لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۱۳

سرخط‌ خبرها

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا میگوید هر دو حزب این کشور از مردم آزادیخواه ایران حمایت می‌کنند

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده، شامگاه چهارشنبه در توئیت تازه‌ای نوشت که هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات آمریکا از مردم ایران در اعتراضهای اخیر حمایت می کنند.

آقای پنس نوشته است: «معترضان در ایران باید بدانند که هر دو حزب آمریکا از مردم آزادیخواه ایران که علیه فساد و استبداد حکومت‌شان بپا خاسته‌اند حمایت می‌کنند».

بامداد چهارشنبه نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با تمجید از اعتراض‌ها در ایران، بر حمایت ایالات متحده از ایرانیان تأکید کرد.

آقای ترامپ در پیامی توئیتری نوشت: «احترام فراوان برای مردم ایران قائلم که در حال بازپس گرفتن حکومتشان از دست فاسدان هستند ». او همچنین خطاب به مردم ایران نوشت: «در زمان مناسب شاهد حمایتی بزرگ از جانب ایالات متحده خواهید بود». آقای ترامپ در این باره توضیح بیشتری نداده است.

مقامهای ایران هنوز به اظهارات دونالد ترامپ و مایک پنس، واکنشی نشان نداده اند.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از ایران خواست نیروهای امنیتی را مهار کند

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، روز چهارشنبهاز ایران خواست برای جلوگیری از خشونت‌های بیشتر، نیروهای امنیتی را مهار کند و به حق آزادی بیان معترضان و تجمع مسالمت‌آمیز احترام بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، زید رعد الحسین در بیانیه‌ای با اشاره به کشته شدن بیش از ۲۰ نفر و بازداشت صد‌ها تن در جریان اعتراض‌های اخیر ایران، خواستار انجام «تحقیقات جامع، مستقل و بی‌طرفانه درباره اقدامات خشونت‌بار صورت گرفته» شد.

وی تاکید کرد که صدای معترضان باید شنیده شود، و به گفته وی «مقامات باید اطمینان حاصل کنند که تمام نیروهای امنیتی به صورت متناسب و فقط در صورت نیاز و کاملا در چارچوب قوانین بین‌المللی عمل می‌کنند».

سازمان دیدبان حقوق بشر نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار خویشتن‌داری مقام‌های ایرانی در برابر اعتراض‌های اخیر شد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست در مورد عاملان مرگ معترضین تحقیقات انجام دهند.

مقامهای حکومت ایران تا کنون به بیانیه های نهادهای حقوق بشری واکنشی ابراز نکرده اند.

رضا پهلوی از نیروهای نظامی و انتظامی ایران خواست که به مردم بپیوندند

در حالی که اعتراضات مردم در داخل ایران روز چهارشنبه، وارد هفتمین روز خود می‌شود، واکنش‌ها به این رخدادها در خارج از کشور ادامه دارد.

در همین زمینه شاهزاده رضا پهلوی، در آخرین ساعات روز سه‌شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر از نیروهای نظامی و انتظامی کشور خواست که به مردم بپیوندند.

رضا پهلوی در این توئیت نوشت: «از نیروهای نظامی و انتظامی می‌خواهم» که به گفته او «همین امروز حساب خود را از مستبدان سرکوبگر جدا کنند و به صفوف ملت بپیوندند».

در همین حال شهبانو فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران، نیز روز سه‌شنبه، بیانیه‌ای برای ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان اعتراضات منتشر کرد.

برپایه آمار دولتی که روز سه‌شنبه، اعلام شد، در جریان اعتراضاتِ یک هفته گذشته دست‌کم ۲۲ نفر در چند شهر ایران جان خود را از دست داده‌اند. شمار بازداشت‌شدگان این اعتراضات نیز بیش از هزار تن اعلام شده است.

دیدبان حقوق بشر خواستار خویشتن‌داری مقام‌های ایرانی در برابر اعتراض‌های اخیر شد

سازمان دیدبان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای خواستار خویشتن‌داری مقام‌های ایرانی در برابر اعتراض‌های اخیر شد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست در مورد عاملان مرگ معترضین تحقیقات انجام دهند.

این سازمان در بیانیه اش، از کشته شدن معترضان و بازداشت‌ها و محدودیت در شبکه‌های اجتماعی ابراز نگرانی کرد. سارالیویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ دیدبان حقوق بشر، گفت: «افزایش تعداد کشته‌شدگان آینده‌ روشنی برای ایرانیانی که شجاعت کشاندن اعتراض‌های خود به خیابان‌ها را داشته‌اند، نوید نمی‌دهد».

این سازمان با اشاره به مرگ حداقل ۲۱ نفر و بازداشت صدها نفر می‌گوید «مقامات ایران مسئول هستند که نه تنها امنیت عمومی را تضمین کنند، بلکه حق مردم برای تجمع مسالمت‌آمیز و دسترسی آزاد به اطلاعات را ضمانت کنند».

با گسترده شدن اعتراض‌ها در چند روز گذشته، تلگرام و فیس‌بوک در ایران مسدود شد و اینترنت هم به صورت مقعطی با اختلال روبرو شد.

سه حزب کردستان ایران خواستار حمایت جامعه بین‌المللی از خواسته های مردم شدند

سه حزب کردستان ایران با اعلام حمایت از اعتراض‌های خیابانی در شهرهای مختلف ایران، خواستار حمایت جامعه بین‌المللی از آنچه «خواسته‌های بر حق» مردم نامیدند، شدند.

احزاب «دموکرات کردستان ایران» و «کومله انقلابی زحمتکشان کردستان ایران» در بیانیه‌ای مشترک، خواستار «فشار» جامعه بین‌الملل بر حکومت ایران برای آزادی دستگیرشدگان شدند.

حزب «دموکرات کردستان» نیز در بیانیه‌ای جداگانه، از جامعه بین‌الملل و کشورهای «دموکرات» خواست از مردم «مظلوم» ایران دفاع کنند.

این احزاب در مقاطع مختلف با جمهوری اسلامی ایران درگیری مسلحانه داشته‌اند و حکومت ایران این احزاب را «گروه‌های تروریستی» می‌داند.

بر پایه گزارش‌ها، تظاهرات اعتراضی در بیش از ۹۰ شهر ایران که تاکنون دست‌کم ۲۲ کشته بر جا گذاشته، سه‌شنبه شب و روز چهارشنبه نیز ادامه داشته‌است.

بنابر گزارش‌ها، تجمع بستگان شماری از بازداشت‌شدگان اخیر در برابر زندان اوین ادامه دارد

بنابر گزارش‌ها از تهران، بستگان شماری از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر و همچنین شماری از دراویش گنابادی در برابر زندان اوین تجمع کرده‌اند. همزمان، رسانه‌های قوه قضائیه خبر داده‌اند که عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران روز چهارشنبه با شماری از بازداشتی‌ها در این زندان دیدار کرده و دستور «تسریع در رسیدگی به اتهام‌های آنها» را داده است.

با این محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، ساعاتی پیش‌تر با لحنی تند به بازداشت‌شدگان تاخته و از برخورد شدید با آنها سخن گفته بود. محمدعلی جعفری گفته بود اکثر کسانی که از روز جمعه به بعد بازداشت شده‌اند به گفته او «آموزش‌دیده ضدانقلاب و منافقین» هستند.

مقام‌های جمهوری اسلامی شمار بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر را بیش از یکهزار تن اعلام کرده و در شش روز گذشته اظهار نظرهای مختلف و گاه متضادی درباره آنها ایراد کرده‌اند.

دونالد ترامپ بار دیگر از اعتراض‌های مردم ایران حمایت کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه بار دیگر با تمجید از اعتراض‌های اخیر در ایران، بر حمایت ایالات متحده از ایرانیان تأکید کرد.

آقای ترامپ در پیامی توئیتری نوشت: «احترام فراوان برای مردم ایران که در حال بازپس گرفتن حکومتشان از دست فاسدان هستند ». او همچنین خطاب به مردم ایران نوشت: «در زمان مناسب شاهد حمایتی بزرگ از جانب ایالات متحده خواهید بود».

در طول یک هفته گذشته که اعتراض‌ها در ایران آغاز شده است آقای ترامپ کمابیش هر روز در پیامی توئیتری حمایت خود را از این اعتراض‌ها اعلام کردهو از معترضان به خاطر مقابله با آنچه «حکومت بی‌رحم و فاسد» خوانده ستایش کرده است.

مقام‌های ایران هنوز واکنشی به تازه‌ترین اظهارات دونالد ترامپ ابراز نکرده‌اند اما در روزهای گذشته سخنان او را «مداخله‌جویانه و ریاکارانه» خوانده بودند.

وزیر ارتباطات ایران برخلاف وعده قبلی خود، برای رفع فیلتر از تلگرام شرط گذاشت

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران دو روز پس از آنکه گفته بود مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی موقتی ست اعلام کرد «ادامه فعالیت تلگرام در ایران منوط به حذف موارد تروریستی ست».

آقای جهرمی روز چهارشنبه در حاشیه هیأت دولت، با اشاره به اینکه فعالیت شبکه‌های اجتماعی در مناطقی که «آرامش بازگشته است» از سر گرفته خواهد شد گفت: «با مدیر تلگرام نیز مکاتبه کردیم که ادامه فعالیت تلگرام در ایران منوط به حذف موارد تروریستی ست».

آقای جهرمی اشاره ای به موارد «تروریستی» نکرده است.

پاول دوروف، مؤسس و مدیر تلگرام هنوز واکنشی به این خبر ابراز نکرده اما در واکنش به پیام قبلی وزیر ارتباطات ایران گفته بود این شبکه درباره تبلیغ خشونت حساس است اما درخواست مقام‌های ایران برای مسدود کردن کانال‌های مربوط به تظاهرات مسالمت‌آمیز را نمی‌پذیرد.

اختلال در دسترسی کاربران به اینترنت و فیلتر کردن وبسایت‌ها و پیام‌رسان‌ها در ایران با انتقادهای بین‌المللی روبه‌رو شده و از جمله گزارشگران بدون مرز، سازمان مدافع آزادی بیان و رسانه‌ها، محدودیت اینترنتی اخیر در ایران را «سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی و حق دانستن مردم» خوانده است.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید ساکن قم، روز چهارشنبه شبکه‌های مجازی را «خطری برای انقلاب، نظام و امنیت جامعه» خواند و به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «نگویید موقتاً قطع کردیم و دوباره بر می‌گردیم».

حسن روحانی به رئیس جمهوری ترکیه گفته است اعتراض‌ها ظرف چند روز آینده پایان می‌یابد

حسن روحانی و رجب طیب اردوغان، رؤسای جمهوری ایران و ترکیه، روز چهارشنبه تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند و مقام‌های دو کشور گزارش‌های متفاوتی از این گفت‌وگو ارائه کرده‌اند.

به گفته دفتر رئیس جمهوری ترکیه، آقای اردوغان در این تماس «بر اهمیت ثبات و آرامش تأکید کرده» و آقای روحانی نیز گفته است اعتراض‌ها در ایران ظرف چند روز آینده پایان خواهد یافت.

با این حال به نوشته پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی در این تماس تلفنی، اعتراض‌های اخیر را «ناآرامی‌های محدود در برخی از شهرها» خوانده و گفته است: «در برابر اعمال خشونت‌آمیز و اقدامات غيرقانونی سوء استفاده کنندگان سکوت نخواهيم کرد».

روز گذشته هم وزارت خارجه ترکیه از کشته شدن معترضان و تخریب اموال عمومی اظهار نگرانی کرده بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، روابط ایران و ترکیه در ماه‌های اخیر بر سر بحران سوریه نزدیک‌تر شده است.

در شماری از شهرهای ایران راه‌پیمایی حکومتی برگزار شد

در شماری از شهرهای ایران صبح چهارشنبه راه‌پیمایی حکومتی برگزار شد.

برنامه‌های این راه‌پیمایی را یک روز پیش‌تر نهاد برگزارکننده تجمعات حکومتی، موسوم به «شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» اعلام کرده بود، اما شماری از رسانه‌ها راهپیمایی روز چهارشنبه را «خودجوش» توصیف کرده‌اند.

همزمان با این راه‌پیمایی حکومتی، رسانه‌های ایران دیدگاه شماری از روحانیان بلندپایه را بازتاب داده‌اند که همگی بر عدم حضور مردم در آنچه «تجمع‌های غیرقانونی» خوانده شده، تأکید کرده‌اند. در همین حال روز سه شنبه شماری از مقام های امنیتی و قضایی ایران با هشدار شدید به تظاهرکنندگان، اعتراض های اخیر را به موساد و سی.آی.ای نسبت دادند.

این اتهامات از سوی آمریکا و اسرائیل رد شده است و با وجود هشدارها، همچنان تجمعات اعتراضی در شماری از شهرها برگزار شد. وزارت اطلاعات نیز از دستگیری فردی خبر داده که «عامل تیراندازی در دورود» معرفی شده است، اتهامی که تایید آن برای ما به صورت مستقل ممکن نیست.

در روزهای اخیر علاوه بر مسدود شدن شماری از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در ایران، در دسترسی به شبکه جهانی اینترنت نیز اختلالاتی گزارش شده است.

بهای دلار از مرز ۴۴۲۰ تومان گذشت

در ادامه روند افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته، روز چهارشنبه هر دلار آمریکا در تهران بیش از ۴۴۲۰ تومان خرید و فروش شد.

بهای دیگر ارزها نیز همچنان به روند صعودی روزهای گذشته ادامه داد و از جمله قیمت هر یورو به حدود ۵۶۰۰ تومان رسید.

از سوی دیگر روند سقوط شاخص کل بورس تهران که از هفته گذشته آغاز شده همچنان ادامه دارد ظهر چهارشنبه این شاخص ۳۱۱ واحد کاهش یافت.

در خبری دیگر احمد وفادار، عضو هیأت امنای صنف طلا و جواهر ایران، به خبرگزاری ایلنا گفته است رویدادهای اخیر باعث شد که برخی از مردم سپرده‌های خود را از بانک‌ها خارج کنند.

فدریکا موگرینی کشتن شهروندان معترض در ایران را «غیرقابل قبول» خواند

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به اعتراض‌ها در ایران، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، کشتن شهروندان معترض را «غیرقابل قبول» خواند.

خانم موگرینی در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، «افزایش خشونت‌ها و کشتار معترضان» را غیرقابل قبول خواند و گفت اتحادیه اروپا این رویدادها را به دقت زیر نظر دارد و با مقام‌های ایرانی در تماس است.

در بین کشورهای اروپایی، پیش از این امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز ضمن ابراز نگرانی درباره تحولات اخیر در ایران، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند حق آزادی بیان را در اعتراض‌های تظاهرکنندگان به رسمیت بشناسد.

دولت آمریکا از ابتدای اعتراض‌ها در ایران، همواره بر حق معترضان در برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز تأکید کرده است.

در کشورهای منطقه، وزارت خارجه سوریه با حکومت ایران ابراز همبستگی کرده و وزارت خارجه ترکیه هم از کشته شدن چند نفر و تخریب اموال عمومی در ایران ابراز نگرانی کرده است.

دونالد ترامپ تهدید به قطع کمک به تشکیلات خودگردان فلسطین کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه تهدید کرد که امکان دارد میلیون‌ها دلار کمک به تشکیلات خودگردان از سوی ایالات متحده قطع شود.

آقای ترامپ در توییتر خود نوشت ایالات متحده سالانه میلیون‌ها دلار به فلسطینی‌ها می‌پردازد اما هیچگاه قدرانی و احترامی دریافت نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه فلسطینی‌ها حاضر به گفت و گو برای صلح نیستند گفت چرا باید این مبالغ کلان را به آنها بپردازیم .

ایالات متحده سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار به تشکیلات خودگردان و نیروهای امنیتی آن می‌پردازد و ۳۰۰ میلیون دلار نیز به برنامه های سازمان ملل در کرانه باختری و نوار غزه کمک می کند.

پس از به رسمیت شناختن اورشلیم(بیت المقدس ) به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ ، تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد که دیگر آمریکا را شریکی برای مذاکرات صلح نمی داند.

دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران خواستار حمایت جهانی از مردم ایران شد

مصطفی هجری ، دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران، از گروه های مخالف جمهوری اسلامی ،خواستارحمایت جهانی از مردم ایران شد. مصطفی هجری روز سه شنبه در گفت و گو با صدای آمریکا با اشاره به آنچه بی اعتمادی مردم ایران به حکومت خواند ، گفت مردم خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی هستند.آقای هجری همچنین از مردم کرد خواست در اعتراضات اخیر به سایر ایرانیان بپیوندند.

روز سه شنبه ، فرح پهلوی، آخرین شهبانوی ایران نیزدر پیامی با خانواده جان باختگان اعتراض‌های گسترده اخیر در ایران ابراز همدردی کرد .

ایرانیان ساکن وین وهامبورگ نیز روز گذشته در برابر سفارت خانه و کنسولگری ایران در این دو شهر تجمع و از تجمعات اعتراضی مردم در ایران حمایت کردند .

در چند روز اخیر هزاران تن از معترضین در بیش از ۵۰ شهر ایران دست به تظاهرات اعتراضی زده اند و به گفته مقام‌های امنیتی بیش از ۱۰۰۰ نفر تا کنون بازداشت شده و ۲۱ نفر کشته شده اند.

مقام‌های قضایی و امنیتی ایران به تهدید معترضان ادامه می دهند

شماری از مقام‌های قضایی و امنیتی ایران روز سه شنبه به تهدیدات خود علیه معترضان روزهای اخیر ادامه دادند.

محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور با اعلام اینکه سازمان موساد و سی آی ای در جریانات اخیر در کشور دست داشته‌اند از برخورد قاطع با به گفته وی اغتشاشگران خبر داد اما سندی برای اظهارات خود درباره نقش موساد و سی آی ای در تحولات ایران ارایه نکرد. آمریکا و اسرائیل با محکوم کردن سرکوب معترضین هرگونه دخالت در این حرکت اعتراضی را رد کرده اند.

موسی غضنفر آبادی ، رئیس دادگاه انقلاب تهران نیز افرادی را که در روزهای سوم به بعد تظاهرات اعتراضی بازداشت شده اند به مجازاتهای سنگین تر تهدید کرد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در مصاحبه با شبکه المیادین لبنان، عربستان سعودی را به «دست‌داشتن» در اعتراضات گسترده اخیر در ایران متهم کرده و مدعی شد که سازمان مجاهدین خلق نیز در حال همکاری با عربستان است اما وی نیز سندی برای این گفته های خود ارایه نکرد.

از دیگر سوحسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی با اعلام بازداشت‌های گسترده معترضین گفته است اکثر به گفته وی لیدرها و عناصر اصلی اعتراض‌ها دغدغه مسائل معیشتی نداشتند اما او نیز نگفت که این موضوع را بر اساس چه آماری اعلام می کند.

به گفته منابع رسمی، در جریان اعتراض های پنج روز گذشته ،‌ بیش از یک هزار تن بازداشت شده‌اند و شمار کشته شدگان در تظاهرات نیز تا کنون ۲۱ تن اعلام شده است.

واکنش‌های بین المللی به اعتراضها در ایران ادامه دارد

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز سه‌شنبه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل و شورای حقوق بشر این سازمان درباره تحولات ایران شد. خانم هیلی با مضحک خواندن ادعای حکومت ایران مبنی بر دخالت قدرت‌های خارجی در اعتراض‌های مردمی اخیر گفت : آمریکا می‌خواهد صدای مردم ایران را تقویت کند . خانم هیلی در این نشست بخشی از شعارهای معترضان و ترجمه آن را قرائت کرد:

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نیز روز سه‌شنبه از افزایش تعداد کشته شدگان در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران «ابراز تاسف کرد» و از جمهوری اسلامی ایران خواست تا به حقوق معترضان مسالمت‌جو احترام بگذارد.

استیو گلدستین، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که تلگرام و سایر شبکه‌های ارتباطی، مجاری مشروع برای برقراری ارتباط هستند و ایالات متحده خواستار بازگشایی مجدد این سایت ها در ایران است. معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز با اعلام به تعویق افتادن سفر وزیر خارجه کشورش به ایران گفت مقامات فرانسه با دقت تحولات ایران را پیگیری می‌کنند و نگران شمار قربانیان و بازداشت شدگان اعتراض‌ها در ایران اند .

این در حالی است که وزارت خارجه سوریه با ابراز همبستگی با تهران ،‌مواضع آمریکا و اسرائیل در قبال اعتراضها در ایران را محکوم کرد.وزارت خارجه ترکیه نیز با امیدواری از عدم آنچه دخالت کشورهای خارجی در امور ایران خوانده ،ازکشته شدن چند نفر و تخریب اموال عمومی در ایران ابراز نگرانی کرد . در جریان اعتراض های پنج روز گذشته بیش از یک هزار نفر در ایران بازداشت شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

شماری از هنرمندان و وکلای ایرانی از حق مردم برای اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کردند

در ادامه اعتراض‌ها در شهرهای مختلف ایران، شماری از وکلا و هنرمندان از حق شهروندان برای انجام اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کرده اند.

محمد اولیایی فرد، محمود رحمانی اصفهانی، سید محمد سیف زاده ،‌شیرین عبادی،‌عبدالکریم لاهیجی و نسرین ستوده با انتشار بیانیه‌ ای با اشاره به بند ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۲۱ میثاق حقوق مدنی که ایران به هر دو آن پیوسته است ، حق شهروندان برای تجمعات مسالمت آمیز را مطلق دانسته واز طرف دیگر از مردم معترض خواسته اند از خشونت خودداری کنند .

از دیگر سو، ترانه علیدوستی و مهناز افشار ، بازیگران سینما و تئاتر، از نیروهای امنیتی و انتظامی خواسته از «برخورد فیزیکی» با معترضان خودداری کنند. حمید فرخ‌نژاد، بازیگر، در صفحه اینستاگرام خود نوشته حکومت با کفر باقی می‌ماند، اما با ظلم دوامی نخواهد داشت.

محسن تنابنده دیگربازیگر سینما نیز با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود اختصاص بودجه‌های کلان برای مراکز فرهنگی و دینی را نشانگر عدم درک حاکمیت از فشار بر طبقه متوسط و فقیر دانسته است

شماری از هنرمندان ایرانی در خارج از کشور نیز حمایت خود را از اعتراض‌های اخیر ابراز کرده‌اند. گوگوش ، داریوش ، ابی و فرامر اصلانی، خواننده، و نیزماز جبرانی، کمدین پیام‌هایی حمایت خود را از مردم معترض اعلام کرده اند. به گفته منابع رسمی، در جریان اعتراض های پنج روز گذشته،‌ بیش از یک هزار تن بازداشت شده‌اند و شمار کشته شدگان در تظاهرات نیز تا کنون ۲۱ تن اعلام شده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت درباره تحولات ایران شد

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز سه‌شنبه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت و شورای حقوق بشر این نهاد جهانی درباره تحولات ایران شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی گفت ادعای ایران مبنی بر اینکه اعتراض‌های این کشور از سوی قدرت‌های خارجی طراحی شده است «مضحک» است. خانم هیلی تاکید کرد که این اعتراض‌ها ناگهانی آغاز شد، و با ستایش از شجاعت فوق‌العاده مردم ایران گفت که «آمریکا می‌خواهد صدای مردم ایران را تقویت کند.»

ساعاتی پیش نیز، استیو گلدستین، معاون وزیر خارجه آمریکا گفت،تلگرام و سایر شبکه‌های ارتباطی، «مجاری مشروع برای برقراری ارتباط هستند». به گفته وی ایالات متحده خواهان «باز شدن این سایت‌هاست».

آقای گلدستین اظهار داشت آمریکا می‌خواهد «معترضان را تشویق کند تا به مبارزه برای آنچه که حق است ادامه دهند». معاون وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرده که آمریکا «وظیفه دارد کناری نایستد».

در جریان اعتراض های پنج روز گذشته بیش از یک هزار نفر در ایران بازداشت شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

دبیرکل سازمان ملل از حکومت ایران خواست به حقوق معترضان احترام بگذارد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز سه‌شنبه از افزایش تعداد کشته شدگان در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران «ابراز تاسف کرد» و از جمهوری اسلامی خواست تا به حقوق معترضان مسالمت‌جو احترام بگذارد.

فرحان عزیز حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، به نقل از وی گفت: «ما از شنیدن اخبار کشته شد‌گان متاسفیم و امیدواریم که از خشونت بیشتر اجتناب شود»‌. وی افزود: «انتظار داریم که حقوق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان مردم ایران محترم شمرده شود».

برپایه آمار دولتی تا کنون ۲۱ تن در جریان تظاهرات پنج روز گذشته کشته شده اند.آقای گوترش افزوده که «در حال بررسی اوضاع و تلاش در این زمینه است که چه تماس‌هایی بیشتر سازنده خواهد بود».

برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی دلیل اعتراضات روزهای اخیر را مسایل اقتصادی و مواردی چون افزایش قیمت‌ها دانسته‌اند. این در شرایطی است که معترضان در تجمع‌های خود ضمن اعتراض به گرانی و افزایش قیمت‌ها، شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی سر داده‌اند.

دولت آمریکا از حکومت ایران خواست تا از اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی رفع فیلتر کند

دولت دونالد ترامپ روز سه‌شنبه از حکومت ایران خواست تا از اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی رفع فیلتر کند. استیو گلدستین، معاون وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید که ایالات متحده خواهان «باز شدن این سایت‌هاست».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، او گفته که اینستاگرام، تلگرام و سایر شبکه‌های ارتباطی، «مجاری مشروع برای برقراری ارتباط هستند».آقای گلدستین اظهار داشت: ایالات متحده همچنان از طریق حساب‌های کاربری وزارت امور خارجه در فیسبوک، توئیتر و سایر شبکه‌ها به زبان فارسی با ایرانی‌ها در ارتباط است.

وی افزوده که آمریکا می‌خواهد «معترضان را تشویق کند تا به مبارزه برای آنچه که حق است ادامه دهند».

معاون وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرده که آمریکا «وظیفه دارد کناری نایستد».

در جریان اعتراض های پنج روز گذشته بیش از یک هزار نفر در ایران بازداشت شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

به رغم تدابیر شدید امنیتی اعتراض ها در چند شهر ایران ادامه دارد

به رغم تدابیر شدید امنیتی،‌ شامگاه سه شنبه اعتراض ها در چند شهر ایران ادامه دارد. برپایه ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی،‌ در اهواز تظاهر کنندگان با شعار خواستار حمایت نیروی انتظامی شده اند.

همچنین در حوالی میدان انقلاب تهران، گروهی از معترضان با همین شعار خواستار پشتیبانی افراد پلیس و جلوگیری از حمله آنان شده اند. این در حالی است که به گزارش خبرگزاری ایسنا،‌ خیابان انقلاب تهران شاهد آرامش نسبی بود.

در مسجد سلیمان نیز معترضان در خیابان های شهر دیده می شوند.

برپایه این ویدئوها ، معترضان در خیابان های آبادان نیز حضور دارند و شعارهایی چون «ملت گدایی می کند، ‌آقا خدایی می کند» سر می‌دهند.

به گفته منابع رسمی، در جریان اعتراض های پنج روز گذشته،‌ بیش از یک هزار تن بازداشت شده‌اند و شمار کشته شدگان در تظاهرات نیز تا کنون ۲۱ تن اعلام شده است.

به گفته منابع رسمی، در جریان اعتراض‌های پنج روز گذشته در ایران بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند که بیش از هزار نفر در تجمعات پنج روز گذشته در استان‌های تهران، کرمان، البرز، قزوین، آذربایجان غربی، مرکزی، خراسان رضوی و گلستان بازداشت شده‌اند.

آمارهای رسمی حاکی است که ۲۱ نفر نیز در شهرهای تویسرکان، درود، ایذه، شاهین شهر و قهدریجان کشته شده‌اند. در حالی که طی روزهای گذشته در بیش از ۷۰ شهر ایران تجمع‌های اعتراضی برگزار شده است، تنها مقامهای برخی از شهر‌ها آمار افراد دستگیر شده را اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی‌اصغر ناصربخت، معاون فرماندار تهران اعلام کرد که در اعتراض های اخیر در تهران ۴۵۰ نفر بازداشت شده‌اند. به گفته وی، روز دوشنبه حدود ۱۰۰ نفر،یکشنبه ۱۵۰ نفر و شنبه حدود ۲۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

در همین حال کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از منابع مطلع خود در زندان‌های اوین تهران و رجایی‌شهر کرج، از انتقال تعداد زیادی از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر به این دو زندان خبر داده است.

با کشته شدن دست‌کم ۹ تن در جریان تظاهرات دوشنبه شب، تعداد کشته‌شدگان روزهای اخیر در چند شهر ایران به ۲۱ تن رسیده است.

مسئولان روزنامه «جامعه فردا» از توقف انتشار آن خبر دادند

مسئولان روزنامه «جامعه فردا» چاپ تهران روز سه شنبه اعلام کردند که انتشار این روزنامه به دلیل مشکلات مالی متوقف خواهد شد.

داوود باقری صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه «جامعه فردا» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، گفته که این روزنامه از فردا منتشر نخواهد شد تا با این احتساب شماره ۵۲ این روزنامه آخرین شماره آن باشد.با این حال آقای باقری انتشار روزنامه «جامعه فردا» در آینده را ناممکن ندانسته و گفته است، «در صورتی که مشکلات مالی روزنامه حل شود، دوباره به فعالیت خود ادامه» خواهد داد.

روزنامه جامعه فردا در دسته‌بندی‌های سیاسی ایران رسانه‌ای اصلاح‌‌طلب به شمار می‌آمد و شماری از اعضای تحریریه آن نیز سال‌ها سابقه همکاری با روزنامه‌های منسوب به جریان اصلاح‌طلبان را داشته‌اند.

مدیر مسئول روزنامه جامعه فردا تاکید داشته که این روزنامه در دوره فعالیت خود نه از معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد کمک مالی دریافت کرده و نه هیچ فرد یا ارگان دیگری. کمک‌های مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسانه‌ها همواره محل بحث و پرسش بوده و ابهامات بسیاری داشته است.

اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان بارها این وزارتخانه را متهم کرده‌اند که کمک‌هایی بیش از حد متعارف در اختیار رسانه‌های جریان سیاسی رقیب می‌گذارند.

وزیر علوم از «آمار دقیق» دانشجویان بازداشتی ابراز بی‌اطلاعی کرد

در ادامه اعتراضات مردم در چندین شهر ایران و پیامدهای آن، وزیر علوم، از «آمار دقیق» دانشجویان بازداشتی در جریان این اعتراضات ابراز بی‌اطلاعی کرد.

همزمان یک مقام فرمانداری تهران روز سه شنبه اعلام کرد که در سه روز گذشته در پایتخت جمعا ۴۵۰ تن بازداشت شده‌اند. معاون فرمانداری تهران با این همه در آمار خود تفکیک قائل نشده و نگفته بود که در این میان چند تن دانشجو بوده‌اند.

خبرگزاری ایسنا، روز سه شنبه از قول منصور غلامی، وزیر علوم، خبر داد که «تعدادی» از دانشجویانی که در روزهای اخیر بازداشت شده بودند آزاد شده‌اند. با این حال، به گفته او «تاکنون آماری از دانشجویان بازداشت شده در بیرون از محیط دانشگاه‌ها به وزارت علوم نرسیده است».

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در بیانیه ای ‌از منصور غلامی خواستار «رسیدگی تا آزادی فوری و بی قید و شرط و بدون وثیقه و تعهد دانشجویان بازداشتی»‌ شدند. آنها همچنین اعلام کردند: «تکرار برخوردهای امنیتی، احضار، فشار، و دستگیری سایر دانشجویان، یا عدم صیانت از دانشگاهیان و ورود نیروهای امنیتی به ساحت مقدس دانشگاه هر نوع مشروعیت قانونی وزارت آموزش عالی را زیر سوال خواهد برد.»

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در پایان نامه اسامی دانشجویان بازداشتی را برای اطلاع وزیر علوم اعلام کرده اند.

دونالد ترامپ می گوید آمریکا اوضاع ایران را زیر نظر دارد

دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری آمریکا در جدیدترین پیام توییتری خود گفت که آمریکا اوضاع ایران را زیر نظر دارد. در توییت آقای ترامپ آمده است : « مردم ایران سرانجام علیه رژیم فاسد و بی رحم کشورشان اقدام کرده اند»

آقای ترامپ که از مخالفان توافق هسته ای بشمار می رود گفته است پولهایی که در دوران باراک اوباما به ایران داده شد صَرف حمایت از تروریسم شده و به جیبهای آنها رفته است. پس از توافق هسته ای، آمریکا بخشی از داراییهای ایران را که در آن کشور مسدود شده بود به ایران بازگرداند.

دونالد ترامپ در بخش دیگری از پیام خود گفته است مردم ایران با کمبود مواد غذایی ، تورم بالا و نقض حقوق بشر روبرو هستند.

مقامات جمهوری اسلامی چندین کشور از جمله آمریکا را به دست داشتن و تحریک اعتراضهای خیابانی در چند روز گذشته متهم کرده اند. آمریکا با رد این اتهامها دستگیری های گسترده و کشتار معترضان در ایران را محکوم کرده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG