لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۲۵

خبرخوان

نامه ارس امیری به رئیسی: نهادهای امنیتی از من درخواست همکاری کردند

ارس امیری به همراه پدر و مادرش

ارس امیری، کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا، در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشت که سخنگوی این قوه بر خلاف حکم دادگاه، اتهام او را تحریف و «جاسوسی» اعلام کرده است.

وی همچنین نوشت که نهادهای امنیتی از او خواسته‌اند با آنها همکاری کند اما او این پیشنهاد را رد کرده و گفته که «فقط می‌توانم در رشته تخصصی خودم و به طور رسمی کار کنم».

خانم امیری در این نامه اعلام کرد که تنها به دلیل «کار در بریتیش کانسیل» به ۱۰سال زندان محکوم شده اما «در اقدامی عجیب» سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «جاسوسی» ذکر کرده است.

وی اضافه کرد: «چگونه کارکردن در نهاد رسمی دولت انگلیس که نه تنها دولت متخاصم نیست بلکه بالاترین سطح سیاسی در روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران را دارد، همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس دانسته شده است؟»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت، با اشاره تلویحی به ارس امیری گفته بود که این فرد درباره «ماموریت‌هایی» که از طرف «سرویس امنیتی انگلیس به او داده» شده بود «اعترافات صریحی داشت».

ارس امیری، دانشجویی که حدود یک دهه در لندن زندگی می‌کرد، پیش از سفر به ایران دانشجوی رشته فلسفه هنر در مقطع کارشناسی ارشد بود. او همزمان در شورای فرهنگی بریتانیا کار می‌کرده و در برگزاری نمایشگاه، جشنواره فیلم و جشنواره‌های فرهنگی، هنری بین ایران و بریتانیا همکاری داشته است.

موسوی: بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای مستلزم اثبات اراده سیاسی اروپایی‌هاست

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، گفته است پایبندی ایران به «اقدامات داوطلبانه» ذیل برجام «جاده‌ای یک‌طرفه نیست»

یک روز پس از انتشار بیانیه رهبران سه کشور اروپایی که از ایران خواسته بودند تصمیم اخیرش در توقف برخی تعهدات هسته‌ای را کنار بگذارد، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت ایران بیانیه‌های طرف‌های اروپایی برجام را «به لحاظ میزان انطباق با تعهدات این دولت‌ها» بررسی می‌کند.

به گزارش ایرنا، عباس موسوی روز سه‌شنبه گفت «تداوم اقدامات داوطلبانه» جمهوری اسلامی ریشه در «متقابل بودن حقوق و تکالیف» پیش‌بینی شده در برجام دارد و «چنین مسیری نبایستی به عنوان یک جاده یک‌طرفه تلقی شود».

جمهوری اسلامی در ۱۸ اردیبهشت امسال با اعلام اینکه روند کاهش تعهداتش ذیل برجام را آغاز کرده است به کشورهای اروپایی ۶۰ روز ضرب‌الاجل داد تا «امکان بهره‌مند شدن ایران از منافع برجام» را فراهم کنند؛ اتحادیه اروپا هرگونه ضرب‌الاجلی را رد کرده و بر ادامه تلاش‌هایش برای اجرایی شدن اینس‌تکس تأکید کرده است.

در ماه‌های اخیر کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در دو گام، شامل عبور از سقف سیصد کیلوگرم برای اورانیوم غنی‌شده و افزایش غنای اورانیوم از مرز ۳.۶۷ درصد، بوده است.

عباس موسوی با اشاره به اقدامات ماه‌های اخیر گفته است: «هرگونه انتظار از ایران برای بازگشت به شرایط قبل از ۸ می» باید همراه با «اثبات اراده سیاسی جدی و توانایی عملی طرف‌های اروپایی» باشد.

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در حالی ایراد شده است که همزمان، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشستی در بروکسل، در حال رایزنی درباره پرونده هسته‌ای ایران هستند.

پیش از این جلسه جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفته بود: «هنوز روزنه‌ای برای حفظ برجام باقی مانده است».

مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان، به ۲ سال حبس محکوم شد

دادگاه کیفری اصفهان مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان، را به دو سال حبس و دو سال انفصال از خدمات دولتی و عضویت در شورای شهر محکوم کرد.

آقای مقدری با انتشار حکم بدوی دادگاه در توئیترش خبر داد که اتهام‌های او «تبلیغ علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی» ذکر شده است.

این عضو شورای شهر اصفهان که دبیرکلی «سازمان عدالت و آزادی» را نیز برعهده دارد، مطرح شدن این اتهامات را به دلیل حمایتش از مهدی حاجتی، علی اصغر غروی، تجمع صنفی معلمان و دفاع از حقوق زنان عنوان کرده است.

او همچنین در توئیترش نوشت که در پی برخی اقداماتش نظیر «انتشار فهرست دریافت‌های نقدی نهادهای انقلابی، مذهبی و مدنی در دوره شهرداری اصولگرایان»، «اعتراض به واگذاری معدن موته به حوزه علمیه اصفهان»، «نصب مجسمه کاوه آهنگر» و «موضوع دوچرخه‌سواری زنان»، ستاد امر به معروف اصفهان از او چندین شکایت کرده است.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر ابراز نکرده‌اند.

ابقای صادق لاریجانی و محمد یزدی در شورای نگهبان

از سمت راست، محمد یزدی و علیرضا اعرافی

رهبر جمهوری اسلامی صادق لاریجانی و محمد یزدی را برای یک دوره دیگر به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کرد.

آیت الله خامنه‌ای روز دوشنبه همچنین علیرضا اعرافی را به جای محمد مومن که اخیرا فوت شده به عنوان عضو جدید فقهای شورای نگهبان منصوب کرد.

فقهای شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب و حقوقدانان این شورا توسط رئيس‌ قوه قضاییه انتخاب و به مجلس معرفی می‌شوند.

ابراهیم رئيسی ۱۹ تیرماه در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئيس مجلس، محمد دهقان، علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمدحسن صادقی‌مقدم و عبدالحمید مرتضوی را به عنوان کاندیداهای خود معرفی کرد.

این پنج نفر با توجه به پایان یافتن مهلت عضویت سه حقوقدان شورای نگهبان (نجات‌الله ابراهیمیان، سام سوادکوهی‌فرد و محسن اسماعیلی) معرفی شده‌اند. مجلس شورای اسلامی باید تا ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸ از میان این پنج نفر به سه نفر رای بدهد.

دو نماینده مجلس از وزرا «درخواست دریافت آپارتمان کرده بودند»

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بدون ذکر نام گفت که «دو نماینده مجلس از وزرا درخواست دریافت آپارتمان کرده بودند» اما این درخواست «در ازای انصراف از استیضاح نبوده است».

چند روز پیش نیز ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف‌آباد در مجلس، گفته بود در دوره پیشین و کنونی مجلس، هنگامی که استیضاح وزیران پیش می‌آمد آپارتمان‌هایی برای منصرف کردن برخی نمایندگان به آنها داده می‌شد تا آنها از استیضاح صرف نظر کنند.

اسدالله عباسی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، گفت که هیئت رئیسه این موضوع را در جلسه صبح روز دوشنبه خود بررسی کرده است.

به گفته آقای عباسی، دو نماینده مجلس «از برخی وزرا درخواست دریافت آپارتمان را داده بودند» اما هیئت رئیسه ارتباط این درخواست با انصراف از استیضاح را تکذیب می‌کند.

نتانیاهو: تنها من مخالف توافق اتمی بودم، فقط ارتش اسرائیل آماده جنگ با ایران است

نتانیاهو

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید در زمان انجام مذاکرات اتمی در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، او تنها رهبر یک کشور مخالف این توافق بود و «یک‌تنه برای جلوگیری از آن جنگیده است».

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی بنیامین نتانیاهو، ۲۳ تیر ماه در جریان یک سخنرانی برای اعضای «دانشکده امنیت ملی» در عین حال گفته «ارتش اسرائیل، تنها ارتشی‌ست که آماده جنگ با ایران است».

او در بخشی از سخنانش اظهار کرده که برای جلوگیری از توافق اتمی «علیه تمامی قدرت‌های [جهانی] و رئیس‌جمهوری ایالات متحده جنگیده است».

به گفته نتانیاهو تنها نتیجه «برجام» این بود که اسرائیل را به کشورهای اصلی عرب نزدیک کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید وقتی توافق اتمی شکل می‌گرفت «فکر می‌کردم این توافق نه تنها جلوی حرکت آن‌ها (ایران) به‌سوی زرادخانه هسته‌ای را نمی‌گیرد، بلکه صدها میلیارد دلار پول هم به آن‌ها می‌دهد که هزینه ایران نخواهند کرد، بلکه هزینه امپراتوری خود می‌کنند».

نتانیاهو ادامه داده است: «امروز می‌توانید قضاوت کنید که آیا حق با ما بود یا نه، اول باید جلویش را گرفت» و سپس افزوده «در این لحظه ارتش اسرائیل تنها ارتشی‌‌ست که آماده جنگ با ایران است».

بنیامین نتانیاهو از سرسخت‌ترین مخالفان مذاکرات اتمی حتی برای بیان نقطه نظرات خود راهی کنگره آمریکا نیز شده بود. جمهوری‌خواهان به‌طور گسترده‌ای مخالف توافق اتمی بودند.

نتانیاهو توافق اتمی را «اشتباه تاریخی» توصیف کرده بود. اما دولت اوباما می‌گفت این توافق به‌طور مشخصی در مسیر حرکت ایران به سوی تولید سلاح هسته‌ای مانع ایجاد می‌کند. تهران تلاش برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را رد کرده است.

در نهایت در سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، و چهره مخالف توافق اتمی، به ریاست‌جمهوری آمریکا رسید و در بهار سال گذشته دولت خود را از «برجام» خارج کرد.

در هفته‌های گذشته تنش‌ها میان ایران و آمریکا به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته‌است و گمانه‌زنی‌ها از وقوع یک درگیری نظامی نیز بالا گرفته‌است.

روز یک‌شنبه رهبران سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای خواستار گفت‌وگو و پایان دادن به تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران شدند. آن‌ها همچنین از اقدام جمهوری اسلامی در توقف برخی تعهدات هسته‌ای خود «به شدت ابراز نگرانی» کردند.

بزرگ‌ترین پایگاه گارد ساحلی قطر در خلیج فارس گشایش یافت

ناصر بن خلیفه آل ثانی، نخست وزیر قطر (نفر دوم از چپ) در کنار دریادار جیم مالوی، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین

همزمان با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا ، روز یکشنبه مقام‌های ارشد قطر با حضور در مراسمی از افتتاح بزرگ‌ترین پایگاهِ گارد دریایی این کشور در خلیج فارس خبر دادند.

پایگاه دریایی «الضعاین» به مساحت ۶۰۰ هزار متر مربع در نزدیکی دوحه واقع شده و به گفته وزارت کشور قطر، «تأمین امنیت آب‌های ساحلی و مرزی» این کشور را بر عهده دارد.

مراسم گشایش این پایگاه با حضور ناصر بن خلیفه آل ثانی، نخست وزیر قطر، و همچنین جیم مالوی، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین، برگزار شد.

دریادار مالوی تأسیس چنین پایگاهی را «فرصتی عالی برای همکاری قدرتمندتر بین آمریکا و گارد ساحلی قطر» خواند.

قطر از کشورهای کلیدی هم پیمان آمریکا در منطقه است و بزرگ‌ترین پایگاه هوایی ایالات متحده در خاورمیانه در این کشور قرار دارد.

وزیر بهداشت از فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در پزشکی خبر داد؛ تکذیب وزارت بهداشت

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران

یک نماینده مجلس می‌گوید سعید نمکی، وزیر بهداشت، در جلسه یکشنبه‌اش با شماری از نمایندگان از وقوع «فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در پزشکی» خبر داده است؛ با این حال وزارت بهداشت چنین اظهار نظری را تکذیب کرده است.

به گفته حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در مجلس، وزیر بهداشت در دیدار یکشنبه‌اش با اعضای «فراکسیون نمایندگان ولایی» گفته است هنگامی که وی در سال ۹۷ این وزارت را تحویل گرفت «فساد در حوزه دارو به طور زجرآور حاکم بود» و علاوه بر «وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در پزشکی»، «نمی‌دانیم یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی را کجا هزینه کردند».

بنابر همین گزارش، وزیر بهداشت همچنین به «مافیای قدرتمند فساد در این حوزه» اشاره کرده و گفته است که «۸۰ میلیارد تومان هزینه رسانه‌ای علیه وزارت بهداشت صورت گرفت».

با این حال ساعتی پس از انتشار این خبر در رسانه‌های ایران، کیانوش جهان‌پور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، گفت: عبارت ۵۰ هزار میلیارد تومان فساد در نظام پزشکی «به هیچ‌ وجه در صحبت‌های وزیر بهداشت نبوده» و «۵۰ هزار میلیارد تومان کل حجم بازار دارو و تجهیزات پزشکی است».

با این حال وزیر بهداشت در توئیتر خود موضوع نامعلوم بودن سرنوشت یک میلیارد و سیصد میلیون دلار ارز برای تجهیزات پزشکی را تکرار کرد.

صدها نفر در پراگ برای خرید اسکناس صفر یورویی صف کشیدند

صدها نفر در پراگ روز یکشنبه زیر باران صف کشیدند تا اسکناس صفر یورویی را که به مناسبت هشتادمین زادروز کارِل گوت، خواننده پاپ چک، منتشر شده است خریداری کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شماری از خریداران از روزهای قبل و از مناطق دیگر جمهوری چک یا از کشور اسلواکی به پراگ آمده بودند و از بامداد یکشنبه صفی طولانی تشکیل شده بود.

این اسکناس که به مبلغ چهار یورو فروخته می‌شد ظرف چهار ساعت به پایان رسید.

اسکناس صفر یورویی از سال ۲۰۱۵ و با تایید بانک مرکزی اروپا تنها در مواقعی خاص و مکان‌هایی نظیر برج ایفل، ساعت بیگ بِن و موزه رامبرانت اجازه انتشار دارد.

کارل گوت که روز یکشنبه هشتاد ساله شد تاکنون ۴۲ بار عنوان «بهترین خواننده» را در جمهوری چک به خود اختصاص داده است.

«هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در جریان بازداشت چندساعته نماینده ابهر نبود»

محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس

در پی انتشار خبر بازداشت چند ساعته نماینده ابهر در مجلس به اتهام‌های اقتصادی، هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرد که این هیأت در جریان بازداشت نیست اما موضوع اتهام‌های این نماینده پیش از این در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شده بود اما هیأت نهایتا نقش مستقیم این نماینده در پرونده را رد کرد.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز شنبه گفته بود که دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی روز چهارشنبه محمد عزیزی، نماینده ابهر در مجلس، را احضار و به رغم بازداشت چند ساعته او، سرانجام وی با پادرمیانی دادستان تهران با قرار « التزام به حضور با قول شرف» آزاد شد.

در واکنش به این خبر محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس، روز یکشنبه به ایرنا گفت که این هیأت در جریان بازداشت اخیر این نماینده نبود و مطرح شدن دوباره این پرونده «بعد از شکایت مجدد از وی امکانپذیر است».

با این حال سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان گفته است که در نوبت قبلی روشن شد که محمد عزیزی، نماینده ابهر، صرفا «برای کارآفرینی» اقدام به «توصیه عام» کرده و «نقش عزیزی در پرونده فساد اقتصادی اثبات نشد».

تظاهرات در شهرهای آمریکا در آستانه برخورد با مهاجران غیرقانونی

بر اساس آمارها، ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کنند

امروز یک‌شنبه قرار است طرح بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی در ۱۰ شهر بزرگ آمریکا شامل لس‌آنجلس، نیویوک، شیکاگو و هیوستون اجرا شود.

در آستانه این اقدام، بیش از ۱۰ شهر ایالات متحده شاهد تظاهرات اعتراضی نفر علیه برخورد با مهاجرانی است که طبق رای دادگاه باید این کشور را ترک کنند.

بر اساس آمارها، ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا زندگی می‌کنند و بسیاری از آنها طبق رای دادگاه باید کشور را ترک می‌کردند، اما از این اقدام اجتناب کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای نسبت به موضوع مهاجرت دارد ماه گذشته از طرح بازداشت «میلیون‌ها نفر و اخراج آنها از کشور خبر دارد، اما گزارش‌ها حاکی است که روز یک‌شنبه تنها دو هزار نفر ممکن است هدف طرح اخراج قرار بگیرند.

مدافعان حقوق بشر و برخی دموکرات‌ها برخورد دولت ترامپ با مهاجران را «خشونت‌بار» توصیف کرده‌اند، اما ترامپ می‌گوید بایستی روند مهاجرت غیرقانونی متوقف شود.

برخورد با مهاجرت غیرقانونی یکی از اولویت‌ها و شعارهای اصلی ترامپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری بود. وی، همچنین طرح پرچالش احداث دیوار مرزی با مکزیک را پیش می‌برد که میلیاردها دلار هزینه دارد و با مقاومت برخی دادگاه‌های محلی نیز روبه‌رو شده‌است.

خردادماه سال جاری یک قاضی فدرال در کالیفرنیا حکم به انسداد موقت پول بخشی از دیوار مکزیک داد؛ پولی که از بودجه دفاعی کشور تخصیص داده شده بود.

نماینده مجلس: معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه بازداشت شده است

اکبر طبری، نفر اول سمت چپ

حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی‌ و قضایی مجلس، خبر داد که اکبر طبری، معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه، چند روز پیش بازداشت شده است.

آقای نوروزی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا جزئیاتی درباره بازداشت این فرد و دلیل بازداشت او بیان نکرده است.

مقامات قوه قضائیه به این خبر واکنش نشان نداده‌اند. خبر بازداشت آقای طبری حدود دو ماه پیش نیز منتشر شده بود.

اکبر طبری در دوران ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه به عنوان معاون اجرایی دفتر رئيس قوه قضاییه مشغول به فعالیت بود.

ابراهیم رئيسی، یک هفته پس از انتصابش به عنوان رئیس قوه قضائیه، در نخستین تغییر مدیریتی در این نهاد، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، اکبر طبری را از این سمت برکنار و یوسف باقری را به عنوان سرپرست این معاونت منصوب کرد.

آقای طبری در دوران ریاست هاشمی‌شاهرودی بر قوه قضائیه نیز مدیر کل امور مالی این قوه بوده است.

علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس، در مناظره با مصطفی تاج‌زاده از اکبر طبری به عنوان فردی نام برده بود که «بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائیه» و «مایه بدنامی» و «زد و بند» بوده است.

دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران این سخنان را «کذب محض»، «توهین به دو رئیس قوه قضائیه» و «ابزاری برای پروژه تخریب» صادق لاریجانی خواند.

پس از این سخنان علیرضا زاکانی به صادق لاریجانی توصیه کرد که «تا دیر نشده» از معاون اجرایی سابق قوه قضائیه تبری جوید.

وزیر خارجه فرانسه بار دیگر کاهش تعهدات برجامی ایران را «تصمیمی بد» خواند

ژان‌ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، از اینکه همچنان «عناصری از تنش‌ها» در منطقه دیده می‌شود ابراز نگرانی کرد

ژان‌ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، بار دیگر ضمن انتقاد از خروج آمریکا از برجام، اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش را «واکنشی بد به تصمیمی بد» خواند.

لو دریان روز شنبه در حاشیه مراسم ملی موسوم به «روز باستیل» در پاریس به خبرنگاران گفت: «وضعیت جدی است. افزایش تنش‌ها می‌تواند به حوادثی منجر شود».

به گزارش رویترز، وزیر خارجه فرانسه با تأکید بر اینکه «هیچ‌کس جنگ نمی‌خواهد» و مقام‌های ایران و آمریکا و همین طور رهبران کشورهای خلیج فارس گفته‌اند خواستار افزایش تنش نیستند گفت: «اما عناصری از تنش‌ها دیده می‌شود که باعث نگرانی است».

اتحادیه اروپا گفته است تا زمانی که ایران به تعهداتش در برجام پایبند بماند در حفظ این توافق خواهد کوشید. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، نیز یک روز پیش‌تر در بغداد گفته بود اروپا از ابتکار عراق برای تشکیل کنفرانسی با حضور کشورهای منطقه درباره تنش‌ها بین ایران و آمریکا حمایت کامل می‌کند.

زنگنه: نفت‌دزدی یک رئیس حراست از لوله اصلی نفت با حفر چاهی پنج متری

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران

پس از سخنان وزیر نفت درباره «نفت‌دزدی» رئیس حراست یکی از ادارات وزارت نفت، یک نماینده مجلس نیز گفت که تعدادی از نیروهای حراست وزارت نفت اقدام به قاچاق نفت می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، غلامعلی جعفرزاده، نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس، به نقل از وزیر نفت گفت: «تعدادی از عوامل حراست وزارت نفت اقدام به قاچاق نفت می‌کردند که مدیران کل حراست به این موضوع پی‌برده و با آنها برخورد کرده است».

بیژن زنگنه، وزیر نفت، نیز روز شنبه بدون اشاره به جزئیات گفته بود که در یکی از ادارات این وزارتخانه «رئیس حراست اقدام به نفت‌دزدی می‌کرد و با حفر چاهی پنج متری از لوله اصلی نفت را می‌دزدید».

آقای زنگنه جزئیات بیشتری در این باره بیان نکرده است. پیش از این گزارش‌هایی درباره «دزدی» نفت با استفاده از نصب کردن لوله‌هایی در مسیر لوله‌های نفت در استان‌های تهران و بوشهر منتشر شده است.

از جمله دی ماه سال گذشته گزارشی درباره سرقت سوخت از خط لوله پالایشگاه نفت تهران منتشر شده بود.

نیروی انتظامی اعلام کرده بود که قاچاقچیان با حفر یک تونل تقریبا ۷۰ متری و اتصال لوله به لوله اصلی انتقال فرآورده‌های نفتی از پالایشگاه نفتی شهر‌ری به مازندران این فرآورده‌ها را سرقت می‌کردند.

 واکنش سخنگوی دولت به گزارش‌ها درباره بازداشت فریبا عادل‌خواه، شهروند ایرانی-فرانسوی

فریبا عادل‌خواه

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در واکنش به گزارش‌ها درباره بازداشت فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، گفت:« اطلاعی در این زمینه ندارم، خبر را شنیدم و نمی‌دانم چه کسی و به چه دلیلی وی را بازداشت کرده است».

روز شنبه برخی از وب‌سایت‌ها خبر داده بودند که فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، روز ۱۷ خردادماه پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در خانه خود بازداشت شده است.

فریبا عادلخواه پیش از این نیز چندین بار به ایران سفر کرده بود.

ظریف در مورد زاغری: انگلیس به استقلال قوه قضائیه در جمهوری اسلامی احترام بگذارد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، و همتای بریتانیایی‌اش جرمی هانت

بنا بر گزارش‌ها، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در تماس تلفنی با همتای بریتانیایی خود، در خصوص درخواست بریتانیا برای آزادی نازنین زاغری و دیگر افراد دوتابعیتی گفته است که «دستگیری و محاکمه این افراد بر اساس روال‌های کاملاً قانونی صورت گرفته‌است.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای ظریف روز شنبه، ۲۲ تیر، در ادامه این تماس تلفنی گفته است: «از دولت انگلیس انتظار می‌رود به اجرای قانون و استقلال قوه قضائیه در جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارد».

نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی و کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز، فروردین ۱۳۹۵ در سفر به ایران بازداشت شد. او با اتهام «تلاش برای براندازی» حکومت ایران، به پنج‌سال حبس محکوم شده‌است. اتهام‌هایی که خانم زاغری و وکیلش رد کرده‌اند.

تأکید آقای ظریف بر لزوم «احترام» بریتانیا بر «استقلال قوه قضائیه جمهوری اسلامی» در حالی بیان می‌شود که علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان «تاثیر» بازجویان بر رای قضات در ایران٬ از «پرونده‌سازی» برای متهمان و بازداشت آنها به قصد تحت فشار گذاشتن و گرفتن «اقرار» در بازداشتگاه‌ها انتقاد کرده است.

پیش از این نیز بارها بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی و سیاسی، ادعای استقلال قوه قضائیه را رد کرده و از تسلط بازجویان بر امور زندان‌ها و حتی قاضی‌های پرونده‌ها خبر داده بودند.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین٬ نیز با اشاره به اظهارات مکرر رؤسای قوه قضائیه مبنی بر «استقلال قوه قضائیه»، این ادعا را رد کرده و نوشته که در نظام قضایی ایران، همه چیز «تابع مطلق نظرات مغرضانه و طمع‌کارانه بازجویان نهادهای امنیتی- نظامی است.»

مسئله نفتکش‌ها

در این گفت‌وگوی تلفنی مسئله توقیف نفتکش‌ها نیز به بحث گذاشته شده و جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفته است اگر جمهوری اسلامی تضمین دهد که نفتکش توقیف‌شده در جبل‌الطارق به سوریه نخواهد رفت، لندن به آزاد شدن آن کمک خواهد کرد.

روز پنج‌شنبه ۱۳ تیر ابرنفتکش گرِیس‌-۱ که ۲٫۱ میلیون بشکه نفت خام ایران را حمل می‌کرد، به‌هنگام عبور از آب‌های جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد.

آقای ظریف در تماس تلفنی روز شنبه ابراز امیدواری کرده است که «نتایج بررسی‌های حقوقی و قضائی در جبل‌الطارق موجب رهاسازی هر چه زودتر نفتکش گریس وان که حامل نفت ایران بود، شود».

براساس گزارش وزارت خارجه ایران، محمد جواد ظریف در این گفت‌وگو با همتای بریتانیایی‌اش گفته است که جمهوری اسلامی ایران «به صادرات نفت خود در هر شرایطی ادامه خواهد داد».

روحانی: ادعای ناکارآمدی دولت و نظام جمهوری اسلامی نارواست

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

رئیس جمهور ایران سخنان مطرح شده درباره ناکارآمدی دولت را « ادعایی ناروا» خواند.

حسن روحانی روز یکشنبه، ۲۳ تیر، در یک سخنرانی در شیروان در استان خراسان شمالی گفت: «اگر کسی امروز مدعی شود در نظام اسلامی، نظام و دولت ناکارآمد است و نتوانسته به مشکلات مردم توجه کند، سخنی ناصحیح و ناروا بر زبان آورده است».

وی اضافه کرد: «ما در کشور مشکل داریم و در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنیم اما در عین حال دست به دست هم داده‌ایم و در کنار هم ایستاده‌ایم و از مشکلات عبور خواهیم کرد».

آقای روحانی گفت در این ۱۴ ماه که فشار تحریم تشدید شده، بدهی‌های خارجی ایران کاهش یافته است. او همچنین گفت که در طول سال گذشته، بیکاری افزایش نداشته است.

سخنان آقای روحانی در حالی بیان شده که پیش از این برخی از مقامات جمهوری اسلامی نیز از «ناکارآمدی دولت» سخن گفته‌اند.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا به مناسبت چهل سالگی انقلاب بهمن ۵۷، در رشته‌توئیتی با عنوان «چهل سال شکست» بخشی از اقدامات جمهوری اسلامی در سرکوب رسانه‌ها، بازداشت روزنامه‌نگاران، محدود کردن اینترنت و فساد در حکومت را یادآوری کرده بود.

آقای روحانی روز چهارشنبه ۱۰ بهمن​ ۹۷، گفته بود که «با بزرگ‌ترین فشار اقتصادی پس از انقلاب روبه‌رو هستیم».

با این حال وی روز یکشنبه گفت: «آنهایی که در کاخ سفید ادعا می‌کنند اقتصاد ایران را شکست می‌دهند، بدانند حرف‌شان اشتباه است».

تحریم‌های آمریکا باعث کم‌ارزش شدن پول ملی ایران و ورشکستگی بسیاری از صنایع ایران در ماه‌های گذشته شده و مردم حتی مدتی با نایاب شدن پوشک بچه روبه‌رو شده بودند.

برخی از معترضان در اعتراضات دی ماه ۹۶ وضعیت اقتصادی فعلی و مشکلات رخ داده برای آنان را نتیجه ناکارآمدی حکومت و فساد مسئولان ذکر کرده‌اند.

عباس موسوی پیام آمریکا از طریق روسیه برای مذاکره با ایران را تکذیب کرد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش‌ها درباره پیام آمریکا به ایران از طریق روسیه درباره مذاکره وزیران خارجه دو کشور را تکذیب کرد و گفت که جمهوری اسلامی «هیچ مذاکره‌ای با مقامات آمریکا در هیچ سطحی ندارد».

عباس موسوی همچنین گزارش‌ها درباره چنین پیامی از سوی آمریکا را «خبرسازی» خواند.

در روزهای گذشته برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر داده بودند که آمریکا از طریق روسیه خواستار مذاکره با مقامات ایران شده و جمهوری اسلامی نیز مذاکره در سطح وزیران خارجه را پذیرفته است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مذاکره با آمریکا را رد و حتی ممنوع کرده است. او از جمله در دیدار با شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، اعلام کرد که آمریکا «صداقت ندارد» و مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.

همکاری نیروی دریایی و سازمان بنادر کویت برای «آمادگی در برابر وضعیت اضطراری»

نفتکش کویتی در نزدیکی آب‌های این کشور در سال فحیحیل

بنا بر گزارش خبرگزاری دولتی کویت، نیروی دریایی ارتش آن کشور برای افزایش تدابیر و آموزش‌های امنیتی لازم با سازمان بنادر کویت همکاری می‌کند و دو طرف قرار است یک برنامه مشترک امنیتی طرح‌ریزی کنند.

رئیس سازمان بنادر کویت گفته در این زمینه یک سند همکاری میان این سازمان و نیروی دریایی امضا شده است.

به گفته یوسف عبدالله الناصر الصباح، این همکاری مشترک در «بازه زمانی بسیار مهمی که منطقه از نظر امنیتی در آن قرار دارد» صورت می‌گیرد.

یوسف عبدالله گفته است تلاش‌های مشخصی برای حفاظت از بندرهای کشورش مورد نیاز بود تا با اقداماتی مانند تمرین‌ها و تبادل تجربه «آمادگی مقابله با هرگونه وضعیت اضطراری تضمین شود».

همکاری مشترک نیروی دریایی و سازمان بنادر کویت، این کشور کوچک نفت‌خیز در کرانه خلیج فارس، در حالی‌ست که تنش‌ها بین ایران و آمریکا در منطقه شدت گرفته‌است.

در حال حاضر ایالات متحده بر توان و ظرفیت نظامی خود در غرب آسیا افزوده و برخی رخدادها مانند حملات به نفتکش‌ها، و نیز سرگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران بر گمانه‌زنی‌ها از وقوع یک درگیری نظامی افزوده‌است.

در روزهای گذشته، توقیف نفتکش ایرانی توسط بریتانیا و گزارش‌ها در مورد تلاش ناموفق سپاه پاسداران برای کنترل یک نفتکش بریتانیایی، نیز به روند وقایع افزوده شده است.

دولت بریتانیا روز پنج‌شنبه رسما اعلام کرد که سه قایق متعلق به ایران تلاش کرده‌اند در آب‌های خلیج فارس راه را بر یک نفتکش این کشور ببندند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران ۲۰ تیرماه، در بیانیه‌ای رسمی تلاش برای «تصرف» نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز را تکذیب کرده بود.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، راهی نیویورک شد

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، محمدجواد ظریف قرار است پس از نیویورک به کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوا و بولیوی سفر کند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه برای شرکت در یکی از نشست‌های سالانه سازمان ملل عازم نیویورک شد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، محمدجواد ظریف قرار است پس از شرکت در نشست شورای اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل، به کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوا و بولیوی نیز سفر کند.

حدود سه هفته پیش وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که واشینگتن محمدجواد ظریف را در فهرست تحریم‌های اقتصادی قرار خواهد داد.

با این حال خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه به نقل از دو منبع مطلع گزارش داد که آمریکا «فعلا» محمدجواد ظریف را تحریم نمی‌کند.

تاکنون هیچ‌یک از وزیران خارجه جمهوری اسلامی مشمول تحریم نشده‌اند ولی علی‌اکبر ولایتی سال‌هاست که درگیر پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان در آرژانتین است.

منتجب‌نیا: خامنه‌ای اجازه داد به او نامه بنویسیم

محسن رهامی (راست) و رسول منتجب‌نیا

رسول منتجب‌نیا، قائم مقام سابق حزب اعتماد ملی، می‌گوید که پس از دیدار سال گذشته‌اش با رهبر جمهوری اسلامی قرار شد که اصلاح‌طلبان برای او نامه بنویسند و این موضوع «یک امتیاز برای مجموعه اصلاح‌طلبان است».

رسول منتخب‌نیا در مصاحبه با وب‌سایت «خبر آنلاین» گفت که سال گذشته به همراه محسن رهامی، دبیرکل سابق انجمن مدرسین دانشگاه‌ها، با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دیدار کرده است.

خبر دیدار این دو چهره اصلاح طلب با رهبر جمهوری اسلامی سال گذشته بدون جزئیات منتشر شده بود. آقای منتجب‌نیا در مصاحبه جدید خود نیز جزئیاتی از سخنان مطرح‌شده در آن دیدار را ارائه نداده است.

وی گفت: «رهبری اجازه دادند که نامه‌ها و مکاتباتی بنویسیم و حتی اعتراض کنیم و همین که ایشان نامه‌های ما را بخوانند و مورد توجه قرار دهند حتی اگر جوابی هم دریافت نشود، کافی است و این یک امتیازی برای مجموعه اصلاح‌طلبان است».

آقای منتخب‌نیا توضیح بیشتری درباره نامه‌نگاری با رهبر جمهوری اسلامی نداده و نگفته است که آیا پس از این دیدار نامه یا نامه‌هایی از جانب او و دیگر اصلاح‌طلبان به رهبر جمهوری اسلامی فرستاده شد یا خیر.

محمد مهدوی‌فر، یکی دیگر از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای، بازداشت شد

به گفته نزدیکان محمد مهدوی‌فر، وی به اتهام «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» بازداشت شده است

محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی و یکی دیگر از ۱۴ امضاکننده بیانیه استعفای علی خامنه‌ای از رهبری، روز شنبه توسط مأموران امنیتی در شهرستان آران و بیدگل بازداشت و به زندان کاشان منتقل شد.

نزدیکان محمد مهدوی‌فر به رادیوفردا گفتند که علت بازداشت او «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» عنوان شده است.

این فعال مدنی که در سال‌های اخیر بارها زندانی شده است، در حال گذراندن دوره تبعید خود بود و از چند روز پیش به مرخصی اعزام شده بود.

از بین ۱۴ نفری که با امضای یک بیانیه خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری جمهوری اسلامی و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند تاکنون محمد نوری‌زاد بازداشت و سه تن دیگر، شامل رضا مهرگان، محمدحسین سپهری و جواد لعل‌محمدی، پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کرده یا مورد حمله قرار گرفته‌اند.

رئیس جمهور مجارستان مصوبه اِعمال محدودیت بر دانشگاه را امضا کرد

یانوش آدر، رئیس جمهوری مجارستان. وی متحد ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای این کشور محسوب می‌شود

با وجود اعتراض‌ها و هشدارهای جامعه دانشگاهی مجارستان، یانوش آدر، رئیس جمهوری این کشور، روز جمعه لایحه‌ای را امضا کرد که به دولت این کشور اجازه می‌دهد بر تحقیقات دانشگاهی کنترل داشته باشد.

شماری از دانشگاهیان و پژوهشگران مجارستان ضمن محکوم کردن قانون جدید، آن را تهدیدی برای‌ آزادی‌ علم دانسته‌اند.

با امضای آقای آدر که متحد ویکتو اوربان، نخست وزیر راستگرای مجارستان محسوب می‌شود، آکادمی علوم مجارستان بسیاری از ساختمان‌ها و دفاتر خود و نیز اختیاراتی را که برای انجام تحقیقات علمی دارد، از دست خواهد داد.

دولت مجارستان آکادمی علوم این کشور را نهادی ناکارآمد توصیف کرده و گفته که هدف از این اقدام افزایش نوآوری است. اما منتقدان نگرانند که این اقدام به خروج دانشمندان مجارستانی از کشور خود منجر شود.

بیش از ۴۲۰ نفر در چهارماه نخست سال در ایران غرق شدند

پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس ایران، از غرق‌ شدن ۴۲۳ تن در چهار ماهه نخست امسال خبر داد.

به گفته او، حدود ۴۰ درصدِ این افراد کمتر از ۲۱ سال داشته‌اند.

رئیس اورژانس ایران می‌گوید بیشترین حوادث مربوط به غرق‌شدگی، در استان‌های مازندران، آذربایجان غربی و تهران رخ داده است.

همزمان شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز اعلام کرد که تنها در فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال، ۱۳۱ تن در رودخانه‌ها و مخازن سدها غرق شده‌اند.

علت این حوادث، شرایط ناپایدار بستر سدها، سرعت جریان آب، اختلاف دمای عمق و سطح آب و بی‌توجهی شهروندان به هشدارها عنوان شده است.

نقض حریم شخصی کاربران پنج میلیارد دلار برای فیس‌بوک آب‌ می‌خورد

کمیسیون فدرال تجارت در آمریکا روز جمعه شرکت فیس‌بوک را پنج میلیارد دلار جریمه کرد. دلیل این اقدام، حل و فصل پرونده مربوط به نقض حریم شخصی کاربران عنوان شده است.

این پرونده به شرکت مشاوره «کمبریج آنالیتیکا» در لندن مربوط می‌شود که در انتخابات پیشین ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ توانست اطلاعات ۸۷ میلیون کاربر را از فیس‌بوک دریافت کند.

شرکت «کمبریج آنالیتیکا» که هم‌اکنون فعالیتش تعلیق شده، متهم است به این که از اطلاعات کاربران برای تبلیغ به نفع دونالد ترامپ،‌رئیس جمهور آمریکا، استفاده کرده‌ است.

پرونده جریمه پنج میلیارد دلاری فیس‌بوک به وزارت دادگستری آمریکا ارسال شده است و در صورت تایید، این بیشترین رقم جریمه اعمال‌شده برای شرکت‌های فناوری خواهد بود.

با این حال این جریمه منتقدانی نیز دارد که معتقدند جریمه‌های این‌چنینی نخواهد توانست فیس‌بوک و دیگر شرکت‌ها را از نقض حقوق افراد بازدارد.

از جمله این منتقدان یکی هم دیوید سیسیلاین، نماینده دموکرات مجلس آمریکا، است که جریمه پنج میلیارد دلاری فیس‌بوک را برای این شرکت پول خرد و «هدیه کریسمس» خوانده است.

فیس‌بوک تنها در سه ماهه اول سال جاری میلادی،‌ ۲۰۱۹، بالای ۱۵ میلیارد دلار درآمد داشت.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG