لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۳۳

دریچه آبان ماه ۹۸

تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در آبان ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۲:۰۸

ده‌ها کشته و صدها بازداشت‌شده در نتیجه اعتراض‌ها در شهرهای مختلف ایران

خبرها از ایران حاکی ست در جریان اعتراض‌هایی که از روز جمعه در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و مشکلات اقتصادی صورت گرفته است، ده‌ها تن کشته و صدها تن بازداشت شده‌اند.

مقام‌های ایران، تعداد معترضان کشته‌شده را شش تن اعلام کرده‌اند، در حالی که آمارهای غیررسمی به مراتب بیشتر از این رقم است.

در این فضا، مقامات محلی در شهرهای مختلف از کشته شدن یک نفر در سیرجان، یک نفر در شهریار، یک نفر در اسلامشهر، دو نفر در بومهن و یک نفر در ملارد خبر داده‌اند.

سپیده قلیان، فعال مدنی و سها مرتضایی، فعال دانشجویی نیز دو تن از بازداشت‌شدگان‌اند.

عفو بین الملل می‌گوید، از شنیدن گزارش‌ها در خصوص این که از روز جمعه تاکنون ده‌ها نفر کشته، هزاران نفر مجروح و همچنین بیش از یک هزار تن دستگیر شده‌اند، «وحشت‌زده» شده‌ است.

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز روز دوشنبه گفت که او «با نگرانی» گزارش‌ها درباره اعتراضات در ایران را دنبال می‌کند و از جان باختن افراد در جریان (این اعتراضات) بسیار غمگین و ناراحت است.

همزمان گزارشگران بدون‌مرز و فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران قطع اینترنت در ایران را محکوم کردند و آن را «تلاشی برای از بین بردن خطوط ارتباطی و ساکت کردن گزارش رسانه‌ها از وضعیت جاری ایران» خواندند.

۲۱:۰۴ ۲۵.۸.۱۳۹۸

مجله هفتگی دریچه

  • صدور احکام زندان برای سه شهروند بهایی در سمنان
  • انتقال فرهاد میثمی،‌فعال مدنی از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر در پی اعتراض او به شرایط زندانیان
  • بازداشت مجدد گلرخ ایرایی، فعال مدنی و وضعیت جسمی «نامناسب» همسر زندانی‌اش آرش صادقی
  • وضعیت نامناسب جسمی محمدمهدی ساجدی‌فر و سمانه نوروز مرادی، دو زندانی سیاسی در اوین
  • و خبرهایی از برخی دیگر از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران
دریچه؛ وضعیت «نامناسب» جسمی چند تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:01 0:00
لینک مستقیم

۱۶:۳۲ ۲۲.۸.۱۳۹۸

آزادی گیتی پورفاضل، نرگس منصوری و شهلا جهانبین به قید وثیقه

گیتی پورفاضل، نرگس منصوری و شهلا جهانبین، سه تن دیگر از امضاکنندگان بیانیه استعفای علی خامنه‌ای، با وثیقه‌هایی ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.

چندی پیش شماری از فعالان مدنی در دو بیانیه خواستار استعفای علی خامنه‌ای از سمت رهبری و گذار از جمهوری اسلامی شدند که تعدادی از آنان همچنان زندانی‌اند، افرادی همچون عباس واحدیان شاهروی، محمد مهدوی‌فر، محمد نوری‌زاد و محمدحسین سپهری.

۱۶:۵۶ ۲۱.۸.۱۳۹۸

اجرای حکم تبعید ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی

ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی که چهارم آبان‌ماه با پایان محکومیتش از زندان آزاد شد، روز ۲۱ آبان‌ماه برای گذراندن حکم تبعید خود روانه شهرستان سرباز شد.

او به اتهام «تشکیل گروه به قصد برهم‌زدن امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به پنج سال زندان و دوسال تبعید محکوم شده بود.

۱۲:۵۵ ۲۱.۸.۱۳۹۸

آزادی شهلا انتصاری یکی از امضاءکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای

محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری، خبر داده که شهلا انتصاری، یکی از امضا‌ءکنندگان نامه استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یکشنبه با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

وی همچنین اعلام کرد که برای گیتی پورفاضل نیز وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تعیین شده است.

دادگاه گیتی پورفاضل، شهلا انتصاری و زهرا جمالی روز ۲۹ مهر برگزار شده بود.

۱۴ تن از کنشگران حوزه زنان در داخل ایران مردادماه امسال با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از مقام رهبری جمهوری اسلامی و «گذار از جمهوری اسلامی» شدند.

به جز شهلا انتصاری و گیتی پورفاضل تعداد دیگری از این زنان از جمله نرگس منصوری، فرنگیس مظلوم، فاطمه سپهری، شهلا جهان‌بین و زهرا جمالی بازداشت شده‌اند.

پیش از بیانیه این افراد، ۱۲ مرد و دو زن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور نیز با انتشار بیانیه‌ای در خردادماه، خواستار استعفای علی خامنه‌ای از سمت رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شده بودند.

تعدادی از امضاکنندگان هر دو بیانیه از حدود سه ماه پیش در بازداشت به سر می‌برند.

۱۲:۴۵ ۲۱.۸.۱۳۹۸

انتقاد فرهاد میثمی، فعال مدنی به زندان رجایی‌شهر

فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی روز شنبه ۱۸ آبان‌ماه از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.

محمد مقیمی وکیل مدافع فرهاد میثمی، دلیل انتقال موکلش را اعتراض مسالمت‌آمیز او به عملکرد «غیرقانونی و سختگیرانه» رئیس زندان اوین عنوان کرد و از ممنوع‌الملاقات‌شدن موکلش از دو هفته پیش خبر داد.

فرهاد میثمی که از مردادماه ۹۷ زندانی ست به اتهام «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان محکوم شده است.

۱۲:۴۰ ۲۱.۸.۱۳۹۸

وضعیت «نامناسب» جسمی سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی

سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، به دلیل بیماری لوپوس و درد مفاصل وضعیت جسمی «نامناسبی» دارد.

نرگس محمدی، نایب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای از داخل زندان، از عدم دسترسی سمانه نوروز مرادی به درمان و دارو و امکانات پزشکی خبر داده و نوشته است حتی با مرخصی او برای شرکت در مراسم خاکسپاری پدرش نیز موافقت نشده است.

سمانه نوروز مرادی، شهریورماه سال ۹۷ بازداشت و پس از دو هفته با وثیقه آزاد شد. در پی این بازداشت برای او پرونده‌ای تشکیل شد و دادگاه انقلاب تهران او را به اتهام «حمایت از یکی از گروه‌های مخالف نظام» به هشت سال زندان محکوم کرد که این حکم در نهایت به سه سال و ۹ ماه زندان کاهش یافت.

سمانه نوروز مرادی از اردیبهشت‌ماه امسال محکومیت خود را در بند زنان زندان اوین می‌گذراند.

۱۲:۳۲ ۲۱.۸.۱۳۹۸

بازداشت حمیدرضا رحمتی، عضو کانون صنفی معلمان اصفهان

حمیدرضا رحمتی، عضو کانون صنفی معلمان اصفهان، روز یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

این فعال صنفی معلمان پیشتر به اتهام «اخلال در نظم عمومی» و «تشویق و ترغیب به خشونت در فضای مجازی» به سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم چندی پیش در دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان تایید شد.

۱۲:۲۸ ۲۱.۸.۱۳۹۸

بازداشت مجدد گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی

گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی در تهران، روز شنبه ۱۸ آبان‌ماه توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از دو روز به زندان زنان شهر ری (قرچک) منتقل شد.

علت بازداشت او اعلام نشده است.

گلرخ ایرایی پیشتر در شهریور ۹۳ همراه با همسرش آرش صادقی، بازداشت و به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان محکوم شد که در فروردین‌ماه امسال با پایان محکومیتش از زندان آزاد شد.

او زمانی که زندانی بود در پرونده‌ای دیگر همراه با آتنا دائمی، فعال مدنی زندانی، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» به سه سال و هفت ماه دیگر زندان محکوم شد که این حکم چندی بعد در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

۱۲:۱۲ ۲۱.۸.۱۳۹۸

بازداشت محمد فرهادپور، فعال مدنی در تهران

رضا خندان، فعال مدنی و همسر نسرین ستوده، روز دوشنبه در فیس‌بوک خود، از بازداشت محمدرضا فرهادپور، فعال مدنی در شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه خبر داد.

رضا خندان به نقل از خانواده آقای فرهادپور نوشت که یک گروه ۷ نفره از دیوار حیاط منزل او بالا رفته و وارد خانه شدند و رضا فرهادپور را بازداشت کردند.

آقای فرهادپور در شهریور ماه ۱۳۹۷ در حمایت از نسرین ستوده و فرهاد میثمی، فعالان مدنی زندانی، در بیرون از زندان اعتصاب غذا کرده بود.

رضا خندان در فیس‌بوک خود نوشته است که آقای فرهادپور پیش از این، به دنبال احضار از سوی وزارت اطلاعات، به بازداشتگاه این وزارتخانه مراجعه کرده بود و چنانچه دوباره احضار می‌کردند مراجعه می‌کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG