یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۷:۱۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶

  محیط زیست

  دریاچه ارومیه قرمز شد

  دریاچه ارومیه
  دریاچه ارومیه
  در حالى که پیشتر کارشناسان نسبت به احتمال خشک شدن کامل دریاچه ارومیه هشدار داده‌اند، در روزهاى اخیر رنگ بزرگترین دریاچه داخل ایران به سرخى گراییده است که گفته مى‌شود، علت آن گسترش «کشند قرمز» در این دریاچه است، احتمالى که مقام‌هاى سازمان حفاظت از محیط زیست آن را رد مى‌کنند.

  همزمان با انتشار خبرهایی در باره شدت گرفتن روند نابودی دریاچه ارومیه در روز‌های گذشته در رسانه‌های ایرانی، خبرگزارى مهر روز دوشنبه گزارش داده است، پدیده سرخ شدن دریاچه ارومیه که از اواخر هفته گذشته از سواحل این دریاچه در آذربایجان شرقى آغاز شده بود، کم کم تمام آن را فراگرفته است.

  در حالى که به گفته برخى از کارشناسان علت به سرخى گراییدن سطح دریاچه ارومیه پدیده‌اى به نام «شکوفایى جلبکى یا کشند قرمز» است، مسعود باقرزاده‌کریمى، کارشناس مسئول تالاب‌هاى ایران در سازمان حفاظت از محیط زیست با رد این فرضیه گفته است: «شورى آب دریاچه ارومیه آن قدر زیاد است که جلبک‌هاى عامل کشند قرمز نمى‌توانند در این محیط زیست کنند.»

  با این حال برخى کارشناسان بر این باورند که ورود پساب‌هاى حاوى مواد مغذى به ویژه پساب‌هاى حاوى ازت و فسفر به محیط‌هاى کم عمق دریاچه ارومیه که اغلب از طریق زهاب‌هاى کشاورزى و فاضلاب‌هاى شهرى و صنعتى به این دریاچه ریخته مى‌شود، باعث بروز پدیده «کشند قرمز» در دریاچه ارومیه شده است.

  اما آقاى باقرزاده‌ کریمى، دخیل بودن پسماندها در تغییر رنگ دریاچه ارومیه را نیز رد کرده و گفته است:«پسماند نمى‌تواند در تغییر رنگ آب موثر باشد، زیرا اگر این فرضیه صحت داشت، سالها قبل آب دریاچه قرمز مى‌شد.»

  این کارشناس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در توجیه علت تغییر رنگ دریاچه ارومیه اظهار داشته است: «وقتى شورى آب از حد استاندارد فراتر رفته و به حد فوق اشباع رسید ترکیبات نمک عوض مى‌شود و برخى از انواع نمک‌ها به ویژه نمک‌هاى داراى ترکیبات سدیم که رنگ بلورهاى آن سفید است رسوب مى‌کنند اما برخى دیگر از نمک‌ها به ویژه نمک‌هاى منیزیم‌دار که نارنجى رنگ یا نارنجى مایل به قرمز هستند، به علت مقاومت بالا همچنان به صورت محلول در آب دریاچه باقى مى‌مانند.»

  همچنین حسن عباس‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربى نیز با رد گسترش کشند قرمز در دریاچه ارومیه گفته است: «بحث بروز پدیده کشند قرمز در آب‌هاى شور از نظر علمى و کارشناسى مطرود است.»

  وى علت قرمز شدن سطح آب دریاچه را فعالیت جلبکى با نام «دونالى لاسالینا» مربوط دانسته و افزوده است: «این جبلک به جهت بالا رفتن میزان غلطت نمک دریاچه ارومیه براى سازگارى با محیط زیست و تنفس بهتر اقدام به تشریح ماده‌اى قرمز رنگ براى مقابله با شورى و ادامه حیات خود کرده است.»

  آقاى عباس نژاد در عین حال نسبت به کاهش آب دریاچه ارومیه هشدار داده و گفته است: «متاسفانه آب دریاچه ارومیه در حال حاضر نسبت به خرداد ماه سال جارى ۴۵ سانتى متر کاهش را نشان مى‌دهد.»

  مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربى بالا بودن میزان تبخیر آب دریاچه ارومیه به دلیل افزایش گرماى هوا را از علت اصلى کاهش آب این دریاچه دانسته و افزوده است: «متاسفانه هم اکنون میزان ورودى به آب دریاچه ارومیه به صفر رسیده است.»

  به گفته  وی در حال حاضر میزان شورى و غلظت نمک در دریاچه ارومیه ۳۵۰ گرم برلیتر است که این امر ادامه حیات تنها موجود زنده دریاچه ارومیه به نام آرتمیا را با مشکل اساسى مواجه کرده است.

  تحقیقات انجام شده نشان مى‌دهد، سطح آب دریاچه ارومیه از ۱۲ سال پیش تاکنون رو به کاهش نهاده است. همچنین مطالعات مدیریت زیست بوم حوضه آبریز دریاچه ارومیه که با همکارى بانک جهانى انجام شده است، بیانگر آن است که دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان تا کمتر از ۲۰ سال آینده با بحران شدیدى روبه‌رو خواهد شد.

  در این میان جواد محمودى، معاون امور عمرانى استاندار آذربایجان غربى، از تبدیل شدن ۲۵ هزار هکتار از زمین‌هاى اطراف دریاچه ارومیه به شوره‌زار در سال‌هاى گذشته خبر داده و گفته است: «در شرایط کنونى ارتفاع آب دریاچه ارومیه چهار متر از تراز اکولوژیکى آن پایین تر بوده که تبدیل شدن بیش از ۲۵ هزار هکتار از حاشیه دریاچه به شوراه زار، معضلات متعددى در منطقه ایجاد کرده است.»
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: hossein از: shiraz
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۲۳:۵۳
  نمیدونم این زهرا خانم شوخی میکنه یا نه ولی اگه واقعا جدی میگه تا این افراد پس مانده و خرافاتی که اعتقاد به کسی دارن که معلوم نیست کیه و کجان باید هم خداوند روش رو برگردونه و این بلاها به سر ایران زیبا بیاد

  توسط: senao از: tehran
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۷:۱۷
  down with iranian republic islamic

  توسط: علی
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۶:۵۲
  حیف که دریاچه اورومیه در کره اورانوس واقع شده . وگرنه یکی میرفت یه کاسه از آبش رو برمیداشت بررسی میکرد مسئولین این همه فلسفه بجای علم نمی بافتند

  توسط: Araz از: Tabriz
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۶:۱۰
  همه کشورهای جهان برای حفظ محیط زیست خود چه فعالیتها نمی کنند و چه برای جذب توریست چه سرمایه گذاریها که انجام نمی دهند. در کشور ما هم فعالیتها فقط در جهت نابودی محیط زیست به قیمت مسائل سیاسی و یا سود جوییهای شخصی امری کاملاً معمول می باشد.
  دریاچه ارومیه با توجه به موقعیت و زیباییهایش می توانست به یک قطب توریستی مملکت تبدیل شود و از نظر اقتصادی و رونق منطقه شدیداً تاثیر گذار باشد. اما متاسفانه در قبال سیاستهای غلط و حتی به قول آن دوست ارومیه ای شاید مغرضانه، این دریاچه در حال مرگ می باشد. لطفاً به این دریاچه به چشم شوره زار نگاه نکنید این دریاچه زیباتر از آن است که فکرش را بکنید. تصور کنید که ایده ساده مانند یک کشتی تفریحی کوچک با غذا و موسیقی محلی، می توانست چقدر باعث جذب توریست و گردش اقتصادی در منطقه آذربایجان و کشور گردد. اما هر وقت جاده تبریز ارومبه را طی می کنم، چهره غمگین و بیمار این دریاچه قلبم را به درد می آورد و سازمان محیط زیست را به عنوان یک سیستم بیهوده، ناکارا و حتی خائن به این مملکت می بینم و این حکومت را مسئول این فاجعه.

  توسط: آرام از: Tabriz
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۶:۰۲
  ای کاش نگاه طرفداران محیط زیست بطرف این دریاچه زیبا باشد

  توسط: نام مستعار
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۵:۵۴
  همه کشورهای جهان برای حفظ محیط زیست خود چه فعالیتها که نمی کنند و برای جذب توریست چه سرمایه گذاریهای کلانی که انجام نمی دهند. دریاچه ارومیه با همه زیباییها و طبیعت استثنایی که دارد می توانست هم در جذب توریست و اقتصاد منطقه آذربایجان نقش داشته باشد و هم باعث حفظ محیط زیست منطقه شود. اما افسوس که سرنوشت این دریاچه همانند مردمان کشورش با یاس و غم، در حال رقم خوردن می باشد. لطفاًَ به این دریاچه به چشم یک شوره زار بی مصرف نگاه نکنید و فقط به این فکر کنید که وجود یک کشتی تفریحی با یک وعده شام، موسیقی و حتی رقص محلی می توانست چقدر رضایت مهمانان داخلی و توریستهای خارجی را بر آورده سازد. . هر وقت مسیر تبریز ارومیه را طی می کنم و چشمم به چهره غمگین و افسرده آن می افتد، از صمیم قلبم دلم می گیرد و یادم می افتد که سازمان محیط زیست این مملکت چقدر پوچ و بیهوده و شاید خاثن به این مملکت می باشد.

  توسط: زهرا از: قم
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۵:۳۷
  از بس خانمها لب دریا سکسی می گردند و بیحجابی در مملکت و مخصوصا در آذربایجان زیاد شده این آبها قرمز شده و به عبارتی حضرت مهدی دارن خون گریه میکنن که چرا در مملکت ما کاباره ها اینقدر زیاد شده . آقا جان را من دیشب خواب دیدم به من گفتن زهرا جان برو به رادیو فردا بگو اینقدر ترویج بد حجابی نکنه وگرنه زلزله میفرستم زن و بچه و پیر و جوان را میکشم به زنهای حامله هم رحم نمیکنما...خلاصه از ما گفتن بود...ما هم به شما گفتیم دل آقا را خون نکنید دیگه

  توسط: اصفهانی از: اصفهان
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۳:۱۵
  از خون جوانان وطن است که دریاچه ارومیه قرمز شده .

  توسط: لیدا
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۲:۰۱
  فکر کنم عصای حضرت موسی افتاده تو دریاچه،که داره سرخ میشه

  توسط: Erfan از: Salmas
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۱:۳۶
  چند سال قبل آقای رفسنجانی طرحی رو به مجلس داد مبنی بر اینکه با احداث 1 فقره کانال از دریای خزر به سمت دریاچه ارومیه هم شرایط توریستی و اقلیمی مناسب در طول بستر کانال ایجاد کنیم و هم با روانه کردن آب دریای خزر به سمت دریاچه ارومیه از خشک شدن آن جلوگیری کنیم. ولی نمی دونیم چطور شد که با طرح به این خوبی که مرد قدرتمندی مثل آقای رفسنجانی عنوان کرد، مخالفت شد و شرایط تا به اینجا پیش رفت که می بینید.

  توسط: reza از: tehran
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۱۱:۰۲
  نه خير قرمزشدن درياچه به خاطر ظلم هايي كه دارند تو اين مملكت مي كنند

  توسط: kamel از: urmiyeh
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۰۷:۵۵
  رژيم برای خشک شدن کامل درياچه اروميه روزشماری می کند زيرا اعماق درياچه اروميه معدن غنی اورانيوم می باشد .باور نمی کنيد از ژاپنی ها سوال بفرماييد زيرا در زمان رژيم سابق اولين بار ژاپنی ها اعلام کردند که در اعماق اين درياچه معدن غنی اورانيوم وجود دارد! با اين باور ثابت می شود که خشک شدن درياچه رضائيه يک برنامه هدفدار دولت می باشد.

  توسط: saeed
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۰۲:۳۲
  اگر از مموتی بپرسی‌ میگه از علائم ظهوره

  توسط: salar از: urmia
  ۲۶ ۰۵ ۱۳۸۹ ۰۱:۰۷
  از شما تقاضا داریم با توجه به این که امکان رسانه ای در اختیار دارید به کمک این دریاچه پیر و خسته کشور بپردازید باور بفرمایید اکثر کشاورزان زمین های کشتی خود رو رها کردن و مهاجرت ببه سمت شهر ها رو پیش گرفتن

  به ما بپیوندید