لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۸

رزمایش بزرگ آمریکا و کره جنوبی صبح امروز آغاز شد


ارتش‌های آمریکا و کره جنوبی از صبح امروز دوشنبه رزمایش هوایی بزرگی را علیه آن‌چه «تهدیدهای» کره شمالی نامیده‌شده آغاز کرده‌اند. این تمرین نظامی که گفته شده «بزرگ‌ترین» از این دست ‌است، چندی پس از «قوی‌ترین» آزمایش موشکی کره‌شمالی صورت می‌گیرد.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی می‌گوید رزمایش سالیانه فعلی، پنج روز طول می‌کشد و به گزارش این منبع هرچند توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده، اما برنامه‌ریزی‌ها در مورد آن پیش از آنچه این خبرگزاری «اقدامات تحریک‌آمیز (پیونگ‌یانگ)» نامید، صورت گرفته بود.

اشاره خبرگزاری یون‌هاپ به تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی‌ست که هشتم آذر ماه انجام شد. بنا بر برآوردها، این آزمایش مربوط به موشکی قاره‌پیما بود که از برد کافی برای رسیدن به تمامی خاک آمریکا، برخوردار است. این موشک در عین‌حال دوربردترین موشکی‌ست که پیونگ‌یانگ تا کنون آزمایش کرده‌است.

بنا بر اظهارات و گزارش‌های رسمی بیش از ۲۳۰ هواپیمای نظامی و ۱۲ هزار پرسنل در رزمایش پنج‌روزه آمریکا و کره جنوبی شرکت کرده‌اند.

پیونگ‌یانگ روز یکشنبه، گفته بود آمریکا و کره جنوبی «جنگ‌طلب» هستند و رزمایش اخیر مانند جرقه‌ای است که می‌تواند به جنگ هسته‌ای بیانجامد.

همزمان ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا، کره شمالی را «بزرگ‌ترین تهدید کنونی علیه ایالات متحده» نامیده و از افزایش خطر جنگ میان دو کشور سخن گفته‌است.

XS
SM
MD
LG