لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۸

اسرائیل بمباران راکتور اتمی سوریه در سال ۲۰۰۷ را تایید کرد


ارتش اسرائیل بمباران راکتور اتمی سوریه در سال ۲۰۰۷ را تایید کرد. روز چهارشنبه ارتش اسرائیل اسناد و مدارک حمله هوایی جنگنده های آن کشور به تاسیسات اتمی سوریه را منتشر کرد. بر پایه گزارشهای منتشر شده این حملات هوایی در شش سپتامبر یازده سال پیش در مجتمع اتمی سوریه در نزدیکی دیرالزور صورت گرفت.

در گزارش ارتش اسرائیل تاکید شده که این تاسیسات با کمک کره شمالی در حال ساخت بود و عملیات بمباران تنها چند ماه پیش از آغاز بهره برداری ازاین راکتور اتمی انجام شد. پیش از این گزارشهای متعددی درباره حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات اتمی سوریه منتشر شده بود ولی تل آویو تا کنون این گزارشها را تایید نکرده بود.

آویگدور لیبرمن ، وزیر دفاع اسرائیل همزمان با انتشار جزئیات این حمله هوایی گفت : « انگیزه دشمنان ما در سالهای اخیر قویتر شده اما در عین حال قدرت نیروهای دفاعی اسرائیل نیز بیشتر شده است. » آقای لیبرمن بدون نام بردن از کشور خاصی گفت بهتر است همه در خاورمیانه درباره این موضوع بیاندیشند.

اسرائیل سالهاست برنامه اتمی ایران را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می داند و خواهان لغو توافق اتمی با تهران است . ایران و سوریه تا کنون به این گزارش ارتش اسرائیل و اظهارات وزیر دفاع آن کشور واکنش نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG