لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۱

وزیر پیشین دفاع آمریکا می‌گوید، حمله به ایران فاجعه بار خواهد بود


رابرت گیتس وزیر پیشین دفاع آمریکا، روز پنجشنبه گفت حمله یکجانبه از سوی اسرائیل به ایران عواقب فاجعه باری در بر خواهد داشت و به منافع حیاتی آمریکا آسیب می‌رساند.
به گزارش آسوشیتد پرس، رابرت گیتس که در مراسمی در نورفولک ِ Norfolk ایالت ویرجینیا سخن می‌گفت، خواهان افزایش تحریم‌ها علیه ایران شد و تاکیید کرد «در حال حاضر تحریم‌ها بهترین گزینه برای اعمال فشار اقتصادی و انزوای سیاسی به حکومت ایران است» تا به گفته وی، «رهبران ایران به این نتیجه برسند که با دنبال کردن هرچه بیشتر برنامه ساخت تسلیحات هسته‌ای، امنیت ملی و بالا‌تر از آن امنیت رژیم خودشان را به خطر می‌اندازند».
گیتس همچنین تصریح کرد نه آمریکا و نه اسرائیل قابلیت معدوم کردن برنامه هسته‌ای ایران را ندارند و «حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران نتیجه‌ای عکس داشته، ساخت سلاح اتمی از سوی ایران را اجتناب ناپذیر خواهد کرد».
وی گفت هر حمله به ایران، برنامه هسته‌ای آن کشور را در عمق بیشتری از زمین مدفون و مخفی می‌کند.
رابرت گیتس همچنین ماه گذشته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را یک «متحد ناسپاس آمریکا» توصیف کرد و با انتقاد از وی گفت که او با سیاستی که در پیش گرفته اسرائیل را به انزوا و منافع آمریکا را خدشه دار می‌کند.
بنیامین نتانیاهو در ماه‌های اخیر بر تعیین خط قرمز برای برنامه هسته‌ای ایران تاکیید کرده و از آمریکا خواسته است در کنار تحریم‌ها، جدیت گزینه نظامی را نیزبه ایران تفهیم کند.
XS
SM
MD
LG