لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۵

پمپئو می‌گوید «سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ» علیه ایران وضع خواهند شد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه در تشریح استراتژی جدید آمریکا در قبال ایران گفت که کشورش، فشار اقتصادی بر ایران را افزایش خواهد داد و به گفته او «سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ» را اعمال خواهد کرد.

آقای پمپئو افزود که ایران از پس، هرگز چک سفید برای تسلط بر خاورمیانه نخواهد داشت.

وی سپس فهرستی از ۱۲ خواسته واشنگتن را ارائه کرد و گفت اگر حکومت ایران به این خواسته‌ها تن دهد، نه تنها تحریم‌ها لغو خواهند شد، بلکه آمریکا به رشد و مدرن کردن اقتصاد ایران کمک خواهد کرد.

اعلام تمامی جنبه‌های نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در گذشته، توقف کامل غنی‌سازی اورانیوم، دسترسی بی‌قید و شرط به بازرسان آژانس برای بازدید از پایگاههای سراسر کشور، توقف برنامه توسعه موشک‌های بالستیک، آزادی شهروندان دوتابعیتی، توقف حمایت از گروههای حماس، حزب‌الله لبنان و جهاد اسلامی، عدم مداخله در امور عراق، یمن وسوریه، عدم حمایت از طالبان، عدم حمایت سپاه قدس از گروههای شبه‌نظامی و پایان دادن به تهدید اسرائیل، عربستان و امارات، خواسته‌هایی بودند که توسط وزیر خارجه آمریکا مطرح شدند.

آقای پمپئو همچنین از آمادگی کشورش برای مذاکره دوباره با ایران و رسیدن به یک توافق جدید و به گفته او جامع، خبر داد. در پی خروج آمریکا از برجام، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی گفت که به این کشور بی‌اعتماد است.

XS
SM
MD
LG