لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ تهران ۲۲:۵۳ - ۹ دسامبر ۲۰۱۶
آیین قرعه کشی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۴، برای تعیین گروه بندی مسابقات در قاره‌های مختلف، به میزبانی برزیل برپا شد.

این مراسم به ماه‌ها صدرنشینی اخبار مربوط به قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲ در رسانه‌های فوتبالی جهان خاتمه داد.

حالا کیفیت گروه‌ها و نحوه صعود تیم‌ها به جام جهانی برزیل، اولویت رسانه‌های فوتبالی و میلیون‌ها علاقمند این ورزش در سراسر جهان است.

خبر‌ها و تحلیل‌ها درباره گرمای قطر یا نحوه کسب میزبانی از سوی این کشور، به حاشیه رانده شده. مسئله‌ای که از قضا به نظر می‌رسد به شدت مورد رضایت قطری‌ها هم هست.

پس از محکومیت محمد بن همام رییس پیشین کنفدراسیون فوتبال آسیا از سوی کمیته انضباطی فیفا و محرومیت او هرگونه فعالیت فوتبالی، حالا قطری‌ها تا حدودی از بار سنگین نگاه‌های آکنده از سوء ظن‌‌ رها شده‌اند.
بن همام در آخرین اظهار نظر به شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است: «در روزهای سخت و اندوهباری به سر می‌‌برم و شکایت خود را نزد خداوند ‌برده‌ام. به من اتهام می‌زنند که به اعضای کونکاکاف رشوه داده‌ام. من در مناسبات رسمی و عمومی آن‌ها را ملاقات کردم و بعد از آنکه آنجا را ترک کردم، عده‌ای نا‌شناس هدایایی همچون لپ تاپ و بسته‌هایی که حامل ۴۰ هزار دلار بود را به اعضای کونکاکاف دادند و گفتند اهدایی از طرف به بن همام است. در حالی که حتی روحم نیز از این قضیه خبر نداشت.»

رضایت ایران و همگروهانش
ایران در این مرحله با قرعه‌هایی که آرتور آنتونیو زیکو برگزید، در گروه E قرار گرفت.

ایران برای رسیدن به مرحله‌ پایانی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا، با تیم‌های قطر، بحرین و اندونزی رقابت خواهد کرد.

گروهی که از جانب مسئولین فدراسیون فوتبال ایران، نسبت به سایر گروه‌ها آسان‌تر ارزیابی شده است.

در عین حال؛ حمد المناعی عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال قطر نیز گفته است: «هر چهار تیم شانس مساوی دارند. برای صعود از این گروه باید با ‌‌نهایت تمرکز ظاهر شویم. رقابت‌ راحت نخواهد بود.»

عبدالرحمن محمود مدیر تیم ملی فوتبال قطر هم تیم‌های این گروه را هم سطح و رقابت در آن را راحتت ارزیابی کرده است.

سرپرست تیم ملی فوتبال ایران با آسان توصیف کردن گروه ایران؛ ابراز امیدواری کرد که این تیم به راحتی از گروه خود صعود کند.

در قاره‌ آسیا ۱۵ تیم از مرحله‌ حذفی از جمله ایران که بر مالدیو غلبه کرد، به رقابت‌های این دور صعود کردند.

پنج تیم ژاپن، استرالیا، کره جنوبی، بحرین و کره شمالی نیز بدون حضور در مرحله حذفی، به صورت مستقیم برای این مرحله برگزیده شده بودند.

۲۰ تیم حاضر در پنج گروه ۴ تیمی قرار گرفتند. ژاپن، استرالیا، کره‌جنوبی، ایران و چین که در آخرین رده‌بندی فیفا در قاره‌ آسیا در رده‌های اول تا پنجم قرار داشتند، به عنوان سرگروه انتخاب شدند.

وضعیت گروه‌های پنج گانه‌ قاره‌ آسیا به شرح زیر است.

گروه A: چین، اردن، عراق، سنگاپور

گروه B: کره جنوبی، کویت، امارات، لبنان

گروه C: ژاپن، ازبکستان، سوریه، کره شمالی

گروه D: استرالیا، عربستان سعودی، عمان، تایلند

گروه E: ایران، قطر، بحرین، اندونزی

از هر گروه دو تیم به مرحله‌ بعد صعود می‌کنند تا ۱۰ تیم راه‌یافته به دور پایانی رقابت‌های مقدماتی، در قالب دو گروه ۵ تیمی و با انجام بازی‌های رفت و برگشت، برای گرفتن چهار و نیم سهمیه‌ این قاره‌ تلاش کنند.
دو تیم بر‌تر هر گروه به طور مستقیم راهی جام جهانی خواهند شد.
تیم‌های سوم، در دو دیدار رفت و برگشت به مصاف هم می‌روند و برنده آن‌ها به مصاف تیم پنجم آمریکای جنوبی می‌رود تا تیم برنده راهی برزیل شود.
ایران در نخستین بازی، روز ۱۱ شهریور در ورزشگاه آزادی میزبان اندونزی خواهد بود.
دیدار دوم ایران نیز چهار روز بعد در قطر به انجام خواهد رسید.

اروپا

از قاره اروپا، ۹ تیم سرگروه به صورت مستقیم راهی جام جهانی خواهند شد. هشت تیم از بهترین تیم‌های دوم نیز با هم بازی خواهند کرد تا برندگان این مصاف حذفی و رفت و برگشت، به جام جهانی صعود کند.
۱۳ سهمیه قاره اروپا از دل گروه‌های زیر برگزیده خواهند شد.

گروه A: کرواسی - صربستان - بلژیک - اسکاتلند - مقدونیه - ولز

گروه B: ایتالیا - دانمارک – جمهوری چک - بلغارستان - ارمنستان - مالت

گروهC: آلمان - سوئد – ایرلند جنوبی - اتریش - جزایر فارو - قزاقستان

گروه D: هلند - ترکیه - مجارستان - رومانی - استونی - آندورا

گروهE: نروژ - اسلوونی - سوئیس - آلبانی - قبرس - ایسلند

گروه F: پرتغال - روسیه - ایرلند شمالی - جمهوری آذربایجان - اسراییل - لوکزامبورگ

گروه G: یونان - اسلواکی - بوسنی و هرزگوین - لیتوانی - لتونی - لیختن اشتاین

گروه H: انگلستان - مونته‌نگرو - اوکراین - لهستان - مولداوی - سن مارینو

گروه I: اسپانیا - فرانسه - بلاروس - گرجستان - فنلاند


آمریکای جنوبی

۹ تیم آرژانتین، بولیوی، شیلی، کلمبیا، اکوادور، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا در یک گروه قرار دارند.

بر خلاف دوره‌های پیشین، برزیل در رقابت‌های مقدماتی حضور نخواهد یافت.
این تیم‌ها به صورت رفت و برگشت به مصاف هم خواهند رفت.
۴ تیم بر‌تر به همراه برزیل که به عنوان میزبان رقابت‌ها در جام جهانی ۲۰۱۴ حضور خواهد داشت، به مرحلهٔ نهایی صعود خواهند کرد.
تیم پنجم هم در دیدار رفت و برگشت به مصاف تیم پنجم قاره‌ آسیا خواهد رفت.
حالا با فرونشستن غوغای اخبار کوپا امریکا و قهرمانی مقتدرانه اروگوئه، دور تازه‌ای از نبردهای پر ماجرای قدرت‌های فوتبال در آمریکای حنوبی اغاز شده است.

آفریقا

قرعه کشی تیم‌های آفریقایی توسط کافو و نیمار بازیکنان اسبق و فعلی تیم ملی برزیل انجام شد.
۱۰ تیم بر‌تر گروه‌های دهگانه در مرحله سوم رقابت‌های مقدماتی، در غالب پنج بازی رفت و برگشت، نمایندگان قاره آفریقا در جام جهانی ۲۰۱۴ را معرفی خواهند کرد.

گروهA: آفریقای جنوبی - بوتسووانا - آفریقای مرکزی - سومالی یا اتیوپی

گروه B: تونس - کیپ ورد – سیرالئون - ماداگاسگار یا گینه استوایی

گروه C: ساحل عاج - مراکش - گامبیا - چاد یا تانزانیا

گروه D: غنا - زامبیا - سودان - لسوتو یا بوروندی

گروه E: بورکینافاسو - گابن - نیجر - سائوتومه یا کنگو

گروه F: نیجریه - مالاوی - کنیا یا سیشل، نامیبیا یا جیبوتی

گروه G: مصر، گینه - زیمباوه - موزامبیک یا کومور

گروه H: الجزایر - مالی - بنین - رواندا یا اریتره

گروه I: کامرون - لیبی - توگو یا گینه بیسائو - کنگو یا سوازیلند

گروه J: سنگال - اوگاندا - آنگولا - لیبریا یا مائوریتیوس


کونکاکاف

تیم‌های اول هر گروه در جدول اصلی، راهی جام جهانی خواهند شد و بهترین تیم دوم به مرحله حذفی راه پیدا می‌کند.

گروه A: آمریکا - جامائیکا - برنده گروه E - برنده گروه F

گروه B: مکزیک - کاستاریکا - برنده گروه A - برنده گروه B

گروه C: هندوراس - کوبا - برنده گروه D - برنده گروه C

زیرگروه‌های منطقه کونکاکاف به شرح زیر است.

گروه A: السالوادور - سورینام - جزایر کیمن - دومینیکن

گروه B: ترینیداد و توباگو - گویان - بارابادوس - برمودا

گروه C: پاناما - دومینیکا – نیکاراگوئه - باهاماس

گروه D: کانادا - سنت کیتس و نویس - پورتوریکو - سنت لوسیا

گروه E: گرانادا - گواتمالا - بلیز - سنت وینست و گرنادینز

گروه F: هائیتی - آنتیگوا و باربودا - کوراکائو - جزایر ویرجین

اقیانوسیه

گروه A: وانواتو - کالدونیای جدید - تاهیتی- تیم اول مرحله زیرگروه

گروه B: فیجی- نیوزلند - جزایر سلیمان - گینه پاپوا

تیم بر‌تر این قاره به مصاف نماینده چهارم کونکاکاف خواهد رفت تا پس از دو بازی رفت و برگشت، تیم پیروز راهی جام جهانی شود.
XS
SM
MD
LG