لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۱۶

سرخط‌ خبرها

در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در شهر ادلب سوریه دستکم۲۳ تن کشته شدند

شامگاه یکشنبه، در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در شهر ادلب سوریه دستکم ۲۳ تن کشته و دهها تن زخمی شدند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه در لندن، این انفجار در یکی از خیابان‌های اصلی شهر ادلب در استان ادلب رخ داد که موجب آسیب رسیدن به چندین ساختمان و همچنین چندین خودرو شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، شهر ادلب، بزرگ ترین شهر تحت اختیار گروههای شورشی مخالف دمشق است.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است اما استان ادلب،‌ کانون حضور چند گروه مسلح و مخالف حکومت دمشق است که تلاش دارند بر سایر گروهها مسلط شوند.

افغانستان به کشته شدن دوهزار تن از افراد لشکر فاطمیون در سوریه واکنش نشان داد

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه، به کشته شدن دوهزار تن از افراد لشکر فاطمیون در جنگ سوریه واکنش نشان داد. شاه حسین مرتضوی، می گوید افغانستان مخالف جنگ نیابتی در داخل و خارج از این کشور است.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان افزود: «نباید خون فرزندان این وطن برای اهداف بیگانگان در کشورهای دیگر ریخته شود».

یک روز پیشتر، زهیر مهاجر، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون در تهران به خبرگزاری بسیج گفته بود که بیش از دو هزار افغان در جنگ داخلی سوریه کشته شده اند.

زهیر مهاجر همچنین از مجروح شدن بیش از هشت هزار تن از شهروندان افغانستان که از سوی ایران به سوریه اعزام شده بودند، خبر داد.

دیده‌بان حقوق بشر مهر ماه گذشته گزارشی منتشر کرد که بر مبنای آن پناهجویان افغان به امید دریافت اجازه اقامت قانونی برای خود و خانواده شان، داوطلب اعزام به جنگ سوریه می شوند.این مهاجران لشکر فاطمیون را شکل داده اند که شمار آنان حدود ۱۴ هزار نفر تخمین زده شده است.

دادستان تهران می‌گوید ۷۰ نفر از متهمان اعتراضات آزاد شدند

دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که ظرف ۴۸ ساعت گذشته ۷۰ نفر از بازداشتی‌های اعتراضات اخیر با تکمیل تحقیقات و اخذ ضمانت آزاد شده‌اند. وی همچنین مدعی شده که قرار بوده اعتراض‌ها چهل روز طول بکشد.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، عباس جعفری دولت‌آبادی در جلسه شورای معاونان دادسرای تهران اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران را «طرح آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی» توصیف کرده است.

این در حالی است که ۱۶ فعال سیاسی اصلاح‌طلب روز شنبه ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی درباره «دخالت» ‌ کشورهای خارجی در تجمع‌های اخیر را «توهین» به مردم دانسته و تأکید کردند که «تمرکز روی عوامل خارجی باعث غفلت یا تغافل از ریشه‌های اعتراض و نارضایتی و درمان آن‌ها می‌شود».

اعتراض‌های هفته گذشته در ایران با شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی، سایر مقام‌های ایران و دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا در حکومت همراه بود و معترضان همچنین شعارهایی در ستایش از دوران پهلوی سر دادند.

در جریان اعتراضات ۱۰ روز گذشته بیش از ۱۸۰۰ تن از معترضان بازداشت شده و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

فرح پهلوی فرمان کشف حجاب از سوی رضا شاه را حرکتی انقلابی خواند

شهبانو فرح پهلوی،‌ روز یکشنبه در هشتاد و دومین سالروز کشف حجاب فرمان رضا شاه در این زمینه را حرکتی انقلابی خواند که به توصیف او با آن به زنان گفته شده بود آزاد باشید و چادر را از سر بردارید.

شهبانو فرح پهلوی در پیام خود به مناسب ۱۷ دی، با اشاره به مساوی بودن حقوق زن و مرد در دوران محمدرضا شاه، ابراز خرسندی کرده است که «زنان ایران از آن پس ضمن دفاعی شجاعانه از حقوق پایمال شده خود با تمام قوا مبارزه کرده‌اند تا فرزندانی تربیت کنند که مبارزین راه آزادی امروز ایران باشند».

طی ۱۰ روز اعتراضات در شهرهای ایران،‌ در کنار شعارهای دیگر سیاسی شعارهایی نیز در ستایش از سلطنت پهلوی شنیده شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی نیز از جمله گروه‌های سلطنت طلب را به بهره‌برداری از اعتراض ها و نا‌آرامی‌های اخیر متهم کرده‌اند.

۳۷ تشکل دانشجویی در نامه به وزیر علوم خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند

۳۷ تشکل دانشجویی در نامه ای به منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، خواستار پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی و آزادی بی‌قید و شرط آنان شدند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این نامه که روز یکشنبه انتشار یافت، از شکسته شدن حریم دانشگاه که از آن به عنوان «آخرین سنگر آزادی و وادی اندیشه» یاد شده، توسط نهادهای امنیتی و نظامی و نیز «دخالت‌های نامشروع در امور دانشگاه‌ها» انتقاد شده است.۳۷ تشکل دانشجویی که ایسنا به نام آنها اشاره نکرده است،‌ با ابراز تأسف از بازداشت دانشجویان «با دلایل مبهم» افزوده‌اند که «از وضعیت آنان خبری در دسترس نیست».

پیشتر نیز، بیش از ۳۰ شورای صنفی دانشگاه‌های ایران در نامه‌هایی به منصور غلامی از بازداشت دانشجویان در روزهای اخیر انتقاد کرده و خواستار آزادی آنها شده بودند.

بر پایه گزارش‌ها،‌ هم‌زمان با نا‌ارامی‌های اخیر حدود ۱۰۰ دانشجو و فعال صنفی دانشجویی از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده که شماری از آنها آزاد شده‌اند.

یک فعال کارگری از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد

کانون مدافعان حقوق کارگر اعلام کرد که مهدی توپچی،‌ فعال کارگری، در منزل خود به دست ماموران امنیتی بازداشت شده است.

بر پایه بیانیه این کانون او روز ۱۴دی ماه دستگیر شده و علت بازداشت وی و محل نگهداریش نیز روشن نیست. پیش از آن هم علیرضا معینیان، ‌فعال کارگری،‌در تبریز بازداشت شده بود که روز شنبه ۱۶ دی آزاد شد.

در همین حال، کمپین حقوق بشر در ایران در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که شش تن از دانشجویان بازداشتی به نام‌های رومینا محسنی، سیاوش امجدی،‌ سینا غفاری، سروش موسویان، سهیل موحدان و محمد محمدیان آزاد شده اند.

این دانشجویان در روزهای گذشته همراه با دهها دانشجو و فعال صنفی دانشجویی دیگر به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند.

در این ارتباط،‌ فرید موسوی،‌ نماینده مجلس،‌ در توئیتی با اعلام اینکه پیگیر وضعیت دانشجویان بازداشتی است، ‌خبر داد که آنها برای آنچه «پیشگیری» توصیف کرد، بازداشت شده اند.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه روز یکشنبه پایان یافت

اتحادیه آزاد کارگران ایران به نقل از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه خبر داد که اعتصاب سراسری در این واحد روز یکشنبه پایان یافت.

به گزارش این تشکل کارگری،‌ در پی اعتصاب و تجمع کارگران، قائم مقام جدید مدیر عامل شرکت نیشکر هفت‌تپه با حضور در میان کارگران معترض، نسبت به تحقق برخی از خواست‌های آنان تا پایان هفته جاری قول مساعد داد.

حقوق معوقه این دو ماه مربوط به کارگران روزمزد شرکت نیشکر هفت‌تپه است که از سوی پیمانکار مربوطه در سال ۹۴ پرداخت نشده است و این کارگران بر اساس تبصره نخست ماده ۱۳ قانون کار خواستار پرداخت دستمزد معوقه خود از طرف کارفرما هستند.

بر پایه این گزارش، کارگران ضمن پایان دادن به اعتصاب خود اعلام کردند چنانچه خلف وعده‌ای صورت گیرد، بلافاصله اعتصاب خواهند کرد. اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به «بدقولی‌های فراوان کارفرما و عمل نکردن به تعهداتش» برگزار شد.

شورای شهر تهران «طرح دوفوریتی انتخاب یک مکان برای اعتراضات عمومی» را تصویب کرد

همزمان با جلسه غیرعلنی مجلس درباره تجمع های اخیر در ایران، شورای شهر تهران «طرح دوفوریتی انتخاب یک مکان برای اعتراضات عمومی» را تصویب کرد.

به گزارش وب‌سایت شورا آنلاین، شورای شهر تهران روز یکشنبه با ۱۰ رای موافق و پنج رای مخالف، طرح دوفوریتی انتخاب یک مکان برای اعتراضات عمومی را تصویب کرد.

احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران، ضمن موافقت با این طرح اعلام کرد که شهرداری تهران باید با مشارکت «دستگاه‌های ذیربط»، اقدام به تعیین یک مکان برای برگزاری تجمع‌ها کند. اما نگفت که کدام دستگاه‌ها باید مشارکت داشته باشند.

محمود میر لوحی، دیگر عضو شورای شهرتهران، نیز گفت که با شرط‌های تعیین شده در قوانین مربوط به تجمعات «حتی یک تجمع قانونی، شدنی نیست». وی اضافه کرد: «مخالفان دولت میگویند که نقدها همه اقتصادی هستند. پس باید پرسید که اگر این طور است، چرا مواجهه شما با اعتراضات، امنیتی است؟».

اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است». با این حال، شرایط پیچیده‌ای در قوانین ایران برای صدور مجوز تجمع یا راهپیمایی پیش‌بینی شده و وزارت کشور در سال‌های گذشته تنها با تقاضاهای معدودی در این‌باره موافقت کرده‌است.

نیروهای امنیتی شهریار گلوانی نویسنده و مترجم را در منزلش بازداشت کردند

برپایه گزارش ها از ایران، نیروهای امنیتی شهریار گلوانی، نویسنده و مترجم را در منزل شخصی‌اش در شهرستان خوی بازداشت کردند.

علت بازداشت شهریار گلوانی اعلام نشده و مشخص نیست که او در چه محلی نگهداری می شود،‌ اما زمان بازداشت او پنج شنبه گذشته ذکر شده است.

شهریار گلوانی از چهره های فرهنگی شهرستان خوی است و از اواخر دهه هفتاد با نشریات محلی و سراسری ایران همکاری می کند.

طی ۱۰ روزی که اعتراضات در ایران آغاز شده، ‌مقامهای حکومتی از بازداشت بیش از ۱۸۰۰ تن در شهرهای مختلف خبر داده‌اند که از اتهامات و محل نگهداری آنها اطلاعاتی در دست نیست.

در همین مدت نیز دست کم ۲۲ تن در جریان تظاهرات کشته شده‌اند

یک عضو شورای شهر تهران از احتمال تکرار حوادث کهریزک ابراز نگرانی کرد

همزمان با گزارش‌ها درباره ادامه بازداشت‌ها در ایران، یک عضو شورای شهر تهران از احتمال تکرار حوادثی چون بازداشتگاه کهریزک ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، روز یکشنبه، در نطق پیش از دستور خود با اشاره به بازداشت «تعداد زیادی از شهروندان تهرانی از جمله دانشجویان گفت که «مردم با خاطره تلخی که از کهریزک و سرنوشت روح الامینی ها دارند، بسیار نگرانند».

پنج روز پیش، علی‌اصغر ناصربخت، معاون فرماندار تهران، در پاسخ به پرسشی درباره خودداری از تکرار رخداد کهریزک ۸۸ گفته بود که مقام‌های قوه قضاییه در این باره فکر کرده و لوازم و تمهیداتی را برای آنچه «جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند سال‌های گذشته» نامیده، مد نظر داشتند. او به ماهیت این تمهیدات و شرایط اشاره نکرده بود.

بر پایه گزارش‌های حکومت ایران، در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۸۸، چند تن از زندانیان به نام‌های محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر، محمد کامرانی و رامین آقازاده قهرمانی در بازداشتگاه کهریزک به دلیل شکنجه کشته شدند.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق ادعای دخالت اقلیم در اعتراض‌های ایران را «خنده‌دار» خواند

یک روز پس از اظهارات دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه ادعای دست داشتن این اقلیم در اعتراض‌های سراسری در ایران را رد کرد و آن را «کمدی» خواند.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه در نشستی خبری گفته بود اعتراض‌ها در ایران عملیاتی ست که طراحی آن «چند ماه پیش در اربیل» انجام گرفته است. آقای رضایی بدون ارائه شواهد یا مستندات، شرکت‌کنندگان در این جلسه را یک مقام سازمان سی.آی.ای، رئیس دفتر پسر صدام، برادرزن صدام، نماینده‌ای از عربستان و نماینده سازمان مجاهدین خلق اعلام کرده بود.

به نوشته رسانه‌های اقلیم کردستان، نیچروان بارزانی در واکنش به این اظهارات روز یکشنبه با رد هرگونه دست داشتن اربیل در اعتراض‌های خیابانی ایران، بر عدم دخالت در امور داخلی ایران تأکید کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی، بریتانیا، هواداران شاهزاده رضا پهلوی و سازمان مجاهدین خلق را به دست داشتن در اعتراض‌های سراسری در ایران متهم کرده‌اند. واشینگتن، تل‌آویو، ریاض و لندن با رد این اتهام، بر حق آزادی بیان و آزادی اجتماعات مسالمت‌آمیز تأکید کرده‌اند.

یک نماینده مجلس: گزارش‌هایی که در جلسه غیرعلنی مجلس درباره اعتراض‌های اخیر ارائه شد «قانع‌کننده نبود»

هدایت‌الله خادمی، نماینده ایذه در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید گزارش‌هایی که در جلسه غیرعلنی مجلس درباره اعتراض‌های اخیر ارائه شد به‌گفته او «قانع‌کننده نبود».

در جلسه غیرعلنی مجلس درباره اعتراض‌های سراسری اخیر صبح یکشنبه با حضور شماری از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، از جمله وزیران اطلاعات و کشور، رئیس رادیو تلویزیون دولتی، فرمانده نیروی انتظامی و جانشین فرمانده سپاه برگزار شد.

نماینده ایذه در مجلس درباره نشست روز یکشنبه مجلس به خبرگزاری ایلنا گفت: «نمایندگان از این گزارشات سطحی که دوستان ارائه دادند، راضی نشدند».

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، در جریان اعتراض‌های اخیر ۲۲ تن کشته شدند که دست‌کم دو تن از آنها در ایذه بودند.

سپاه پاسداران از حضور «ده‌ها هزار بسیجی» برای مقابله با اعتراض‌های سراسری اخیر خبر داد

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز یکشنبه اعتراض‌های سراسری در ایران را به آمریکا، انگلیس، اسرائیل، سازمان مجاهدین و سلطنت‌طلبان نسبت داد و از حضور «ده‌ها هزار بسیجی» برای مقابله با این اعتراض‌ها قدردانی کرد.

آمریکا، اسرائیل و بریتانیا با وجود حمایت از حق آزادی بیان و تظاهرات مسالمت‌آمیز، هرگونه دست داشتن در اعتراض‌های اخیر ایران را رد کرده‌اند.

بیانیه سپاه پاسداران علاوه بر تمجید از نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات، از «ده‌ها هزار بسیجی» در جریان آنچه «آرام‌سازی آشوب‌ها» خوانده نیز یاد کرده است. پیش از این مسئول مقابله با اعتراض‌ها، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی معرفی شده و فرمانده سپاه نیز گفته بود «سپاه تنها در سه استان اصفهان، لرستان و همدان وارد عمل شد».

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، در جریان اعتراض‌های اخیر ۲۲ تن کشته و حدود ۱۸۰۰ تن بازداشت شده‌اند.

"تمام ۳۲ سرنشین نفتکشی که در سواحل چین دچار آتش‌سوزی شد، همچنان مفقودند"

به گفته سیروس کیان‎ارثی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران، تمام ۳۲ سرنشین نفتکشی که در اختیار این شرکت قرار داشت و در آب‌های شرق چین دچار آتش‌سوزی شد، همچنان مفقودند.

پیش‌تر مقا‌م‌های چین اعلام کرده بودند یک نفتکش تحت مدیریت ایران شامگاه شنبه پس از برخورد با یک کشتی باری دچار آتش‌سوزی شد و ۳۲ سرنشین آن، شامل ۳۰ شهروند ایرانی و دو بنگلادشی، ناپدید شده‌اند.

به گزارش وبسایت شرکت ملی نفتکش ایران، مدیرعامل این شرکت گفته است عملیات جست‌وجو و نجات بین‌المللی همچنان ادامه دارد.

نفتکش ۲۷۴ متری «سانچی» حامل ۱۳۶هزار تُن میعانات گازی به مقصد کره جنوبی بود.

به گزارش رسانه‌های چین، کشتی حامل غلات که با این نفتکش برخورد کرد دچار آسیب‌هایی شد اما تمام ۲۱ سرنشین آن نجات یافتند.

به گفته یک تشکل کارگری، کارگران نیشکر هفت‌تپه اعتصاب کردند

اتحادیه آزاد کارگران ایران می‌گوید کارگران «شرکت نیشکر هفت‌تپه» در اعتراض به آنچه بدقولی‌های متعدد کارفرما خواندند، از صبح یکشنبه بار دیگر اعتصاب کردند.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران روز یکشنبه گزارش داد که کارگران این شرکت در «همه قسمت‌های کارخانه» دست به اعتصاب زده و شماری از کارگران نیز مانع از حمل نیشکر به داخل کارخانه شده‌اند.

ماه گذشته کارگران هفت‌تپه اعتصاب شش روزه‌ای را برگزار کردند که به گفته سندیکای کارگران این شرکت، پس از تعهد کارفرما به برآورده کردن مطالبات کارگران پایان داده شد.

شرکت نیشکر هفت‌تپه در اسفند سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد. کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد کارگران این شرکت دست‌کم چهار ماه دستمزد نگرفته‌اند.

به گفته وزیر نفت عراق، صادرات نفت کرکوک به ایران بزودی آغاز می‌شود

جبار لعیبی، وزیر نفت عراق، روز یکشنبه اعلام کرد صادرات نفت کرکوک به ایران در هفته‌های آتی و حداکثر تا پایان ماه جاری میلادی آغاز می‌شود.

به گفته وزیر نفت عراق در نخستین مرحله، روزانه حدود سی‌هزار بشکه نفت خام به پالایشگاه کرمانشاه منتقل خواهد شد.

قرارداد صادرات روزانه حداکثر ۶۰ هزار بشکه نفتِ کرکوک به ایران، ماه گذشته در تهران به امضای مقام‌های وزارت نفت دو کشور رسید.

اقلیم کردستان عراق تا حدود چهار ماه پیش روزانه حدود چهارصدهزار بشکه از نفت تولیدی در این منطقه را از طریق خط لوله کرکوک ‌- جیهان به ترکیه و بازارهای جهانی صادر می‌کرد. با این حال پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و کنترل دوباره دولت بر کرکوک، بغداد پذیرفت که بخشی از نفت این منطقه به ایران صادر شود.

حشد الشعبی، شبه‌نظامیان شیعی مورد حمایت ایران، از نیروهای اصلی در بازپس‌گیری کرکوک از کردها بودند.

عربستان سعودی بازداشت ۱۱ تن از شاهزادگان در این کشور را تایید کرد

سعود المجیب، دادستان کل عربستان سعودی، روز یکشنبه بازداشت ۱۱ تن از اعضای خانواده سلطنتی در این کشور را تایید کرد.

به گفته این مقام سعودی، این ۱۱ شاهزاده به «اخلال در نظم و آرامش عمومی» متهم شده‌اند و در دادگاه به اتهام آنها رسیدگی خواهد شد.

بازداشت‌ها روز شنبه هنگامی صورت گرفت که گروهی از شاهزادگان سعودی در اعتراض به قطع پرداخت هزینه‌های آب و برق‌شان از طرف حکومت، در برابر قصر تاریخی موسوم به «الحُکم» تجمع کردند.

عربستان سعودی از دو سال پیش بدین سو تمهیداتی ریاضتی برای اصلاحات اقتصادی را آغاز کرده است. پیش از این ۲۰۰ شاهزاده سعودی به اتهام فساد بازداشت شدند.

در خبری دیگر دیدبان حقوق بشر اعلام کرد سلمان عوده، روحانی سرشناس عربستان سعودی، از چهار ماه پیش که در موج بازداشت مخالفان در این کشور دستگیر شد، همچنان بدون اتهام رسمی در سلول انفرادی زندانی ست.

مقام‌های سعودی هنوز واکنشی به گزارش دیدبان حقوق بشر ابراز نکرده‌اند.

مجلس ایران درباره اعتراض‌های اخیر نشست غیرعلنی برگزار کرد

مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه با حضور شماری از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، جلسه‌ای غیرعلنی درباره اعتراض‌های سراسری اخیر برگزار کرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از محمدقسیم عثمانی، نماینده مجلس، گزارش داده است که در این جلسه وزیران اطلاعات و کشور و همچنین جانشین فرمانده کل سپاه گزارش‌هایی از «روند اعتراضات اخیر در شهرهای کشور» ارائه کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از یک نماینده دیگر گزارش داده است که فرمانده نیروی انتظامی و همچنین رئیس سازمان صدا وسیما نیز گزارش‌هایی در این باره ارائه کرده‌اند.

این جلسه در حالی برگزار شد که تظاهرات ضدحکومتی روز جمعه نیز در دست‌کم ۹ شهر ایران ادامه یافت.

از سوی دیگر گزارش شده است تظاهرات حکومتی قرار است امروز برای پنجمین روز پیاپی در برخی شهرهای ایران برگزار شود.

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، در جریان اعتراض‌های اخیر ۲۲ تن کشته و حدود ۱۸۰۰ تن بازداشت شده‌اند.

در پی برخورد دو کشتی در سواحل چین، ۳۰ شهروند ایرانی ناپدید شده‌اند

وزارت حمل و نقل چین اعلام کرد یک نفتکش در سواحل این کشور با یک کشتی باری برخورد کرده و آتش گرفته است. بنابر همین گزارش، از سرنوشت ۳۲ خدمه نفتکش، شامل ۳۰ شهروند ایرانی و دو بنگلادشی، اطلاعی در دست نیست و ناپدید شده‌اند.

به گفته وزارت حمل و نقل چین، در این حادثه که شامگاه شنبه به وقت محلی روی داد، یک نفتکش متعلق به یک شرکت ایرانی که با پرچم پاناما حرکت می‌کرد به یک کشتی فله‌بر برخورد کرد.

بنابر همین گزارش، این حادثه در نزدیکی شانگهای روی داده و از کشتی باری ۲۱ خدمه که همگی چینی هستند نجات یافته‌اند.

همچنین به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، چین هشت کشتی و کره جنوبی یک کشتی و یک هواپیما برای عملیات امداد و نجات به منطقه اعزام کرده‌اند.

هنوز جزئیات بیشتری درباره این خبر منتشر نشده است.

سناتور ارشد حزب دمکرات آمریکا، از حق شهروندان ایران در برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کرد‌

سناتور بن کاردن، عضو ارشد حزب دمکرات آمریکا، در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «صدای آمریکا» از حق شهروندان ایران در برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت کرد.

این قانون‌گذار آمریکایی روز شنبه در عین حال از تلاش‌ها برای تصویب تحریم‌های حقوق بشری علیه مقام‌ها و نهادهای حکومتی ایران خبر داد.

سناتور بن کاردن در این گفت و گو، با وجودیکه، اعتراضات را یک مسئله داخلی دانست، اما تاکید کرد که شهروندان «باید بتوانند حرفشان را بدون ترس و واهمه بزنند» در حالی‌که به گفته او در ایران این امرممکن نیست.

سناتور ارشد حزب دمکرات در گفت وگو با «صدای آمریکا» بر لزوم تصویب تحریم علیه حکومت ایران به خاطر موارد نقض حقوق بشر تاکید کرد.

ایالات متحده پیش‌تر نیز تحریم‌هایی را علیه نقض حقوق بشر در ایران به اجرا گذاشته بود.

وزارت خارجه ایران، اظهارات مقام‌های دولت آمریکا را «مداخله‌جویانه» توصیف کرده‌است.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید حاضر است تحت «پیش شرط هایی» با رهبر کره شمالی تلفنی گفت و گو کند

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا می‌گوید حاضر است «تحت شرایطی» تلفنی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفت و گو کند.

رئیس جمهوری آمریکا که روز شنبه در کمپ دیوید استراحتگاه ریاست جمهوری با خبرنگاران سخن می گفت، تصریح کرد که «همیشه به گفتمان معتقد بوده است»، اما تاکید کرد که این گفت وگو «پیش شرط‌هایی» هم دارد.

رئیس جمهوری آمریکا در مورد این پیش شرط‌ها توضیحی نداد.

اظهارات رئیس جمهور آمریکا پس از آن ایراد می‌شود که دو کره شمالی و جنوبی توافق کردند که نخستین مذاکرات خود را سه شنبه پیش رو، پس از بیش از دو سال توقف انجام دهند.

بنا بر گزارش‌ها شرکتِ پیونگ یانگ در بازیهای المپیک زمستانی، از موضوعات محوری، بین دو کره خواهد بود که قرار است بین نهم تا بیست و پنج ماه فوریه در کره جنوبی برگزار شود.

دونالد ترامپ روز شنبه بار دیگر از برگزاری نشست بین دو کره استقبال کرد و گفت، آمریکا در موقع مناسب، وارد این مذاکرات خواهد شد.

مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در مورد اعتراضات سراسری در ایران جلسه مشورتی برگزار می‌کند

بنا بر گزارش‌ها مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه، برای بررسی اعتراضات سراسری ضد حکومتی در ایران جلسه مشورتی برگزار می‌کند.

به گزارش ایسنا این جلسه با حضور وزیران کشور و اطلاعات و دبیر شورای عالی امنیت ملی برگزار می‌شود.

در همین حال خبرگزاری‌های رویترز، فرانسه واسوپشیتدپرس گزارش دادند که تظاهرات ضد حکومتی، روز شنبه در دست‌کم 9 شهر ایران ادامه یافت.

این در حالی است که بنا بر گزارش‌ها تظاهرات موافقان جمهوری اسلامی نیز برای چهارمین روز پیاپی در چند شهر ایران ادامه یافت.

گزارش خبرگزاری‌های خارجی حاکی از آن است که اعتراض‌ها در ایران در شرایطی با حضور گسترده نیروهای امنیتی روز شنبه ادامه یافت که شبکه‌های اجتماعی در ایران بشدت کنترل و دسترسی به آن‌ها محدود شده است.

در جریان تظاهرات ضد حکومتی در ایران تاکنون 22 تن کشته و بیش از 1700 تن بازداشت شده اند.

نخست‌وزیر اسرائیل در مورد تظاهرات ضد حکومتی جاری در ایران با شماری از رهبران اروپایی، گفت و گو کرد

به گفته دفتر نخست‌وزیری اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور، روز جمعه، دیدگاه‌های خود را در مورد اوضاع خاورمیانه ازجمله تظاهرات ضد حکومتی جاری در ایران، با شماری از رهبران اروپایی، در میان گذاشته است.

بر اساس این گزارش‌، آقای نتانیاهو از جمله با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، و ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، نخست‌وزیر لهستان، و نیز رئیس‌جمهوری رومانی، گفت‌وگوهای تلفنی جداگانه داشته است.

دفتر نخست وزیری اسرائیل در مورد جزئیات این گفت و گوها، توضیح بیشتری نداده است.

بنیامین نتانیاهو، دوشنبه گذشته از اینکه کشورهای اروپایی در برابر آنچه «خیزش مردم به عصیان آمده ایران» توصیف کرد، سکوت کرده اند، به سختی انتقاد کرده بود.

از گزارش رسانه‌های اسرائیل چنین برمی‌آید که گفت‌وگوهای تلفنی نخست‌وزیر اسرائیل با سران اروپایی، پیش از نشست ویژه شامگاه جمعه شورای امنیت در پیوند با ناآرامی‌های ایران انجام شده است.

چهار سناتور آمریکایی پیشنویس طرحی را در حمایت از حقوق مردم ایران به سنای آمریکا پیشنهاد دادند

سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی، مارکو روبیو و باب کورکِر همراه با دوسناتور دمکرات بن کاردن و باب منندز روز پنجشنبه پیش نویس طرحی را در حمایت از حقوق مردم ایران به سنای آمریکا ارائه کردند.

به نوشته سایت باب کورکر، این چهار سناتور در طرح پیشنهادی خود، با بیان اینکه حکومت جمهوری اسلامی ایران «تاریخچه‌ای طولانی از نقض حقوق بشر» دارد و با تاکید بر اینکه «صدای مردم ایران باید شنیده شود، حمایت خود را از اعتراضات سراسری روزهای اخیر در ایران اعلام کرده‌اند.

پیش نویس طرح همچنین از دولت آمریکا می‌خواهد تا برای برگزاری نشست‌های اضطراری در سازمان ملل تلاش کند تا جامعه بین الملل آنچه را که « نقض جاری حقوق بشر توسط حکومت ایران» توصیف شده،محکوم کند و سازوکاری نیز برای رصد چنین نقضی طراحی شود.

اعتراض‌های گسترده در ایران تاکنون دست‌کم ۲۲ کشته برجای گذاشته است و بیش از ۱۸۰۰ تن نیز بازداشت شده‌اند.

تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی ممنوع اعلام شد

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش می‌گوید تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی دولتی و غیردولتی در ساعات رسمی یا غیررسمی ممنوع است و در صورت مشاهده با آن برخورد خواهد شد.

مهدی نوید ادهم به خبرگزاری صدا و سیما در این باره گفت «برنامه آموزش و پرورش در دوره ابتدایی تقویت زبان فارسی و فرهنگ ایرانی اسلامی دانش آموزان بوده و آموزش زبان‌های خارجی در دوره ابتدایی به هیچ عنوان توصیه نشده است».

پیشتر آیت الله خامنه‌ای دوشنبه ۱۳ اردیبهشت خواستار «بازسازی» نظام آموزشی ایران شده و از ترویج «ناسالم» زبان انگلیسی در نهاد‌های آموزشی نیز انتقاد کرده بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG