لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۲

وزیر نفت: در صورت کناره‌گیری توتال از فاز ۱۱ پارس جنوبی، چین جایگزین شرکت آن می‌شود


وزیر نفت اعلام کرد در صورتی که شرکت توتال فرانسه از فعالیت در توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی کنار برود، شرکت «سی.ان.پی.سی» چین جایگزین آن می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، بیژن زنگنه چهارشنبه شب گفت: « توتال اعلام کرده است اگر آمریکا مجوز معافیت این شرکت از تحریم‌ها را صادر نکند، بر اساس قرارداد، فرآیند خروج از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را آغاز نمی‌کند.»

وزیر نفت همچنین گفت که برای خروج توتال از قرارداد جریمه‌ای وجود ندارد اما مبلغی که توتال تاکنون در این قرارداد هزینه کرده است، تا زمان اجرای کار، بازپرداخت نمی‌شود.
به گفته آقای زنگنه در صورت خروج طرف چینی از قرارداد نیز شرکت پتروپارس ایران باقی می‌ماند.

پیش از این، شرکت توتال گفته بود بدون معاف شدن از تحریم‌های آمریکا، قادر به ادامه کار در فاز ۱۱ پارس جنوبی نیست،‌ زیرا نمی‌تواند خود را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار دهد چون در ۹۰ درصد معاملاتش، بانک‌های آمریکایی مشارکت دارند و این خطر وجود دارد که توتال از معامله با دلار نیز محروم شود.

توتال سهمی ۵۰ به اضافه یک دهم درصدی در این پروژه پنج میلیارد دلاری دارد و شرکت «سی‌ان‌پی‌سی» چین نیز مالک ۳۰ درصد از این پروژه است. بقیه سهام پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی متعلق به شرکت پتروپارس ایران است.

XS
SM
MD
LG