لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۱

روسیه از خروج تمام نیروهای مورد حمایت ایران از جنوب سوریه خبر داد


سفیر روسیه در دمشق، روز پنجشنبه، گفت در جنوب سوریه دیگر هیچ یگان مسلح مورد حمایت ایران وجود ندارد.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، الکساندر کینسهاک، افزود، این مساله دیگر حل و فصل شده است. وی تاکید کرد که بارها از منابع مختلف شنیده است که هیچ یگان شیعه یا طرفدار ایران در جنوب سوریه نیست.

از سوی دیگر، رسانه دولتی سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد، که شورشیان با دمشق، توافق کرده اند، آخرین مناطق در کنترل خود را در جنوب غرب استان قُونِیطره به دولت تحویل دهند. به این ترتیب دولت بشار اسد می تواند قدرت خود را در مرز با اسرائیل بار دیگر تثبیت کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بر اساس این توافق، دولت سوریه برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ در طول بیشتر مناطق هم مرز با اسرائیل مستقر خواهد شد. در سال ۲۰۱۱ قیامی سراسری برضد حکومت بشار اسد، برپا شد.

به گزارش گروه دیدبان حقوق بشر سوریه، یک ناوگان از اتوبوس ها، پنجشنبه شب، وارد قُونِیطره شد تا نیروهای شورشی، فعالان و سایر ساکنان غیرنظامیانی را که حاضر به پذیرش تسلیم نیستند، از آن محل خارج کنند. آنها سپس به مناطق در اختیار شورشیان در شمال سوریه منتقل خواهند شد.

بنا بر این گزارش، یکی از شاخه های گروه حکومت اسلامی، همچنان باریکه ای از این مرز را در اختیار دارد. این گروه جزو توافق بین دولت و شورشیان نیست.

اسرائیل در درگیری پیشین خود با سوریه، بلندی های جولان در استان قونطیره را به تصرف درآورد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به دولت بشار اسد اعلام کرده بود تا زمانی که نیروهای ایرانی و شبه نظامیان گروه حزب الله لبنان در این مرز باشند، این منطقه در جنوب غرب سوریه را پس نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG