لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۱

احمد جنتی خواستار رد صلاحیت‌ نامزدهای غیرمسلمان در شوراهای شهر و و روستا شداحمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در ابلاغیه‌ای خواستار رد صلاحیت‌ نامزدهای غیرمسلمان در شوراهای شهر و روستا شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، این نامه با سربرگ «دبیر شواری نگهبان»، تاریخ ۲۶ فروردین ماه را دارد و احمد جنتی با استناد به اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی و طبق مواد ۱۹ و ۲۱ آیین‌نامه داخلی شورای نگهبان، خواستار رد صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های غیرمسلمان در مناطقی شده است که اکثر جمعیت آنها مسلمان هستند.

دبیر شورای نگهبان در توجیه قانونی این دستور گفته که «چون غیرمسلمان نمی‌تواند بر مسلمان حاکم شود»، طبق نظر آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، روی کار آمدن افراد غیرمسلمان در مناطق مسلمان‌نشین «خلاف موازین شرع» است.

در دوره‌های گذشته انتخابات شوراها در ایران، ابلاغیه‌هایی از این دست برای حذف اقلیت‌های غیرمسلمان سابقه نداشته یا دستکم اجرا نشده است.

بدین‌ترتیب گرچه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای شورای‌های شهر و روستا دخالت مستقیم ندارد، اما این ابلاغیه ، اختیارات وزارت کشور را برای بررسی صلاحیت‌ها محدودتر کرده است.

XS
SM
MD
LG