لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۱۶

وزیر خارجه ایران به گفته‌های مفتی اعظم عربستان درباره مسلمان نبودن ایرانی‌ها واکنش نشان داد


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به گفته‌های مفتی اعظم عربستان سعودی که گفته بود ایرانی‌ها مسلمان نیستند، واکنش نشان داد.

آقای ظریف در حساب توییتری خود نوشت: « بین اسلام ایرانی‌ها واغلب مسلمانان و افراط‌گرایی خشکی که روحانی ارشد وهابی و اربابان ترور سعودی ترویج میکنند هیچ شباهتی وجود ندارد».

این نوشته وزیر امور خارجه ایران در واکنش به گفته‌های عبدالعزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی بود که گفته بود ایرانی ها مسلمان نیستند.

این مقام عالی دینی عربستان، در سخنانی که روزنامه مکه آن را بازتاب داده، در واکنش به گفته های اخیر رهبر جمهوری اسلامی گفته بود ایرانی ها فرزند «مجوس‌ها» هستند و افزوده بود که دشمنی آنها با مسلمان‌ها خصوصا با سنی‌ها مسئله‌ای قدیمی است.

اصطلاح «مجوس» از سوی عرب‌های تندرو برای اشاره به پیروان زرتشت استفاده می‌شود که آتش را عنصری مقدس می‌دانند.

اظهارات مفتی اعظم عربستان یک روز پس از پیام رهبر ایران بیان می‌شود که مقام‌های سعودی را به «کشتن حجاج مجروح» در حادثه منا متهم کرد که پارسال اتفاق افتاد. آقای خامنه ای همچنین از جهان اسلام خواسته بود تا درباره مدیریت حج تجدید نظر کنند. عربستان عمدتا سنی و ایران عمدتا شیعه هم اکنون در سوریه و یمن درگیر جنگ نیابتی هستند و در عراق، بحرین و لبنان نیز از گروه‌های متخاصم پشتیبانی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG