لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۵

آمریکا ممانعت روسیه از گسترش بازرسی آژانس از تأسیسات ایران را مورد انتقاد قرار داد


نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل‌متحد، ممانعت روسیه از گسترش بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات ایران را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در بیانیه‌اش با تأکید بر اینکه «بدون بازرسی، توافق هسته‌ای با ایران یک تعهد توخالی است»، گفته «برخی کشورها در تلاش‌اند تا مانع از بازرسی‌های بیشتر شوند.»

روز سه شنبه یوکیا آمانو مدیرکل آژانس به خبرگزاری رویترز گفته بود، رویکرد روسیه در زمینه قسمت «تی» این است که راستی آزمایی در این زمینه مسوولیت آژانس نیست.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارم مهرماه از قدرت‌های جهانی خواست تا درباره این بخش از توافق اتمی‌شان با ایران در رابطه با فناوری‌ چند منظوره‌ای که می‌تواند در ساخت بمب هسته‌ای کاربرد داشته باشد شفاف‌سازی کنند.

در بخش «تی» برجام آمده « ایران به فعالیت‌هایی که می‌تواند به توسعه تجهیزات انفجاری هسته‌ای منجر شود، مبادرت نخواهد کرد». در این بخش برخلاف دیگر بخش‌های توافق، به آژانس به عنوان مرجع راستی‌آزمایی اشاره‌ای نشده و آمده است که کمیسیون مشترک برجام باید غیرهسته ای بودن اقدامات ایران در این حوزه را تایید کند.

توسعه وسایل انفجاری از جمله چاشنی های انفجاری و یا سیستم های تشخیص انفجار می تواند در ساخت سلاح هسته‌ای هم استفاده شود.

XS
SM
MD
LG