لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۸

وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید در برابر حضور ایران در سوریه سکوت نخواهد کرد


یک روز پس از دیدار نخست‌وزیر اسرائیل با رییس‌جمهوری روسیه که در آن بنیامین نتانیاهو با ابراز نگرانی از «حضور فزاینده ایران در سوریه» تلویحا تهدید به اقدام کرد، دو وزیر ارشد اسرائیلی از آمادگی نظامی کشورشان «برای دفاع از امنیت خود» سخن گفته‌اند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، وزیر دفاع این کشور روز پنجشنبه گفت کشورش «شاهدِ ساکت حضور ایران در سوریه نخواهد بود». آویگدور لیبرمن گفت: «ایران از طریق سپاه پاسداران می‌کوشد با تاسیس پایگاه‌های هوایی و دریایی در اطراف ما واقعیت جدیدی در منطقه ایجاد کند اما اسرائیل با این وضع کنار نمی‌آید».

در این میان، نفتالی بنت رهبر حزب خانه یهود که وزیر آموزش‌وپرورش دولت اسرائیل نیز هست به وبسایت اسرائیلی وای.نت گفت، هر چند اسرائیل برای بیان مواضع خود به آمریکا و روسیه مراجعه می‌کند اما اتکایش تنها به قدرت نظامی خود است.

تحلیلگران رسانه‌های اسرائیل سخنان وزیران ارشد اسرائیلی را واکنشی به نتیجه دیدار نه چندان موفق نخست‌وزیر این کشور با رییس‌جمهوری روسیه ارزیابی کرده‌اند. ایران به گفته های اخیر مقام‌های اسراییلی واکنشی نشان نداده است. ایران تاکید دارد که به درخواست دولت سوریه و بر اساس پیمان‌های بین دو کشور، در جنگ سوریه «حضور مستشاری» دارد.

XS
SM
MD
LG