لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۲

سرخط‌ خبرها

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

۵۲ کار‌شناس امنیتی آمریکا خواستار ادامه توافق هسته‌ای با ایران شدند

۵۲ کارشناس امور امنیتی آمریکا که در میان آن‌ها افسران بازنشسته، نمایندگان پیشین کنگره و دیپلمات‌های سابق به چشم می‌خورند در نامه‌ای از رئیس‌جمهور ایالات متحده خواستند که از برجام خارج نشود.

دولت دونالد ترامپ باید تا روز ۲۳ دی تصمیم‌گیری کند که آیا قصد دارد تعلیق تحریم‌ها در چارچوب توافق اتمی با ایران را تمدید کند یا نه. این تمدید هر ۱۲۰ روز یک‌بار انجام می‌شود.

امضاءکنندگان نامه به آقای ترامپ که از سوی «ائتلاف ملی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی» سازماندهی شده است، روز دوشنبه گفته‌اند: «ما از حقوق شهروندان ایرانی برای آزادی بیان و اعتراض مسالمت‌آمیز حمایت کرده و استفاده از زور علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز را محکوم می‌کنیم».

آنها افزوده‌اند: «در واکنش به تحولات در ایران، چه در حال حاضر و چه در آینده، ایالات متحده باید مراقب باشد گامی برندارد که باعث زیر سؤال رفتن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شود».

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در یکسال اخیر از منتقدان اصلی برجام بوده و آن را «بد‌ترین توافق» خوانده است. او در عین حال تأکید کرده در صورتی که در همراهی با کنگره و متحدان آمریکا موفق به اصلاح برجام نشود، از آن خارج خواهد شد.

وزیر خارجه پیشین بریتانیا در کنفرانس امنیت تهران میگوید دیپلماتها باید در ایران امنیت داشته باشند

جک استراو وزیر خارجه پیشین بریتانیا روز دوشنبه در کنفرانس امنیتی تهران گفت،‌ دیپلماتها باید در خاک ایران امنیت داشته باشند. ‌آقای استراو با تاکید بر امنیت فیزیکی دیپلماتها افزود که دو بار خلاف این موضوع در تهران رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در همین کنفرانس، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز گفته است که دولت های منطقه به «گفت وگوی اطمینان بخش» نیاز دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از آقای ظریف نوشته است که او با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران، به کشورهای منطقه هشدار داده است از «ایجاد دردسر» برای تهران پرهیز کنند.

او بدون نام بردن از کشور خاصی، افزوده که نباید برای همسایگان «عدم امنیت» ایجاد کرد.

در دومین کنفرانس امنیتی تهران، وزیران خارجه چند کشور از جمله عمان و تاجیکستان، مشاور رییس جمهوری لبنان، رییس مجلس اعلای عراق، سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و شماری از مقامهای جمهوری اسلامی شرکت دارند.

انتخابات ریاست جمهوری مصر در فروردین ماه برگزار می شود

انتخابات ریاست جمهوری در مصر، در روزهای ششم تا هشتم فرودین ماه سال آینده برگزار می‌شود، و انتظار می‌رود عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور فعلی برای دور دوم وارد رقابت‌ها شود.

آقای السیسی که پس از برکناری محمد مُرسی توسط نیروهای نظامی، در سال ۲۰۱۳ در انتخابات پیروز شد، هنوز کاندیداتوری خود برای شرکت در انتخابات را اعلام نکرده است.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مصر موظف هستند که بین تاریخ ۳۰ دی ماه تا نهم بهمن ماه سال جاری، تقاضای رسمی خود را ثبت کنند.

گزارش‌ها حاکی است در صورت حضور عبدالفتاح السیسی در انتخابات، جدی‌ترین رقیب او احمد شفیق، نخست‌وزیر سابق مصر است. آقای شفیق ماه گذشته و پس از این که اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری مصر شرکت می‌کند، از امارات متحده عربی به مصر بازگشت.

ایران درباره «عدم اجرای تعهدات آمریکا در برجام» به آژانس هشدار داد

علی اکبر صالحی روز دوشنبه، هشدار داد که اگر آمریکا به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نکند، ایران ممکن است در روند فعلی همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تجدیدنظر کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران این هشدار را در جریان یک مکالمه تلفنی با یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس مطرح کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس، آقای صالحی گفته است: «در صورت عدم اجرای تعهدات برجامی از جانب آمریکا، جمهوری اسلامی تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد که می‌تواند بر روند فعلی همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأثیرگذار باشد».

وی توضیح بیشتری نداد. دولت آمریکا روز ۲۳ دی ماه تصمیم‌ می گیرد که آیا قصد دارد تعلیق تحریم‌ها در چارچوب توافق اتمی با ایران را تمدید کند یا نه.

این تمدید هر ۱۲۰ روز یک‌بار انجام می‌شود. اما با توجه به رویکرد دولت آمریکا نسبت به اعتراض‌های اخیر در ایران و انتقادهای رئیس‌جمهوری ایالات متحده از توافق اتمی، مشخص نیست او چه تصمیمی در این زمینه اتخاذ خواهد کرد.

دونالد ترامپ، در جریان اعتراضات اخیر در ایران بار دیگر برجام را زیر سؤال برد و تصریح کرد پولی که از این توافق عاید تهران شده، به جای هزینه برای مردم ایران صرف «ماجراجویی» آن در منطقه خاورمیانه شده است.

دولت آلمان میگوید محمود هاشمی شاهرودی به دلیل «بیماری جدی» در هانوفر تحت درمان است

دولت آلمان می‌گوید که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، به دلیل «بیماری جدی» به دنبال درمان در این کشور بوده و به «دلایل معتبر پزشکی» با این درخواست موافقت شده است.

هاشمی شاهرودی از چند هفته پیش در مجامع عمومی، از جمله جلسات درس و جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام ظاهر نشده، و روز دوم دی ماه فرزند او خبر داد که آقای شاهرودی برای «تکمیل دوره درمان» به خارج از کشور سفر کرده است.

گرچه فرزند آقای شاهرودی به محل درمان او اشاره نکرده بود، اما در جریان تجمعات ایرانیان خارج از کشور که در حمایت از اعتراض‌های سراسری در ایران برگزار کردند، مشخص شد که این مقام سیاسی در بیمارستانی در هانوفر آلمان بستری است.

در آن زمان فرزند آقای شاهرودی بدون اشاره به جزئیات بیماری پدرش مدعی شده بود که او در «سلامت کامل» به سر می‌برد، و به زودی به کشور باز می‌گردد. موضوعی در تناقض با گفته‌ای سخنگوی وزارت خارجه آلمان که روز دوشنبه تأکید کرد آقای شاهرودی به دلیل «بیماری جدی» به دنبال درمان در آلمان بوده است.

یک نماینده مجلس عملکرد مسئولان در زمینه مدیریت تالاب‌ها را «شعاری و تبلیغاتی» نامید

نماینده فسا در مجلس با اعلام خشک شدن کامل تالاب بختگان٬ عملکرد مسئولان در زمینه مدیریت تالاب‌ها را «شعاری و تبلیغاتی» نامید.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ وابسته به مجلس، محمدجواد جمالی نوبندگانی هشدار داد که اگر به وضعیت دریاچه بختگان رسیدگی نشود، عاملی برای ایجاد ریزگردها خواهد بود.

نماینده فسا از عملکرد مسئولان در زمینه مدیریت تالاب‌ها در کشور انتقاد کرد و افزود که برای رسیدگی به موضوع خشک‌شدن تالاب‌ها٬ «نباید بین دریاچه‌های بختگان و ارومیه تفاوتی قائل شوند».

به گفته آقای جمالی نوبندگانی٬ عواملی چون «برداشت‌های بیش از حد»٬ «بارش کم در شرق استان فارس» و «کشت برنج» را از عوامل خشک شدن این دریاچه معرفی کرد و افزود: «اگر برداشت آب و میزان بارندگی متناسب باشد و حقابه هم پرداخت شود، حیات به دریاچه بختگان برخواهد گشت».

دریاچه بختگان که یکی از بزرگترین دریاچه‌های کشور بعد از دریاچه ارومیه محسوب می‌شد، این روزها به نمکزار تبدیل شده است.

مدیرکل زندان‌های استان تهران دلیل مرگ سینا قنبری را خودکشی دانست

مدیرکل زندان‌های استان تهران در مورد دلیل مرگ سینا قنبری، یکی از زندانیان زندان اوین،‌ گفت که او «با مراجعه به دستشویی قرنطینه زندان، اقدام به خودکشی از طریق حلق‌آویز کردن خود کرده است».

مصطفی محبی روز دوشنبه، زمان وقوع این خودکشی را «بامداد روز شنبه ۱۶ دی»‌ اعلام کرد و افزود: «بلافاصله مراتب به دادستان اعلام شد و بازپرس دادسرای جنایی در محل زندان حضور یافت و از ماموران زندان و مطلعین تحقیق کرده و دستورات لازم را در این خصوص صادر کرده است».

این مقام قضایی درباره دلیل زندانی بودن سینا قنبری توضیحی نداد.

این در حالیست که دو نماینده مجلس اشاره کرده‌اند که سینا قنبری از بازداشت شدگان تظاهرات روزهای اخیر در تهران بوده است.

در همین حال عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و رئیس افتخاری فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر،‌ مقیم پاریس، در گفتگو با رادیو فردا از وضعیت زندانیان ابراز نگرانی کرده و خواستار تحقیق در مورد مرگ سینا قنبری شده است.

تشکل‌های مستقل کارگری ایران از برخورد با معترضان به شدت انتقاد کردند

تشکل‌های مستقل کارگری در ایران در بیانیه‌هایی، با حمایت از تجمع‌ها و اعتراض های روزهای اخیر، از برخورد با معترضان به شدت انتقاد کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن صنفی کارگران برق و فلز کرمانشاه،‌ سندیکای نقاشان استان البرز، کانون مدافعان حقوق کارگر و کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران در بیانیه مشترکی، کشته شدن بیش از ۲۰ تن و بازداشت نزدیک به دو هزار تن در شهرهای مختلف کشور، از جمله نزدیک به ۱۰۰ دانشجو را محکوم کردند.

در بیانیه مشترک این تشکل‌های مستقل کارگری، برخورد حکومت با معترضان، «اعلام جنگی نهایی از سوی حکومت‌گران» به «توده های مردم به جان آمده از شرایط فلاکت‌بار موجود»‌ توصیف شده است.

آنها تاکید کرده‌اند: «هر درجه از سرکوب وحشیانه تر، توده های هر چه وسیعتری از مردم ایران را به خیابان‌ها خواهد کشاند و به اعتراض‌های آنان عمق و دامنه بیشتری» خواهد داد.

آنها همچنین خواستار باز شدن فوری درهای زندان‌های سراسر ایران و «آزادی بازداشت‌شدگان تظاهرات و همه انسان‌های آزادیخواه و عدالت طلبی»‌شدند که از ماه‌ها و سال‌های گذشته زندانی هستند.

«اتحادیه اروپا در باره تحولات ایران در تماس دائم با وزیر خارجه ایران است»

کاترین ری، سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، گفت: فدریکا موگرینی در تماس دائم با محمد جواد ظریف درباره تحولات ایران و همچنین توافق اتمی است.

او افزود:‌ خانم موگرینی روز دوشنبه با زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان دیدار خواهد کرد و از جمله موضوعاتی که دو طرف درباره آن گفت‌وگو می‌کنند موضوع توافق اتمی خواهد بود.

سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تاریخ سفر محمد جواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، به بروکسل مشخص نشده است.

در همین ارتباط، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه با اشاره به اینکه زمان تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای آمریکا روز ۲۳ دی ماه است، گفت: فدریکا موگرینی از محمد جواد ظریف و سه وزیر اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) دعوت کرده است که درباره برجام و تحولاتی که می‌تواند پس از روز ۲۳ دی رخ دهد، با یکدیگر صحبت کنند. آقای قاسمی تاکید کرد که این نشست کاملا مرتبط با برجام است.

بر اثر آتش گرفتن بالاترین طبقه ساختمان ترامپ در منهتن نیویورک دو نفر زخمی شدند

بالاترین طبقه ساختمان ترامپ در نیویورک که منزل شخصی رئیس‌جمهوری آمریکا هم در آن واقع است بامداد دوشنبه آتش گرفت.

آتش نشانان نیویورک که به محل سانحه گسیل شده بودند خبر دادند که دو نفر در این آتش سوزی زخمی شده‌اند. وضع یکی از این دو خطیر گزارش شده است.

به گزارش آتش نشانی عامل حریق، جرقه زدن یک سیم معیوب بوده است.

ساختمان ترامپ در خیابان پنجم منهتن در نزدیکی سنترال پارک – پارک بزرگ شهر نیویورک – واقع است. این ساختمان محل آپارتمانهای لوکس بزرگ و دفترهای شرکت‌های بازرگانی است.

دونالد ترامپ هنگام آتش سوزی در واشینگتن بود.

حسن روحانی در ارتباط با خواست اعتراض های اخیر گفت مردم می گویند به خواست ما عمل کنید

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه در دیدار با وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاونان او ابراز عقیده کرد که همه جای دنیا برخی از خواستها و تجمع مردم سوء استفاده می کنند اما مردم ایران به حق می گویند ما را ببینید، به حرفمان گوش کنید و به خواست ما عمل کنید.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، رئیس جمهوری با انتقاد از صدا و سیما به دلیل آنچه او «ندیدن موضوع اساسی و توجه به جزئیات فرعی» نامید گفت مشکل امروز ایران فاصله مسوولان با نسل جوان است و افزود مسئولان نمی توانند سبک زندگی خود را به نسل جوان تحمیل کنند.

حسن روحانی همچنین حوادث چند روز گذشته را «تجربه‌ای برای مردم و نسل جوان و کسانی» توصیف کرد که به گفته او «زندگی بهتر می‌خواهند». او ضمن رد اینکه مردم فقط پول و اقتصاد می‌خواهند افزود که رفع محدودیت از شبکه مجازی، آزادی بیان و آزادی فردی نیز از جمله خواسته‌های مردم است.

در جریان اعتراضهای اخیر، معترضین شعارهایی علیه سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی، کلیت نظام جمهوری اسلامی و همچنین وضعیت نامناسب اقتصادی سر دادند. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، از جمله مقامهایی بودند که در شعارهای معترضین به شکل مستقیم هدف قرار گرفتند.

نماینده خمینی شهر می‌گوید در جریان اعتراض‌های اخیر، چهار نفر در این شهر کشته شده‌اند

محمد جواد ابطحی، نماینده مردم خمینی شهر در مجلس از کشته شدن چهار تن در اعتراض‌های اخیر در این شهر خبر داد.

آقای ابطحی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا افزود کشته‌شدگان از معترضین و به گفته او مردم «بی‌گناه» بوده‌اند.

در حال حاضر درباره تعداد کشته شدگان اعتراض‌های اخیر خبرهای متفاوتی از سوی منابع مختلف دولتی منتشر شده است. بر اساس گفته سخنگوی نیروی انتظامی تعداد کشته شدگان ۲۰ نفر است. اما با محاسبه آمار منتشر شده از تلویزیون رسمی ایران، تعداد کشته شدگان دست‌کم ۲۵ نفر است.

نماینده خمینی‌شهر با بیان اینکه «در درگیری‌ها، تیراندازی‌هایی صورت گرفته» مدعی شد که «برخی از معترضان نیز مسلح بودند». آقای ابطحی جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرد.

گزارشهای قبلی حاکی از کشته شدن شش تن در قهدریجان، سه تن در شاهین شهر، تا سه تن در درود ، تا شش نفر در تویسرکان، چهار نفر در ایذه، یک نفر در کهریزسنگ و یک نفر دیگر هم در مسجدسلیمان بود.

تظاهرات اعتراضی «نه به گرانی» ابتدا روز هفتم دی در مشهد و چند شهر دیگر آغاز شد، اما با ادامه این تجمع‌ها، معترضان علاوه بر شعارهای اقتصادی، شعارهای سیاسی علیه رهبر، نظام و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران سر دادند. پس از آن، در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، تجمع‌های اعتراضی برگزار شده ‌است.

دادستان انقلاب تهران از آزادی ۷۰ بازداشتی اعتراض‌های اخیر خبر داد

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که ظرف ۴۸ ساعت گذشته ۷۰ نفر از بازداشتی‌های اعتراضات اخیر با تکمیل تحقیقات و اخذ ضمانت آزاد شده‌اند.

بر اساس گفته‌های منابع رسمی در جریان اعتراضهای اخیر بیش از هزار و ۸۰۰ نفر دستگیر شده‌اند.

در میان بازداشت‌شدگان، دانشجویان نیز به چشم می‌خورند که بر اساس برخی از گزارش‌ها در اعتراض‌ها شرکت نداشتند و وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی تنها برای «پیشگیری» آنها را در خانه‌های‌شان یا خیابان بازداشت کرده است.

ظرف چند روز اخیر خانواده‌های بازداشت‌شدگان به زندان اوین مراجعه کرده‌ و خواستار اطلاع از وضعیت بستگان خود شده‌اند.

دادستان تهران روز شنبه از قضات خواست تا میان آنچه او «افراد فریب‌خورده»‌ای نامید که در خیابان‌ها بازداشت شده‌اند و عوامل اصلی اعتراض‌های اخیر خیابانی تفکیک قائل شوند.

در اعتراض‌های اخیر علاوه بر بازداشت صد‌ها تن از معترضان، دستکم ۲۲ نفر نیز کشته شده‌اند.

دو نماینده مجلس خبر درگذشت یکی از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر را در زندان اوین، تایید کردند

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، در مصاحبه‌ای با اعتماد آنلاین ضمن تایید خبر مرگ سینا قنبری، از معترضین بازداشت شده در چند روز اخیر، گفت که این فرد در زندان اوین نگهداری می‌شده است.

این نماینده مجلس افزود بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده، سینا قنبری توسط نیروی انتظامی بازداشت شده بود و در زندان اوین دست به خودکشی زده است.

طیبه سیاوشی، یکی دیگر از نمایندگان تهران نیز در مصاحبه با ایلنا، بدون بردن نام این فرد، درگذشت یک جوان ۲۲ ساله را در زندان اوین تایید کرد و گفت این زندانی خودکشی کرده است.

خبر مرگ یکی از بازداشت شده‌های اخیر برای نخستین بار توسط «کمیته پیگیری بازداشت‌های اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶» منتشر شد. این گروه اعلام کرده بود که سینا قنبری، شب شانزدهم دی ماه جان خود را «به دلایل نامعلوم» در قرنطینه زندان اوین از دست داده است.

در اعتراض های خیابانی ایران دست کم ۲۲ تن کشته و بیش از ۱۸۰۰ تن بازداشت شده اند.

ارتش ارمنی مستقر در قره‌باغ علیا می گوید یک سرباز با گلوله یک تک‌تیرانداز جمهوری آذربایجان کشته شده است

مسئولان ارتش قومی ارمنی مستقر در منطقه قره‌باغ علیا که از جمهوری آذربایجان جدا شده است می گویند یک سرباز ۱۹ ساله ارمنی، به ضرب گلوله یک تک تیرانداز آذربایجانی کشته شده است.

بنا بر این گزارش این درگیری در مرزی که دو طرف را از هم جدا می کند روی داده است.

ارمنی‌های ساکن قره‌باغ علیا، اکثریت جمعیت این منطقه را تشکیل می دهند که ۳۰ سال پیش در پی جنگی شش ساله از جمهوری آذربایجان اعلام استقلال کردند. در این جنگ، ۳۰ هزار تن کشته و صدها هزار نفر دیگر آواره شدند.

سه دهه تلاش برای رفع اختلاف میان دو طرف نتیجه محسوسی نداشته است.‌‌

دبیر ارشد بی بی سی در چین در اعتراض به نابرابری حقوق سالانه زنان و مردان در این نهاد استعفا داد

دبیر ارشد شبکه جهانی بی بی سی در پکن در اعتراض به نابرابری حقوق میان کارمندان زن و مرد در این نهاد استعفا داد.

این استعفا تازه‌ترین پیامد وادار شدن بی بی سی است به فاش کردن حقوق سالانه کارمندان این نهاد در سال گذشته است که نشان داد دوسوم از دریافت‌کنندگان بالاترین حقوق‌ها، مرد هستند.

کری گریسی Carrie Gracie دبیر ارشد بی بی سی در چین که سابقه ۳۰ سال کار در این رسانه را دارد در بیانیه ای نوشت نمی تواند همزمان با مبارزه با روسای خود به بهنرین نحو در این سمت انجام وظیفه کند. او افزود از میان چهار دبیر ارشد بین‌المللی، حقوق دو دبیر مرد، ۵۰ درصد بیشتر از او و دیگر دبیر زن است.

خانم گریسی افزود او به دنبال دریافت حقوق بیشتر برای خودش نیست بلکه تنها در پی آنست که بی بی سی، قانون بریتانیا را که کارفرما را به پرداخت حقوق مساوی در برابر کار مساوی ملزم می کند رعایت کند.

یکی از سخنگویان بی بی سی در واکنش تکرار کرد که این رسانه به حقوق برابر زن و مرد متعهد است و وعده داد که در آینده‌ای نه چندان دور، گزارش جداگانه ای را درباره حقوق گزارشگران پخش زنده بی بی سی منتشر شود.

مراسم جشنواره فیلم و سریالِ گلدن گلوب سال ۲۰۱۸ برگزار شد

هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم و سریال گلدن گلوب شامگاه یکشنبه ۷ ژانویه به وقت محلی در شهرلس انجلس آمریکا بر گزار شد.

در این مراسم، فیلم «سه بیلبورد »، به عنوان بهترین فیلم شناخته شد که جایزه بهترین بازیگر زن فیلم درام را نیز برای «فرانسِس مک دورماند» نصیب خود کرد.

جایزه بهترین کارگردان به فیلمساز مکزیکی "گیلرمودل تورو" Guillermo Del Toro برای فیلم "شکلِ آب" تعلق گرفت.

«گری اُلدمن» هم جایزه بهترین بازیگر مرد درام را برای فیلم «تاریک ترین ساعت» بدست آورد.

در مراسم گلدن گلوب امسال، جایزه بهترین بازیگر مردِ کمدی موزیکال را «جیمز فرانکو» برای بازی در «هنرمند فاجعه» دریافت کرد و جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن کمدی موزیکال هم به «سیرشا رونان Saoirse Ronan » در فیلم «لیدی برد» رسید.

در بخش تلویزیون هم، The Handmaid's Tale یا داستان خدمتکار، گوی طلایی را به عنوان بهترین سریال به خود اختصاص داد.

هفتادوپنجمین دوره جوایز سینمایی گلدن گلوب اولین مراسم بزرگ سینمایی بعد از رسوایی‌های اخلاقی چند تهیه‌کننده، بازیگر و کارگردان آمریکایی بود. به خاطر این موضوع خیلی از ستارگان حاضر در مراسم یکشنبه شب با لباس سیاه در مراسم حاضر شده بودند.

نیروی دریایی آمریکا ، برای یافتن 32 خدمه مفقود شده درحادثه برخورد نفت کش ایرانی با شناور چینی یک هواپیما به منطقه اعزام کرد

نیروی دریایی آمریکا خبر داد یک فروند هواپیمای گشت دریایی خود را از پایگاه اوکیناوا در ژاپن بمنظور کمک به عملیات جست وجو برای یافتن خدمه مفقود شدهِ کشتی حادثه دیده راهی آب‌های شرقی دریای چین کرده است.

در برخورد یک فروند تانکر نفتکش ایرانی با یک شناور فلّهِ برِچین،روز شنبه 32 تن مفقود شدند، که 30 تن ایرانی و دونفر بنگلادشی اعلام شده‌اند.

به گفته وزارت حمل و نقل چین تانکر ایرانی در حال سوختن است و نفت بسیاری از آن به بیرون نشت می‌کند.

بنا بر گزارش‌ها در حال حاضر چهار فروند شناور امدادی و سه فروند قایق پاکسازی آب دریا در منطقه حاضر هستند.

بنا بر این گزارش، تانکر ایرانی با حمل 136 هزار تن نفت به ارزش تخمینی 60 میلیون دلار از ایران به مقصد کره جنوبی در حرکت بوده است.

مدیریت بهره برداری تانکر ایرانیِ را شرکت ملی نفتکش ایران برعهده دارد.

هنوز رسماً گزارشی از قطع امید برای یافتن مفقودشدگان این حادثه مخابره نشده است.

وزیر خارجه آلمان از دعوت از محمد جواد ظریف به اروپا برای گفت و گو در مورد اعتراضات اخیر در ایران خبر داد

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه خبرداد که اتحادیه اروپا از محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران دعوت می‌کند برای گفت و گو پیرامون اعتراضات ضد حکومتی اخیر به اروپا برود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه وزیر خارجه آلمان گفته است که در این مورد با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توافق کرده است.

وزیر خارجه آلمان جزئیات بیشتری در مورد این خبر ارائه نداد.

بنا بر این گزارش وزیر خارجه آلمان گفته است که او و خانم موگرینی از آزادی بیان و اندیشه و تجمع‌های مسالمت آمیزدر ایران حمایت می کنند.

روًسای جمهوری آمریکا و فرانسه روز شنبه در مورد ایران و کره شمالی تلفنی گفت و گو کردند

دونالد ترامپ و امانوئل مکرون روًسای جمهوری آمریکا و فرانسه روز شنبه در مورد ایران و کره شمالی، تلفنی گفت و گو کردند.

کاخ سفید در گزارشی که روز یکشنبه انتشار داد اعلام کرد که دو رئیس جمهور، برنامه هسته‌ای کره شمالی، و همینطور تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در ایران را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش کاخ سفید، دراین گفت وگو، بر یافتن راه حلی که خلع سلاح کامل هسته ای کره شمالی را ممکن سازد، "تاکید" شده است.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون بر سر این موضع هم عقیده هستند، که اعتراضات گسترده در ایران نشانه این است که حکومت ایران در برآورده کردن خواسته‌های مردم موفق نبوده ، و به جای استفاده درست از ثروت‌های کشور به حمایت از تروریسم و شبه نظامیان افراطی در خارج از کشور پرداخته است.

رئیس "سی آی ای" اتهامات دادستان کل جمهوری اسلامی درباره دخالت این نهاد در اعتراضات گسترده ایران را رد کرد

مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا "سی آی ی" اظهارات دادستان کل جمهوری اسلامی درباره دخالت این نهاد در اعتراضات گسترده ایران را مردود دانست .

آقای پمپئو روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز، با بیان اینکه « ایرانی‌ها از رژیم جمهوری اسلامی بریده‌اند»، گفت «اوضاع اقتصادی در ایران خوب نیست و افزود، همین باعث شد تا مردم به خیابان‌ها بریزند».

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را «رژیمی واپسگرا» خواند، که به بیان او، «گوش‌های خود را به روی صدای مردم ایران بسته است».

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، پیشتر عوامل سی‌آی‌ای را همراه با اسرائیل، عربستان و گروه‌های اپوزیسیون در خارج مسئول ناآرامی‌های ایران معرفی کرده بود.

رئیس سی آی ی روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی « فاکس نیوز»، در واکنش به سخنان محمد جعفری منتظری گفت، «این خود مردم ایران بودند- که اعتراضات را شروع کردند، و به آن ادامه ادامه دادند، و خواستار شرایط بهتر زندگی شدند».

در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در شهر ادلب سوریه دستکم۲۳ تن کشته شدند

شامگاه یکشنبه، در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در شهر ادلب سوریه دستکم ۲۳ تن کشته و دهها تن زخمی شدند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه در لندن، این انفجار در یکی از خیابان‌های اصلی شهر ادلب در استان ادلب رخ داد که موجب آسیب رسیدن به چندین ساختمان و همچنین چندین خودرو شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، شهر ادلب، بزرگ ترین شهر تحت اختیار گروههای شورشی مخالف دمشق است.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است اما استان ادلب،‌ کانون حضور چند گروه مسلح و مخالف حکومت دمشق است که تلاش دارند بر سایر گروهها مسلط شوند.

افغانستان به کشته شدن دوهزار تن از افراد لشکر فاطمیون در سوریه واکنش نشان داد

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه، به کشته شدن دوهزار تن از افراد لشکر فاطمیون در جنگ سوریه واکنش نشان داد. شاه حسین مرتضوی، می گوید افغانستان مخالف جنگ نیابتی در داخل و خارج از این کشور است.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان افزود: «نباید خون فرزندان این وطن برای اهداف بیگانگان در کشورهای دیگر ریخته شود».

یک روز پیشتر، زهیر مهاجر، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون در تهران به خبرگزاری بسیج گفته بود که بیش از دو هزار افغان در جنگ داخلی سوریه کشته شده اند.

زهیر مهاجر همچنین از مجروح شدن بیش از هشت هزار تن از شهروندان افغانستان که از سوی ایران به سوریه اعزام شده بودند، خبر داد.

دیده‌بان حقوق بشر مهر ماه گذشته گزارشی منتشر کرد که بر مبنای آن پناهجویان افغان به امید دریافت اجازه اقامت قانونی برای خود و خانواده شان، داوطلب اعزام به جنگ سوریه می شوند.این مهاجران لشکر فاطمیون را شکل داده اند که شمار آنان حدود ۱۴ هزار نفر تخمین زده شده است.

دادستان تهران می‌گوید ۷۰ نفر از متهمان اعتراضات آزاد شدند

دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که ظرف ۴۸ ساعت گذشته ۷۰ نفر از بازداشتی‌های اعتراضات اخیر با تکمیل تحقیقات و اخذ ضمانت آزاد شده‌اند. وی همچنین مدعی شده که قرار بوده اعتراض‌ها چهل روز طول بکشد.

به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، عباس جعفری دولت‌آبادی در جلسه شورای معاونان دادسرای تهران اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران را «طرح آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی» توصیف کرده است.

این در حالی است که ۱۶ فعال سیاسی اصلاح‌طلب روز شنبه ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی درباره «دخالت» ‌ کشورهای خارجی در تجمع‌های اخیر را «توهین» به مردم دانسته و تأکید کردند که «تمرکز روی عوامل خارجی باعث غفلت یا تغافل از ریشه‌های اعتراض و نارضایتی و درمان آن‌ها می‌شود».

اعتراض‌های هفته گذشته در ایران با شعارهای تندی علیه رهبر جمهوری اسلامی، سایر مقام‌های ایران و دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا در حکومت همراه بود و معترضان همچنین شعارهایی در ستایش از دوران پهلوی سر دادند.

در جریان اعتراضات ۱۰ روز گذشته بیش از ۱۸۰۰ تن از معترضان بازداشت شده و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

فرح پهلوی فرمان کشف حجاب از سوی رضا شاه را حرکتی انقلابی خواند

شهبانو فرح پهلوی،‌ روز یکشنبه در هشتاد و دومین سالروز کشف حجاب فرمان رضا شاه در این زمینه را حرکتی انقلابی خواند که به توصیف او با آن به زنان گفته شده بود آزاد باشید و چادر را از سر بردارید.

شهبانو فرح پهلوی در پیام خود به مناسب ۱۷ دی، با اشاره به مساوی بودن حقوق زن و مرد در دوران محمدرضا شاه، ابراز خرسندی کرده است که «زنان ایران از آن پس ضمن دفاعی شجاعانه از حقوق پایمال شده خود با تمام قوا مبارزه کرده‌اند تا فرزندانی تربیت کنند که مبارزین راه آزادی امروز ایران باشند».

طی ۱۰ روز اعتراضات در شهرهای ایران،‌ در کنار شعارهای دیگر سیاسی شعارهایی نیز در ستایش از سلطنت پهلوی شنیده شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی نیز از جمله گروه‌های سلطنت طلب را به بهره‌برداری از اعتراض ها و نا‌آرامی‌های اخیر متهم کرده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG