لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۲۷

سرخط‌ خبرها

یک مقام قضایی ایران از آغاز تحقیقات درباره روزنامه نگاران بازداشتی خبر داد

رییس دادگستری کل استان تهران از آغاز تحقیقات درباره روزنامه نگارانی که به تازگی بازداشت شده‌اند خبر داد و گفت اتهاماتی متوجه آنهاست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا،غلامحسین اسماعیلی، روز چهارشنبه بدون اشاره به اتهامات روزنامه نگاران بازداشت شده گفت قرار نیست تا زمانی که رسیدگی کامل نشده و جرمی به اثبات نرسیده باشد، درباره اتهامات آنها صحبتی شود.

ساسان آقایی، معاون سردبیر روزنامه اعتماد و یغما فشخامی خبرنگار سایت دیدبان ایران دو روزنامه‌نگاری هستند که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتقاد از بازداشت‌های اخیر روزنامه نگاران، آن را نشان‌دهنده آغاز دور جدیدی از سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران دانسته است.

ایران دیدار نیکی هیلی با یوکیا آمانو را تخطی آمریکا ازمفاد برجام دانست

وزیر خارجه ایران سفر نیکی هیلی، نماینده ‌آمریکا در سازمان ملل به وین برای دیدار با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در ادامه آنچه که تخطی آمریکا از مفاد برجام خوانده، توصیف کرده است.

محمدجواد ظریف در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با ابراز نگرانی از اهداف اعلام شده سفر خانم هیلی، نوشت که این سفر می تواند اعتبار آژانس را مخدوش سازد.

نیکی هیلی، روز چهارشنبه در وین با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پاسخ به سئوالات آمریکا درباره نحوه بازرسی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران دیدار کرد. دفتر خانم هیلی در بیانیه‌ای گفته است که این دیدار به منظور اطمینان از اینکه آژانس منابع لازم برای تائید صحت پای‌بند بودن ایران به توافق هسته‌ای را دارد، انجام شده است.

ترکیه از حمایت آمریکا از کردهای سوریه انتقاد کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در دیدار با جیمز متیس وزیر دفاع‌ آمریکا از حمایت واشینگتن از کردهای سوریه ابراز نارضایی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع نزدیک به ریاست‌جمهوری ترکیه گفته‌اند که در این دیدار رجب طیب اردوغان از حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق از سوی آمریکا ابراز نارضایی کرده است. بر اساس بیانیه رسمی درباره این دیدار وزیر دفاع آمریکا و رئیس‌جمهوری ترکیه بر اهمیت حفظ تمامیت ارضی عراق و ترکیه تاکید کرد‌ه‌ و گفته اند مخالف برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق هستند.

جیمز متیس پیش از سفر به ترکیه، در اربیل با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار کرده و در آنجا نیز بر مخالفت آمریکا با برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه از عراق تاکید کرده بود.

فرمانده ناوگان هفتم دریایی آمریکا برکنار شد

نیروی دریایی آمریکا فرمانده ناوگان هفتم دریایی این کشور را در واکنش به چند حادثه اخیر پیش آمده برای شناورهای این ناوگان برکنار کرد.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا گفته شده است که دریابان جوزف آکوین به دلیل «تردید در توانایی فرماندهی‌اش» از کار برکنار شده است. دریاسالار اسکات سویفت، فرمانده ناوگان پاسیفیک آمریکا جایگزین آقای آکوین شده است.

در تازه‌ترین مورد از تصادف برای ناوهای آمریکا، روز دوشنبه ناوشکن جان اس مک‌کین در شرق تنگه سنگاپور با یک نفت‌کش برخورد کرد که در اثر آن ۱۰ ملوان این ناوشکن ناپدید شدند.

دو ماه پیش هم حادثه مشابهی برای یک ناوشکن دیگر ناوگان هفتم دریایی آمریکا در آب‌های شرق آسیا پیش آمده بود.وزارت دفاع آمریکا از تحقیقات گسترده درباره وقوع این حوادث خبر داده است.

با تصمیم دولت صربستان شهروندان ایران و هند می‌توانند بدون ویزا به این کشور سفر کنند

هیات دولت صربستان روز سه‌شنبه تصویب کرد که اتباع ایران و هند بدون اخذ ویزا به این کشور سفر کنند.

وب سایت دولت صربستان روز چهارشنبه با اعلام این خبر نوشت که این تصمیم به منظور بهبود روابط با این کشورها و همچنین توسعه منافع گردشگری از راه جلب شهروندان ایران و هند گرفته شده است.زمان دقیق اجرایی شدن این تصمیم اعلام نشده است.

با این تصمیم صربستان از معدود کشورهای اروپایی محسوب می‌شود که برای شهروندان ایرانی امکان سفر بدون ویزا را ممکن می‌کند. این کشور عضو اتحادیه اروپا نیست.

دیپلمات‌های ایران و عربستان از سفارتخانه‌های خود در دو کشور دیدار خواهند کرد

به گفته محمدجواد ظریف، دیپلمات‌های ایران و عربستان سعودی پس از پایان مراسم حج از سفارتخانه‌های خود در دو کشور بازدید خواهند کرد.

وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، گفت که ویزای اعضای هیئت‌های دو کشور برای انجام این سفر صادر شده است و باید «اقدامات نهایی» در این باره انجام شود.

او پیش بینی کرد که سفر این دیپلمات‌ها پس از پایان حج انجام شود.

روابط دیپلماتیک تهران و ریاض از دی‌ماه ۹۴ به دنبال اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و حمله اعتراض‌آمیز به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران و مشهد قطع شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، با مدیرکل سازمان انرژی اتمی دیدار کرد

نیکی هِیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در وین با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و گفتگو کرد.

این اولین دیدار رسمی خانم هیلی با مقام‌های ارشد آژانس بود و دو طرف برنامه‌ای برای ارائه توضیحات درباره جزییات این دیدار ندارند.

پیش از این دیدار، روزنامه واشنگتن پست به نقل از نیکی هیلی نوشته بود که گفتگوها با آژانس برای دریافت پاسخ به سوالات آمریکا درباره نحوه بازرسی و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است.

این روزنامه همچنین نوشته بود که محمد جوادظریف وزیر امورخارجه‌ایران در روزهای گذشته ،در نامه‌ای به مدیرکل آژانس، درباره این سفر مقام آمریکایی به وین هشدار داده بود.

از زمان اجرای برجام، آژانس اجرای تعهدات از سوی ایران را تایید کرده است اما دولت تازه آمریکا می‌گوید ایران به روح توافق هسته‌ای پایبند نیست.

واشینگتن اقدامات غیرهسته‌ای ایران از جمله برنامه موشکی، اقدامات درخاورمیانه و آنچه را حمایت از گروه‌های تروریستی می‌خواند، دلیل این اتهام برمی‌شمارد.

رییس دادگاه انقلاب تهران می‌گوید رهبران جنبش سبز در « حصر امان دارند»

موسی غضنفرآبادی رییس دادگاه انقلاب تهران روز چهارشنبه درباره درخواست رهبران جنبش سبز به برگزاری دادگاه هشدار داد و گفت به نظر او محاکمه این افراد که در حصر خانگی هستند برای خیلی از این افراد بخصوص، به تعبیر او، « خودِ سران فتنه » پشیمانی دارد چون «دادگاه و نظام با کسی تعارف ندارد».

فتنه اصطلاحیست که مقام‌های جمهوری اسلامی برای توصیف اعتراضات سال ۸۸ به انتخابات مناقشه برانگیز آن سال استفاده می کنند.

رییس دادگاه انقلاب تهران همچنین گفت: حصر، تصمیم شورای عالی امنیت ملی است و محصورین به گفته او در حصر امان دارند.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بیش از شش سال است که در حصر خانگی هستند. این سه بارها خواستار برگزاری دادگاه علنی شده‌اند.

دادستان تهران اقدام به اعتصاب غذای برخی زندانیان را اموری شکست خورده توصیف کرد

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران روز چهارشنبه در واکنش به انتشار گزارشهایی مبنی بر اعتصاب غذای برخی از زندانیان سیاسی گفت قوه قضائیه در برابر اعتصاب غذای زندانیان «تسلیم» نخواهد شد و این اقدامات، به گفته او، اموری شکست‌خورده است.

آقای جعفری دولت آبادی دراین‌باره افزود: مجازات زندانیان باید به طور کامل اجرا شود.

این اظهارات دادستان تهران در حالی مطرح شده که برخی منابع از ادامه اعتصاب غذای ۱۵ زندانی سیاسی و عقیدتی در زندان رجایی شهر کرج خبر می دهند.

دلیل اعتصاب غذای این افراد شرایط زندان از جمله رعایت نشدن حقوق‌شان و «محرومیت از هواخوری روزانه»، «تهویه ضعیف»، «وجود دوربین مداربسته حتی در حمام و دستشویی» و «تحویل ناقص وسایل شخصی از جمله دارو» عنوان شده است.

بنیامین نتانیاهو می گوید ایران بسوی کنترل عراق و یمن گام برمی‌دارد

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل روز چهارشنبه در دیدار با رییس‌جمهوری روسیه گفت «حضور فزاینده ایران در سوریه، تهدیدی برای اسراییل، خاورمیانه و همه جهان است».

آقای نتانیاهو که در شهر سوچی روسیه با ولادیمیر پوتین گفتگو می‌کرد با تقدیر از تلاش‌ها برای شکست گروه حکومت اسلامی افزود: نکته منفی این است که با حذف این گروه، ایران جای آن را می‌گیرد.

نخست وزیر اسراییل هشدار داد که ایران بسوی کنترل عراق و یمن گام برمی‌دارد و، به گفته او، این امر در لبنان تا حد زیادی عملی شده است.

مقام‌های اسراییل پیشتر گفته بودند که بنیامین نتانیاهو به ولادیمیر پوتین خواهد گفت که به‌رغم تنش‌ها بین روسیه و آمریکا، دو کشور باید برای همکاری بایکدیگر در سوریه بکوشند تا مطمئن شوند که موقعیت تهران در سوریه تقویت نشود.

روسیه و ایران از حکومت بشار اسد حمایت می‌کنند.

تهران هنوز واکنشی به صحبت‌های مقام‌های اسراییل نشان نداده است.

مصر از تصمیم آمریکا برای توقف اعطای کمک حدود صد میلیون دلاری انتقاد کرد

پس از آنکه دو مقام آمریکایی از تصمیم آن کشور مبنی بر توقف اعطای حدود صد میلیون دلار کمک مالی به مصر خبردادند، مقام های مصر این تصمیم را محکوم کردند.

بنا بر این تصمیم ، یک کمک ۱۹۵ میلیون دلاری ِ دیگر آمریکا هم که قرار بود به مصر داده شود، به تاخیر افتاده است. دو مقام آگاه به خبرگزاری رویترز گفتند: این تصمیم به دلیل عدم موفقیت دولت مصر در رعایت حقوق بشر و موازین دمکراتیک گرفته شده است.

در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است که این تصمیم «عواقب منفی» در دستیابی به اهداف و منافع مشترک دو کشور خواهد داشت.

در پی انتشار این خبر، وزارت خارجه مصر، بدون ذکر دلیل، از لغو دیدار جَرِد کوشنر مشاور رییس جمهور آمریکا با وزیر خارجه مصر خبر داد.

ولی دفتر عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر اعلام کرد که برنامه دیدار آقای کوشنر، که داماد دونالد ترامپ نیز هست، با رئیس جمهور به قوت خود باقیست.

فرستادگان کاخ سفید به خاورمیانه، برای دستیابی به صلح میان اسراییل و فلسطینی‌ها به این منطقه سفر کرده‌اند.

حمله جنگنده‌های ائتلاف عربی به صنعا ده‌ها کشته بر جای گذاشته است

گروه شیعیان حوثی در یمن می گویند در حمله جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان، دستکم سی تن کشته شدند.

بنا بر گزارش ها بمب های جنگنده ها به یک هتل در شمال صنعا پایتخت یمن اصابت کرده است و چندین غیرنظامی در میان کشته شدگان هستند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی می‌نویسند موفق نشده‌اند این آمار را به صورت مستقل تایید کنند.

ائتلاف عربی نیز در اینباره اظهار نظر نکرده است.

افراد مسلح حوثی کنترل پایتخت یمن را در دست دارند و با دولت رسمی این کشور که مورد حمایت عربستان سعودی و متحدانش است می جنگند. ایران متهم به کمک نظامی به افراد مسلح این گروه است اما تهران این اتهام را رد می‌کند.

در انفجار انتحاری توسط طالبان در هلمند، ۵ تن کشته شدند

به گفته مقام‌های افغانستان در پی یک انفجار انتحاری در استان هلمند پنج تن کشته و دست‌کم ۳۸ تن مجروح شدند.

این بمب‌گذاری انتحاری با استفاده از یک خودرو که در پارکینگی در کنار مقر اصلی پلیس در لشگرگاه پارک شده بود، انجام شده است.

بر اساس تصاویر تلویزیونی چند دستگاه خودروی ارتش در این حمله منهدم شده‌اند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت.

این حمله کمتر از دو روز پس از اعلام سیاست‌های راهبردی آمریکا در زمینه جنگ افغانستان و مبارزه با طالبان انجام شد.

در آغاز کار شورای شهر تهران، محمد علی نجفی بعنوان شهردار آینده تهران برگزیده شد

روز چهارشنبه مراسم آغاز به کار پنجمین دوره شورای شهر تهران برگزار شد.

در این جلسه محمدعلی نجفی که پیشتر در یک جلسه غیررسمی به عنوان شهردار برگزیده شده بود، با ۲۱ رای اعضای شورای شهر تهران رسما به عنوان شهردار آینده تهران برگزیده شد.

در این مراسم، همچنین محسن هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رسما به عنوان رییس شورای شهر تهران انتخاب شد.

آقای نجفی از بنیانگذاران حزب کارگزاران سازندگی است و سابقه وزارت در دولتهای باهنر، مهدوی کنی، موسوی و هاشمی رفسنجانی را دارد. او در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، سمت‌های معاونت رئیس‌جمهور، دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی، سرپرست وزارت علوم و ریاست سازمان میراث فرهنگی را بر عهده داشت

اعضای کنونی شورای شهر تهران بیشتر از طیف اصلاح طلبان و میانه روهستند. دوره پیشین این شورا در دست اکثریت اصولگرا بود.

ونزوئلا از روسیه و واتیکان برای مواجهه با «تهدید نظامی» آمریکا، درخواست کمک کرد

نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا روز سه‌شنبه از روسیه و واتیکان خواست تا در برابر آنچه تهدید نظامی آمریکا خوانده، به این کشور کمک کنند. آقای مادورو با اعلام این درخواست گفته است که به زودی به مسکو خواهد رفت تا با ولادیمیر پوتین همتای روس خود دیدار کند.

در همین حال یکی از دیپلمات‌های ارشد واتیکان، که روز چهارشنبه با آقای پوتین دیدار می‌کند، یک روز پیشتر از او خواست که مسکو برای کاهش تنش در ونزوئلا تلاش کند.

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا اخیرا گفته بود واشینگتن به گزینه نظامی نیز در قبال ونزوئلا فکر می کند.

روسیه این تهدید را غیرقابل‌قبول خوانده است. این کشور اخیرا چند جنگنده و همچنین موشک زمین به هوا به ونزوئلا فروخته است.

در ماه‌های گذشته، درگیری مخالفان مادورو با نیروهای امنیتی ونزوئلا ده‌ها کشته برجای گذاشته است. این کشور با بحران اقتصادی شدیدی روبروست.

نیکی هیلی برای گفت‌وگو درباره برجام با مقامات آژانس بین المللی هسته‌ای دیدار می‌کند

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل برای گفت وگو با مقام‌های آژانس بین المللی انژی هسته‌ای درباره برجام به وین سفر کرده است.

خانم هیلی در گفت وگو با رویترز گفته است که دولت آمریکا می‌خواهد بداند آیا آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای برنامه‌ای برای بازدید از مراکز نظامی و آموزشی ایران برای راست آزمایی پایبندی جمهوری اسلامی به توافق هسته ای دارد؟

نیکی هیلی گفته تهران پیش‌تر اقداماتی پنهانی در مراکز نظامی و دانشگاهی خود انجام داده است.

در عین حال خانم هیلی گفت دولت آمریکا هنوز درباره برجام تصمیمی اتخاذ نکرده است.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این گفته بود که اجازه بازدید از مراکز نظامی خود را به بازرسان آژانس نخواهد داد.

از سوی دیگر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایرانروز سه شنبه گفت اگر تهران اراده کند می‌تواند حداکثر تا پنج روز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را در سایت فردو آغاز کند.

علی‌اکبر صالحی گفته است اولویت جمهوری اسلامی حفظ برجام است اما نه به هر قیمت .

رکس تیلرسون می گوید پاکستان باید در مبارزه با طالبان جدیت نشان دهد

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید پاکستان باید در مبارزه با طالبان جدیت نشان دهد، زیرا در غیر این صورت ممکن است حمایت واشینگتن را از دست دهد.

آقای تیلرسون این سخنان را روز سه شنبه در واشینگتن و یک روز بعد از اعلام راهبرد جدید ایالات متحده در افغانستان از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا عنوان کرد.

آقای ترامپ با انتقاد تلویحی از عملکرد پاکستان در مبارزه با تروریسم از این کشور خواسته بود که جدیت بیشتری نشان دهد.

وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به سخنان آقای ترامپ گفته است از اینکه دولت آمریکا به گفته او فداکاری‌های پاکستان را فراموش کرده بسیار سرخورده شده است.

بنیامین نتانیاهو از تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه ابراز نگرانی کرد

نخست‌ وزیر اسرائیل در یک فایل ویدئویی گفت که ثبیت حضور نظامی جمهوری اسلامی ایران در سوریه بیانگر رویه تهاجمی تهران بوده و برای اسرائیل و جهان مشکل آفرین است.

بنیامین نتانیاهو این موضوع را پیش از سفر امروز چهارشنبه به مسکو برای دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه عنوان کرد.

به گفته آقای نتانیاهو، رئیس موساد و مشاورامنیت ملی اسرائیل، او را در این سفر همراهی می کنند.

در همین حال روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل نوشت: «درخواست مشخص» اسرائیل از آمریکا و روسیه، بیرون رفتن نظامیان ایران و شبه‌نظامیان شیعه از سوریه است.

سپاه پاسداران که نیروهایش در سوریه حضور دارند پیش ازاین اسراییل را مسئول کشته شدن یک فرمانده ارشد خود در نزدیکی بلندی‌های جولان اعلام کرده و گفته بود از اسراییل انتقام خواهد گرفت.

وزیر دفاع آمریکا با نخست وزیر عراق و رئیس اقلیم کردستان گفت و گو کرد

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده،دیروز سه شنبه به عراق رفت و پس از ملاقات با حیدر عبادی، نخست وزیر این کشوردر بغداد ، راهی اربیل شد و با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان نیز گفت و گو کرد.

به گزارش رویترز، ژنرال متیس با حیدر العبادی و عرفان الحیالی وزیر دفاع عراق درباره آینده حضور نیروهای آمریکایی در این کشور پس از شکست کامل گروه حکومت اسلامی گفت و کرده است.

دیدار جیمز متیس با مسعود بارزانی نیز در آستانه برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق انجام شده است. این همه پرسی قرار است ۲۵ سپتامبر، حدود یک ماه دیگربرگزار شود ولی آمریکا خواهان تاخیر در برگزاری آن شده است.

عفوبین الملل شرایط زندان رجایی شهر را «شرم آور» خواند

عفوبین الملل روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای، اعلام کرد شرایط به اندازه ای بد است که در زندان رجایی شهر، زندانیان برای ساده ترین حقوق انسانی خود ناچار به اعتصاب غذا شده اند. این نهاد بین المللی این وضعیت را «شرم آور» خواند.

«مگدلنا مغربی» معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل، با اشاره به اعتصاب غذای گروهی از زندانیان رجایی شهر، ‌از مقامهای ایران خواست است که به سرعت خواسته های زندانیان را برآورده کنند.

بیش از ۲۰ روز است که این زندانیان در اعتراض به رعایت نشدن حقوق انسانی خود دست به اعتصاب غذا زده اند.

بر پایه بیانیه عفو بین الملل، شماری از زندانیان رجایی شهر ماه گذشته به بخش دیگری انتقال یافتند که محدودیت های شدیدی بر آنان اعمال می شود از جمله محرومیت از هواخوری روزانه،‌ تهویه ضعیف و وجود دوربین های مدار بسته در همه قسمت های زندان که موجب اعتصاب برخی از زندانیان شده است.

با وجود آنکه این زندانیان در حدود سه هفته در اعتصاب غدا به سر می برند مقام‌های قضایی تاکنون واکنشی به این مساله نشان نداه اند.

یک فرمانده نیروی دریایی آمریکا از پیداشدن قسمت هایی از پیکر یک ملوان ناوشکن جان مک کین خبر داد

یک فرمانده نیروی دریایی آمریکا روز سه شنبه، از پیداشدن قسمت هایی از پیکر یک ملوان در اتاقکی در ناوشکن «یو اس اس جان مک کین» خبر داد.

دریاسالار «اسکات سویفت» Scott Swift همچنین گفت که نیروی دریایی مالزی پیکر یک ملوان دیگر را از آب گرفته است.

روز دوشنبه در جریان برخورد یک کشتی نفت کش تجاری با این ناوشکن آمریکایی در آبهای شرق سنگاپور، ۱۰ ملوان آمریکایی مفقود شدند. بر اثر این تصادف، شکاف بزرگی در سمت راست این ناوشکن بوجود آمد و ناچار به بازگشت به بندر شد.

پنج ملوان نیز در این رویداد مجروح شدند.

تحقیقات برای علت بروز این تصادف از سوی نیروی دریایی آمریکا آغاز شده است.

برپایه گزارشها، نفت کشی که با ناوشکن آمریکایی برخورد کرده یک کشتی ۱۸۳ متری با پرچم لیبریا است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید تهران می‌تواند غنی‌سازی ۲۰ درصدی را ظرف پنج روز از سر بگیرد

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید اگر تهران اراده کند به گفته وی «می‌توانیم حداکثر تا پنج روز غنی‌سازی ۲۰ درصدی را در فردو آغاز کنیم».

علی‌اکبر صالحی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما اظهار داشت که «بزرگترین اولویت جمهوری اسلامی حفظ برجام است». با این حال، وی افزوده است که حفظ برجام به گفته او به هر قیمت نخواهد بود.

آقای صالحی همچنین ابراز عقیده کرد که اگر تهران اراده کند می‌تواند حداکثر تا پنج روز غنی‌سازی ۲۰ درصدی راآغاز کند.

از سوی دیگر کارشناسان مسایل هسته ای این ادعا را رد کرده و معتقدند غنی سازی در این اندازه دست کم به دو سال زمان نیاز دارد.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، هفته گذشته هشدار داد که اگر دولتمردان آمریکا بخواهند با «زبان تحریم و تحمیل» با ایران صحبت کنند، ایران «ظرف چند روز یا چند ساعت» می‌تواند «به شرایطی بسیار پیشرفته‌تر از زمان شروع مذاکرات بازگردد».

ایران و گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی جامع برای حل‌وفصل برنامه هسته ای تهران دست یافتند.

نیروهای عراقی دو منطقه در تلعفر را از گروه داعش بازپس گرفتند

هم‌زمان با سفر جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا به بغداد، نیروهای عراقی دو منطقه در تلعفر را از گروه حکومت اسلامی (داعش) باز پس گرفتند.

عملیات زمینی نیروهای امنیتی عراق برای بازپس‌گیری تلعفر در استان نینوا، روز یکشنبه با پیام نخست‌وزیر عراق آغاز شد.

بمباران هوایی این شهر از ۲۴ مرداد آغاز شده بود و سخنگوی وزارت دفاع عراق، نیز همان زمان اعلام کرده بود که عملیات زمینی به محض پایان یافتن بمباران هوایی آغاز می‌شود. با این همه نیروهای گروه حکومت اسلامی که حدود هزار نفر برآوردمی شود، روز سه‌شنبه توانستند با حملات توپخانه‌ای خود نیروهای عراقی را در خارج از شهر متوقف کنند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل متحد اعلام کرد پس از آغاز حمله گسترده نیروهای عراقی با حمایت هوایی ائتلاف تحتِ رهبری آمریکا، هزاران غیرنظامی در حال فرار از منطقه هستند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل می گوید در هفته گذشته حدود ۹ هزار نفر در مرکز «هامان العلیل» اسکان یافته‌اند و این مرکز خود را برای پذیرش نزدیک به ۳۰ هزار نفر آماده کرده است

یک وزیر دولت سودان خواستار برقراری مناسبات خارطوم با اسرائیل شد

یک وزیر ارشد دولت سودان خواهان برقراری مناسبات سیاسی کشورش با اسرائیل شده و عادی‌سازی مناسبات میان دو کشور را «بی‌مانع» دانست.

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» روز سه‌شنبه خبر داد که مبارک فاضل المهدی، وزیر جذب سرمایه‌گذاری خارجی سودان این سخنان را در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی کشورش بیان کرده است.

به نوشته هاآرتص، آقای المهدی افزوده است «خود فلسطینی‌ها با اسرائیل مناسبات دارند؛ حتی حماس با اسرائیل دیالوگ دارد؛ فلسطینی‌ها پول مالیات و برق‌شان را از اسرائیل می‌گیرند؛ و با وجود همه اختلافاتی که با اسرائیل دارند با آنها حرف می‌زنند».

آقای المهدی، رهبر حزب «ملت» در سودان که سه ماه پیش به وزارت رسیده، این را نیز گفته است که کشورهای عربی زیادی با اسرائیل روابط و تماس‌هایی دارند و به گفته او «قضیه فلسطین دیگر تغییر کرده است».

سودان تا پیش از این با اسرائیل مناسبات سیاسی نداشته و هنوز نیز موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناخته است

صدها تن از بازنشستگان در اعتراض به همسان نبودن حقوق خود در مقابل مجلس تجمع کردند

بر پایه گزارشها از تهران، صدها تن از بازنشستگان فرهنگی و دیگر ارگان‌های دولتی روز سه شنبه،‌ در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، تجمع‌کنندگان خواهان «افزایش مستمری‌های بازنشستگی، اجرای قانون همسان‌سازی و ارتقای خدمات بیمه‌ای»‌هستند.

همچنین به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، این تجمع را بازنشستگان لشگری در اعتراض به اجرا نشدن مصوبه مجلس در زمینه همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری با شاغلین برگزار کردند.

یکی از تجمع کنندگان به ایرنا گفت: «مجلس مصوبه ای برای همسان سازی حقوق بازنشستگان لشگری با شاغلین داشته ولی هنوز این مصوبه اجرایی نشده و حقوق بازنشستگان بسیار کمتر از حقوق شاغلین است».

به گفته اتحادیه آزاد کارگران ایران،‌ در این تجمع همچنین شعارهای «معلم زندانی آزاد باید گردد - اسماعیل عبدی آزاد باید گردد" سر داده شد. مقامهای دولتی و نمایندگان مجلس تا کنون به خواسته های تجمع کنندگان واکنشی نشان نداده اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG