای روحانی است.

عربستان و عراق کمیسیون مشترک تجاری تشکیل می دهند

عربستان سعودی و عراق کمیسیون مشترک تجاری تشکیل می دهند. خبرگزاری رسمی عربستان با انتشار این خبر گزارش داده است که وزیر تجارت و سرمایه گذاری عربستان مامور تشکیل این کمیسیون شده است.

دو کشور در ۲۵ سال اخیر و پس از اشغال کویت توسط حکومت صدام حسین روابط دیپلماتیک نداشتند. حیدر العبادی ، نخست وزیر عراق در تیرماه سال جاری در سفری رسمی به ریاض با رهبران عربستان دیدار و مذاکره کرد. بدنبال آن چند تن از مقامات ارشد عربستان به بغداد سفر کرده و با مقامات عراقی درباره روابط سیاسی – اقتصادی دو کشور مذاکره کردند.

وزرای نفت و انرژی عربستان و عراق هم هفته گذشته اعلام کردند که همکاری بین دو کشور برای کاهش سطح تولید بیشتر خواهد شد و دو طرف تلاش خواهند کرد سیاستهای نفتی خود را هماهنگ کنند. عراق در سالهای اخیر پس از عربستان به دومین صادر کننده بزرگ نفت در اوپک تبدیل شده است.

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید کشورش برای برگرداندن دمکراسی به ونزوئلا خواهد کوشید

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید ایالات متحده تمامی قدرتش را برای برگرداندن دمکراسی به ونزوئلا به کار خواهد بست.

آقای پنس روز دوشنبه، در جریان سفرش به کلمبیا گفت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، تصریح کرده کشورش نخواهد گذاشت ونزوئلا به دیکتاتوری سقوط کند.

جمعه گذشته، آقای ترامپ گفته بود در مواجهه با بحران ونزوئلا گزینه نظامی را کنار نخواهد گذاشت.

در واکنش، نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، به نیروهای ارتش این کشور دستور داد برای آنچه او حمله امپریالیستی خواند، خود را آماده کنند.

آمریکا در کنار دیگر کشورهای قاره آمریکا از انتخابات مجلس موسسان و وقایع اخیر در ونزوئلا انتقاد کرده‌است. این انتخابات که از سوی مخالفان نیکلاس مادورو تحریم شده بود، با هدف بازبینی قانون اساسی شکل گرفت.

مخالفان می‌گویند این کار بخشی از اقدامات دولت برای سوق دادن کشور به‌سوی دیکتاتوری‌ست، مادورو می‌گوید «تنها راه ایجاد صلح و آرامش» در کشور است.

مجلس امروز بررسی صلاحیت وزرای کابینه جدید روحانی را آغاز می‌کند

بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، از آغاز بررسیرأی اعتمادبه وزرای پیشنهادی حسن روحانیاز امروز، سه‌شنبه، خبر داد.

آقای نعمتی روز دوشنبه گفت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن علنی آغاز خواهد شد و حسن روحانی دو ساعت و نیم برای دفاع از کابینه پیشنهادی فرصت دارد.

حسن روحانی، روز ۱۷ مرداد فهرست کابینه را به مجلس معرفی کرد ولی نام وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در میان وزرای پیشنهادی نبوده است.

اعلام کابینه پیشنهادی آقای روحانی با انتقادهایی همراه بوده، از جمله این انتقادها معرفی نشدن وزیر از بین زنان و اهل سنت بوده است.

نمایندگان مجلس یک هفته فرصت دارند صلاحیت وزیران پیشنهادی را بررسی کنند.

وزیر دفاع آمریکا می گوید شلیک موشک از سوی کره شمالی به معنای آغاز جنگ خواهد بود

ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، امروز سه شنبه هشدار داد واشینگتن پرتاب موشک از سوی پیونگ‌یانگ به گوامرا اعلان جنگ تلقی خواهد کرد و این اقدام، به تعبیر وی، خیلی زود، به جنگ منجر خواهد شد.

در مقابل خبرگزاری رسمی کره شمالی از دیدار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با فرماندهان ارتش و تحویل طرح حمله به گوام به وی خبر داد. بنابر این گزارش ، رهبر کره شمالی به ارتش این کشور دستور داده آمادگی خود برای انجام حمله موشکی را حفظ کند اماگفته پیش از صدور فرمان حمله ، مدتی بیشتر رفتار ایالات متحده را زیر نظر خواهد گرفت.

همزمان، ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، هم از آمادگی واشینگتن برای دفع حمله احتمالی پیونگ‌یانگ خبر داد.

به تازگی و در پی اعلام پرتاب قریب‌الوقوع موشک به جزیره گوآم از سوی پیونگ‌یانگ، جنگ لفظی بین آمریکا و کره‌شمالی، بالا گرفته است.

روایت‌های متفاوت واشینگتن و تهران از نزدیکی یک پهپاد ایرانی به ناو هواپیمابر نیمیتز

سخنگوی مرکز فرماندهی نیروی دریایی آمریکا، اعلام کرد یک پهپاد ایرانی روز یکشنبهدر آبهای بین المللی خلیج فارس به ناو هواپیمابر آمریکایی «نیمیتز» نزدیک شده و، به تعبیر او، عرف و قوانین بین المللی دریایی را نقض کرده است.

ستوان ایان مک‌کانهی،روز دوشنبه گفت پهپاد ایرانی با چراغ‌های خاموش بدون توجه به تماس‌های رادیوییبه طور غیرحرفه‌ای و خطرناک به ناو آمریکایی نزدیک شده است.

در واکنش ،روابط عمومی یگان پهپادی سپاه پاسداران روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت ماموریت گشت هوایی این یگان در محدوده کنترل پدافند هوایی کشور به طور معمول و، به تعبیر این یگان، با رعایت قوانین جاری انجام شد. در این بیانیه بر ادامه این ماموریت‌ها تاکید شده است.

این دومین رویارویی یک پهپاد ایرانی و شناورهای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس ظرف یک هفته گذشته است.

مقام‌های آمریکایی تا کنون چندین بار درباره حوادث مشابه، از جمله نزدیک شدن شناورهای سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی، هشدار داده‌اند. در مقابل، فرماندهان سپاه می گویند فعالیت های عادی خود را در خلیج فارس انجام می دهند.

ورود تعمدی خودرو به یک رستوران در پاریس دست کم یک کشته بر جای گذاشت

راننده یک خودرو با هدایت خودروی خود به درون یک رستوران پیتزافروشی در شهرک «سِت سور» Sept-Sorts، در شرق پاریس، یک دختربچه هشت ساله را کشت و دست کم دوازده تن دیگر را زخمی کرد.

حال چهارتن از این افراد وخیم گزارش شده است.

به گفته مقام‌های امنیتی فرانسه، راننده خاطی شامگاه دوشنبه بعد از کوباندن خودروی خود به فضای مقابل پیتزافروشی، بازداشت شد.

سخنگوی وزارت کشور فرانسه اعلام کرده فرد بازداشتی گرایش به خودکشی داشته ولی به گفته این مقام دولتی، حادثه یاد شده ارتباطی با تروریسم ندارد.

همزمان پلیس فرانسه هم گفته مظنون دچار اختلالات روانی بوده و سابقه تبهکاری ندارد.

بعد از وقوع یک حمله تروریستی در اواخر سال میلادی گذشته در پاریس، اعلام وضعیت اضطراری در فرانسه تا کنون تمدید شده است.

در جریان سیل و رانش زمین در سیرالئون دست کم ۲۰۰ تن جان باختند

در پی بارندگی شدید در فری تاون،‌ پایتخت سیرالئون و در جریان سیل و رانش زمین روز دوشنبه دست کم ۲۰۰ تن جان باختند.

به گزارش اسوشیتدپرس، بسیاری از قربانیان این سیل، در زیر گل و لای در خانه های خود بدام افتاده اند و خانواده قربانیان و افراد داوطلب در برخی مناطق برای نجات مردم با دست خالی، گل و لای را می کندند. سربازان ارتش برای رساندن امداد و کمک به مجروحان به مناطق آسیب دیده اعزام شده اند.

برآورد مقدماتی سازمان صلیب سرخ در این کشور آفریقای غربی، حاکی از بی خانمان شدن بیش از سه هزار نفر در پی سیل و رانش زمین است.

دولت سیرالئون با انتشار بیانیه ای از مردم خواسته است تا خانه های خود را در مناطق سیل زده ترک کنند و خود را به مناطق امن برسانند.

وزیر کشور می‌گوید۶۰۰ هزار تبعه غیرمجاز «پس از استرداد» به ایران بازگشته‌اند

وزیر کشور ایران می‌گوید سال گذشته ۷۳۰ هزار نفر از اتباع «غیرمجاز» به افغانستان باز گردانده شدند، اما ۶۰۰ هزار نفر از آنها دوباره به ایران بازگشتند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه در کمیسیون اجتماعی مجلس افزود که این وزارتخانه «به صورت جدی ساماندهی اتباع غیرمجاز بیگانه» را در دستور کار خود دارد.

آقای رحمانی فضلی پیش از این نیز اعلام کرده بود که به دلیل عدم کنترل مرزهای شرقی ایران، «اتباع غیرمجاز» افغان پس از بازداشت و اخراج دوباره به ایران باز می‌گردند.

پیش از این برخی مقام‌های ایرانی اعلام کرده‌اند که با وجود اخراج سالانه بیش از ۵۰۰ هزار نفر از اتباع افغان که فاقد مدارک اقامت هستند، آمار اتباع افغان در ایران تغییری نکرده است.

بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ حدود یک میلیون و ۵۸۴ هزار نفر از اتباع افغان در ایران زندگی می‌کنند، اما برخی از مقام‌های دولتی تعداد اتباع افغان در ایران را حدود سه میلیون نفر اعلام می‌کنند.

دو سرباز آمریکایی در آتش توپخانه خودی به طور اشتباه کشته شدند

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد دو سرباز آمریکایی در عراق در جریان آتش توپخانه خودی به طور اشتباه کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرهنگ «رابرت منینگ» روز دوشنبه گفت، در ماموریت گروه توپخانه برای به آتش بستن یک محل خمپاره اندازی گروه «حکومت اسلامی» (معروف به داعش)، بر اثر یک «اشتباه ناگوار» هفت سرباز آمریکایی زخمی شدند.

دو تن از این سربازان ساعاتی بعد براثر شدت جراحات جان خود را ازست دادند اما وضعیت جسمی پنج سرباز دیگر،‌ چندان خطرناک نیست.

ائتلاف به رهبری آمریکا که در جنگ نیروهای دولتی عراق علیه گروه داعش، بویژه در شمال این کشور از آنها حمایت می کند، در عملیات رزمی حضور ندارد و عمدتا به آموزش و مشاوره نیروهای عراقی می پردازد.

طی هشت ماهی که از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی گذشته، تا کنون ۱۱ سرباز آمریکایی در عراق کشته شده اند.

رییس جمهوری آمریکا نژادپرستان سفیدپوست تندرو را «تبهکار و اوباش»‌ خواند

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، ‌شامگاه دوشنبه نژادپرستان سفیدپوست، گروه کوکلاس کلان و نئونازی ها را محکوم کرد و آن ها را «تبهکار و اوباش» خواند.

به گزارش اسوشیتدپرس، آقای ترامپ، پس از دیدار با «جف سشنز»، دادستان کل و «کریستوفر ری» رییس پلیس فدرال موسوم به اف بی آی، در باره رخدادهای شنبه گذشته در شهر شارلوتزویل، بشدت اعمال خشونت بار را محکوم کرد.

دونالد ترامپ روز شنبه تمام کسانی را که در حوادث شارلوتزویل دست داشتند محکوم کرده بود اما بسیاری از سیاست مداران و فعالان رسانه ای از وی انتقاد کرده بودند که چرا گروههای نژادپرست را مشخصاٌ و با نام بردن محکوم نکرده است.

بسیاری از قانونگذاران حزب جمهوریخواه و مسئولانی در کاخ سفید با نام بردن از گروههای نژادپرست تندرو،‌ آنها را محکوم کرده بودند.

مقامهای عراقی از آماده شدن برای آزادسازی شهر تل عفر از دست گروه داعش خبر میدهند

مقامهای عراقی روز دوشنبه اعلام کردند که نیروهای دولتی خود را برای آزادسازی شهر تل عفر در استان نینوا از دست گروه داعش، ‌آماده می کنند.

رییس پلیس فدرال عراق، ژنرال «رائد شاکر جودات» در بیانیه ای اعلام کرد که لشکر زرهی و نیروهای نخبه به سوی تل عفر می روند تا این شهردر شمال کشور را از گروه خلافت اسلامی پاک کنند.

شهر تل عفر در ۷۰ کیلومتری غرب موصل قرار دارد. شهری که در حدود سه سال پیشدر آن این گروه تندروی اسلامگرا، خلافت خود را اعلام کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیه پلیس عراق نوشته است تعداد افرادی که در این عملیات شرکت دارند اعلام نشده، اما آنها خود را برای جنگ با گروه داعش آماده می کنند.

برپایه این گزارش،‌ حشد الشعبی، یک گروه شبه نظامی متشکل از ائتلاف شیعیان نیز در این عملیات، ‌نیروهای امنیتی عراق را همراهی می کنند.

شهر تل عفر در سال ۲۰۱۴، ‌تقریباٌ سه سال پیش به دست گروه خلافت اسلامی افتاد. در آن زمان جمعیت این شهر در حدود ۲۰۰ هزار نفر بود.

دبیر کار گروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی، عضویت در شبکه‌ توئیتر را تخلف میداند

دبیر کار گروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی اعلام کرد که عضویت در شبکه‌های اجتماعی فیلترشده مانند توئیتر «تخلف» است.

به گزارش خبرگزاری فارس، عبدالصمد خرم‌آبادی روز دوشنبه گفت، عضویت در شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده «تخلف است». او تأکید کرد که توئیتر با دستور قضایی فیلتر شده و «تخلف از دستور قضایی پذیرفته نیست».

آقای خرم‌آبادی همچنین اعلام کرد که عضویت مقام‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیتر «اشکال دارد» و این وزارتخانه که مجری دستورات قضایی درباره فیلترینگ است، نباید خود را استثنا بداند.

این شبکه اجتماعی در حالی در ایران فیلتر است که دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، حسن روحانی رئیس‌جمهور، و محمدجواد ظریف وزیر خارجه و بسیاری از مسئولان و مقام‌های ایران در این شبکه اجتماعی فعال هستند.

یک عضو شورای شهر تهران میگوید فساد در شهرداری «نهادینه‌» شده است

یکی از اعضای شورای شهر تهران، میزان «تخلفات و فساد» در داخل شهرداری پایتخت ایران را در مقایسه با پرونده موسوم به «املاک نجومی» مانند «پول خرد داخل جیب افراد » توصیف کرد.

مرتضی الویری روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا افزود: این سازمان٬ «فساد» نهادینه‌ شده است. این عضو شورای شهر تهران می گوید،‌ شهرداری تهران به صورت قطعی «۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان» بدهی دارد که به گفته وی، این رقمی است که «معاونین محمد باقر قالیباف شهردار فعلی» اعلام می‌کنند.

مرتضی الویری همچنین از افزایش «چند برابری» هزینه‌ها در شهرداری انتقاد کرد و بزرگترین «چالش» محمدعلی نجفی٬ شهردار آینده تهران را «در همین حوزه درآمدها و هزینه‌ها» اعلام کرد.

پیش از انتخابات اردیبهشت ماه امسال اصولگرایان برخی کارکنان دولت را به دریافت‌ حوق ها و پاداش‌های نجومی متهم کردند.از سوی دیگر حامیان دولت حسن روحانی در دوران کارزار انتخاباتی اتهامات محمد باقر قالیباف شهردار تهران در زمینه وجود فساد گسترده در شهرداری تهران را برشمردند.

محمدباقر قالیباف در گذشته بارها این اتهامات را رد کرده است.

مقتدی صدر روحانی شیعه عراق از امارات به مصر می رود

یک هفته پس ازدرخواست مجدد مقتدی صدر، روحانی شیعه ی عراق، برای انحلال حشد الشعبی (شبه‌نظامیان شیعه غراقی مورد حمایت ایران)، او پس از سفر به امارات متحده عربی، قرار است به مصر نیز سفر کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها به نقل از یکی از مشاوران ارشد آقای صدر، وی پس از ورود به امارات با محمد بن زاید، ولیعهد، و عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات، دیدار کرده است.

این دومین سفر مقتدی صدر به کشورهای عرب منطقه در دو هفته اخیر است.دو هفته پیش از این نیز مقتدی صدر پس از ۱۱ سال، سفری رسمی به عربستان سعودی داشت؛ سفری که هم ریاض و هم دفتر مقتدی صدر نتیجه‌اش را «مطلوب» توصیف کردند.

مقتدی صدر پس از این سفر، عربستان سعودی را «پدر پر قدرت» ملت‌های عرب توصیف کرد که به گفته او «برای برقراری صلح در منطقه تلاش می‌کند» و افزود با ولیعهد عربستان دیدگاههای یکسانی دارد.

مقتذی صدر تا چندی پیش، خود را با جمهوری اسلامی ایران، همسو می دانست.

رئیس جمهوری کره‌ جنوبی میگوید بلندپروازی‌های اتمی کره‌ شمالی باید به طور مسالمت‌ آمیز مهار شود

مون جای این، رئیس جمهوری کره‌ جنوبی، ‌روز دوشنبه، گفت بلندپروازی‌های اتمی کره‌ شمالی باید به طور مسالت آمیز مهار شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری کره جنوبی همچنین ابراز اطمینان کرد که آمریکا با آرامش و مسئولانه با بحران موجود در شبه جزیره کره برخورد خواهد کرد.

وی که در نشستی با دستیاران و مشاوران ارشد خود سخن می‌گفت، افزود: نباید جنگ دیگری درشبه جزیره کره روی دهد.

این اظهارات چندی پس از آن است که تنش‌های لفظی میان ایالات متحده و کره شمالی بالا گرفت؛ از یک سوی دونالد ترامپ، به کره شمالی هشدار داد با «آتش و خشم» آمریکا روبه‌رو خواهد شد، از سوی دیگر پیونگ‌یانگ مدعی شد در حال طرح‌ریزی حمله احتمالی موشکی به پایگاه‌های آمریکا در جزیره گوام است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG