پنجشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۰۵:۰۵ - ۲۶ مه ۲۰۱۶

  جهان

  آیا جهان هفت روز دیگر به پایان می‌رسد؟

  تقویم مایاهاتقویم مایاها
  x
  تقویم مایاها
  تقویم مایاها
  در هر دوره‌ای از تاریخ گروهی مدعی بوده‌اند که روز محشر و آخرالزمان در راه است. این روز‌ها نیز گروه دیگری از کسانی که به عاقبتی شوم برای بشریت باور دارند مناسبتی جدید برای این هشدار پیدا کرده‌اند.

  تقویم مایا‌ها، قوم ساکن تمدن باستانی در آمریکای مرکزی، ظاهرا از حوالی ۳۱۱ سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده و، به گفته برخی از کار‌شناسان، امسال به پایان خود خواهد رسید، چرا که تدوین‌کنندگان آن معتقد بودند که آغاز و پایان این تقویم بر مبنای شروع و پایان جهان هستی تنظیم شده است.

  کسانی که به این فرضیه یا به اعتقاد دیگران به این افسانه باور دارند می‌گویند که عمر جهان در روز بیست و یکم ماه دسامبر امسال،‌هفت روز دیگر، به پایان خواهد رسید.

  روزنامه بریتانیایی «ایندی‌پندنت» در این باره می‌نویسد که در گزارش‌هایی که طی هفته‌های اخیر در رسانه‌ها منتشر شده می‌توان دید که از روسیه گرفته تا فرانسه و از آمریکا گرفته تا برزیل هستند مجامع و افرادی که این هشدارها را جدی گرفته‌اند. برخی حتی شروع کرده‌اند به جمع‌آوری و ذخیره کالاهای ضروری و مواد غذایی.

  اما گذشته از گروه‌های محدودی که هر بار به بهانه‌ای عمر جهان را رو به پایان می‌بینند و از فرا رسیدن روز محشر سخن می‌گویند، ظاهرا چنین باوری در میان عموم مردم نیز رو به گسترش بوده است.

  طبق نظرسنجی که اخیرا توسط موسسه «ایپسوس» انجام شده، یک نفر از هر هفت نفر اعتقاد دارند که جهان در دوره زندگی آنها یا به فاصله کمی پس از آن به پایان خواهد رسید. در‌‌ همان نظرسنجی مشخص شده که یک نفر از هر ده نفر در جهان معتقدند که تحت تاثیر باور به آخرت و پایان جهان در زندگی روزانه خود دچار نوعی هراس و نگرانی می‌شوند.

  روزنامه «ایندی‌‌پندنت» می‌افزاید که میزان تبلیغات در این مورد و هراسی که در میان مردم ایجاد شده تا حدی است که بسیاری از حکومت‌های جهان مجبور شده‌اند به اشکال گوناگون به شهروندان خود تضمین و امنیت بدهند. برای مثال، دولت آمریکا در وب‌سایت رسمی خود اخیرا با انتشار بیانیه‌ای به همه مردم تضمین داده است که «اخبار هراسناک در مورد پایان جهان در روز بیست و یک ماه دسامبر همه شایعه است».

  سازمان ناسا نیز خود را ملزم دیده است که به این شایعات واکنش نشان دهد و با پخش یک ویدئوی کوتاه روی وب‌سایت یوتیوب سعی کرده است حقایق علمی در مورد کهکشان‌ها و بقای حیات روی سیاره زمین را تشریح کند.

  ماه گذشته نیز این سازمان روی وب‌سایت رسمی خود پنج حالت گوناگونی را که ممکن است موقعیت فعلی حیات در سیاره ما را تهدید کنند تشریح کرد. یکی از آن موارد تغییر محور قطب‌های مغناطیسی کره زمین است. طبق ارزیابی‌های این سازمان، چنین واقعه‌ای ممکن است هر ۴۰۰ هزار سال یک بار روی دهد، ولی بعید است که خطری برای حیات روی کره زمین ایجاد کند. دانشمندان این سازمان می‌گویند بعید است که چنین واقعه‌ای در چند هزار سال آینده روی دهد.

  روزنامه «ایندی‌پندنت» می‌افزاید که نخست وزیر استرالیا نیز مجبور شده است در برنامه‌ای تلویزیونی به مردم این کشور اطمینان دهد که خطری جهان را تهدید نمی‌کند. وزیر حوادث غیرمترقبه روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای به مردم این کشور اطمینان داده است که جهان در ماه دسامبر به پایان نخواهد رسید. رهبران کلیسای ارتدکس روسیه نیز مجبور شده‌اند در این مورد به مردم اطمینان دهند.

  کارشناسان تقویم قوم مایا که در فاصله سال‌های ۲۵۰ تا ۹۰۰ بعد از میلاد در بخش گسترده‌ای از آمریکای مرکزی تمدن گسترده‌ای داشتند، می‌گویند که برداشت افرادی که معتقدند جهان در دسامبر امسال به پایان خواهد رسید کاملا نادرست است.

  این کار‌شناسان می‌گویند که در تمام متون باستانی تمدن مایا چنین پیش‌بینی وجود ندارد. به اعتقاد آنها، شبکه اینترنت و جذابیت‌ نظریه‌های توطئه باعث شده است که دیدگاه‌هایی نظیر این در سطح گسترده‌ای منتشر شوند.

  روزنامه «ایندی‌پندنت» در پایان به مواردی از ادعاهای دیگر در مورد پایان جهان اشاره می‌کند که روی شبکه اینترنت توجه فراوانی به خود جلب کرده‌اند. یکی از آنها ادعای زنی آمریکایی است که معتقد است با ساکنان سیاره‌ای دیگر به نام «نیبیرو» در تماس است و آنها به وی هشدار داده‌اند که به زودی تحت تاثیر تصادم کره زمین با آن سیاره که حدود ۳۹ سال نوری از ما فاصله دارد کره زمین نابود خواهد شد. وی از دهه ۱۹۹۰ تبلیغات خود را شروع کرده و اکنون وب‌سایت و صفحه توئیتر ویژه خود را دارد.

  در حالی که برخی از مردم سایر نقاط جهان با تکیه بر تقویم قوم مایا مدعی‌اند که روز بیست و یکم ماه دسامبر عمر جهان به پایان می‌رسد، مردم ساکن منطقه «یوکاتان» در مکزیک که بخش عمده آنها از نسل مایا‌ها هستند برای این روز جشن بزرگی را تدارک دیده‌اند و به نظر می‌رسد که خود آنها به چنین پیش‌بینی‌هایی توجه ندارند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۴
      بعدی 
  توسط: بهمن از: ایران
  ۲۷ ۰۹ ۱۳۹۱ ۱۹:۴۱
  زمان های قدیم مردم با داستان های همون دوران زندگی میکردن....
  و در زمان ما این داستان نابود شدن زمین.....

  در هر صورت چنین هست و خواهد بود ......

  توسط: نام مستعار
  ۲۷ ۰۹ ۱۳۹۱ ۱۶:۴۶
  دوستان عزیز ی که در این مورد مطلب نوشته اند چه موافق و چه مخالف کاملا واضح است که این تقویم را حتی یک بار در عمر خود از نزدیک ندیده اند و درک درستی از مطلب ندارند باور کنید این تقویم درست مثل یک سکه است که دو رو دارد من ان را از نزدیک دیده ام و ان روی دیگر ش را با دقت نگاه کرده ام روی دیگرش با یک خط عجیب غریب نوشته ( شوخی کردم )

  توسط: نام مستعار
  ۲۶ ۰۹ ۱۳۹۱ ۲۳:۴۲
  این قدر بچه نباشید بسه، تاکی می خواید بزارید یک سری آدم احمق شما رو به بازی بگیرن، یکمی عاقلانه فکر کنید البته اگر بلدید، ناراحت نشیدا ولی اونی که این حرفارو پخش کرده روی احمقیت شماها حساب باز کرده شما هم کمکش کنید مبادا کم بیاره، یکمی اون مغز فندقیتونو بکار بگیرید، پلاستیک مغزتونو باز کنید تا کمی هوا بخوره از صِفر کیلومتر بودن در بیاد، با توام تویی که این مزخرفاتو باور می کنی یکمی فسفر بسوزون

  توسط: خواب آلود
  ۲۶ ۰۹ ۱۳۹۱ ۲۲:۳۵
  دنیا کی شروع شد؟

  توسط: €/*-+.0 از: ---
  ۲۶ ۰۹ ۱۳۹۱ ۲۱:۲۸
  این نوع شایعات باعث می شود افراد خرافی (مثل اون کابوی امریکاییکه 27 نفر رابه فنا داد) دست به چنین جنایاتی بزنند چون آرزو های خود را فرت شده میبینند

  توسط: نام مستعار
  ۲۶ ۰۹ ۱۳۹۱ ۲۱:۱۱
  من که امیدوارم همچین اتفاقی بیفته، اصلا حال و حوصله یه عمر زندگی تو این دنیای مسخره رو ندارم، همین اول جوونی تمومش کنیم بره پی کارش!

  توسط: peiman از: tehran
  ۲۶ ۰۹ ۱۳۹۱ ۲۰:۱۸
  زیر شمشیر غمش رقص کنان باید رفت
  کانکه شد کُشتة او نیک سرانجام افتاد
  ----------------------------------------

  توسط: علی عرب از: کرج
  ۲۶ ۰۹ ۱۳۹۱ ۱۹:۵۱
  ما که از این دنیا چیزی نفهمیدیم چون تو ایران بودیم همون بهتر تموم بشه اما ای کاش اکه 1روزم بود این اخوندا زوتر از ما میمردن کاش 1ساعت معنی ازدی میفهمیدیم///ولی کاش مردم ما که همین الانم مردند میومدند بیرون یه کاری میکردیم بعد میمردیم حدااقل برا ازادی مردیم

  توسط: اهید از: ایران-تهران
  ۲۶ ۰۹ ۱۳۹۱ ۱۳:۵۱
  دنیا تمام نمیشه اما با شواهدی که در دست عامه مردم هم هست دنیا وارد مرحله جدیدتری میشه...امسال به بعد فقط دو دسته مردم روی زمین زندگی میکنند
  1= اونهایی که جنود شیطان هستند
  2= اونهایی که جنود الله هستند
  از این پس تشخیص خوب و بد سختتر میشه و آدمها دنیارو برای نبرد خیر وشر آماده میکنند. پس خوش به سعادت آنهایی که در راه خیر هستند.

  توسط: Rock از: IRan
  ۲۶ ۰۹ ۱۳۹۱ ۰۳:۴۵
  پايان حكومت جمهوري اسلامي ايران وفقط در ايران رخ خواهد داد

  توسط: نام مستعار
  ۲۵ ۰۹ ۱۳۹۱ ۲۳:۴۲
  من نمی ترسم که 21 دسامبر جهان پایان یابد. از این می ترسم که بدون هیچ تغییری به زندگی خود ادامه دهد!

  توسط: نام مستعار
  ۲۵ ۰۹ ۱۳۹۱ ۲۲:۴۶
  به نظر من اتفاق می افته!در اثر وقوع جنگ اتمی جهانی در همون روز.

  توسط: فاروق از: بندر عباس
  ۲۵ ۰۹ ۱۳۹۱ ۲۱:۱۴
  هر کس عملش در دنیا نیک باشد از مرگ و پایان دنیا هراسی ندارد

  توسط: jamshid از: karaj
  ۲۵ ۰۹ ۱۳۹۱ ۱۵:۰۵
  دوستان آماده باشید هاهاهاهاهابای بای

  توسط: emen از: hran
  ۲۵ ۰۹ ۱۳۹۱ ۰۹:۱۷
  مرگ دسته جمعی عروسی ( یک ضرب المثل دامغانی)
  صفحه از ۴
      بعدی 

  به ما بپیوندید