سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۱۲:۲۶ - ۲۴ مه ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  پيام جو بايدن به جمهوری اسلامی ايران

  جو بایدن، معاون رييس جمهوری امريکا
  جو بایدن، معاون رييس جمهوری امريکا
   برخلاف انتظار پاره ای از ناظران سياسی، معاون رييس جمهوری امريکا طی اولين سخنرانی رسمی خود، در کنفرانس امنيتی مونيخ، با تاکيد بر «ادامه برنامه سپر موشکی در لهستان و چک»، از نشان دادن شاخه زيتون به روسيه خودداری ورزيد. همزمان، با تاکيد بر « چالش مشترک در قبال افراط گرايی»، برنامه «غير مجاز» اتمی ايران را مخالف صلح جهانی، و بازدارنده رفاه اقتصادی ايرانيان شمرد.

  معاون رييس جمهوری امريکا با اختصاص بخش های کليدی سخنرانی خود به مسائل مرتبط به ايران، ضمن تاکيد بر ادامه آمادگی برای استفاده از ديپلماسی، از متحدان کشور متبوع خود خواست «آمادگی برای استفاده از زور» را در صورت شکست ديپلما سی، مد نظر قرار دهند.

  سخنان جو بايدن در کنفرانس امنيتی مونيخ آميزه ای از علائق سنتی دموکرات ها برای توسعه آزادی های سياسی اجتماعی در جهان، و آمادگی جمهوريخواهان برای استفاده از « تمامی امکانات» در جهت تحقق هدف های عمده سياست خارجی آن کشور را بود.

  او پيش از پرداختن مستقيم به مسئله ايران، و در تلاشی آشکار برای پرهيز از اتهام مداخله در مسائل داخلی آن کشور، اظهار داشت «هدف جاه طلبانه دولت جديد امريکا توسعه دمکراسی است و لی نه از راه تحميل آن از خارج، بلکه از راه همکاری با ميانه رو ها و همچنين دوستی با مجامع آزاد، بمنظور دست يافتن به ساختار هايی که دفاع از آزادی را ممکن بسازد.»

  در بخش مربوط به ايران، جو بايدن در سخنانی که دقيقا ياد آور سخنرانی های گذشته جورج بوش رييس جمهور سابق امريکا بود، و در تلاشی تازه برای جدا نگه داشتن حساب دولت از مردم ايران اظهار داشت : « مردم ايران ملتی بزرگ اند. تمدن پارسی تمدنی بزرگ است. اما رفتار (دولت ) ايران تاکنون موجب تقويت صلح منطقه و تامين رفاه اقتصادی مردم آن کشور نبوده است: برنامه اتمی غير مجاز آن شاهد اين مدعی است. اگرچه دولت ما در حال بازبينی سياست های در قبال ايران است ولی در عين حال اين نکته روشن است که ما برای گفتگو آماده ايم.»

  «هدف جاه طلبانه دولت جديد امريکا توسعه دمکراسی است و لی نه از راه تحميل آن از خارج، بلکه از راه همکاری با ميانه رو ها و همچنين دوستی با مجامع آزاد، بمنظور دست يافتن به ساختار هايی که دفاع از آزادی را ممکن بسازد.» جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا
  اين بخش از سخنان جو بايدن خطاب به نظام سياسی ايران، در انطباق با آنچه که پيش از او هيلاری کلينتون وزير خارجه امريکا «ديپلماسی هوشمند» لقب داده بود، حاوی دعوت به گفتگو بود. در جمله ای که او بلافاصله بعد از اعلام آمادگی دولت تازه امريکا برای گفتگو با دولت ايران به زبان آورد، شرايط به نتيجه رسيدن گفتگو مورد تاکيد قرار گرفت. او ياد آور شد که دولت آمريکا برای ايران پيام روشنی دارد و انتخاب نهائی با آنها است : « به راه کنونی خود ادامه دهيد ( در اين صورت) فشار ها بيشتر خواهد شد و شما منزوی تر می شويد؛ برنامه غير مجاز اتمی خود را ترک کنيد و به حمايت از تروريسم خاتمه دهيد، در آن صورت پاداش های قابلی برای شما خواهد بود- نحوه بر خوردی که لاريجانی نماينده ارشد ايران در کنفرانس پيش از طرح اظهارات جو بايدن با شماتت از آن ياد کرده بود .»

  جو بايدن در بخشی از سخنان خود که ظاهرا به کشورهای مسلمان اختصاص يافته بود با تکرار جملات گذشته اوباما خطاب به ايران، ياد آور شد که دست امريکا بسوی کشورهائی دراز خواهد شد که مشت ( های گره کرده ) خود را باز کنند.

  در بخش مربوط به روسيه و اروپای شرقی بايدن بار ديگر به مسائل مرتبط با ايران باز گشت و اعلام داشت «ما به توسعه شبکه دفاع موشکی بمنظور مقابله با قابليت های رو به رشد ( نظامی) ايران ادامه خواهيم داد، مشروط بر اينکه ادامه برنامه از نظر اقتصادی مقرون بصرفه و تکنولوژی مورد استفاده موثر واقع شود.»

  ادامه سیاست دفاع ضد موشکی

  در اين زمينه، جو بايدن تصميم دولت تازه امريکا در ادامه سياست های دولت سابق داير بر ايجاد شبکه موشکی در لهستان و جمهوری چک را مورد تاکيد قرار داد.

  با توجه به اقدام اخير ايران در قرار دادن ماهواره ای در مدار زمين، اينک ادامه سياست های دفاع موشکی امريکا در اروپای شرقی که همواره با مخالفت تند مسکو روبرو بوده است، توجيه تاره ای می يابد. دقيقا به همين دليل، مسکو نيز که گسترش نفوذ امريکا در مرزهای غربی خود را به نوعی در محاصره قرار دادن خود توسط ناتو و امريکا تلقی می کند، از اقدام اخير ايران نا راضی نخواهد بود.

  پاره ای ناظران انتظار داشتند که معاون با تجربه رييس جمهوری امريکا با استفاده از تريبون کميسيون امنيتی مونيخ تصميم دولت تازه را در عدم پيگيری برنامه ايجاد شبکه دفاع موشکی اعلام و از اين راه روسيه را برای جلب همکاری در ساير زمينه های روابط بين المللی ترغيب کند. در عوض، معاون رييس جمهوری امريکا نشان داد که دولت تازه در تعيين هدفهای سياست خارجی تفاوت عمده ای با دولت سابق نخواهد داشت.

  سخنان جو بايدن در مونيخ نشان داد که دولت تازه مصمم به توسعه همکاری و مشورت با اروپا و در عين حال قبول سهم جدی در تلاشهای جمعی برای حل مسائل نظام جهانی است. در عين حال واشنگتن از متحدان خود ميخواهد که آنها نيز سهم خود را در اين مشارکت بپردازند.

  با در نظر گرفتن سخنان جو بايدن واشنگتن در قبال کشورهای غير متحد ولی دوست مانند روسيه، بيش از پيش روش بده بستان را در پيش خواهد گرفت ولی در عين حال ظاهرا آماده پيش پرداخت نخواهد بود

  . در قبال کشورهای غير دوست نظير ايران، سياست «هويج و چماق» ضمن حفظ هويت اوليه، در لباس "ديپلماسی هوشمند" همچنان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. درهيات تازه، دولت امريکا آماده دادن شانس کامل به ديپلماسی خواهد بود مشروط بر اينکه در ادامه راه، پيشرفت های ملموس حاصل گردد. در صورت به نتيجه نرسيدن ديپلماسی، استفاده فزاينده از زور مد نظر قرار خواهد گرفت.

  با توجه به خط مشی تازه، بنظر ميرسد که اندازه چماق «تنبيه و تحريم» بزرگتر شده و در عين حال دست همکاری نيز (هويج سابق) بدون پيش شرط بشوی ايران دراز می شود.

  رضا تقی زاده

  تحلیل‌گر سیاسی و مسائل ایران

  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: دوست شما
  ۲۱ ۱۱ ۱۳۸۷ ۰۲:۱۷
  با سلام و خسته نباشید باید عرض کنم که سخنان آقای بایدن منطقی و درست بود اماتا حدودی ایران به مسال غیر خوشایند خاورمیانه دامن زده وبا هدف افزایش تاثیر در در ملتهای منطقه وبعد دولت ها به نحوی خود را کلانتر این مجموعه معرفی کند یکی از انها همین برنامه هسته ای که اصلآ صلح آمیز بودن یا نبودن آن مهم نیست خود نام این نوع از فناوری به دلایلی زیادی که همه میدانیم میتواند نوعی عامل قدرت باشد البته از این هم نمیتوان گذشت که حق هردولتی استفاده ازتمامی انرزی ها ونعماتی است که خداوند دراختیار آن قرار میدهد اما میتوان باآرامش و خویشتن داری و اعتماد سازی و بهبود این چهره بد از ایران به این نوع فناوری هم دست یافت که متاسفانه در حال حاضر فقط داشتن یک اهرم قدرت در منطقه برای ایران مهم بوده و آصلآ مسایل اقتصادی کشاورزی و صنعتی کشور در دست کار نیست وتنهاملت ایران قربانی این جدال بین دولت ایران کشورهای دیگر خواهد بودواگر سردمداران دنیا برای انسانها ارزش در حد یک انسان قائل باشند سعی میکنند که کمی با ملایمت بیشتری با مسا له برخورد کرده مقداری نوازش و کمی دوستی و همدردی میتواند مرهم مناسبی باشد.با تشکر از خبر های همیشگیتان

  توسط: آزاد از: تهران
  ۲۱ ۱۱ ۱۳۸۷ ۰۱:۳۸
  زنده باد ایران هسته ای اما بدون آخوند !<br />زنده باد ایران قدرتمند ولی بدون ملاوپاسدار!<br /> هر ایرانی وطنپرست باید حالا بعد از سی سال ویرانی و بدبختی ایران و ایرانی توسط این رژیم ضد انسانی این نکته ساده رو فهمیده باشه که آزادی و دمکراسی الان از نون شب هم برای مردم ایران واجب تر و ضروری تره، پس اول باید همگی تلاش کنیم که از شر این رژیم خلاص شویم و بعد میشه انرژی هسته ای هم داشت و از آد بهره مند شد.  

  توسط: حامد از: آبادان
  ۲۰ ۱۱ ۱۳۸۷ ۲۳:۴۱
  واقعاتحلیل جالبی بود.تحلیلی کاملا واقع بینانه و منطبق بر معیارهای عینی بود.سیاست هویج و چماق دولت کنونی آمریکا در مورد ایران همان سیاست دولت جرج بوش است.<br />ازشما سپاسگذاری می کنم

  توسط: amirbahador از: dubai
  ۲۰ ۱۱ ۱۳۸۷ ۲۳:۰۴
  زنده بادايران قدرتمند،اين غروردرقرن معاصر شالوده افكاربزركمردي بنام رضا شاه كبيراست.

  توسط: saman
  ۲۰ ۱۱ ۱۳۸۷ ۲۲:۴۸
  پس تقعییر چه شد؟

  توسط: باران از: اراك
  ۲۰ ۱۱ ۱۳۸۷ ۱۹:۰۲
  زنده باد ايران هسته اي.<br />زنده باد ايران قدرتمند.<br />اونايي كه امروز چشم ندارن ايران قدرتمند رو ببينن چه جوري دم از دموكراسي مي زنن و اين در حاليه كه خودشون داراي پيشرفته ترين سلاح هاي اتمي اند و پيمان npt رو هم امضانكردن. به نظر من اين ضرب المثل خودمون خيلي قشنگه كه ميگه :&quot; سلام گرگ بي طمع نيست.&quot;<br />آمريكا هم به فكر دموكراسي در ايران نيست بلكه به فكر جيب خودشه(همونجوري كه تو عراق و افغانستان و ...اتفاق افتاده).<br />در ضمن اگه شما(مسئولين سايت)اين نظر رو حذف كنيد، مطمئن مي شيم كه شما هم به فكر ايران نيستيد.<br />

  توسط: حسن کیوده از: london
  ۲۰ ۱۱ ۱۳۸۷ ۱۷:۵۹
  معاون رئیس حمهوری امریکا می گوید &quot; اگر ایران به برنامه اتمی غیز مجاز خود ادامه دهد با فشارهای بیشتری موجه خواهدشد&quot; اما اقای جوبایدن روشن نمی کند که واژه&quot;غیرمجاز&quot; درمورد برنامه فن آوری هسته ای ایران چه معنائی دارد؟ آیا منظور معاون رئیس جمهوری امریکا اینست که ایران وکشورهای دیگر دست به هرکاری بزنند باید اول به فکر دریافت مجوز از امریکا باشند؟ <br />آقای جوبلیدن دربخش دیگری به ایران توصیه می کند که دست از حمایت تروریسم ( بخوانید حماس وحزب الله) بردارد . اما <br />به این واقعیت چشم می پوشد که اگر امریکا سیاست &quot; یک بام<br />ودوهوا&quot; بردارد واسرائیل را چکش تهدید کشورهای منطقه قرارندهد ایران ودیگر کشورهای منطقه نیازی به حمایت از حماس وحزب الله نخواهند داشت . <br />حسن کیوده <br />

  توسط: ماری از: استکهلم
  ۲۰ ۱۱ ۱۳۸۷ ۱۶:۴۰
  آقای تقی زاده عجب نتایج خارق العاده ای از سخنان جو بایدن گرفته اید. کمی غلو می کنید. به ننظرم خود بایدن هم به چنین نتایجی احتمالا فکر نمی کرد.

  به ما بپیوندید