لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۷

باراک اوباما برای گرامیداشت صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا به آفریقای جنوبی می‌رود


باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا روز سه شنبه یک روز پیش از صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا رهبر فقید ضدتبعیض نژادی و اولین رئیس‌جمهوری برگزیده اکثریت شهروندان آفریقای جنوبی برای بزرگداشت او به ژوهانسبورگ پایتخت این کشور خواهد رفت.

نلسون ماندلا پنج سال پیش درگذشت و بسیاری از کشورهای جهان روز ۱۸ ژوئیه برابر با ۲۷ تیرماه صدمین سالگرد زادروز او را جشن خواهند گرفت. او برای غلبه بر حکومت غیردموکراتیک اقلیت سفیدپوست آفریقای جنوبی ۲۷ سال را در زندان گذراند. برجستگی نلسون ماندلا علاوه براین مبارزه و مقاومت، مدیون تلاش او برای صلح و آشتی ملی در پی آزادی از زندان است.

نلسون ماندلا ۲۴ سال پیش، به دنبال آزادی از زندان، حزب «کنگره ملی آفریقا» را رهبری کرد تا در اولین انتخابات مختلط نژادی این کشور در سال ۱۹۹۴ پیروز شود.

قرار است باراک اوباما اولین رئیس جمهوری آفریقایی‌تبار آمریکا روز سه شنبه درباره میراث سیاسی نلسون ماندلا در ژوهانسبورگ سخنرانی کند. دستیاران آقای اوباما می گویند این مهمترین نطق او از زمان پایان دوران ریاست جمهوری است. بنجامین رودز یکی از دستیاران باراک اوباما به نیویورک‌تایمز گفت این نطق او «فرصتی است برای برجسته کردن پیام مدارا، تکثر و دموکراسی» در زمانی که، به گفته او، «میراث ماندلا آشکارا با چالشی در جهان روبه‌رو شده است».

حق

XS
SM
MD
LG