لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۲

خبرخوان

هشدار یک عضو گروه ۱۴ در مورد احتمال «سوءقصد» به جان امضاکنندگان بیانیه

از چهارده امضاکننده بیانیه علیه رهبر ایران، تاکنون دو نفر بازداشت شده‌اند.

جواد لعل محمدی، یکی از چهارده نفر امضاکننده نامه درخواست استعفای رهبر ایران، با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به تهدیدات جانی علیه خود و دیگر اعضای گروه چهارده‌نفره گفت: «ازین پس هر اتفاقی برای ما بیفتد، اولیاء دم این گروه، ملت ایران است.»

چهارده تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور با انتشار بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه، ۲۱ خردادماه، خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شده بودند.

از بین کسانی که این بیانیه را امضا کرده‌اند، تاکنون محمد نوری‌زاد و محمد مهدوی‌فر بازداشت و چهار تن دیگر، شامل رضا مهرگان، محمدحسین سپهری، جواد لعل‌ محمدی و گوهر عشقی پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کرده یا مورد حمله قرار گرفته‌اند.

جواد لعل محمدی در بیانیه خود که به‌ عنوان سخنگوی «گروه ۱۴» در کانال تلگرامی این گروه منتشر کرده، با اشاره به «کارنامه گذشته رژیم» در تهدید و حذف مخالفان، افزوده است: «رژیم ممکن است از هر ترفندی مثل برون‌سپاری قتل، تحریک نیروهای خودسر از طریق تولید کلیپ و انتشار مطالب چرک علیه گروه ما یا هر اقدام دیگری که منجر به حذف‌مان گردد بهره بگیرد.»

وی در بخشی دیگر از این بیانیه افزوده است: «مقصر هرگونه سوءقصد به جان ما ۱۴ تن، حاکمیت نظام و شخص رهبر، قوه قضاییه، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروهای خودسر وابسته به رژیم و حتی شورای امنیت ملی خواهد بود.»

به‌‌ گفته این چهارده کنشگر در بیانیه مشترک خود، در شرایطی که «نه از جمهوریت خبری است و نه از آزادی»، چانه‌زنی فعالان مدنی نیز «بدون استعفای سیدعلی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی» راه به جایی نخواهد برد.

توضیح قوه قضاییه درباره اشاره دادستان به نقش نهادهای امنیتی در ازدواج نجفی با میترا استاد

محمدعلی نجفی (وسط) در نخستین جلسه دادگاه خود

سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید که کیفرخواست قرائت شده در دادگاه علنی محمدعلی نجفی برای دادگاه غیر علنی آماده شده بود و نباید در این دادگاه قرائت می‌شد.

در اولین جلسه از دادگاه محمدعلی نجفی، نماینده دادستان به بازخوانی یادداشتی که از وی به دست آمده پرداخت و به‌ نقل از نجفی گفت: «برخی نهادها وارد قضیه شدند و در نتیجه، علی‌رغم میل من، میترا استاد به عقد دائمی با مهریه هنگفت درآمد.»

این بخش از سخنان نماینده دادستان واکنش قاضی دادگاه را در پی داشت که تذکر داد «اعلام برخی مطالب در دادگاه غیرعلنی باید باشد».

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، روز سه‌شنبه در نشست با خبرنگاران توضیح داد: «کیفرخواست پرونده به گونه‌ای تنظیم شده بود که گویا قرار نیست جزئیات جلسه دادگاه منتشر شود و... قاضی در دادگاه در خواندن کیفرخواست تذکری داد.»

پیش از این برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله جواد امام اعلام کرده‌اند که میترا استاد با سازمان اطلاعات سپاه پاسداران «ارتباط داشته» و به صورت «هدفمند» به آقای نجفی نزدیک شده است.

خود آقای نجفی نیز در دادسرای امور جنایی تهران گفته بود: «یک نهاد تماس‌های مرا شنود می‌کرد و در اختیار همسرم قرار می‌داده است که در این خصوص شکایت کردم، اما این موضوع انگیزه قتل نبوده است.»

به گفته آقای اسماعیلی، دادگاه معاون سابق رئیس جمهور به خواسته دادستان کل کشور و با تایید رئیس قوه قضائیه علنی برگزار می‌شود.

پاسخ تند تهیه‌کننده «گاندو» به انتقاد رئیس دفتر روحانی

مجتبی امینی، تهیه‌کننده سریال گاندو (نفر سوم از سمت چپ) و جواد افشار، کارگردان سریال (نفر اول از سمت راست)

در ادامه تاکید سازندگان سریال «گاندو» بر واقعی بودن این داستان، تهیه‌کننده این سریال با انتشار نامه‌ای در رسانه‌ها خطاب به محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌ جمهور ایران، گفت: «سریال گاندو توهم و تخیل نیست، صدای در گلو مانده مردم ایران است.»

شش روز پیش محمود واعظی با اشاره به اعلام نویسنده سریال مبنی بر این‌ که «۸۰ درصد داستان این سریال تخیل اوست»، گفته بود: «چرا در ابتدا به مردم می‌گویند که سریال بر اساس یک موضوع واقعی است و سپس طوری صحنه‌سازی می‌کنند که ذهن مردم را نسبت به موضوعات مختلف مشغول کنند.»

واعظی همچنین اضافه کرده بود که در سریال گاندو تلاش شده «عده‌ای را مسئولان انقلابی و ارزشی و عده‌ای را افراد نفوذپذیر و نفوذپرور و غرب‌گرا و وابسته به خارج معرفی کنند».

مجتبی امینی، تهیه‌کننده سریال گاندو، در نامه‌اش خطاب به رئیس دفتر ریاست‌ جمهوری که ۲۵ تیر در خبرگزاری مهر منتشر شد، با تأکید بر این‌ که «تمام اطلاعات ارائه‌شده در سریال توسط مراجع ذی‌صلاح کشور تایید شده» افزود: «چه شد که دشمنان مردم و شبکه‌های معاند به محتوای سریال گاندو حمله کردند و شما هم حمله کردید؟»

آقای امینی خطاب به رئیس دفتر روحانی نوشت: «نمایش حقیقت تلخ است و برخی را به شکایت وامی‌دارد.»

پس از آن‌ که نویسنده سریال در مصاحبه‌ای اعلام کرد ۸۰ درصد داستان سریال گاندو بر اساس تخیل خود اوست، این چندمین بار است که عوامل سریال بر غیرتخیلی و واقعی بودن داستان سریال تأکید می‌کنند.

از سوی دیگر، مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز در واکنش به سخنان محمود واعظی گفته بود: «۲۰ درصد واقعی سریال همان بخشی است که آنها از آن عصبانی‌اند.»

در سریال «گاندو» که پخش آن از تلویزیون ایران هفته گذشته به پایان رسید، ماجرای بازداشت جیسون رضائیان، خبرنگار واشینگتن‌پست، به‌ روایت سازمان اطلاعات سپاه به‌ تصویر کشیده شد.

پخش این سریال در ایران با واکنش منفی مسئولان دولت حسن روحانی و استقبال برخی چهره‌ها و رسانه‌های مخالف دولت مواجه شد.

سخنگوی قوه قضائیه بازداشت معاون سابق صادق لاریجانی را تائید کرد

اکبر طبری، نفر اول سمت چپ

سخنگوی قوه قضائیه بازداشت اکبر طبری، معاون سابق امور اجرایی این قوه در دوره ریاست صادق لاریجانی، را تائید کرد و گفت که اتهام او «توصیه و اعمال نفوذ در برخی از پرونده‌های قضایی» است.

غلامحسین اسماعیلی گفت که این پرونده به تازگی تشکیل شده و در مرحله تحقیقات است.

اکبر طبری در دوران ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه به عنوان معاون اجرایی دفتر رئيس قوه قضاییه مشغول به فعالیت بود.

ابراهیم رئيسی، یک هفته پس از انتصابش به عنوان رئیس قوه قضائیه، در نخستین تغییر مدیریتی در این نهاد، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، اکبر طبری را از این سمت برکنار و یوسف باقری را به عنوان سرپرست این معاونت منصوب کرد.

آقای طبری در دوران ریاست هاشمی‌ شاهرودی بر قوه قضائیه نیز مدیر کل امور مالی این قوه بود.

علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس، در مناظره با مصطفی تاج‌زاده از اکبر طبری به عنوان فردی نام برده بود که «بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائیه» و «مایه بدنامی» و «زد و بند» بوده است.

دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران این سخنان را «کذب محض»، «توهین به دو رئیس قوه قضائیه» و «ابزاری برای پروژه تخریب» صادق لاریجانی خواند.

پس از این سخنان علیرضا زاکانی به صادق لاریجانی توصیه کرد که «تا دیر نشده» از معاون اجرایی سابق قوه قضائیه تبری جوید.

وزیر ارتباطات ایران دلیل قطعی اینترنت در هفته گذشته را «لو نرفتن سوالات کنکور» اعلام کرد

وزیر ارتباطات می‌گوید برای لو نرفتن سوالات کنکور، اینترنت در ۲۱۰ نقطه ایران قطع شده بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران درباره اختلال در اینترنت در هفته گذشته توضیح داد که در روز کنکور سراسری، با هدف لو نرفتن سوالات این آزمون، اینترنت در ۲۱۰ نقطه کشور قطع شده بود.

وی اضافه کرد: «در آن زمان مسافرت بودم و به محض این که به تهران رسیدم گفتم موضوع را پیگیری و سریع نت وصل شود که گفتند برای امنیت کنکور انجام شده است، گفتم می‌توانستند از جَمِر استفاده کنند، چرا شبکه اینترنت قطع شده است؟»

جمر مسدودکننده سیگنال یا فرکانس با برد محدود است.

محمدجواد آذری جهرمی توضیح بیشتری در این باره نداد و اعلام نکرد که کدام نهاد درباره این اقدام تصمیم گرفته است.

در چند هفته گذشته شبکه اینترنت در ایران چندین بار دچار افت محسوس شد و برخی این اتفاق را به حملات سایبری یا رزمایش قطع اینترنت ربط دادند.

مجلس سه حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کرد

از راست به چپ: محمد دهقان، محمدحسین صادقی مقدم و هادی طحان نظیف

مجلس ایران روز سه‌شنبه ۲۵ تیر از میان چهار نامزد، سه حقوقدان شورای نگهبان را انتخاب کرد.

در رای‌گیری در جلسه روز سه‌شنبه، محمد دهقان با ۲۲۲ رای، محمدحسین صادقی مقدم با ۱۸۰ رای و هادی طحان نظیف با ۱۵۶ رای، به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند.

فقهای شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب و حقوقدانان این شورا توسط رئيس‌ قوه قضاییه انتخاب و به مجلس معرفی می‌شوند.

ابراهیم رئيسی ۱۹ تیرماه در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئيس مجلس، محمد دهقان، علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمدحسن صادقی‌مقدم و عبدالحمید مرتضوی را به عنوان نامزدهای خود معرفی کرد.

صبح روز سه‌شنبه اما علی غلامی انصراف داد.

روز دوشنبه نیز رهبر جمهوری اسلامی صادق لاریجانی و محمد یزدی را برای یک دوره دیگر به عنوان دو عضو فقیه شورای نگهبان منصوب کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین علیرضا اعرافی را به جای محمد مومن که اخیرا فوت شده به عنوان عضو جدید فقهای شورای نگهبان منصوب کرد.

زمین‌لرزه چهار ریشتری در فریدون‌شهر به چند واحد مسکونی آسیب زد

تصویری از فریدون‌شهر در شب

استانداری اصفهان می‌گوید زمین‌لرزه بامداد سه‌شنبه ۲۵ تیر ماه «به ۱۴ واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم» شهرستان فریدون‌شهر «بین ۲۰ تا ۳۵ درصد خسارت وارد کرد».

منصور شیشه‌فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بزرگای زمین‌لرزه ۴ ریشتر، و عمق آن نیز هشت ‌کیلومتری جنوب‌غرب شهرستان فریدون‌شهر بود.

با وجود خسارت‌های وارد شده به واحد‌های مسکونی در اطراف فریدون‌شهر، امدادگران گزارشی از خسارت‌های جانی ارائه نکرده‌اند.

مرکز این زمین‌لرزه بیشتر از ۲۰ کیلومتر با فریدون‌شهر فاصله داشته، اما «شدت احساس» زمین‌لرزه بسیاری از شهروندان را راهی خیابان‌ها کرده‌است. بنا بر گزارش‌ها شماری از ساکنان فریدون‌شهر تا صبح، خارج از خانه‌های خود بیدار بودند.

فریدون‌شهر در غرب استان اصفهان در کوه‌های زاگرس قرار دارد و مرتفع‌ترین شهر ایران به شمار می‌رود. اکثریت شهروندان فریدون‌شهر (به گرجی: سُـپــِلی) گرجی زبان هستند.

فریدون‌شهر و روستاهای آن در ارتفاعات زاگرس قرار دارند.

زمین‌لرزه‌های بین ۴ تا ۴.۹ ریشتر معمولا «سبک» برآورد می‌شوند. بین ۱۰ تا ۱۵ هزار مورد زمین‌لرزه در این اندازه هر ساله در گوشه و کنار جهان ثبت می‌شود.

ایران از کشورهای زمین‌لرزه خیز جهان است و برخی از مرگبارترین زمین‌لرزه‌های جهان در ایران رخ داده‌است؛ گرچه این زمین‌لرزه‌ها از نظر مقیاس ریشتر در میان شدیدترین‌ زلزله‌های ثبت‌شده قرار نمی‌گیرند.

صدها جسد در یک گور دست‌جمعی بزرگ دیگر در «پایتخت» داعش در سوریه پیدا شد

زنی که زمانی ساکن رقه بود به «خانه» باز می‌گردد؛ بخش‌های وسیعی از سوریه در جریان جنگ داخلی نابود شده است.

صدها جسد در یک گور دست‌جمعی بزرگ در اطراف شهر رقه، که زمانی با عنوان «پایتخت» خلافت خودخوانده اسلامی در سوریه شناخته می‌شد، پیدا شده‌است.

به گزارش اسوشیتدپرس خود گور دست‌جمعی در ماه گذشته پیدا شده بود، و کار انتقال پیکرها از آن همچنان ادامه دارد.

تا کنون دست‌کم ۳۱۳ جسد از این گور خارج شده است؛ گفته می‌شود تمامی این افراد، مردان و زنان و کودکان، در جریان حضور داعش در منطقه کشته شده یا به شکل دیگری جان خود را از دست داده‌اند.

احتمالا تاریخ کشته‌شدن یا مرگ این افراد به زمانی باز می‌گردد که گروه موسوم به «حکومت اسلامی» همچنان بخش‌های بزرگی از سوریه و نیز عراق را در کنترل خود داشت.

شبه‌نظامیان عمدتا کـرد مورد حمایت آمریکا، در سال ۲۰۱۷ داعش را از رقه بیرون راندند.

از زمان آزادسازی رقه، تلاش‌های گروه‌های محلی و شهروندی برای یافتن پیکر شهروندان کشته‌شده در زمان داعش ادامه دارد.

با این حال گرو‌ه‌های ناظر در مورد فقدان حمایت‌‌های لازم از این تلاش‌ها و انتقال پیکرها ابراز نگرانی کرده‌اند.

امدادگران می‌گویند در حال حاضر روزی ۱۰ تا ۱۲ پیکر را از گوری که ماه پیش یافته‌اند خارج می‌کنند.

یاسر خمیس، مدیر یکی از تیم‌های عملیاتی در منطقه، به اسوشیتدپرس گفته از آغاز سال ۲۰۱۸ تا کنون، همکارانش ۴۷۶۰ جسد را از چندین گور دست‌جمعی دیگر خارج کرده‌اند.

نامزد نخست وزیری بریتانیا: از اقدام نظامی آمریکا علیه ایران حمایت نمی‌کنم

مناظره جرمی هانت و بوریس جانسون در هفته گذشته

بوریس جانسون، نامزد پیشتاز پست نخست‌وزیری بریتانیا، روز دوشنبه گفته است، در حال حاضر از اقدام نظامی آمریکا علیه ایران حمایت نخواهد کرد.

به گزارش رویترز، بوریس جانسون در یک مناظره رادیویی تاکید کرد، اگر الان نخست وزیر بریتانیا می‌بودم آیا از اقدام نظامی آمریکا علیه ایران حمایت می‌کردم؟ پاسخ نه است.

تنش بین ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر تشدید شده است. به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام در اردیبهشت پارسال، ایالات متحده تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

در همین حال، جرمی هانت، دیگر نامزد پست نخست وزیر بریتانیا نیز در این مناظره گفته است که به نظر او ایالات متحده و ایران به دنبال جنگ نیستند.

جرمی هانت گفته است، اکنون با خطر متفاوتی روبه رو هستیم، یعنی با خطر جنگ تصادفی مواجه‌ایم، چرا که اتفاقی در یک وضعیتی با تنش بالا ممکن است روی دهد.

رئیس‌جمهوری آمریکا بارها خواستار مذاکره با مقام‌های ایرانی برای دستیابی به یک توافق تازه به جای برجام شده است که فعالیت هسته‌ای، موشکی و نقش منطقه‌ای تهران را در بر گیرد، ولی رهبران جمهوری اسلامی این درخواست را رد کرده‌اند.

تنش بین دو کشور پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط یگان موشکی سپاه پاسداران در روز ۳۰ خرداد به اوج خود رسیده است و این نگرانی بوجود آمده که یک درگیری تصادفی بین ایران و آمریکا ممکن است به جنگی تمام عیار در خاورمیانه منجر شود.

مکرون: برای کاهش تنش‌ها در منطقه با ترامپ، روحانی و پوتین گفت‌وگو می‌کنم

اظهارات امانوئل مکرون در بلگراد، پایتخت، صربستان، ایراد شده است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، می‌گوید کشورش در پی اقداماتی برای جلوگیری از تشدید تنش در خاورمیانه است و او در روزهای پیش رو با دونالد ترامپ، حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهوری آمریکا، ایران و روسیه، گفت‌وگو خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه در نشست خبری مشترکی با همتای صربش گفت که ابتکارات اخیر دیپلماتیک کشورش مانع «واکنش تند طرف ایرانی» شد و امکان «گفت‌وگوی مدام با آمریکا‌» را فراهم کرد.

چند روز پیش امانوئل بن، مشاور ویژه مکرون، به تهران رفت و با شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله علی شمخانی و محمدجواد ظریف، دبیر شورایعالی امنیت ملی و وزیر خارجه، دیدار کرد.

یک روز پس از این سفر، محمدجواد ظریف بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که مشاور ویژه مکرون حامل یک «پیشنهاد» بوده است.

پیشتر گزارش شده بود که رئیس‌جمهوری فرانسه طرحی را با نام «انجماد در برابر انجماد» مطرح کرده که بر اساس آن ایران از اقدامات خود درباره افزایش غنی‌سازی دست بکشد و آمریکا نیز معافیت‌های نفتی ایران را به صورت موقت دوباره احیا کند.

امانوئل مکرون روز دوشنبه همچنین تأکید کرد: «در این شرایط دشوار، ما به میانجیگری و گفت‌وگوهای‌مان ادامه می‌دهیم».

آقای مکرون در نشست خبری‌اش همچنین به موضوع بازداشت فریبا عادل‌خواه، شهروند ایرانی‌فرانسوی در تهران اشاره کرد و گفت هنوز «توضیح مستندی» در این باره از مقام‌های جمهوری اسلامی دریافت نکرده است.

عفو بین‌الملل: معترضان حجاب اجباری برای اعتراف تلویزیونی زیر فشار بی‌رحمانه هستند

سازمان عفو بین‌الملل از فشارها بر معترضان به حجاب اجباری در بازداشت ابراز نگرانی کرده است

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید معترضان به حجاب اجباری که در ایران بازداشت شده‌اند در شرایطی نامناسب به سر می‌برند و جمهوری اسلامی در حال «تلاشی بی‌رحمانه» برای واداشتن این زندانیان به «اعترافات تلویزیونی» است.

بنابر بیانیه عفو بین‌الملل که روز دوشنبه منتشر شد، مقام‌های جمهوری اسلامی از چند ماه پیش با اقداماتی همچون قطع ارتباط بازداشت‌شدگان از دنیای بیرون، نگهداری طولانی در سلول‌های انفرادی و همچنین تهدید خانواده‌های آنان، «تلاش‌هایی سازمان‌یافته» را آغاز کرده‌اند که این زندانیان در برابر دوربین بنشینند و «مخالفت خود با حجاب اجباری را تکذیب کنند، کمپین چهارشنبه‌های سفید و مبارزه با قوانین حجاب اجباری را محکوم کنند، و از اینکه به دام تحریکات عوامل ضدانقلاب در خارج کشور افتاده‌اند ابراز ندامت کنند».

این بیانیه از جمله به تازه‌ترین مورد بازداشت‌شدگان یعنی صبا کردافشاری، مدافع ۲۲ ساله حقوق زنان، اشاره می‌کند که در دهم تیر بازداشت شد اشاره کرده و در ادامه از یاسمن آریانی، ۲۴ ساله و مادر او منیره عربشاهی بازداشت‌شده در فروردین، و همچنین احضار زرین بادپا، مادر مسیح علینژاد، یاد کرده است.

مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار، «در دادسرای اوین بازداشت شد»

مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار حوزه زنان

به نوشته یک نهاد حقوق بشری و بنابر گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار حوزه زنان، روز دوشنبه در پی مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و به زندان منتقل شد.

به نوشته «هرانا»، خانم حاجی‌زاده که خانم حاجی زاده طی در هفته‌های گذشته چندین بار توسط سازمان اطلاعات سپاه احضار شده و تحت بازجویی قرار گرفته بود روز دوشنبه «برای ارائه آخرین دفاعیات و تودیع قرار وثیقه» به دادسرای اوین مراجعه کرد اما در آنجا بازداشت شد.

شماری از روزنامه‌نگاران در ایران نیز در حساب‌های شخصی خود در توئیتر بازداشت مولود حاجی‌زاده را تایید کرده‌اند.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر ابراز نکرده و درباره دلیل بازداشت وی نیز توضیحی ارائه نداده اند.

این روزنامه‌نگار پیش از این در سال ۹۶ و در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت «روز جهانی زن» نیز به همراه ده‌ها تن دیگر در تهران بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار از زندان قرچک آزاد شد.

بیژن کیان، شریک سابق مایکل فلین، در دادگاه فدرال حاضر می‌شود

در هفته‌های اخیر تحولاتی در پرونده آقای کیان رخ داده که ممکن است باعث تبرئه او شود.

بیژن رفیع کیان، تاجر ایرانی- آمریکایی و شریک سابق تجاری مایکل فلین، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده، روز دوشنبه قرار است در الکساندریا (ایالت ویرجینیا) و با حضور هیات منصفه محاکمه شود.

دو اتهام مرتبط با لابی کوتاه‌مدت و راه‌اندازی یک کارزار تبلیغاتی در سال ۲۰۱۶ همراه با فلین برای استرداد فتح‌الله گولن، واعظ ناراضی ترک، به آنکارا متوجه بیژن کیان شده است. ترکیه می‌گوید گولن طراح کودتای نافرجام این کشور بوده است.

دادستان‌های حوزه شرقی ویرجینیا آذرماه پارسال در کیفرخواست خود گفته بودند: «متهمان به دنبال بی‌اعتبار و لکه‌دار کردن شهروند ترکیه نزد سیاستمداران و افکار عمومی بودند، تا اینکه سرانجام امکان استرداد وی را فراهم کنند».

به گزارش سایت پولیتیکو، اگر دادگاه فدرال الکساندریا آقای کیان را در هر دو اتهام مجرم تشخیص دهد، وی احتمالا به حداکثر ۱۵ سال زندان محکوم خواهد شد هرچند ممکن است حکم خفیف‌تری بگیرد.

با این حال، در هفته‌های اخیر تحولاتی در پرونده آقای کیان رخ داده که ممکن است باعث تبرئه او شود، از جمله اینکه قبلا قرار بود مایکل فلین علیه وی شهادت دهد که اعلام شده است دادستان‌ها از احضار مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا منصرف شده‌اند.

ضمن اینکه هفته گذشته آنتونی ترنگا، قاضی دادگاه ایالتی آمریکا، اعلام کرد او هیچ شواهدی مبنی بر شرکت بیژن کیان در توطئه‌ای که دادستان‌ها متوجه او کرده‌اند ندیده است.

حمله یک شیر به مسئول «دهکده طبیعت» قزوین همزمان با بازدید معاون رئیس جمهور

تصویری که خبرگزاری ایلنا پس از این حادثه منتشر کرد

به گزارش رسانه‌های ایران، روز دوشنبه همزمان با بازدید معاون رئیس جمهور ایران از دهکده گردشگری در قزوین، یک قلاده شیر به متصدی این دهکده حمله و او را زخمی کرد.

خبرگزاری ایلنا مسئول این دهکده را نادر رضانوری معرفی کرده و گزارش داده است که وی پس از زخمی شدن از ناحیه دست و کتف به بیمارستان منتقل شده است.

علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در جریان بازدیدش از این دهکده گفت که آمار گردشگران ورودی به ایران « از پنج میلیون و صدهزار نفر به هفت‌میلیون و هشتصدهزار نفر رسیده است».

وی اشاره‌ای به بازه زمانی این تغییر نکرده است.

رئیس سازمان گردشگری همچنین گفته است در پی لغو روادید با کشور عمان، «در سه ماهه اول امسال شاهد رشد ۱۴۰درصدی سفر گردشگران عمانی به کشور بودیم».

پس از مخالفت شورای نگهبان، مجلس مصوبه انتقال تابعیت از طریق مادر را اصلاح کرد

در پی مخالفت شورای نگهبان با مصوبه مجلس درباره «انتقال تابعیت از طریق مادر» و بازگرداندن آن، این مصوبه بار دیگر روز دوشنبه در صحن علنی مجلس مطرح شد.

در اصلاحاتی که مجلس برای تأمین نظر شورای نگهبان بر روی مصوبه قبلی انجام داد، دو بار از عبارت «در صورت نداشتن مشکل امنیتی (با تشخیص وزارت اطلاعات)» استفاده شد و تغییرات جدید سرانجام به تصویب رسید.

به نوشته طیبه سیاوشی، نماینده مجلس و از موافقان این مصوبه، تغییرات جدید «با ۱۵۱ رأی موافق به تصویب رسید» و برای شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

بیش از یک دهه است که فعالان مدنی در ایران خواستار اصلاح قانون مربوط به انتقال تابعیت شده‌اند اما تلاش‌ها در این زمینه یک بار در سال ۹۴ و با مخالفت مجلس با لایحه دولت شکست خورد.

لایحه جدید دولت نیز با اینکه با تغییراتی در مجلس به تصویب رسید، با مخالفت شورای نگهبان و همچنین شماری از روحانیان در قم روبه‌رو شده است.

نامه ارس امیری به رئیسی: نهادهای امنیتی از من درخواست همکاری کردند

ارس امیری به همراه پدر و مادرش

ارس امیری، کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا، در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشت که سخنگوی این قوه بر خلاف حکم دادگاه، اتهام او را تحریف و «جاسوسی» اعلام کرده است.

وی همچنین نوشت که نهادهای امنیتی از او خواسته‌اند با آنها همکاری کند اما او این پیشنهاد را رد کرده و گفته که «فقط می‌توانم در رشته تخصصی خودم و به طور رسمی کار کنم».

خانم امیری در این نامه اعلام کرد که تنها به دلیل «کار در بریتیش کانسیل» به ۱۰سال زندان محکوم شده اما «در اقدامی عجیب» سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «جاسوسی» ذکر کرده است.

وی اضافه کرد: «چگونه کارکردن در نهاد رسمی دولت انگلیس که نه تنها دولت متخاصم نیست بلکه بالاترین سطح سیاسی در روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران را دارد، همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس دانسته شده است؟»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت، با اشاره تلویحی به ارس امیری گفته بود که این فرد درباره «ماموریت‌هایی» که از طرف «سرویس امنیتی انگلیس به او داده» شده بود «اعترافات صریحی داشت».

ارس امیری، دانشجویی که حدود یک دهه در لندن زندگی می‌کرد، پیش از سفر به ایران دانشجوی رشته فلسفه هنر در مقطع کارشناسی ارشد بود. او همزمان در شورای فرهنگی بریتانیا کار می‌کرده و در برگزاری نمایشگاه، جشنواره فیلم و جشنواره‌های فرهنگی، هنری بین ایران و بریتانیا همکاری داشته است.

موسوی: بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای مستلزم اثبات اراده سیاسی اروپایی‌هاست

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، گفته است پایبندی ایران به «اقدامات داوطلبانه» ذیل برجام «جاده‌ای یک‌طرفه نیست»

یک روز پس از انتشار بیانیه رهبران سه کشور اروپایی که از ایران خواسته بودند تصمیم اخیرش در توقف برخی تعهدات هسته‌ای را کنار بگذارد، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت ایران بیانیه‌های طرف‌های اروپایی برجام را «به لحاظ میزان انطباق با تعهدات این دولت‌ها» بررسی می‌کند.

به گزارش ایرنا، عباس موسوی روز سه‌شنبه گفت «تداوم اقدامات داوطلبانه» جمهوری اسلامی ریشه در «متقابل بودن حقوق و تکالیف» پیش‌بینی شده در برجام دارد و «چنین مسیری نبایستی به عنوان یک جاده یک‌طرفه تلقی شود».

جمهوری اسلامی در ۱۸ اردیبهشت امسال با اعلام اینکه روند کاهش تعهداتش ذیل برجام را آغاز کرده است به کشورهای اروپایی ۶۰ روز ضرب‌الاجل داد تا «امکان بهره‌مند شدن ایران از منافع برجام» را فراهم کنند؛ اتحادیه اروپا هرگونه ضرب‌الاجلی را رد کرده و بر ادامه تلاش‌هایش برای اجرایی شدن اینس‌تکس تأکید کرده است.

در ماه‌های اخیر کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در دو گام، شامل عبور از سقف سیصد کیلوگرم برای اورانیوم غنی‌شده و افزایش غنای اورانیوم از مرز ۳.۶۷ درصد، بوده است.

عباس موسوی با اشاره به اقدامات ماه‌های اخیر گفته است: «هرگونه انتظار از ایران برای بازگشت به شرایط قبل از ۸ می» باید همراه با «اثبات اراده سیاسی جدی و توانایی عملی طرف‌های اروپایی» باشد.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در حالی ایراد شده است که همزمان، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل، در حال رایزنی درباره پرونده هسته‌ای ایران هستند.

پیش از این جلسه جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفته بود: «هنوز روزنه‌ای برای حفظ برجام باقی مانده است».

مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان، به ۲ سال حبس محکوم شد

دادگاه کیفری اصفهان مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان، را به دو سال حبس و دو سال انفصال از خدمات دولتی و عضویت در شورای شهر محکوم کرد.

آقای مقدری با انتشار حکم بدوی دادگاه در توئیترش خبر داد که اتهام‌های او «تبلیغ علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» ذکر شده است.

این عضو شورای شهر اصفهان که دبیرکلی «سازمان عدالت و آزادی» را نیز برعهده دارد، مطرح شدن این اتهامات را به دلیل حمایتش از مهدی حاجتی، علی اصغر غروی، تجمع صنفی معلمان و دفاع از حقوق زنان عنوان کرده است.

او همچنین در توئیترش نوشت که در پی برخی اقداماتش نظیر «انتشار فهرست دریافت‌های نقدی نهادهای انقلابی، مذهبی و مدنی در دوره شهرداری اصولگرایان»، «اعتراض به واگذاری معدن موته به حوزه علمیه اصفهان»، «نصب مجسمه کاوه آهنگر» و «موضوع دوچرخه‌سواری زنان»، ستاد امر به معروف اصفهان از او چندین شکایت کرده است.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر ابراز نکرده‌اند.

ابقای صادق لاریجانی و محمد یزدی در شورای نگهبان

از سمت راست، محمد یزدی و علیرضا اعرافی

رهبر جمهوری اسلامی صادق لاریجانی و محمد یزدی را برای یک دوره دیگر به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کرد.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه همچنین علیرضا اعرافی را به جای محمد مومن که اخیرا فوت شده به عنوان عضو جدید فقهای شورای نگهبان منصوب کرد.

فقهای شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب و حقوقدانان این شورا توسط رئيس‌ قوه قضاییه انتخاب و به مجلس معرفی می‌شوند.

ابراهیم رئيسی ۱۹ تیرماه در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئيس مجلس، محمد دهقان، علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمدحسن صادقی‌مقدم و عبدالحمید مرتضوی را به عنوان کاندیداهای خود معرفی کرد.

این پنج نفر با توجه به پایان یافتن مهلت عضویت سه حقوقدان شورای نگهبان (نجات‌الله ابراهیمیان، سام سوادکوهی‌فرد و محسن اسماعیلی) معرفی شده‌اند. مجلس شورای اسلامی باید تا ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸ از میان این پنج نفر به سه نفر رای بدهد.

دو نماینده مجلس از وزرا «درخواست دریافت آپارتمان کرده بودند»

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بدون ذکر نام گفت که «دو نماینده مجلس از وزرا درخواست دریافت آپارتمان کرده بودند» اما این درخواست «در ازای انصراف از استیضاح نبوده است».

چند روز پیش نیز ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد در مجلس، گفته بود در دوره پیشین و کنونی مجلس، هنگامی که استیضاح وزیران پیش می‌آمد آپارتمان‌هایی برای منصرف کردن برخی نمایندگان به آنها داده می‌شد تا آنها از استیضاح صرف نظر کنند.

اسدالله عباسی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، گفت که هیئت رئیسه این موضوع را در جلسه صبح روز دوشنبه خود بررسی کرده است.

به گفته آقای عباسی، دو نماینده مجلس «از برخی وزرا درخواست دریافت آپارتمان را داده بودند» اما هیئت رئیسه ارتباط این درخواست با انصراف از استیضاح را تکذیب می‌کند.

نتانیاهو: تنها من مخالف توافق اتمی بودم، فقط ارتش اسرائیل آماده جنگ با ایران است

نتانیاهو

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید در زمان انجام مذاکرات اتمی در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، او تنها رهبر یک کشور مخالف این توافق بود و «یک‌تنه برای جلوگیری از آن جنگیده است».

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی بنیامین نتانیاهو، ۲۳ تیر ماه در جریان یک سخنرانی برای اعضای «دانشکده امنیت ملی» در عین حال گفته «ارتش اسرائیل، تنها ارتشی‌ست که آماده جنگ با ایران است».

او در بخشی از سخنانش اظهار کرده که برای جلوگیری از توافق اتمی «علیه تمامی قدرت‌های [جهانی] و رئیس‌جمهوری ایالات متحده جنگیده است».

به گفته نتانیاهو تنها نتیجه «برجام» این بود که اسرائیل را به کشورهای اصلی عرب نزدیک کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید وقتی توافق اتمی شکل می‌گرفت «فکر می‌کردم این توافق نه تنها جلوی حرکت آن‌ها (ایران) به‌سوی زرادخانه هسته‌ای را نمی‌گیرد، بلکه صدها میلیارد دلار پول هم به آن‌ها می‌دهد که هزینه ایران نخواهند کرد، بلکه هزینه امپراتوری خود می‌کنند».

نتانیاهو ادامه داده است: «امروز می‌توانید قضاوت کنید که آیا حق با ما بود یا نه، اول باید جلویش را گرفت» و سپس افزوده «در این لحظه ارتش اسرائیل تنها ارتشی‌‌ست که آماده جنگ با ایران است».

بنیامین نتانیاهو از سرسخت‌ترین مخالفان مذاکرات اتمی حتی برای بیان نقطه نظرات خود راهی کنگره آمریکا نیز شده بود. جمهوری‌خواهان به‌طور گسترده‌ای مخالف توافق اتمی بودند.

نتانیاهو توافق اتمی را «اشتباه تاریخی» توصیف کرده بود. اما دولت اوباما می‌گفت این توافق به‌طور مشخصی در مسیر حرکت ایران به سوی تولید سلاح هسته‌ای مانع ایجاد می‌کند. تهران تلاش برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را رد کرده است.

در نهایت در سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، و چهره مخالف توافق اتمی، به ریاست‌جمهوری آمریکا رسید و در بهار سال گذشته دولت خود را از «برجام» خارج کرد.

در هفته‌های گذشته تنش‌ها میان ایران و آمریکا به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته‌است و گمانه‌زنی‌ها از وقوع یک درگیری نظامی نیز بالا گرفته‌است.

روز یک‌شنبه رهبران سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای خواستار گفت‌وگو و پایان دادن به تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران شدند. آن‌ها همچنین از اقدام جمهوری اسلامی در توقف برخی تعهدات هسته‌ای خود «به شدت ابراز نگرانی» کردند.

بزرگ‌ترین پایگاه گارد ساحلی قطر در خلیج فارس گشایش یافت

ناصر بن خلیفه آل ثانی، نخست وزیر قطر (نفر دوم از چپ) در کنار دریادار جیم مالوی، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین

همزمان با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا ، روز یکشنبه مقام‌های ارشد قطر با حضور در مراسمی از افتتاح بزرگ‌ترین پایگاهِ گارد دریایی این کشور در خلیج فارس خبر دادند.

پایگاه دریایی «الضعاین» به مساحت ۶۰۰ هزار متر مربع در نزدیکی دوحه واقع شده و به گفته وزارت کشور قطر، «تأمین امنیت آب‌های ساحلی و مرزی» این کشور را بر عهده دارد.

مراسم گشایش این پایگاه با حضور ناصر بن خلیفه آل ثانی، نخست وزیر قطر، و همچنین جیم مالوی، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین، برگزار شد.

دریادار مالوی تأسیس چنین پایگاهی را «فرصتی عالی برای همکاری قدرتمندتر بین آمریکا و گارد ساحلی قطر» خواند.

قطر از کشورهای کلیدی هم پیمان آمریکا در منطقه است و بزرگ‌ترین پایگاه هوایی ایالات متحده در خاورمیانه در این کشور قرار دارد.

وزیر بهداشت از فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در پزشکی خبر داد؛ تکذیب وزارت بهداشت

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران

یک نماینده مجلس می‌گوید سعید نمکی، وزیر بهداشت، در جلسه یکشنبه‌اش با شماری از نمایندگان از وقوع «فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در پزشکی» خبر داده است؛ با این حال وزارت بهداشت چنین اظهار نظری را تکذیب کرده است.

به گفته حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در مجلس، وزیر بهداشت در دیدار یکشنبه‌اش با اعضای «فراکسیون نمایندگان ولایی» گفته است هنگامی که وی در سال ۹۷ این وزارت را تحویل گرفت «فساد در حوزه دارو به طور زجرآور حاکم بود» و علاوه بر «وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در پزشکی»، «نمی‌دانیم یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی را کجا هزینه کردند».

بنابر همین گزارش، وزیر بهداشت همچنین به «مافیای قدرتمند فساد در این حوزه» اشاره کرده و گفته است که «۸۰ میلیارد تومان هزینه رسانه‌ای علیه وزارت بهداشت صورت گرفت».

با این حال ساعتی پس از انتشار این خبر در رسانه‌های ایران، کیانوش جهان‌پور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، گفت: عبارت ۵۰ هزار میلیارد تومان فساد در نظام پزشکی «به هیچ‌ وجه در صحبت‌های وزیر بهداشت نبوده» و «۵۰ هزار میلیارد تومان کل حجم بازار دارو و تجهیزات پزشکی است».

با این حال وزیر بهداشت در توئیتر خود موضوع نامعلوم بودن سرنوشت یک میلیارد و سیصد میلیون دلار ارز برای تجهیزات پزشکی را تکرار کرد.

صدها نفر در پراگ برای خرید اسکناس صفر یورویی صف کشیدند

صدها نفر در پراگ روز یکشنبه زیر باران صف کشیدند تا اسکناس صفر یورویی را که به مناسبت هشتادمین زادروز کارِل گوت، خواننده پاپ چک، منتشر شده است خریداری کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شماری از خریداران از روزهای قبل و از مناطق دیگر جمهوری چک یا از کشور اسلواکی به پراگ آمده بودند و از بامداد یکشنبه صفی طولانی تشکیل شده بود.

این اسکناس که به مبلغ چهار یورو فروخته می‌شد ظرف چهار ساعت به پایان رسید.

اسکناس صفر یورویی از سال ۲۰۱۵ و با تایید بانک مرکزی اروپا تنها در مواقعی خاص و مکان‌هایی نظیر برج ایفل، ساعت بیگ بِن و موزه رامبرانت اجازه انتشار دارد.

کارل گوت که روز یکشنبه هشتاد ساله شد تاکنون ۴۲ بار عنوان «بهترین خواننده» را در جمهوری چک به خود اختصاص داده است.

«هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در جریان بازداشت چندساعته نماینده ابهر نبود»

محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس

در پی انتشار خبر بازداشت چند ساعته نماینده ابهر در مجلس به اتهام‌های اقتصادی، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرد که این هیأت در جریان بازداشت نیست اما موضوع اتهام‌های این نماینده پیش از این در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شده بود اما هیأت نهایتا نقش مستقیم این نماینده در پرونده را رد کرد.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه گفته بود که دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی روز چهارشنبه محمد عزیزی، نماینده ابهر در مجلس، را احضار و به رغم بازداشت چند ساعته او، سرانجام وی با پادرمیانی دادستان تهران با قرار « التزام به حضور با قول شرف» آزاد شد.

در واکنش به این خبر محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، روز یکشنبه به ایرنا گفت که این هیأت در جریان بازداشت اخیر این نماینده نبود و مطرح شدن دوباره این پرونده «بعد از شکایت مجدد از وی امکانپذیر است».

با این حال سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفته است که در نوبت قبلی روشن شد که محمد عزیزی، نماینده ابهر، صرفا «برای کارآفرینی» اقدام به «توصیه عام» کرده و «نقش عزیزی در پرونده فساد اقتصادی اثبات نشد».

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG