لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۱۹

سرخط‌ خبرها

نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت درباره تحولات ایران شد

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز سه‌شنبه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت و شورای حقوق بشر این نهاد جهانی درباره تحولات ایران شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی گفت ادعای ایران مبنی بر اینکه اعتراض‌های این کشور از سوی قدرت‌های خارجی طراحی شده است «مضحک» است. خانم هیلی تاکید کرد که این اعتراض‌ها ناگهانی آغاز شد، و با ستایش از شجاعت فوق‌العاده مردم ایران گفت که «آمریکا می‌خواهد صدای مردم ایران را تقویت کند.»

ساعاتی پیش نیز، استیو گلدستین، معاون وزیر خارجه آمریکا گفت،تلگرام و سایر شبکه‌های ارتباطی، «مجاری مشروع برای برقراری ارتباط هستند». به گفته وی ایالات متحده خواهان «باز شدن این سایت‌هاست».

آقای گلدستین اظهار داشت آمریکا می‌خواهد «معترضان را تشویق کند تا به مبارزه برای آنچه که حق است ادامه دهند». معاون وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرده که آمریکا «وظیفه دارد کناری نایستد».

در جریان اعتراض های پنج روز گذشته بیش از یک هزار نفر در ایران بازداشت شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

دبیرکل سازمان ملل از حکومت ایران خواست به حقوق معترضان احترام بگذارد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز سه‌شنبه از افزایش تعداد کشته شدگان در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران «ابراز تاسف کرد» و از جمهوری اسلامی خواست تا به حقوق معترضان مسالمت‌جو احترام بگذارد.

فرحان عزیز حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، به نقل از وی گفت: «ما از شنیدن اخبار کشته شد‌گان متاسفیم و امیدواریم که از خشونت بیشتر اجتناب شود»‌. وی افزود: «انتظار داریم که حقوق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان مردم ایران محترم شمرده شود».

برپایه آمار دولتی تا کنون ۲۱ تن در جریان تظاهرات پنج روز گذشته کشته شده اند.آقای گوترش افزوده که «در حال بررسی اوضاع و تلاش در این زمینه است که چه تماس‌هایی بیشتر سازنده خواهد بود».

برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی دلیل اعتراضات روزهای اخیر را مسایل اقتصادی و مواردی چون افزایش قیمت‌ها دانسته‌اند. این در شرایطی است که معترضان در تجمع‌های خود ضمن اعتراض به گرانی و افزایش قیمت‌ها، شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی سر داده‌اند.

دولت آمریکا از حکومت ایران خواست تا از اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی رفع فیلتر کند

دولت دونالد ترامپ روز سه‌شنبه از حکومت ایران خواست تا از اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی رفع فیلتر کند. استیو گلدستین، معاون وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید که ایالات متحده خواهان «باز شدن این سایت‌هاست».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، او گفته که اینستاگرام، تلگرام و سایر شبکه‌های ارتباطی، «مجاری مشروع برای برقراری ارتباط هستند».آقای گلدستین اظهار داشت: ایالات متحده همچنان از طریق حساب‌های کاربری وزارت امور خارجه در فیسبوک، توئیتر و سایر شبکه‌ها به زبان فارسی با ایرانی‌ها در ارتباط است.

وی افزوده که آمریکا می‌خواهد «معترضان را تشویق کند تا به مبارزه برای آنچه که حق است ادامه دهند».

معاون وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرده که آمریکا «وظیفه دارد کناری نایستد».

در جریان اعتراض های پنج روز گذشته بیش از یک هزار نفر در ایران بازداشت شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

به رغم تدابیر شدید امنیتی اعتراض ها در چند شهر ایران ادامه دارد

به رغم تدابیر شدید امنیتی،‌ شامگاه سه شنبه اعتراض ها در چند شهر ایران ادامه دارد. برپایه ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی،‌ در اهواز تظاهر کنندگان با شعار خواستار حمایت نیروی انتظامی شده اند.

همچنین در حوالی میدان انقلاب تهران، گروهی از معترضان با همین شعار خواستار پشتیبانی افراد پلیس و جلوگیری از حمله آنان شده اند. این در حالی است که به گزارش خبرگزاری ایسنا،‌ خیابان انقلاب تهران شاهد آرامش نسبی بود.

در مسجد سلیمان نیز معترضان در خیابان های شهر دیده می شوند.

برپایه این ویدئوها ، معترضان در خیابان های آبادان نیز حضور دارند و شعارهایی چون «ملت گدایی می کند، ‌آقا خدایی می کند» سر می‌دهند.

به گفته منابع رسمی، در جریان اعتراض های پنج روز گذشته،‌ بیش از یک هزار تن بازداشت شده‌اند و شمار کشته شدگان در تظاهرات نیز تا کنون ۲۱ تن اعلام شده است.

به گفته منابع رسمی، در جریان اعتراض‌های پنج روز گذشته در ایران بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند که بیش از هزار نفر در تجمعات پنج روز گذشته در استان‌های تهران، کرمان، البرز، قزوین، آذربایجان غربی، مرکزی، خراسان رضوی و گلستان بازداشت شده‌اند.

آمارهای رسمی حاکی است که ۲۱ نفر نیز در شهرهای تویسرکان، درود، ایذه، شاهین شهر و قهدریجان کشته شده‌اند. در حالی که طی روزهای گذشته در بیش از ۷۰ شهر ایران تجمع‌های اعتراضی برگزار شده است، تنها مقامهای برخی از شهر‌ها آمار افراد دستگیر شده را اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی‌اصغر ناصربخت، معاون فرماندار تهران اعلام کرد که در اعتراض های اخیر در تهران ۴۵۰ نفر بازداشت شده‌اند. به گفته وی، روز دوشنبه حدود ۱۰۰ نفر،یکشنبه ۱۵۰ نفر و شنبه حدود ۲۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

در همین حال کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع مطلع خود در زندان‌های اوین تهران و رجایی‌شهر کرج، از انتقال تعداد زیادی از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر به این دو زندان خبر داده است.

با کشته شدن دست‌کم ۹ تن در جریان تظاهرات دوشنبه شب، تعداد کشته‌شدگان روزهای اخیر در چند شهر ایران به ۲۱ تن رسیده است.

مسئولان روزنامه «جامعه فردا» از توقف انتشار آن خبر دادند

مسئولان روزنامه «جامعه فردا» چاپ تهران روز سه شنبه اعلام کردند که انتشار این روزنامه به دلیل مشکلات مالی متوقف خواهد شد.

داوود باقری صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه «جامعه فردا» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، گفته که این روزنامه از فردا منتشر نخواهد شد تا با این احتساب شماره ۵۲ این روزنامه آخرین شماره آن باشد.با این حال آقای باقری انتشار روزنامه «جامعه فردا» در آینده را ناممکن ندانسته و گفته است، «در صورتی که مشکلات مالی روزنامه حل شود، دوباره به فعالیت خود ادامه» خواهد داد.

روزنامه جامعه فردا در دسته‌بندی‌های سیاسی ایران رسانه‌ای اصلاح‌‌طلب به شمار می‌آمد و شماری از اعضای تحریریه آن نیز سال‌ها سابقه همکاری با روزنامه‌های منسوب به جریان اصلاح‌طلبان را داشته‌اند.

مدیر مسئول روزنامه جامعه فردا تاکید داشته که این روزنامه در دوره فعالیت خود نه از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد کمک مالی دریافت کرده و نه هیچ فرد یا ارگان دیگری. کمک‌های مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسانه‌ها همواره محل بحث و پرسش بوده و ابهامات بسیاری داشته است.

اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان بارها این وزارتخانه را متهم کرده‌اند که کمک‌هایی بیش از حد متعارف در اختیار رسانه‌های جریان سیاسی رقیب می‌گذارند.

وزیر علوم از «آمار دقیق» دانشجویان بازداشتی ابراز بی‌اطلاعی کرد

در ادامه اعتراضات مردم در چندین شهر ایران و پیامدهای آن، وزیر علوم، از «آمار دقیق» دانشجویان بازداشتی در جریان این اعتراضات ابراز بی‌اطلاعی کرد.

همزمان یک مقام فرمانداری تهران روز سه شنبه اعلام کرد که در سه روز گذشته در پایتخت جمعا ۴۵۰ تن بازداشت شده‌اند. معاون فرمانداری تهران با این همه در آمار خود تفکیک قائل نشده و نگفته بود که در این میان چند تن دانشجو بوده‌اند.

خبرگزاری ایسنا، روز سه شنبه از قول منصور غلامی، وزیر علوم، خبر داد که «تعدادی» از دانشجویانی که در روزهای اخیر بازداشت شده بودند آزاد شده‌اند. با این حال، به گفته او «تاکنون آماری از دانشجویان بازداشت شده در بیرون از محیط دانشگاه‌ها به وزارت علوم نرسیده است».

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در بیانیه ای ‌از منصور غلامی خواستار «رسیدگی تا آزادی فوری و بی قید و شرط و بدون وثیقه و تعهد دانشجویان بازداشتی»‌ شدند. آنها همچنین اعلام کردند: «تکرار برخوردهای امنیتی، احضار، فشار، و دستگیری سایر دانشجویان، یا عدم صیانت از دانشگاهیان و ورود نیروهای امنیتی به ساحت مقدس دانشگاه هر نوع مشروعیت قانونی وزارت آموزش عالی را زیر سوال خواهد برد.»

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در پایان نامه اسامی دانشجویان بازداشتی را برای اطلاع وزیر علوم اعلام کرده اند.

دونالد ترامپ می گوید آمریکا اوضاع ایران را زیر نظر دارد

دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا در جدیدترین پیام توییتری خود گفت که آمریکا اوضاع ایران را زیر نظر دارد. در توییت آقای ترامپ آمده است : « مردم ایران سرانجام علیه رژیم فاسد و بی رحم کشورشان اقدام کرده اند»

آقای ترامپ که از مخالفان توافق هسته ای بشمار می رود گفته است پولهایی که در دوران باراک اوباما به ایران داده شد صَرف حمایت از تروریسم شده و به جیبهای آنها رفته است. پس از توافق هسته ای، آمریکا بخشی از داراییهای ایران را که در آن کشور مسدود شده بود به ایران بازگرداند.

دونالد ترامپ در بخش دیگری از پیام خود گفته است مردم ایران با کمبود مواد غذایی ، تورم بالا و نقض حقوق بشر روبرو هستند.

مقامات جمهوری اسلامی چندین کشور از جمله آمریکا را به دست داشتن و تحریک اعتراضهای خیابانی در چند روز گذشته متهم کرده اند. آمریکا با رد این اتهامها دستگیری های گسترده و کشتار معترضان در ایران را محکوم کرده است.

جعفر پناهی خواستار برگزاری رفراندوم در ایران شد

جعفر پناهی ، کارگردان معروف ایرانی، برای مشخص شدن میزان پایگاه مردمی حکومت، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است اجازه برگزاری رفراندوم یا تظاهرات آزاد بدهند.

آقای پناهی در صفحه اینستاگرم خود با اشاره به حضور گسترده نیروهای انتظامی نوشت : « اگر يک نظام سياسى، پايگاه مردمى داشته باشد، لشگركشى و كشتار نمى‌كند. ترس، با لشكركشى آشكار مى‌شود، كه خود‌بخود معنى آن فاقد پايگاه مردمى است».

آقای پناهی خطاب به مسئولین جمهوری اسلامی نوشته است«اگر رفراندم خرج دارد و بودجه‌اش را نداريد٬ بدون آنكه لشگركشى كنيد اجازه بدهيد فقط يک روز طرفداران حكومت، و يک روز ديگر هم بقيه، آزادانه و بدون بگير و ببند تظاهرات كنند».

در روزهای اخیر شماری از هنرمندان داخل کشور از حق شهروندان برای برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کرده و خواستار پرهیز از سرکوب و خشونت شده‌اند. ترانه علیدوستی و مهناز افشاربازیگران سینما،‌تلویزیون و تئاتر ، تهمینه میلانی، نویسنده و کارگردان و علیرضا عصار٬ خواننده و آهنگساز از جمله این هنرمندان هستند.

گروهی از هنرمندان ایرانی در خارج از کشور مانند گوگوش ، شیرین نشاط و رضا دقتی نیز حمایت خود را از معترضان ابراز کرده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر کشورهای خارجی را عامل وقایع چند روز اخیر در ایران خواند

آیت الله علی خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه شنبه در دیدار با تعدادی از خانواده های کشته شدگان جنگ ،در نخستین واکنش به تظاهرات اعتراضی چند روز اخیر، بار دیگر کشورهای خارجی و آنچه را «دشمن» خواند عامل این وقایع دانست و گفت :«همه آنهایی که با جمهوری اسلامی بد هستند دست بدست هم می دهند تا برای نظام جمهوری اسلامی مشکل درست کنند»

آقای خامنه ای گفت حرفهایی دراین باره دارد که در وقت مناسب خواهد گفت.

در تظاهراتهای اخیر برخی از مردم شعار « مرگ بر خامنه ای » و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند و در چند شهر نیز پوسترها و بنرهایی با تصاویر او به آتش کشیده شدند.

بهای نفت به بالای ۶۰ دلار در هر بشکه رسید

بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت برای نخستین بار در دو سال گذشته به بالای ۶۰ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام بِرنت نیز در روز سه شنبه به ۶۷ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز وقایع چند روز گذشته در ایران و کاهش ذخایر جهانی نفت از عواملی هستند که سبب افزایش قیمت نفت در نخستین روزهای سال میلادی ۲۰۱۸ شده اند.

در گزارش رویترز کاهش سطح تولید کشورهای عضو اوپک که از سال گذشته شروع شد و در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت از دیگر دلایل افزایش بهای نفت ذکر شده است.

توافق هسته ای ایران با گروه پنج بعلاوه یک به لغو تحریمهای نفتی منجر شد و ایران توانست حجم صادرات خود را که در دوران تحریمها به یک میلیون بشکه در روز رسیده بود به بالای دو میلیون بشکه در روز برساند.

علی اکبر معین فر ، نخستین وزیر نفت جمهوری اسلامی، صبح سه شنبه در گذشت

علی اکبر معین فر ، نخستین وزیر نفت جمهوری اسلامی صبح سه شنبه در سن ۸۹ سالگی درگذشت. علی اکبر معین فر در دولت موقت مهدی بازرگان وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه و بودجه بود و پس از تشکیل وزارت نفت بعنوان نخستین وزیر نفت منصوب شد. وی در مجلس اول شورای اسلامی هم نماینده تهران بود.

آقای معین نفر یکی از پایه گذاران انجمن اسلامی مهندسین بود و از نزدیکان به نهضت آزادی به رهبری مهدی بازرگان بشمار می آمد.

وی همچنین یکی از کارشناسان ارشد در زمینه زلزله شناسی و مطالعات مربوط به زمین لرزه در ایران و کشورهای منطقه بود.

ترکیه از کشته شدن معترضین و تخریب ساختمانهای دولتی در ایران اظهار نگرانی کرد

وزارت خارجه ترکیه در نخستین واکنش به وقایع ایران با صدور بیانیه ای از کشته شدن معترضین و تخریب بناهای دولتی اظهار نگرانی کرد. در این بیانیه با اشاره به سخنان حسن روحانی مبنی بر حق مردم در انتقاد و اعتراض، بر خودداری از خشونت و تحریک مردم تاکید شده است.

تا کنون کشورهای آمریکا ، بریتانیا ، آلمان ، اسراییل و اتحادیه اروپا دستگیری و کشتار معترضان در ایران را محکوم کرده و خواستار تضمین حق اعتراض مردم شده اند.

روسیه نیز وقایع چند روز اخیر ایران را موضوعی داخلی عنوان کرده و از محکوم کردن دستگیریهای یک هفته گذشته خودداری کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی آمریکا ، اسرائیل و عربستان سعودی را به تحریک حرکتهای اعتراضی روزهای اخیر متهم کرده اند. آمریکا و اسرائیل ضمن حمایت از این حرکتهای اعتراضی دست داشتن در وقایع چند روز گذشته را رد کرده اند.

عربستان تا کنون واکنشی به این اتهامات رهبران جمهوری اسلامی نشان نداده است.

تعداد بازداشت شدگان در تهران ۴۵۰ نفر اعلام شد

معاون فرمانداری تهران تعداد معترضین بازداشت شده در سه روز اخیر را ۴۵۰ نفر اعلام کرد. خبرگزاری ایلنا به نقل از علی اصغر ناصر بخت ، معاون سیاسی – امنیتی فرمانداری تهران گزارش داده است که روز شنبه ۲۰۰ نفر ، روز یکشنبه ۱۵۰ نفر و روز دوشنبه ۱۰۰ نفراز معترضین در تهران بازداشت شده اند.

پیش از این مقامات محلی بازداشت ۱۰۰ تن از معترضین در اراک را تایید کرده بودند.

در تظاهرات خیابانی که از پنجشنبه گذشته آغاز شده و تا کنون ادامه دارد دهها نفراز معترضین هم در شهرهای مختلف ایران دستگیر شده اند. مقامات جمهوری اسلامی تا کنون تعداد کل دستگیر شدگان را اعلام نکرده اند.

کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع مطلع خود، از انتقال تعداد زیادی از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر به زندان اوین و زندان رجایی شهر کرج خبر داده است.

به گفته این سازمان حقوق بشری یکی از بندهای زندان اوین برای نگهداری بازداشت شدگان روزهای اخیر اختصاص یافته است. در چند روز اخیر هزاران تن از معترضین در بیش از ۵۰ شهر ایران دست به تظاهرات اعتراضی زده اند.

رئیس دادگاه انقلاب تهران معترضین را به مجازاتهای سنگین تهدید کرد

موسی غضنفر آبادی ، رئیس دادگاه انقلاب تهران افرادی را که در روزهای سوم به بعد تظاهرات اعتراضی دستگیر شوند به مجازاتهای سنگین تر تهدید کرد. خبرگزاری تسنیم بنقل از موسی غضنفرآبادی نوشته است: « هر روزی که از اغتشاشات بگذرد و افراد دستگیر شوند جرم و مجازاتشان بیشتر می شود و ما اینها را دیگر معترضین نسبت به حقوقشان نمی دانیم بلکه این افراد کسانی هستند که می خواهند به اصل نظام ضربه بزنند. »

این مقام قضایی اتهامهای برخی از معترضین دستگیر شده را محاربه ، اقدام علیه امنیت ملی ، تخریب اموال و ضرب وشتم عنوان کرده است . وی شماری از افراد دستگیر شده را سردسته اعتراضات خیابانی روزهای اخیر معرفی کرده و گفته است آنها با سرویسهای اطلاعاتی بیگانه ارتباط دارند و برنامه های آنها را اجرا می کنند.

برخی از مقامات جمهوری اسلامی اعتراضهای خیابانی چند روز اخیر را به کشورهای خارجی مانند آمریکا ، اسرائیل و عربستان نسبت داده اند. این در حالیست که آمریکا و اسرائیل با محکوم کردن سرکوب معترضین هرگونه دخالت در این حرکت اعتراضی را رد کرده اند.

تعداد دستگیر شدگان در روزهای اخیر به بیش از ۴۵۰ نفر رسیده و دستکم ۲۱ نفر هم در جریان اعتراضهای خیابانی چند روز اخیر کشته شده اند.

علی شمخانی به عربستان درباره دخالت در اعتراض های ایران هشدار داد

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز دوشنبه، عربستان سعودی را به دست‌داشتن در اعتراض های گسترده اخیر در ایران متهم کرد و هشدار داد از ایران پاسخ مناسبی خواهند گرفت.

علی شمخانی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین، در لبنان، در مورد ناآرامی‌ها در ایران گفت، عربستان و برخی کشورها به تحریک فضای داخل ایران از طریق اینترنت پرداخته‌اند.

گفته می‌شود شبکه المیادین به جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان نزدیک است.

این سخنان در حالی بیان شده که شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر یا فیس‌بوک، در داخل ایران فیلتر شده و شبکه‌های دیگری مانند تلگرام و اینستاگرام نیز به‌تازگی مسدود شده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز محدود کردن دسترسی مردم به اینترنت در ایران را محکوم کرده است.

علی شمخانی به شبکه المیادین گفته است که دولت محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، هشتگ‌های مربوط به اعتراض ها را به راه انداخته و عوامل اجرایی آن، اسرائیلی و غربی هستند.

جمهوری اسلامی معمولاً عامل ناآرامی ها در ایران را کشورهای دیگر می داند.

هنوز عربستان سعودی به این سخنان واکنشی نشان نداده است. همچنین، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اتهام‌های مشابهی از سوی حسن روحانی را دروغ و خنده‌دار توصیف کرد.

اتحادیه اروپا خواستار تضمین حق اعتراض مردم ایران شد

اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، از ایران خواست که حق اعتراض مردم در سراسر کشور را که در چند روز اخیر توسط نهادهای امنیتی و انتظامی سرکوب شده است، تضمین کند.

این اعتراض‌ها که از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز و به سرعت گسترش یافت، گسترده ترین تظاهرات از زمان اعتراض های سال ۸۸ است.

سخنگوی فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، با صدور بیانیه ای گفت که اروپا با مقام‌های ایرانی در تماس بوده و انتظار دارد که حق راهپیمایی مسالمت آمیز مردم و آزادی بیان آنان تضمین شود.

از سوی دیگر، زیگمار گابریل، وزیر امورخارجه آلمان، با ابراز نگرانی در مورد جان باختن تظاهرکنندگان در ایران، از حکومت جمهوری اسلامی خواست تا به حقوق مردم احترام بگذارد.

تظاهرات روز دوشنبه در حالی برگزار می‌شود که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، پیش از آن گفته بود ملت ایران، این گروه کوچک و اقلیت را به خوبی جمع می‌کند.

برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی دلیل تجمع‌های روزهای اخیر را موضوعات اقتصادی و مواردی چون افزایش قیمت‌ها دانسته‌اند. این در حالی است که معترضان در تجمع‌های خود با اعتراض به گرانی و افزایش قیمت‌ها،‌ شعارهای سیاسی ضد رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی نیز سر داده‌اند.

وزیر امورخارجه بریتانیا از کشته شدن معترضان در ایران ابراز تاسف کرد

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز دوشنبه، در یک پیام توئیتری از کشته شدن معترضان در ایران ابراز تاسف کرد و از همه افراد درگیر خواست که از خشونت خودداری کنند.

بوریس جانسون از مقام های جمهوری اسلامی خواسته است تعهدات بین المللی درباره حقوق بشر را رعایت کنند.

به گزارش برخی منابع خبری، تجمع‌های اعتراضی علیه حکومت و شرایط اقتصادی، روز دوشنبه، برای پنجمین روز در تهران و شهرهای مختلف ایران ادامه داشت. گفته می شود دست کم ۱۳ تن در این اعتراض‌ها کشته شده اند.

در ادامه واکنش های بین المللی، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، هم در صفحه توئیتر خود نوشت که آمریکا «اشتباه شرم آور» گذشته درباره معترضان ایرانی را تکرار نمی کند.

از سوی دیگر، روسیه، روز دوشنبه، اعلام کرد اعتراض‌ها در ایران موضوعی داخلی است و دخالت خارجی در اوضاع ایران غیرقابل قبول است.

این در حالی است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، عربستان سعودی را متهم به دست داشتن در ناآرامی های اخیر در ایران کرده است.

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز، در سخنانی آمریکا و اسرائیل را در پشت پرده ناآرامی های ایران دانسته بود.

وزارت کشور: بیش از ۹۰ درصد دستگیرشدگان زیر۲۵ سال سن دارند

معاون امنیتی وزارت کشور می‌گوید بیش از ۹۰ درصد از کسانی که در صحنه ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده‌اند جوان و نوجوان هستند، میانگین سنی آنها زیر ۲۵ سال بوده و عموما سابقه دستگیری و بازداشت قبلی ندارند.

به گزارش ایلنا حسین ذوالفقاری همچنین گفته است که از دوشنبه شب در شهرهایی که درگیر ناآرامی هستند به گفته وی «کنترل جدی‌تر اعمال خواهد شد».

مقام‌های انتظامی و قضایی آمار دستگیرشدگان اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران را تا روز یکشنبه بیش از۴۰۰ نفر اعلام کرده بودند.

معاون امنیتی وزارت کشور با اشاره به سابقه برگزاری تجمعات اعتراضی از سوی مالباختگان برخی مؤسسات مالی و اقتصادی در ماه‌های اخیر گفت ۹۸ درصد سپرده‌گذاران با دریافت سپرده‌های خود به جای دست برداشتن از تجمع بر شدت عمل خود افزودند و اعتراضات از مسایل اقتصادی به سمت مسایل سیاسی تغییر پیدا کرد. در ماه‌های اخیر تجمع‌ها و اعتراض‌های متعددی در شهرهای مختلف ایران علیه موسسات مالی و اعتباری برگزار شده است. اغلب این تجمع‌ها در اعتراض به از بین رفتن یا پرداخت نکردن اصل و سود سپرده‌های مردم توسط این مؤسسه‌ها برگزار شده‌اند.

آلمان از حکومت ایران خواست حق اعتراض مردم را محترم بشمارد

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، با ابراز نگرانی در مورد جان باختن تظاهرکنندگان در ایران، از حکومت جمهوری اسلامی خواست تا به حقوق مردم احترام بگذارد.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه آلمان گفت « ما از حکومت ایران می‌خواهیم که به حقوق تظاهرکنندگان برای تجمع و ابراز نظر صلح‌آمیزشان احترام بگذارد».

زیگمار گابریل در عین حال از تمامی طرف‌ها خواست تا پس از تقابل‌های چند روز اخیر از دست زدن به اقدام‌های خشونت‌آمیز پرهیز کنند.

معاون استانداری همدان جان باختن ۳ تن در اعتراض‌های تویسرکان را تأیید کرد

معاون استانداری همدان جان باختن ۳ تن در جریان اعتراض‌های شامگاه یکشنبه در شهر تویسرکان را تأیید کرد.

بنا بر خبر خبرگزاری ایسنا سعید شاهرخی ضمن تأیید حضور این ۳ تن در جمع مردم، به کسانی که عامل قتل آنها بوده‌اند اشاره‌ای نکرده است.

معاون استانداری همدان در عین حال گفت که با آنچه «اقدامات انتظاماتی – اطلاعاتی» خواند، افرادی که به گفته او «در بین مردم نفوذ کرده بودند» شناسایی و دستگیر شده‌اند.

تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی در ایران برای پنجمین شب متوالی ادامه یافت

بنا بر گزارش‌های منتشر شده تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران برای پنجمین شب متوالی ادامه یافته است.

تاکنون خبرهای متواتر از برگزاری تظاهرات و ناآرامی‌ها در شهرهای تهران، سنندج، کرمانشاه، اردبیل و کنگاور گزارش شده است.

در تهران تجمع‌های پراکنده در خیابان انقلاب حدفاصل میدان انقلاب تا میدان فردوسی گزارش شده و نیروهای امنیتی حضوری پرشمار مقابل ورودی دانشگاه تهران داشته‌اند. خبرگزاری فارس هم ویدئویی از یک خودرو آتش گرفته در میدان فردوسی منتشر کرده است.

تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی در ایران پس از سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری، ادامه می‌یابد که در آن از «جمع کردن یک اقلیت و گروه کوچک» سخن به میان آورده بود که به توصیف او «شعار خلاف قانون و خواست مردم» می‌دهند.

وزارت اطلاعات از شناسایی و دستگیری برخی معترضین خبر داد

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای از شناسایی و دستگیری برخی معترضین در تجمع‌ها و تظاهرات اخیر خبر داد.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات که ایسنا منتشر کرده است از افراد دستگیر شده با عنوان «عناصر و اغتشاشگران معاند و محرکین ناآرامی‌های اخیر» یاد شده است.

وزارت اطلاعات در اطلاعیه خود این عقیده را ابراز کرده که تجمعات چند روز اخیر که به واسطه ی طرح برخی مطالبات به صورت آرام انجام پذیرفت، در ادامه به جهت حضور عناصر به‌گفته این وزارتخانه مشکوک و خشونت طلب به ناآرامی تبدیل گردید.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی اشاره‌ای به ساز و کار برگزاری تجمع‌های اعتراضی نشده، در حالی که یک روز پیش رئیس جمهوری اسلامی گفته بود «دستگاه‌های مسئول کشور باید زمینه را برای انتقاد و اعتراض قانونی مردم، حتی راهپیمایی و اجتماع قانونمند آنها فراهم کنند و این حق مردم است».

منوچهر لشگری آهنگساز و نوازنده ویلن درگذشت

منوچهر لشگری، آهنگساز و نوازنده ویلن، ظهر دوشنبه بر اثر بیماری ریوی در بیمارستان کسری تهران درگذشت.

منوچهر لشگری در مجموع ۲۰۰ اثر باکلام و بدون کلام از خود بر جای گذاشته است که آثار وی برای غلامحسین بنان، جمال وفایی، ناصر مسعودی و کورس سرهنگ‌زاده از معروفیت بیشتری برخوردار است.

منوچهر لشگری متولد ۱۳۱۴ بود. وی آهنگسازی را در سال ۱۳۴۰ آغز کرد و نخستین آهنگی که ساخت «آتش جاویدان » نام داشت که در مایه افشاری با صدای غلامحسین بنان اجرا شد.

آتش‌سوزی در جنگل‌های آمل همچنان ادامه دارد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل می‌گوید آتش‌سوزی در جنگل‌های هیرکانی این شهرستان همچنان ادامه دارد.

نعمت الله کوهستانی به خبرگزاری ایسنا در این باره گفته است که به‌رغم تلاش نیروهای زمینی و امداد هوایی آتش سوزی در جنگل‌های این شهرستان هنوز مهار نشده است.

بنا بر آخرین برآوردها ۱۵ هکتار از جنگل‌های حومه آمل طعمه آتش شده است.

بر اساس اظهارات رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آمل مهمترین علت آتش‌سوزی، عوامل انسانی است که البته با هوای خشک و وضعیت پاییزی جنگل‌ها هم همراه شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG