لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۱

دو نفر در آلمان به نقض تحريم هاى ايران متهم شدند


دادستان‌هاى فدرال آلمان روز پنجشنبه، ۲۸ مردادماه، يك ايرانى و يك آلمانى را به ارسال قطعات مورد استفاده در ساخت موشك‌ دوربرد قادر به حمل كلاهك هسته‌اى به ايران متهم كردند.
به گزارش خبرگزارى فرانسه، محسن الف، ۵۲ ساله كه رسانه‌هاى ايران از او با نام محسن افراسيابى ياد مى‌كنند و يك تاجر آلمانى ۶۵ ساله به نام هاينتز اولريش ك به خريد كوره‌ قابل استفاده در ساخت كلاهك و سيستم هدايت موشكى از يك شركت آلمانى متهم شده‌اند؛ برپايه گزارش‌هاى منتشر شده اين كوره در مقاوم كردن كلاهك و سيستم هدايت موشكى كاربرد دارد.

محسن افراسيابى در مهرماه سال گذشته نيز به اتهام نقض قانون تحريم‌هاى ايران در آلمان بازداشت و در اواخر فروردين‌ماه به قيد وثيقه آزاد شده بود.
به گفته دادستانى فدرال آلمان يكى از كارگزاران اصلى برنامه موشكى ايران در سال ۲۰۰۴ محسن افراسيابى را مأمور خريد كوره مورد نظر كرده است و آقاى افراسيابى در سال ۲۰۰۷ اين كوره را از يك شركت آلمانى به قيمت يك ميليون و صدهزار دلار خريدارى كرده است.
برپايه اين گزارش اين كوره در ماه مارس ۲۰۰۸ به ايران ارسال شده است و اين شركت آلمانى اقدام به نصب آن در ايران كرده‌ است.
دادستانى فدرال آلمان مى‌افزايد با اين حال اين شركت آلمانى زمانى كه مشكوك شد آقاى افراسيابى براى جمهورى اسلامى كار مى‌كند از ادامه همكارى خوددارى كرده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG