لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۵

قیمت دلار از ۲۷ هزار تومان فراتر رفت؛ سکه طلا ۱۳ میلیون تومان


با آغاز هفته جاری، قیمت دلار با شتاب بیشتری اوج گرفته است

روند افزایش قیمت ارزهای خارجی در ایران روز دوشنبه هم ادامه پیدا کرد و برابری دلار آمریکا و ریال ایران با ثبت رکوردی تازه از ۲۷ هزار تومان فراتر رفت.

گزارش وب‌سایت‌های اعلام نرخ ارز نشان می‌دهد که ظهر روز دوشنبه هر دلار آمریکا تا ۲۷ هزار و ۱۵۰ تومان در ایران معامله شده است. قیمت سکه طلا هم با ثبت رکوردی تازه به ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

یک روز پیش از این، روز یک‌شنبه، بهای دلار نسبت به یک روز قبل از آن حدود هزار تومان افزایش پیدا کرد.

قیمت دلار آمریکا در ابتدای سال جاری خورشیدی ۱۶ هزار تومان بود.

در یک هفته اخیر به دنبال کاهش ارزش سهام در بورس تهران، قیمت ارزهای خارجی بار دیگر در ایران افزایش پیدا کرده است. مقام‌های اقتصادی دولت ایران اما از موقت بودن این روند صحبت می‌کنند.

قیمت دلار در تیرماه امسال به حدود ۲۶ هزار تومان رسید اما بانک مرکزی اعلام کرد که میلیاردها دلار به بازار تزریق کرده و نهایتا قیمت دلار برای مدت کوتاهی به رقم ۲۱ هزار تومان افت کرد و سپس با فراز و فرودهایی دوباره افزایش یافت.

با آغاز هفته جاری، قیمت دلار با شتاب بیشتری اوج گرفته است.

بر اساس گفته‌های عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، طی ۱۵ سال گذشته ۲۸۰ میلیارد دلار ارز به بازار تزریق شده است. این به معنی تزریق سالانه ۱۸ میلیارد دلار ارز برای کنترل بازار بوده است.

اما به نظر می‌رسد با توجه به افت ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی و سقوط درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی، بانک مرکزی ایران توان تزریق ارز بیشتر به بازار برای حفظ ارزش ریال را ندارد.

روز دوشنبه قیمت سکه طلا هم با ثبت رکوردی تازه به ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

قیمت سکه بهار آزادی روز یک‌شنبه به ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز پیش از آن ۱۰۰ هزار تومان افزایش نشان می‌دهد.

قیمت سکه امامی بیش از سه و نیم درصد افزایش یافت و به حدود ۱۳ میلیون تومان رسید. اما نیم ‌سکه، ربع سکه و سکه گرمی طی روز یکشنبه نسبت به روز گذشته حدود هفت درصد اوج گرفت.

در این میان، شاخص کل بورس تهران در روز یکشنبه بیش از ۵۵۰۰ واحد کاهش را تجربه کرد.

شاخص بورس ابتدای سال جاری حدود نیم میلیون واحد بود، اما در حالی که اقتصاد کشور در وضعیت بحرانی است، نیمه‌های مردادماه رکورد ۲ میلیون واحد را شکست. بسیاری از کارشناسان از دستکاری دولت در بورس و وجود حباب در آن خبر داده بودند.

از آن زمان، شاخص بورس تهران سقوط‌های سهمگین داشته و روز یکشنبه به یک میلیون و ۵۷۸ هزار واحد رسید.

منابع: سایت‌های تخصصی ارز و طلا، بورس تهران، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر / پ.پ

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG