لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۱۸

اسرائیل می گوید ایران قصد دارد سوریه را به بزرگترین پایگاه نظامی خود تبدیل کند


سفیر اسرائیل در سازمان ملل می گوید ایران قصد دارد سوریه را به بزرگترین پایگاه نظامی در جهان تبدیل کند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دنی دنون روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت بر اساس مدارک سری که وی منتشر می کند هم اکنون بیش از ۸۲ هزار جنگجو در سوریه تحت کنترل ایران هستند.

به گفته او ۶۰ هزار سرباز سوری ، نُه هزار تن از افراد حزب الله لبنان ، سه هزار نفر از اعضای سپاه پاسداران و حدود ده هزار نفر از شبه نظامیان شیعه عراقی ، افغان و پاکستانی در سوریه تحت کنترل ایران هستند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل همچنین ادعا کرد ایران صدها میلیون دلار در سوریه برای خرید املاک و ساختن کارخانه ها سرمایه گذاری می کند.

ادعای اسرائیل در مورد تعداد شبه نظامیان تحت کنترل ایران در سوریه و سرمایه گذارهای جمهوری اسلامی در آن کشور تا کنون از طرف منابع مستقل و نهادهای بین المللی تایید نشده است.

اسرائیل می گوید ایران در نظر دارد با استفاده از نفوذ خود در سوریه به بی ثباتی در منطقه دامن بزند و اسرائیل را تهدید کند. ایران تا کنون به ادعاهای جدید اسرائیل در مورد تعداد شبه نظامیان تحت کنترل آن در سوریه واکنشی نشان نداده است.

ایران همواره دخالت مستقیم نظامی در جنگ داخلی سوریه را رد کرده و می گوید نیروهای ایرانی به ارتش سوریه کمک مستشاری می کنند.

XS
SM
MD
LG