لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۳۳

علی مطهری در ارتباط با سرکوبی مسلمانان روهینگیا گفت دولت میان‌مار را جز با نیروی نظامی نمی توان متوقف کرد


نایب رئیس مجلس ایران با بیان این‌که خشونت‌های دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در این کشور «جز با نیروی نظامی متوقف نمی‌شود»، از این که به گفته او جمهوری اسلامی، «بیشتر به فکر شیعیان» است، انتقاد کرد. او همچنین ابراز عقیده کرد که ترکیه در این مورد از ایران بهتر عمل کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی مطهری روز جمعه در یادداشتی از جمله به این که به گفته او مسلمانان به فکر تشکیل یک نیروی مشترک نظامی شبیه ناتو نیستیند تا در این گونه موارد وارد عمل شود، ایراد گرفت.

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته بر اساس روابط سیاسی خود با کشورهای مختلف، مواضع مناقشه‌برانگیزی درباره کشتار مسلمانان در برخی کشورها داشته است. از جمله همزمان با اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران در سال ۱۳۸۸، سکوت و واکنش دیرهنگام دولت جمهوری اسلامی به سرکوب معترضان مسلمان چینی انتقادهای زیادی را در ایران به دنبال داشت.

آژانس پناه‌جویان سازمان ملل روز جمعه شمار مسلمانان روهینگیایی را که از خشونت‌های دو هفته اخیر در میانمار به سوی بنگلادش گریخته‌اند ۲۷۰هزار تن اعلام کرد. از سوی دیگر یانگی لی، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار، روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت آمار قربانیان خشونت‌های اخیر در میانمار به بیش از یک‌هزار کشته رسیده است. این تعداد تقریبا دو برابر رقمی ست که دولت میانمار اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG