لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۷

ایران اجازه ورود بازرسان به حوزه های منع شده در برجام را نخواهد داد


در واکنش به اظهارات اخیر مقام‌های آمریکایی درباره لزوم دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایگاه‌های نظامی ایران، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که اجازه «ورود به حوزه‌های منع شده در برجام» داده نخواهد شد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما، با تاکید بر «پایبندی ایران» به تعهداتش در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است که ایران به دیگران برای ورود به حوزه‌های منع شده در تفاهمات برجام را نمی‌دهد.

او با اشاره به دیدار اخیر نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس گفت: آژانس «بعید است که به خواسته‌های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه دیگران تن دهد».

نیکی هیلی هفته گذشته پس از سفر به مقر آژانس در وین، ابراز نگرانی کرد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به پایگاه‌های نظامی ایران را ندارند.در این زمینه بهرام قاسمی بار دیگر برجام را «تفاهمی چندجانبه» خواند و گفت ایران به آن متعهد است و دیگران نیز باید تعهداتشان را به دقت اجرا کنند. خانم هیلی در این زمینه گفت که به آژانس اطمینان دارد «ولی آنها با کشوری طرف هستند که تاریخ روشنی از دروغگویی و برنامه‌های مخفی هسته‌ای پشت سرش دارد».

XS
SM
MD
LG