لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۹

سفیران اتحادیه اروپا و سه کشور قدرتمند اروپایی در آمریکا از برجام حمایت کردند


سفیران کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، و اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشستی به میزبانی موسسه «شورای آتلانتیک» در واشینگتن گفته اند تا زمانی که ایران به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» برجام، پایبند باشد، کشورهایشان قویا از این توافق دفاع خواهند کرد.

دیوید او-سولیوان، سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا در این نشست گفت کشورهای این اتحادیه توافق دارند که برهم زدن برجام خسارت بزرگی است. پیتر ویتیگ، سفیر آلمان در واشینگتن، از امکان از سرگیری غنی سازی اورانیوم در ایران، رقابت اتمی و بی ثباتی در منطقه در صورت بر هم خوردن توافق اتمی با ایران سخن به میان آورد. ژرار آرو، سفیر فرانسه در آمریکا یادآوری کرد که روسیه، چین و ایران، سه کشور امضاءکننده این توافق، مخالف مذاکره مجدد بر سر این توافق هستند. کیم داروچ سفیر بریتانیا در واشینگتن هم از افزایش امنیت بریتانیا بر اثر این توافق و حمایت از برجام خبر داد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هفته گذشت درباره پایبندی واشینگتن به برجام ابراز تردید کرد. دولت آمریکا تا کنون دو بار در گزارش‌ به کنگره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرده است، اما درصورتی که تا نزدیک به سه هفته دیگر پایبندی ایران را تایید نکند، کنگره آمریکا ۶۰ روز فرصت دارد تا درخصوص بازگردان تحریم ها یا لغو آنها تصمیم بگیرد.

XS
SM
MD
LG