لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۱

یک مقام نهاد ریاست‌جمهوری محورهای لازم برای تغییر قانون اساسی ایران را اعلام کرد


رضا اکرمی رییس شورای فرهنگی ریاست‌جمهوری ایران می‌گوید اگرچه قانون اساسی ایران به تغییر «نیاز» دارد٬ اما این تغییر نباید درباره تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی باشد. او این گفته ها را روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان و در واکنش به تصمیم شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان کرد که از ارسال نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، برای آماده کردن زمینه‌های تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی در ایران خبر داده بودند.

رییس شورای فرهنگی ریاست جمهوری اضافه کرده که با توجه به این که رهبر جمهوری اسلامی ایران سال ۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی٬ تولید و اشتغال» نامیده٬ قانون اساسی باید در زمینه اقتصاد مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. دومین تغییر ضروری از نظر این مقام دولت، افزایش دوره کار مجلس شورای اسلامی٬ ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا به پنج سال است. رضا اکرمی همچنین در این گفت‌و‌گو٬ انتخابات را از آن مردم دانسته و ابراز عقیده کرده است که «مردم تغییر در هیچ انتخاباتی را صحیح نمی‌دانند».

در نیمه اول مهر ماه، یک نماینده مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که احتمال دارد نمایندگان برای بازنگری در قانون اساسی ایران و تغییر نظام انتخاباتی از ریاستی به پارلمانی٬ نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران بنویسند.

در نظام پارلمانی، ریاست قوه مجریه بر عهده نخست‌وزیر منتخب مجلس است. شماری از چهره‌های سیاسی٬ به ویژه حامیان رهبر جمهوری اسلامی ایران از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی در ایران حمایت می‌کنند اما شماری دیگر از سیاستمداران، فقدان احزاب قوی و مستقل در کشور را مانع اصلی تغییر جدی در رابطه دولت و مجلس٬ حتی در صورت تغییر نظام انتخاباتی می‌دانند.

XS
SM
MD
LG