لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۰۶

سرخط‌ خبرها

یک مقام آمریکایی پایبندی ایران به برجام را از نظر فنی تایید کرد

مدیر برنامه‌ریزی سیاسی وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که ایران به تعهداتش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به (برجام) پایبند بوده است.
به گزارش رویترز، برایان هوک روز چهارشنبه گفته است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسوول نظارت بر تعهدات ایران و راستی‌آزمایی آن است و این آژانس در سه سال گذشته همواره پایبندی تهران به این توافق را تایید کرده است.
مذاکره‌کننده وزارت خارجه آمریکا برای بازبینی توافق اتمی ایران همچنین افزود که هرچند آمریکا مذاکرات سازنده‌ای با بریتانیا، فرانسه و آلمان داشته است ولی هنوز امکان پیش‌بینی این که ایالات متحده در برجام باقی می‌ماند ممکن نیست.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن انتقاد از برنامه موشکی ایران خواستار بازبینی و اصلاح برجام شده است.
مقام‌های جمهوری اسلامی همواره برنامه موشکی ایران را «دفاعی و بازدارنده» توصیف کرده و در عین حال گفت‌وگو بر سر آن را در هر شرایطی خط قرمز کشور اعلام کرده‌اند.

صدها نفر از مخالفان سوری و شهروندان غوطه شرقی از این شهر خارج می‌شوند

صدها نفر از شبه‌نظامیان مخالف حکومت دمشق و همچنین شماری از شهروندان غوطه شرقی در سوریه روز پنج شنبه خروج از این شهر محاصره شده را آغاز می‌کنند.
به گزارش روز چهارشنبه آسوشیتدپرس، به نقل از سخنگوی شبه‌نظامیان و دولت سوریه، این اقدام در پی توافق میان دو طرف صورت گرفته است.
ارتش سوریه اعلام کرده است که ۱۵۰۰ شبه‌نظامی گروه احرارالشام و ۶ هزار نفر از مردم ناحیه حَرَستا روز پنجشنبه این شهر را به سمت استان ادلب در شمال سوریه ترک می‌کنند.
جنگ داخلی سوریه که وارد هشتمین سال خود شده در جبهه‌های گوناگونی ادامه دارد ولی حمله نیروهای دولتی به غوطه شرقی یکی از سنگین‌ترین نبردها در طول جنگ بوده است.
از ۲۹ بهمن گذشته که این تهاجم شروع شد نیروهای دولتی سوریه با حمایت هوایی روسیه توانسته‌اند حدود ۷۰ درصد از مناطق تحت کنترل شورشیان را تصرف کرده و این مناطق را به سه قسمت کوچک و تحت محاصره تقسیم کنند.

شمار کشته شدگان حملات راکتی به یک مرکز خرید در دمشق به ۴۴ نفر رسید

شمار کشته شدگان حملات راکتی شامگاه سه‌شنبه در ناحیه شرقی دمشق به ۴۴ نفر رسید. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در زمان اولیه اعلام خبر، رسانه‌های دولتی آمار تلفات را ۳۵ تن اعلام کرده بودند.
خبرگزاری دولتی سانا به نقل از منابع امنیتی گزارش داد ۹ غیرنظامی به دلیل آسیب‌های جدی در وضعیت حاد بودند و ساعاتی پس از حمله، جان سپردند.
گزارش دیگری حاکی است که در جریان حملات هوایی به استان ادلب هم دستکم بیست نفر کشته شده‌اند که ۱۶ تن آنها کودک بوده‌اند.
مرکز خریدی که در شرق دمشق مورد هدف قرار گرفته، برای عرضه اجناس ارزان‌قیمت به مشتریان معروف است. عصر روزی که در سوریه «روز مادر» نامیده شده و در حالی که مردم در حال خرید بودند، این حمله راکتی انجام شده است.
در هفته های گذشته نیروهای دولتی سوریه حملاتی سنگین به غوطه شرقی آغاز کرده‌اند که تاکنون بیش از یک هزار و ۴۰۰ تن در جریان آن کشته شده‌اند.

امشب ساعت رسمی در ایران، یک ساعت جلو کشیده می‌شود

ساعت رسمی ایران شب چهارشنبه اول فروردین‌ماه یک ساعت جلو کشیده می‌شود.
به گزارش ایرنا بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ اول فروردین هرسال یک ساعت جلو کشیده می شود و در ساعت ۲۴ روز سی‌ام شهریور نیز به وضعیت سابق برگردانده می شود.
به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران که در عرض‌های جغرافیایی ِ میانی واقع شده و تغییرات طول شبانه‌روز در طول سال قابل توجه است و همچنین برای استفاده بیشتر از روشنایی روز، هر سال دو بار این تغییر ساعت رسمی صورت می‌گیرد.

دادستان کل آمریکا خواستار استفاده گسترده‌تر از مجازات اعدام در پرونده‌های مواد مخدر شد

دادستان کل آمریکا از دادستان‌های فدرال خواست که در برخی پرونده‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر در صورت صلاحدید درخواست مجازات اعدام کنند.
به گزارش رویترز، فرمان جف سشنز به دادستان‌های آمریکا پیرو طرحی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده در هفته گذشته از آن سخن گفت که بر اعدام قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر تاکید می‌کند.
مجازات اعدام اگرچه در ایالات متحده اجرا می‌شود اما دادگاه‌های فدرال معمولا چنین حکمی را تنها در ارتباط با جرایم بسیار فجیع به کار می‌برند.
درخواست آقای ترامپ برای استفاده بیشتر از مجازات اعدام در جرایم مربوط به مواد مخدر واکنش منفی گروه‌های حامی اصلاحات در قوانین جزایی را به دنبال داشته که می‌گویند این امر واکنش اشتباهی به بحرانی‌ است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

سخنگوی دولت از پرداخت ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران طلبکار از دولت خبر داد

به گفته سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، بخشی از بدهی پیمانکاران طلبکار از دولت پرداخت می‌شود.
به گزارش تسنیم، محمدباقر نوبخت گفت: براساس مجوز دولت این امکان فراهم شد که در حد ۱۰۰ هزار میلیارد تومان طلبی که پیمانکاران از دولت دارند و به بانک‌ها بدهی دارند پرداخت شود.
پیمانکاران طلبکار از دولت در بسیاری از طبقات اجتماعی کشور حضور دارند.
پیش از این در ۲۹ آبا‌ن‌ماه تعداد ۱۵۷ نماینده مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران،‌ با اشاره به «حجم بالای مطالبات»٬ و تعلق داشتن به «آسیب پذیرترین قشر جامعه یعنی کارگران»٬ خواستار پرداخت دیون دولت شدند.
طلبکاران از دولت تا کنون دست به تجمعات اعتراضی در نقاط مختلف کشور زده‌اند.
در ۲۳ مرداد ماه نیز یک طلبکار از شهرداری قم به نام شیخ علیزاده بر اثر خودسوزی در حیاط این شهرداری جان خود را از دست داد.

سفیر بریتانیا در نشست وزارت خارجه روسیه شرکت نکرد

سفیر بریتانیا از شرکت در نشست روز چهارشنبه وزارت خارجه روسیه که به موضوع مسمومیت «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه روس‌ و دختر وی می‌پرداخت خودداری کرد.
به گزارش رویترز، سخنگوی سفارت بریتانیا در مسکو پیش از برگزاری این نشست ضمن اعلام این خبر در عین حال افزود که ممکن است یک نماینده از طرف سفارت به این نشست اعزام شود.
به دنبال آن‌که دولت بریتانیا از احتمال دست داشتن روسیه در یک حمله شیمیایی به دو شهروند در خاک بریتانیا خبر داد، تنش‌ها در روابط لندن و مسکو بالا گرفت.
پلیس بریتانیا روز ۱۳ اسفند اعلام کرد که سرگئی اسکریپال و دخترش، در شهر سالیزبری بریتانیا، با گاز اعصاب هدف قرار گرفته‌اند.
بریتانیا انگشت اتهام را در این زمینه به سوی روسیه گرفته است ؛ اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند.

یک نماینده مجلس از تشکیل کمیته‌ای زیر نظر «یکی از نهادها» برای رفع حصر خبر داد

به گفته سخنگوی هیات رئیسه مجلس، کمیته‌ای زیر نظر «یکی از نهادها» برای رفع حصر رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تشکیل شده است.
به گزارش ایسنا، بهروز نعمتی بدون آن‌که نامی از این «نهاد» ببرد تاکید کرد نامه مهدی کروبی باعث وقفه در روند رفع حصر شد.
مهدی کروبی، در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ طی نامه‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی، از روند حذف جریان‌ها و افراد شاخص و نیز «دخالت» نظامیان در انتخابات انتقاد کرد و افزود پاسخگویی، وظیفه همه مقامات نظام است.
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز، از اسفند ماه سال ۱۳۸۹ و در پی اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری همچنان در حصر به‌سر می‌برند.
پیشتر هم شماری از نمایندگان مجلس و مقام‌های دولتی دربارهٔ رفع حصر ابراز خوش‌بینی کرده بودند که این خوش‌بینی‌ها به واقعیت نپیوست.

رهبر جمهوری اسلامی می گوید آزادی در ایران تامین شده است

آیت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی سالانه اش در مشهد گفت آزادی در ایران تامین شده است. آقای خامنه ای ادعا کرد که در ایران آزادی فکر ، بیان و انتخاب وجود دارد و هیچکس به خاطر اینکه فکر و نظرش مخالف نظر حکومت است مورد فشار و تهدید و تعقیب قرار نمی گیرد.

این در حالیست که در تظاهرات دی ماه گذشته دستکم۲۵نفر از معترضین به حکومت کشته و بیش از سه هزار نفر دستگیر شدند. شماری از فعالان سیاسی ، مدنی و حقوق بشری و وکلای دادگستری هم در زندان هستند.

آقای خامنه ای گفت آزادی چارچوب دارد و بدون اشاره به نام شخص و یا گروه سیاسی مشخصی عده ای را به سوء استفاده از به گفته او «آزادی موجود» متهم کرد.

رهبر جمهوری اسلامی چارچوب آزادی در ایران راقانون اساسی و قوانین کشور خواند که به گفته او الهام گرفته از شریعت اسلام است.

این در حالیست که حسن روحانی ، رئیس جمهور و شمار دیگری از مسئولین و مقامات سابق و کنونی جمهوری اسلامی ، فعالان سیاسی و نهادهای بین المللی خواستار اجرای کامل قانون اساسی هستند و می گویند نهادهای مختلف از اجرای مفاد قانون اساسی خودداری می کنند.

بیش از ۱۹ هزار نفر از مظونین به عضویت در داعش در زندانهای عراق هستند

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی اختصاصی از زندانی بودن بیش از ۱۹ هزار نفر از مظنونین به عضویت در گروه موسوم به خلافت اسلامی و دیگر گروه‌های تندرو در عراق خبر داده است. این گزارش با استناد به گفته‌های دو مقام امنیتی عراق و فهرستی از نام‌های حدود ۳۰ هزار زندانی تهیه شده است.

بازداشتی‌ها در زندان‌های متعلق به پلیس ، اطلاعات ارتش ، نیروهای کرد و وزارت کشور عراق نگهداری می شوند. در این گزارش گفته شده که بیش از سه هزار نفر از زندانیان به اتهام عضویت در داعش و دیگر گروه‌های شبه نظامی محاکمه و به اعدام محکوم شده اند.

در پنج سال گذشته نزدیک به ۹ هزار نفر هم به اتهام دست داشتن و یا ارتباط با عملیات خرابکارانه در عراق محاکمه و محکوم شده اند.

سازمان ملل نسبت به روند محاکمه و صدور و اجرای حکم اعدام به مقامات عراقی هشدار داده است. در پنج سال گذشته ۲۵۰ حکم اعدام اجرا شده که صد مورد آن در سال گذشته به اجرا درآمده است.

صلیب سرخ جهانی هم درباره بازداشت‌های گسترده ، شکنجه و شرایط زندان‌ها به دولت عراق هشدار داده و گفته است این بازداشت‌ها ممکن است به جذب نیروهای جدیدی به گروه‌های افراطی منجر شود. مقامات عراقی تا کنون تعداد دقیق زندانیان آن کشور را اعلام نکرده اند.

عراق می گوید به هیچ کشوری اجازه عملیات نظامی در خاکش را نخواهد داد

وزیر خارجه عراق می گوید این کشور به هیچیک از همسایگانش اجازه نخواهد داد در خاک عراق دست به عملیات نظامی بزند. ابراهیم الجعفری با صدور بیانیه ای اعلام کرد که عراق از هرگونه عملیات نظامی ترکیه در آن کشور جلوگیری خواهد کرد.

روز دوشنبه رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرد که ارتش آن کشور برای مقابله با گروه‌های کرد تا داخل خاک عراق پیشروی خواهد کرد.

وزیر خارجه عراق در بیانیه خود همچنین خواستار خروج نیروهای ترکیه از شهر « بعشیقه » ‌در نزدیکی موصل شده است. چند سال پیش ارتش ترکیه گروهی از کادر نظامی خود را برای آموزش نیروهای محلی در بعشیقه مستقر کرد.

ترکیه « گردانهای مدافع خلق » در سوریه و چند گروه دیگر کرد از جمله «پ کا کا» را سازمانهای تروریستی می داند .

بمب گذار شهر آستین تگزاس خود را منفجر کرد

یک فرد بمب گذار در شهر آستین ایالت تگزاس در کنار یکی از شاهراه‌های آن شهر خود را منفجر کرد. رئیس پلیس آستین با تایید کشته شدن این بمب گذار گفته است وی زمانی که متوجه شد پلیس در تعقیب اوست مواد منفجره ای را که در خودرو بود منفجر کرد .

هویت این فرد اعلام نشده ولی پلیس گفته است وی جوان سفید پوست ۲۴ ساله ای بود که در چندین بمب گذاری شهر آستین دست داشت.

وی حدود سه هفته پیش عملیات بمب گذاری در نقاط مختلف شهر را آغاز کرد. بر اثر انفجار بمب‌هایی که او در مقابل منازل مردم و همچنین انبار یک شرکت بزرگ حمل و نقل قرار داده بود دو نفر کشته و چندین نفر هم مجروح شدند.

هنوز انگیزه این بمب گذاری‌ها و تعداد دقیق بمب‌هایی که در نقاط مختلف شهر جاسازی شده بودند اعلام نشده است.

تعداد قربانیان عملیات انتحاری کابل به ۲۶ نفر رسید

تعداد قربانیان عملیات انتحاری در مقابل بیمارستان کابل به ۲۶ نفر رسید . نصرت رحیمی ، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته است ۱۸ نفر هم در این عملیات مجروح شدند. بیشتر کشته شدگان جوانانی بودند که برای برگزاری مراسم نوروز راهی زیارتگاه « سخی» در ۲۰۰ متری محل انفجار بودند.

ساعتی پس از این حمله انتحاری گروه موسوم به خلافت اسلامی ، داعش ، مسئولیت آنرا بر عهده گرفت.

زیارتگاه سخی دو سال پیش هم شاهد حمله شبه نظامیان داعش در مراسم عاشورا بود. در آن حمله ۱۸ نفر کشته شدند.

مقامهای افغان و فرماندهان آمریکایی مستقر در افغانستان پیش از این گفته بودند که تامین امنیت کابل در تعطیلات نوروزی از اولویتهای آنهاست .

اسرائیل بمباران راکتور اتمی سوریه در سال ۲۰۰۷ را تایید کرد

ارتش اسرائیل بمباران راکتور اتمی سوریه در سال ۲۰۰۷ را تایید کرد. روز چهارشنبه ارتش اسرائیل اسناد و مدارک حمله هوایی جنگنده های آن کشور به تاسیسات اتمی سوریه را منتشر کرد. بر پایه گزارشهای منتشر شده این حملات هوایی در شش سپتامبر یازده سال پیش در مجتمع اتمی سوریه در نزدیکی دیرالزور صورت گرفت.

در گزارش ارتش اسرائیل تاکید شده که این تاسیسات با کمک کره شمالی در حال ساخت بود و عملیات بمباران تنها چند ماه پیش از آغاز بهره برداری ازاین راکتور اتمی انجام شد. پیش از این گزارشهای متعددی درباره حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی سوریه منتشر شده بود ولی تل آویو تا کنون این گزارشها را تایید نکرده بود.

آویگدور لیبرمن ، وزیر دفاع اسرائیل همزمان با انتشار جزئیات این حمله هوایی گفت : « انگیزه دشمنان ما در سالهای اخیر قویتر شده اما در عین حال قدرت نیروهای دفاعی اسرائیل نیز بیشتر شده است. » آقای لیبرمن بدون نام بردن از کشور خاصی گفت بهتر است همه در خاورمیانه درباره این موضوع بیاندیشند.

اسرائیل سالهاست برنامه اتمی ایران را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می داند و خواهان لغو توافق اتمی با تهران است . ایران و سوریه تا کنون به این گزارش ارتش اسرائیل و اظهارات وزیر دفاع آن کشور واکنش نشان نداده اند.

یک ایرانی در آمریکا به ‌اتهام نقض تحریم‌ها در انتقال ۱۱۵ میلیون دلار به ایران بازداشت شد

دادستان‌های فدرال آمریکا، روز سه شنبه، از بازداشت یک ایرانی به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا بر ایران و کمک به انتقال بیش از ۱۱۵ میلیون دلار در پوشش یک قرارداد عمرانی در ونزوئلا، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرد بازداشت شده، علی صدر هاشمی نژاد، ۳۸ ساله است که بنا بر گزارش‌ها مدیریت بانکی را در جزیره مالت برعهده داشته‌است.

دادستانی نیویورک می‌گوید افراد خانواده صدر، کنترل شرکتی را در دست دارند که فعالیت‌ آن در زمینه اقتصادی و بین‌المللی است و مسئولیت یک پروژه برای ساخت هزاران خانه در ونزوئلا را برعهده دارد.

دادستانی می‌گوید، علی صدر عضو کمیته‌ای بود که بر این پروژه نظارت می‌کرد. وی از این پروژه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا استفاده کرده و با پنهان کردن نقش ایران، گام‌هایی برای انتقال پول از طریق سیستم مالی آمریکا برداشته‌است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG