لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۵۹

سرخط‌ خبرها

سه تن از دراویش گنابادی شامگاه سه شنبه از زندان اوین آزاد شدند

سه تن از دراویش گنابادی شامگاه سه شنبه از زندان اوین آزاد شدند. کانال تلگرام مجذوبان نور، با انتشار تصویری از فائزه عبدی پور، محمد شریفی مقدم و کسری نوری در کنار یارانشان،‌ از آزادی آنان خبر داد.

وبسایت مجذوبان نور که وابسته به این دراویش است، نوشته که پس از ۱۰ روز تحصن دراویش، آنها آزاد شده اند. روز سه شنبه شماری از دراویش گنابادی با تجمع در مقابل زندان اوین خواستار آزادی چهارتن از یاران خود شده بودند.

محمدرضا درویشی همچنان در زندان است و از وضعیت او اطلاعی در دست نیست. برپایه این گزارش این چهار نفر طی ۱۰ روز گذشته در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بودند.

۱۰ روز پیش، چهار تن از دراویش گنابادی، هنگام عیادت یکی از مدیران وبسایت «مجذوبان نور» در بیمارستان به شکلی خشونت آمیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. وبسایت مجذوبان نور از علت بازداشت آنها ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

هشت مدیر کانال‌های تلگرامی در استان کرمان «بازداشت شدند»

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان از بازداشت هشت نفر از مدیران کانال‌های تلگرامی در این استان خبر داد و گفت که ۲۷ نفر از «عوامل اصلی و محوری» اعتراض‌های خیابانی در کرمان نیز در بازداشت به سر می‌برند.

دادخدا سالاری در جلسه شورای معاونین دادگستری و در جمع قضات دادسرای کرمان، اعتراض‌های خیابانی در این استان را «اغتشاش» نامید و افزود که «تحقیقات فنی و تکمیلی به صورت فوق‌العاده از متهمین جهت ریشه‌یابی موضوع ادامه دارد».

آقای سالاری بدون ارائه توضیح از چگونگی این «تحقیقات فنی» ، افزود که در حال حاضر به گفته وی «۲۷ نفر از عوامل اصلی و محوری اغتشاشات اخیر در بازداشت بسر می‌برند».

به گفته او، این هشت نفر از مدیران کانال‌های شبکه‌های اجتماعی از مردم «دعوت به شورش» می‌کردند.شبکه پیام‌رسان تلگرام در ایران، اندکی پس از گسترش اعتراض‌های خیابانی، همراه با شبکه اجتماعی اینستاگرام، فیلتر شد.

نمایندگان مجلس ملی ونزوئلا میگویند نرخ تورم پارسال به دو هزار و ۶۱۶ درصد رسید

مجلس ملی ونزوئلا که کنترل آن با مخالفان دولت است اعلام کرد بهای کالا‌ها در این کشور که بالا‌ترین نرخ تورم جهان را دارد طی سال گذشته دو هزار و ۶۱۶ درصد افزایش یافته و بسیاری از مردم از کمبود موادغذایی و دارو به شدت رنج می‌برند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سیاستمداران مخالف دولت ونزوئلا که آمار ارائه شده از سوی آنها با ارزیابی‌های کار‌شناسان در مجموع انطباق دارد، روز دوشنبه گفتند نرخ تورم فقط در ماه دسامبر ۲۰۱۷ حدود ۸۵ درصد بوده و این خیلی فرا‌تر از رقم ۵۰ درصدی است که معمولا مبنای تورم افسار گسیخته تلقی می‌شود.

خوزه گرا یکی از اعضای مجلس ملی ونزوئلا گفت: «نرخ تورم ونزوئلا فقط در ماه دسامبر از مجموع تورم در کل سال در سراسر آمریکای لاتین بیشتر است».

مقامات دولت ونزوئلا به درخواست خبرگزاری رویترز برای واکنش به این خبر پاسخ ندادند.

۵۲ استاد ایرانی در خارج از کشور خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند

۵۲ تن از اساتید ایرانی دانشگاه‌های خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به رخدادهای اخیر ایران، به بازداشت ده‌ها دانشجو اعتراض کردند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط آنها شدند.

این نامه می‌گوید که «دستگیری این دانشجویان بخشی از برنامه سرکوب اعتراضات مردمی است که خواستار بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و حق مشارکت سیاسی هستند».

گزارش‌ها به نقل از نمایندگان مجلس ایران حکایت از آن دارد که وزارت اطلاعات ایران حدود ۹۰ دانشجو را در روزهای اخیر بازداشت کرده و این بازداشت‌ها به منظور پیشگیری از وقوع جرم بوده است.

اما امضاءکنندگان این بیانیه، اقدام وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی را به مثابه «ربودن» دانشجویان دانسته و آن را «غیرقانونی» دانستند.

مهرزاد بروجردی، کوشیار پارسی، سعید پیوندی، نیره توحیدی، کاظم علمداری، یرواند آبراهامیان، جلیل روشندل و عباس میلانی از جمله استادان امضا کنندگان این نامه هستند.

ترکیه سفیران ایران و روسیه را به علت تعرض به مناطق امن در سوریه احضار کرد

دولت ترکیه،‌ روز سه شنبه سفیران ایران و روسیه را به علت تعرض به مناطق امن در استان اِدلب در سوریه احضار کرد.

گزارش خبرگزاری رویترز،‌ به نقل از منابع وزارت خارجه ترکیه، نوشته است که علت احضار این دو سفیر، شکایت آنکارا از حمله نیروهای سوریه به این منطقه است.

روز یکشنبه در حمله نیروهای سوریه به شهر سنجار،‌ این شهر که در اختیار نیروهای مخالف دولت دمشق بود، به دست ارتش سوریه افتاد.

در همین روز نیز، انفجار یک خودروی بمبگذاری شده ۲۳ کشته و دهها مجروح برجای گذاشت.

مسکو و تهران از حامیان اصلی حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه هستند و با انجام حملات هوایی و زمینی به دولت دمشق کمک می کنند.

دراویش گنابادی در مقابل زندان اوین خواستار آزادی چهارتن از یاران خود شدند

شماری از دراویش گنابادی روز سه شنبه با تجمع در مقابل زندان اوین خواستار آزادی چهارتن از یاران خود شدند.

در نواری ویدئویی که در وبسایت مجذوبان نور، ‌وابسته به دراویش گنابادی انتشار یافته است، این گروه نسبت به حضور نیروهای گارد در برابر تجمع خود اعتراض کردند. رضا انتصاری، ‌یکی از درویشان معترض می‌گوید «نیروهای گارد را جمع کنید و یا آنها ما را بزنند و به داخل زندان ببرند».

۱۰ روز پیش، چهار تن از دراویش گنابادی، هنگام عیادت یکی از مدیران وبسایت «مجذوبان نور» در بیمارستان به شکلی خشونت آمیز بازداشت شدند.

دراویش گنابادی، نام این بازداشت‌شدگان را کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، محمدرضا درویشی و فائزه عبدی‌پور اعلام کرده اند.

برپایه این گزارش این چهار تن در زندان دست به اعتصاب غذا زده اند.وبسایت مجذوبان نور از علت بازداشت آنها ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

یک مقام نفتی از «احتمال محبوس بودن» خدمه نفتکش سانحه‌دیده ایران در موتورخانه خبر داد

سخنگوی بحران شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی می‌گوید احتمال محبوس بودن برخی از خدمه نفتکش سانحه‌دیده ایران در موتورخانه کشتی وجود دارد.

محسن بهرامی در یک نشست خبری با اعلام این موضوع، اضافه کرد که با توجه به احتمال محبوس بودن افرادی در موتورخانه کشتی، «باید زودتر آتش مهار شود تا به داخل کشتی برویم».

آقای بهرامی همچنین گفت که یکی از دو قایق نجات نفتکش، سوخته و قایق دیگر نیست.وی با طرح این احتمال که قایق ممکن است در آب باشد، اضافه کرد که «در حال بررسی منطقه هستیم».

آتش‌سوزی در نفتکش حامل نفت ایران که در ۳۰۰ کیلومتری شرق چین دچار سانحه شده، برای سومین روز پیاپی همچنان ادامه دارد. از میان ۳۲ نفری که از روز شنبه در این سانحه ناپدید شده‌اند، ۳۰ نفر ایرانی و دو نفر بنگلادشی هستند.

این نفتکش که از سوی شرکت ملی نفتکش‌های ایران اداره می‌شود، در زمان حادثه، حامل ۱۳۶ هزار تُن نفت خام به مقصد کره جنوبی بود.

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل خواستار آزادی رضا شهابی شد

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل روز سه‌شنبه خواستار آزادی رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه شد.

به نوشته وبسایت فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، استیو کاتن، دبیرکل این اتحادیه، هفته گذشته به نیابت از طرف سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه،‌ به رهبر جمهوری اسلامی نامه نوشته و خواستار آزادی رضا شهابی شده است.

آقای کاتن در این نامه با اشاره به وضعیت وخیم جسمانی رضا شهابی نوشته است که این فعال کارگری باید به دلیل تعهدات ایران به مقاوله‌نامه‌های سازمان بین‌المللی کار آزاد شود.بر اساس گزارش‌ها، آقای شهابی از بیماری‌های متعدد رنج می‌برد.

به گفته کمیته دفاع از رضا شهابی، این زندانی سیاسی دوشنبه شب از زندان رجایی شهر کرج به زندان اوین منتقل شده و این در شرایطی است که به او قول داده شده بود در بیمارستان بستری و پس از انتقال به زندان اوین آزاد خواهد شد.

۷۰ نفر از بازداشتی‌های اخیر آزاد شدند

دادستان تهران آزادی ۷۰ نفر از بازداشتی‌های اخیر را تایید کرد.

خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی به نقل از عباس جعفری دولت‌آبادی گزارش داده است که این عده پس از تحقیقات اولیه و با اخذ ضمانت آزاد شده اند.

محمود صادقی ، نماینده مجلس پیش از این تعداد معترضین بازداشت شده را ۳۷۰۰ نفر اعلام کرده بود.

دادستان تهران گفته است بدستور رئیس قوه قضائیه بین افراد به گفته او فریب خورده و عوامل اصلی ناآرامی‌های چند روز اخیر تفکیک قائل

می شوند.

این اظهارنظر در حالی مطرح شده که فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر از جمله از نحوه انجام بازداشت‌ها،‌ ادامه بازداشت موقت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم دسترسی به وکیل انتقاد و ابراز نگرانی کرده اند.

فرماندار دزفول مرگ محسن عادلی در بازداشتگاه را تکذیب کرد

ارسلان جعفری شهنی ، فرماندار دزفول مرگ محسن عادلی در بازداشتگاه را تکذیب کرد. آقای شهنی روز سه شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت در حوادث اخیر هیچ فردی در هنگام بازداشت در دزفول فوت نشده است.

خبرگزاری ایلنا به نقل از علی الهامی ، فرمانده انتظامی دزفول نیز گزارش داده است که فردی به نام محسن عادلی در روزهای اخیر بازداشت نشده است. وی بدون اشاره به جزئیات با تایید مرگ محسن عادلی تاکید کرده که مرگ وی ربطی به اعتراضهای خیابانی اخیر نداشت.

پیش از این کمپین حقوق بشر در ایران گزارش داده بود که محسن عادلی در زندان دزفول خودکشی کرده است. تا کنون علت دقیق و تاریخ مرگ محسن عادلی از طرف خانواده او ، منابع مستقل و یا مقامات امنیتی اعلام نشده است.

رئیس دانشگاه تهران بازداشت ۴۱ دانشجو در اعتراضهای اخیر را تایید کرد

محمود نیلی احمدآبادی،‌ رئیس دانشگاه تهران بازداشت ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در اعتراضهای دو هفته اخیر را تایید کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از رئیس دانشگاه تهران گزارش داده است که تا کنون ۱۶ تن از این دانشجویان آزاد شده اند و عده دیگری هم امروز‌، سه‌شنبه آزاد خواهند شد.

آقای احمدآبادی اظهار امیدواری کرده است که دیگر دانشجویان بازداشتی نیز تا پایان هفته جاری آزاد شوند. پیش از این تعداد دانشجویان بازداشتی بین ۴۰ تا صد نفر اعلام شده بود.

رئیس دانشگاه تهران گفته است کمیسیون امنیت ملی مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز موضوع بازداشت دانشجویان را پیگیری می کنند.

پنجشنبه گذشته ۳۳ شورای صنفی دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه ای به وزیر علوم خواستار آزادی بدون قید و شرط دانشجویان بازداشتی در تجمع‌های چند روز اخیر شدند. تا کنون چندین دانشجو از دانشگاههای علامه طباطبایی و صنعتی شریف نیز بازداشت شده اند.

بنا بر اعلام محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، تعداد کل بازداشت شدگان ، حدود سه هزار و هفتصد نفر است.

دولت آلمان احضار سفیر ایران در برلین را تایید کرد

روز سه‌شنبه دولت آلمان احضار علی ماجدی ، سفیر ایران در برلین را تایید کرد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سفیر ایران پیش از تعطیلات کریسمس به وزارت خارجه آلمان احضار شده بود ولی این دیدار تنها پس از انتشار گزارش آن در رسانه های آلمانی علنی شد.

به گفته وزارت خارجه آلمان در دیدار سفیر ایران با مقامات این وزارتخانه به وی گفته شده که جاسوسی در مورد افراد و موسساتی که با دولت اسرائیل رابطه دارند نقض آشکار قوانین آلمان است. دولت آلمان به ایران هشدار داده است که با اینگونه فعالیتها برخورد خواهد شد.

سال گذشته یک مرد پاکستانی تبار به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران در دادگاهی در برلین محاکمه و به چهار سال حبس محکوم شد.

وی از جمله به جاسوسی درباره فعالیتهای « رِاینهولد روبه » نماینده سابق پارلمان آلمان و رئیس گروه دوستی آلمان و اسرائیل متهم شده بود.

نامزدهای جشنواره فیلم « بفتا » اعلام شدند

آکادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا ، بفتا، نامزدهای دریافت جوایز امسال را اعلام کرد.

فیلم « شکل آب » به کارگردانی گیلرمو دل تورو نامزد دریافت ۱۲ جایزه از جمله بهترین کارگردانی شده است.

فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی نیز در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان نامزد دریافت جایزه بفتا شده است. فروشنده پیشتر به عنوان بهترین فیلم خارجی زبان در هشتادونهمین جوایز اسکار برگزیده شده بود.

مراسم اعطای جوایز بفتا که به اسکار بریتانیا معروف است در اواخر اسفند ماه در لندن برگزار خواهد شد.

در جلسه مجلس خبرگان در سال ۱۳۶۸ علی خامنه ای صلاحیت خود برای رهبری جمهوری اسلامی را رد کرده بود

در ویدیوئی که از جلسه مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۸ منتشر شده علی خامنه ای خطاب به اعضای این مجلس می گوید که وی برای جانشینی آیت‌الله خمینی بعنوان رهبر جمهوری اسلامی صلاحیت ندارد.
آقای خامنه ای در بخش دیگری از سخنرانیش مشروعیت شرعی خود برای مقام رهبری را مردود دانسته و گفته است چند نفر از اعضای مجلس خبرگان که در جلسه حضور داشتند گفته اند که وی صاحب نظر نیست.

در این جلسه که به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی برای تعیین رهبر آینده جمهوری اسلامی تشکیل شده بود آقای رفسنجانی تاکید می کند که آقای خامنه ای تنها بطور موقت بعنوان رهبر جمهوری اسلامی منصوب خواهد شد.

آیت الله خامنه ای و دیگران حاضران در جلسه سال ۶۸ مجلس خبرگان تا کنون به انتشار این ویدئو واکنشی نشان نداده اند.

برخی گزارش‌ها حاکی از مرگ پنج نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر است

نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری، در گفت‌وگو با رادیوفردا بر اساس شنیده‌های خود از «سه کشته» در قرنطینه زندان اوین خبر داد که «مسئولان» علت مرگ آنها را «خودکشی» اعلام کرده‌اند. پیش از این نام دو نفر دیگر هم که در شهرهای دیگر در بازداشت جان خود را از دست داده بودند اعلام شده بود.

صبح امروز سه‌شنبه کمپین حقوق بشر در ایران از مرگ دو تن دیگر با نام‌های وحید حیدری و محسن عادلی در زندان‌های اراک و دزفول خبر داده بود. با این حساب و در صورت صحت این خبر، تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات که جان خود را در زندان از دست داده‌اند به دست‌کم پنج نفر می‌رسد.

روابط عمومی سازمان زندان‌ها در گفت و گو با وبسایت اعتماد آنلاین گفته است خبری در زمینه درگذشت فردی به نام محسن عادلی در زندان به ما گزارش نشده است.

دادستان استان مرکزی هم در واکنش به اعلام خبر درگذشت وحید حیدری مدعی شده است که او در زندان خودکشی کرده است.

روز دوشنبه گذشته محمود صادقی،‌ نماینده مجلس، با تایید مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت‌شدگان تظاهرات اخیر در زندان اوین، در مورد تکرار وقوع «کهریزک دوم» هشدار داد.

به گفته او در جریان اعتراضات اخیر در ایران ۳ هزار و هفتصد نفر بازداشت شده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی اعتراضات خیابانی دو هفته اخیر را سازماندهی شده خواند

آیت الله علی خامنه ای ،‌رهبر جمهوری اسلامی اعتراضات خیابانی دو هفته اخیر را سازماندهی شده خواند. ٱقای خامنه ای روز سه شنبه گفت مثلثی در این قضایا فعال بوده و این برای امروز و دیروز نیست. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت باید مطالبات صادقانه و به حق مردم از به گفته او « حرکات وحشیانه و تخریب گرایانه» یک گروه تفکیک شود.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به برخی تجمعات اعتراضی در ماههای اخیر در مقابل موسسات مالی یا استانداری ها گفت کسی با اینها مخالفت و معارضه ای ندارد و باید به این حرفها رسیدگی کرد. این در حالی مطرح شده که از جمله تجمعات اعتراضی کارگران در شهرهای مختلف در ماههای اخیر با برخوردهای امنیتی و بازداشت روبرو شده است.

آقای خامنه ای همچنین همانند سایر مقامات جمهوری اسلامی رهبری حرکتهای اعتراضی دو هفته اخیر را به کشورهای خارجی بویژه آمریکا ، اسرائیل و عربستان نسبت داد.

آمریکا و اسرائیل و چندین کشور دیگر با محکوم کردن سرکوب و دستگیری معترضین حمایت خود را از حرکتهای اعتراضی مسالمت آمیز در ایران اعلام کرده اند.

محمود صادقی، نماینده مجلس،‌ تعداد بازداشت شدگان در روزهای اخیر را ۳۷۰۰ تن اعلام کرد

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه آمار کل بازداشت شدگان تظاهرات روزهای اخیر در ایران را حدود ۳۷۰۰ تن اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متعلق به مجلس، آقای صادقی با اشاره به اینکه بازداشت افراد در این تظاهرات از سوی نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی بوده است، گفت: نمی‌توان آمار دقیق دانشجویان بازداشتی را اعلام کرد.

این نماینده مجلس افزود: بر اساس آمار دستگاه‌ها و نهادهای مختلف و مراجعات مردمی، تعداد دانشجویان بازداشتی بین ۴۰ تا ۶۸ تن تخمین زده می‌شود که به گفته او توجه به آزادی بسیاری از این افراد، این آمارها در حال کاهش است.

پیش از این، ‌برخی گزارش‌ها حاکی از بازداشت حدود ۱۰۰ دانشجو و فعال دانشجویی بود. فاطمه سلحشوری،‌ نماینده مجلس، هم گفته بود که این بازداشت‌ها از سوی وزارت اطلاعات انجام شده است.

دستگیری ۲۰۰ عضو یک گروه مافیایی در ایتالیا و آلمان

پلیس ایتالیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که حدود ۲۰۰ عضو یکی از گروه‌های مافیایی در عملیاتی در این کشور و آلمان دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه پلیس ایتالیا گفته شده است که پایگاه این گروه در منطقه کالابریا Calabria در جنوب این کشور بوده است.

بر اساس این گزارش، پلیس ایتالیا و آلمان در عملیات دستگیری اعضای این گروه مافیایی، همکاری داشته‌اند و حدود ۵۰ میلیون یورو اموال این گروه نیز ضبط شده است.

وزیر آموزش و پرورش: دو دانش آموز در جریان اعتراض های اخیر کشته شده اند

وزیر آموزش و پرورش روز سه‌شنبه از کشته شدن دو دانش‌آموز به گفته او،‌ در حاشیه اغتشاشات اخیر در ایران، خبر داد و افزود که یک دانش‌آموز هم تیر خورده که هنوز بهبود نیافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد بطحایی درباره حضور برخی از دانش‌آموزان در تظاهرات و تجمع‌های روزهای گذشته در شهرهای ایران گفت که حضور برخی از دانش‌آموزان در حوادث اخیر کشور به دلیل مشکلات اقتصادی بوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در روزهای اخیر گفته‌اند که شماری از دانش‌آموزان در جریان تظاهرات وتجمع‌های اخیر بازداشت شده‌اند، ‌اما از اعلام تعداد آنان خودداری کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در جریان این تظاهرات و تجمع‌ها، ‌حدود دو هزار تن بازداشت و بیش از ۲۰ تن کشته شده‌اند.

یک نماینده مجلس: مسئولان، قول آزادی دانشجویان و دانش‌آموزان را داده‌اند

حیدرعلی عابدی، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه گفت: از سوی مسئولان در مجلس به نمایندگان قول داده شد که دانشجویان و دانش‌آموزانی که به توصیف او، در تخریب اموال عمومی و اغتشاش نقش نداشته‌اند، به‌ زودی آزاد می‌شوند تا به امتحانات خود برسند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این نماینده مجلس افزود: برخی از بازداشت شدگان به گفته او، سابقه‌دار هستند و در اغتشاش دست داشته‌اند که باید مراحل قانونی و بازجویی‌های اولیه از آنها طی شود.

وی افزود: نسبت تحصیلات با تعداد دستگیرشدگان رابطه عکس دارد و افرادی که سواد کمتری داشته‌اند اکثریت بازداشت شدگان را شامل می‌شوند.

این گفته‌ها در حالی مطرح شده که مقام های جمهوری اسلامی آمار دقیق و هویت افراد بازداشت شده را اعلام نکرده‌اند. بر اساس آمار غیررسمی، تعداد بازداشت‌شدگان در جریان تجمع‌ها و تظاهرات روزهای اخیر در شهرهای ایران حدود دو هزار تن است. همچنین به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، بیش از ۲۰ تن در جریان این اعتراض‌ها کشته شده‌اند.

ارتش سوریه: اسرائیل با جنگنده‌ها و موشک‌هایش به منطقه ای در نزدیکی دمشق حمله کرد

ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد بامداد روز سه‌شنبه اسرائیل سه مرتبه با هواپیماهای جنگی و موشک‌های زمین به زمین به خاک آن کشور حمله کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ‌در این بیانیه که از تلویزیون دولتی سوریه پخش شد،‌ گفته شده است که هواپیماهای اسرائیلی از آسمان لبنان،‌ موشک‌هایی را به القطیفه در نزدیکی دمشق شلیک کردند.

ارتش سوریه با اعلام اینکه پدافند ضدهوایی این کشور به یکی از جنگنده‌های اسرائیلی آسیب وارد کرد،‌ افزود که ارتش اسرائیل از بلندی های جولان چند موشک زمین به زمین را به خاک سوریه شلیک کرد که همگی سرنگون شدند.

بر اساس این گزارش، هواپیماهای اسرائیلی از خاک آن کشور، چهار راکت را شلیک کردند که ارتش سوریه یکی از آنها را سرنگون کردند.

ارتش سوریه بدون اشاره به هدف ارتش اسرائیل گفت که آسیب هایی در نتیجه حملات ارتش اسرائیل وارد آمده است.

در این میان، یک سخنگوی ارتش اسرائیل از ابرازنظر درباره بیانیه ارتش سوریه خودداری کرد.

کمپین حقوق بشر در ایران: ‏سه تن از معترضان روزهای اخیر، جان خود را در بازداشتگاه‌های تهران، دزفول و اراک از دست داده‌اند

کمپین حقوق بشر در ایران می‌گوید ‏سه تن از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر، به نام‌های ‎سينا قنبری، ‎محسن عادلی و ‎وحیدحیدری، جان خود را در بازداشتگاه‌های تهران، دزفول و اراک از دست داده‌اند.

این سازمان حقوق بشری در توئیتر خود نوشت: مقامات، علت مرگ این سه تن را خودکشی اعلام کرده‌اند.

کمپین حقوق بشر در ایران در این ارتباط گفت، نگرانی از تکرار تجربه ‎کهریزک و این بار در سراسر ایران جدی است.

در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۸۸ سه تن از بازداشت شدگان در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند.

پیشتر محمود صادقی،‌ نماینده مجلس از تهران، روز دوشنبه به حسن روحانی، رئیس‌جمهور، و مقام‌های امنیتی و قضایی هشدار داده بود که از وقوع کهریزک دوم جلوگیری کنند.

آتش سوزی نفتکش ایران در آب های چین، وارد سومین روز شد

یک نفتکش ایران با گذشت سه روز از حادثه ای که به آتش سوزی در آب‌های شرقی چین منجر شد، همچنان در حال سوختن است.

نفتکش حامل نفت ایران که با یک شناور چینی در دریای شرقی چین برخورد کرده بود با گذشت سه روز هنوز می سوزد. به گفته مقامات چینی، ده‌ها قایق امداد و نجات برای خاموش کردن این آتش تلاش می‌کنند.

خبرهای حاکی از احتمال انفجار و غرق شدن این نفتکش، سبب افزایش نگرانی‌ها شده است.

برپایه بیانیه وزارت حمل و نقل چین، شرایط بد آب و هوایی، وزش بادهای شدید، بارش باران و امواج سهمگین از جمله موانع مهار آتش و جست و جو برای یافتن ۳۱ تن سرنشین ناپدید شده این نفتکش هستند.

به گزارش رویترز، وزارت حمل و نقل چین، پیشتر، از یافتن جسد یکی از خدمه در آب‌های نزدیک این نفتکش خبر داده بود.

این نفتکش که توسط شرکت ملی نفتکش‌های ایران اداره می‌شود، در زمان حادثه، حامل ۱۳۶ هزار تُن نفت خام به مقصد کره جنوبی بوده است.

کره شمالی و جنوبی می‌گویند پس از دو سال سکوت، به دنبال پیشرفت مذاکرات هستند

یک مقام ارشد کره جنوبی، روز سه شنبه، گفت که کره شمالی در جریان گفت و گوهای دو کره از اعزام یک هیات از مقام های بلندپایه، ورزشکاران و یک گروه تشویق کننده به المپیک‌های زمستانی پیونگ چانگ خبر داده است.

به گزارش رویترز، این نخستین دور گفت و گوهای دو کره، در بیش از دو سال گذشته است. بازی‌های زمستانی المپیک، ماه آینده در پیونگ چانگِ کره جنوبی برگزار خواهد شد.

به گزارش رویترز،شیوه همکاری‌های دو کره در بازی‌های المپیک زمستانی کره جنوبی و بهبود روابط دو کشور، محور این گفت وگوهاست.

چون هائه سونگ، معاون وزیر یکپارچه سازی کره جنوبی، می گوید که سئول پیشنهاد داده است که ورزشکاران دو کره در آغاز و پایان مراسم با هم رژه بروند.

تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، با افزایش آزمایش‌های نظامی و هسته‌ای پیونگ‌یانگ و کشمکش‌های لفظی پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، به‌طور قابل‌توجهی شدت گرفته است.

اروپا و ایران درباره توافق هسته ای گفت و گو می کنند

اتحادیه اروپا از وزیر امورخارجه ایران، خواسته است تا برای حفظ توافق هسته‌ای، روز پنجشنبه، با همتایانش از فرانسه، بریتانیا و آلمان، در بروکسل به گفت و گو بنشیند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدار محمد جواد ظریف و وزیران امورخارجه این سه کشور اروپایی درباره توافق هسته‌ای پس از آن مطرح می‌شود که ایران، روز دوشنبه، به کشورهای جهان هشدار داد آماده خروج آمریکا از توافق هسته‌ای باشند.

از سوی دیگر، اعتراض‌های اخیر در ایران که دست‌کم ۲۱ کشته به دنبال داشت گفت و گوهای روز پنجشنبه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این در حالی است که محمد جواد ظریف، قرار گرفتن موضوع تظاهرات اخیر ایران در دستور کار این نشست را منتفی دانسته است.

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با ژان ایو لودریان، زیگمار گابریل و بوریس جانسون، وزیران امورخارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا و محمد جواد ظریف روز پنجشنبه در بروکسل، نشست خواهد داشت.

در بیانیه اتحادیه اروپا همچنین آمده است که این نشست با موضوع تلاش‌های جاری برای اطمینان از اجرای کامل توافق هسته‌ای برگزار خواهد شد.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG