چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۰:۵۲ - ۲۹ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  جزییات تازه از دستگیری ریگی؛ فرود اجباری هواپیمای قرقیز در بندرعباس

  عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، در میان نیروهای امنیتی ایران
  عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، در میان نیروهای امنیتی ایران
  شرکت هواپیمایی ملی قرقیزستان روز چهارشنبه تأیید کرد که یک هواپیمای مسافربری این کشور روز سه‌شنبه هنگام عبور از آسمان ایران توسط دو جت جنگنده ایران مجبور به فرود اجباری شده و دو مسافر این پرواز دستگیر شده‌اند.

  پیشتر حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، گفته بود که پس از «مدیریت اطلاعاتی پنج ماهه» و تعقیب عبدالمالک ریگی، سردسته گروه جندالله، او در جريان يک سفر هوايی بين دوبی و قرقيزستان بازداشت شده است.

  هنوز هویت مسافر دومی که از پرواز دبی به قرقیزستان پیاده و دستگیر شده مشخص نیست، اما رسانه‌های ایران پیشتر اشاره کرده بودند که علاوه بر عبدالمالک ریگی یک عضو دیگر گروه جندالله نیز به همراه او دستگیر شده است.

  به گفته معاون شرکت هواپیمایی ملی قرقیزستان در گفت‌وگو با سرویس قرقیز رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی، هواپیمایی که ظاهراً حامل عبدالمالک ریگی بوده هنگام پرواز از دبی به سمت قرقیزستان با دو جت جنگنده ایرانی اسکورت و مجبور به فرود اجباری در شهر بندرعباس شده است.

  به گفته این مقام قرقیز، پس از فرود هواپیما نیروهای امنیتی ایران دو مسافر از ۱۱۹ مسافر این هواپیما را دستگیر کرده‌اند.

  هواپیمای مقصد قرقیزستان پس از چند ساعت توقف در فرودگاه بندرعباس اجازه یافته است به راه خود به سوی شهر بیشکک، پایتخت قرقیزستان، ادامه دهد. این هواپیما متعلق به شرکت هوایی «ایستوک آویای» قرقیزستان بوده است.

  خبرگزاری‌های ایران روز سه‌شنبه به نقل از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی خبر دادند که عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، که در سال‌های گذشته مسئولیت برخی از اقدامات تروریستی در شرق ایران را بر عهده گرفته دستگیر شده است.

  ساعاتی بعد مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران، به خبرنگاران گفت که عبدالمالک ریگی در خارج از ایران دستگیر شده و اکنون به داخل کشور منتقل شده است.

  در حالی که مقامات جمهوری اسلامی کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا را به حمایت از گروه جندالله متهم کرده‌اند، این گروه در یک بیانیه رسمی علاوه بر تایید دستگیری عبدالمالک ریگی در مقابل گفته است که ایران به کمک «سرویس‌های اطلاعاتی غرب» موفق به دستگیری او شده است.

  گروه جندالله که از مدتی پیش خود را جنبش مقاومت مردمی ایران نام داده، از سال ۲۰۰۳ تاکنون چندین عملیات تروریستی علیه نظامیان و غیرنظامیان جنوب شرقی ایران انجام داده، اما مدعی است که در صدد احقاق حقوق اقلیت سنی بلوچ در ایران است.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۳
      بعدی 
  توسط: من از: بندرعباس
  ۰۷ ۱۲ ۱۳۸۸ ۲۲:۴۹
  دروغگوها. هواپیما اختصاصی بود، اونوقت چطور ملتی تو هواپیما بودن ؟

  توسط: khosro
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۱۹:۳۲
  این همکاری امریکا بود بارزیم مثل کسی که به سفارث امریکا ثودبی رفت وانهاان راثحویل رزیم دادندواعدامش کردند

  توسط: ali از: tehran
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۱۸:۳۹
  از دستگیری این شرور بسیار خوشحال شدم به هز طریقی که دستگیر شده باشد به نفع مردم و ایران است امیدوارم مجازات این تروریست و امثال مشابه او که سعی دارند ایران را به افغانستان یا پاکستانی دیگر تبدیل کنند مرحم زخمی باشد بر دل های داغدیده آنان که فرزندان خردسال . پدران . مادران و عزیزان خود را به وسیله این گروه کثیف از دست داده اند.
  به امید تعدیل نقش ملایان در ساحتار اجتماعی ایران - پاکستان - افغانستان.

  توسط: کسِ راه
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۱۶:۱۱
  dariush از india می دانم که تو خود را ایرانی ناب می دانی ولی می دانم که چند نسل عقب که بری نیاکان تو یا به صحرای سوزان عربستان می رسد و یا به ترکان آسیای میانه . اگر من هم مانند تو و مانندان تو از جایی دیگر می آمدم و زبان ایرانی را یاد می گرفتم و باد تو دماغ ام می کردم و خود را فرزند داریوش و کوروش جا می زدم . داریوش و کوروشی که بی گمان کسانی مانند چنگیز ، تیمور ، اسکندر ، نادر و.......بوده اند ، سینه سپر می کردم و خود را سرور و بالاتر از دیگران می دانستم و دیگران را زیر دست . من هم شاید مانند تو خوشحال می شدم که هرگز نمی شوم . در اینجا موضوع سر ریگی نیست . ریگی بهانه است . حرف من این است که به همه ی مرز نشینان ایران جور و ستم می شود . چه ترکمن ، بلوچ ، آذری ، کرد ، لر و حتی فارس های جنوب ؟؟؟!!!!! آن هم برای اینکه سنی هستند !!!!؟؟؟ من تا وقتی که جنوب نرفته بودم نمی دانستم که فارس سنی هم داریم . من می دانم فکر می کنی چون سنی هستم این حرفها را می زنم . ولی باید بگویم که من یک چکه تنها یک چکه خون تازی و یا بیگانه در رگانم نیست . این از این . اما اگر قرار باشد ایران مانند فرش کسری که به دست تازیان افتاد و تکه تکه شد ، تکه تکه و یا به گفته ی تو (( تجزیه )) شود ، تو و کسانی مانند تو هیچ کاری از دستتان بر نخواهد آمد .همچنان که پیشتر هم تکه هایی از بالا ، پایین ، خاور و باختر ایران جدا شد و هیچ کاری از دست کسی بر نیامد .

  پاینده انسان

  توسط: دير باور از: Canada
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۱۴:۱۸
  از کجا معلوم که دو نفر پياده شده از هواپيمای قرقيزی همين عبدلمالک و دوستش باشند؟ از این آخوندها هر دروغی بر مياد. اینا خيلی راحت ميتونند دو نفر از خودشون رو به عنوان مسافر از دبی به مقصد قرقيز بفرستند بعد هم هواپيما رو توی هوای ایران بيارند پايين. خيلی خوب ميشد اگر از هواپيمايی قرقيزستان اسم دو مسافر پياده شده رو ميپرسيدن و بعد با مشخصاتی که توی فيلم نشون داده شده مقايسه ميکردند.

  توسط: مشهد
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۱۲:۵۷
  همه از هر نظر به این مسئله نگاه کردند جز..
  ببینید من وخیلی های دیگه خیلی خیلی خوشحال شدیم از دستگیری این جانی نامرد
  وقتی می گم نامرد نگاه نمی کنم به اینکه این آقا با دولت ایران سر جنگ داشت بلکه فیلم تاسوکی رو یادم میاد یا اون سربازهای بدبخت وبیچاره
  آفرین براین سربازانی که از روی هوا این رو پایین کشیدند
  اما بعد از چند ساعت دلم به حال خودم وامثال خودم سوخت چرا؟
  ببیند این آقا تو این چند سال چقدر آدم کشته اونهم به نامردی حالا چون یکی از سپاهی ها کشته شده ، زمین وآسمان بسیج کردند برا گرفتنش این یعنی اینکه اگه آقایان می خواستند همون اول هم میشد گرفتش ولی چون جون ما ادمهای معمولی مهم نیست دلشون نیومد خودشون به زحمت بدهند

  توسط: شب شکن
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۱۱:۳۴
  ج ا تابه حال هیچ واقعه ای رابدون دروغپردازی گزارش نداده است اینهاشایدتصورمیکنندکه اگردروغ نگویندمیمیرند!اینست که هرواقعه ای را اززبان هریک ازمسوولان بشنویم تعبیردیگری داردبسیارعلاقمندهستندکه مردم احساس کنندکاسه ای زیرنیمکاسه است ولذت میبرندازاینکه خودرا مرموزجلوه دهند!!
  دلیل آن اینست که ازهرواقعه ای میخواهندبهره برداری سیاسی کنندپس طوری حرف میزنندکه خوب بتوانندبعداحرف خودرا عوض کنندباامیددستگیری همه تروریستهای حماس وحزب الله

  توسط: هاله
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۱۱:۳۲
  من با نظر sharif از Iran کاملا موافقم . این قاتل روی بن لادن را سفید کرده است حداقل بن لادن هم وطن خودش را نمی کشد ولی در این عجبم این کاوه مهابادی چطور از این جنایتکار حمایت میکند

  توسط: ديرآشنا از: ژاپن
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۱۰:۰۹
  هواپيماى مسافربرى را با جت جنگنده به بهانه دستگيرى شخص يا اشخاصى كه مورد تعقيب حكومت هواپيما ربا هستند.دزديدن.دنياى خبرى و مثلا تحليلگران.چه توجيه و تفسيرى براى اضطراب و نگرانى١١٧ سرنشين ديگر اين هواپيماى ربوده شده دارند؟چراساكتند؟آيا از فردا هر دولتى بدليل قرارداشتن شخص مورد تعقيبش در يك هواپيما.اجازه راهزنى هواپيماى كشورديگر را دارد.چه تمدنى.چه خبررسانى.چه تحليلى.بابيشرمى تمام جنايات جمهورى اسلامى را بحساب مردم ايران ميگذارند.

  توسط: ارزو
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۰۹:۲۸
  خدا بیامرزتش
  موش آزمایشگاهی شکنجه های ورژن جدید میشه.

  توسط: Kakol
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۰۵:۴۴
  ميكويندمالك جنايتكاربوده.بوده.ولي وقتي همان هموطن من باشكم كرسنه! بدست اين آدم كرسنه! كشته ميشودنميدانم جراازدستكيريش خوشحال نمي شوم...

  توسط: kurosh
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۰۵:۳۹
  با این کامنتها معلوم میشه جمهوری اسلامی به اهداف پلیدش رسیده. این آقای ریگی یک تروریست نیست بلکه دا شت با جمهوری اسلامی میجنگید و برعکس این جمهوری اسلامی تروریست است که خیشاوندان ریگی رو با فجیع ترین وضع با قطع پا و دست کشته و اونهمه ترور در کارنامه داره. کمی بیشتر فکر کنید.

  توسط: حسین از: قم
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۰۴:۰۹
  فقط توجه کنین که این راه زنی‌ هوایی رو هیشکی تو بوق نکرده و انگار نه انگار که (بقول خودشون) یه هواپیمای مسافربری رو با زور پایین کشیدنو از توش آدم ربایی انجام دادن. چن وقت دیگه گندش در میاد.

  ضمنا نگران نباشین چون آدمی‌ مثل ریگی قأعدتا روزی که شروع کرده بی‌خیال جونش شده اما جمهوری اسلامی میدونه که ملیونها ریگی که سزای جنایتکارا رو کفّ دستشون میذارن تو راهن.


  توسط: Rebwar Kurdistani
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۰۰:۳۹
  از چهره‌اش پیداست که‌ هیچ بیمی از مزدوران رژیم ندارد. خیلی چیزها را گفته‌ اما شیادان ایران جرات پخش آنرا ندارند.

  توسط: سامندر
  ۰۶ ۱۲ ۱۳۸۸ ۰۰:۳۱
  از ابتدای داستان روشن بود که رژیم ایران برای دستگیری ریگی زد و بندهای پشت پرده داشته وگرنه زمانی که ریگی در بلوچستان و بیخ گوش آقایان زندگی می کرد اینها قادر به دستگیریش نبودند.
  صفحه از ۳
      بعدی 

  به ما بپیوندید