لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۳۴

مریم ابراهیم‌وند، تهیه‌کننده و کارگردان سینما، به «۱۰ سال و ۶ ماه حبس» محکوم شد


مریم ابراهیم‌وند

وب‌سایت هرانا روز یکشنبه ۱۱ آبان، از صدور حکم ۱۰ و شش ماه حبس برای مریم ابراهیم‌وند، تهیه‌کننده و کارگردان سینما، به‌اتهام «ساخت فیلم مبتذل» خبر داد.

به‌گزارش این پایگاه حقوق‌بشری، خانم ابراهیم‌وند که از تیرماه ۹۷ در بند زنان زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد، در دادگاه کارکنان دولت به ۱۰ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده که اگر در مرحله تجدیدنظر نیز تأیید شود، ۷ سال آن قابل‌اجرا خواهد بود.

مریم ابراهیم‌وند متولد ۱۳۷۰ است که از اواخر دولت دوم محمود احمدی‌نژاد فعالیت سینمایی‌اش را آغاز کرد، اما از همان ابتدا به‌گفته خودش بر سر «مسائل مالی» با برخی مدیران سینمایی وزارت ارشاد و نزدیکان آن‌ها دچار اختلاف شد.

دو فیلم «پانسیون دختران» با موضوع تجاوز به دختران در ایران و «۲۴ سپتامبر» با موضوع حادثه منا در عربستان فیلم‌هایی سینمایی هستند که در پرونده خانم ابراهیم‌وند مصادیق اتهام او ذکر شده‌اند.

این در حالی است که این دو فیلم پروانه ساخت داشته‌اند و خانم ابراهیم‌وند چندی پیش در مصاحبه‌ای گفت بعد از دوسال بازداشت، وقتی محتوای کیفرخواست خود را خوانده از محتوای آن مبنی بر «مبتذل بودن» فیلم‌هایش خبردار شده است.

مریم ابراهیم‌وند شهریورماه ۱۳۹۵ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از ۳۵ روز با وثیقه آزاد شد. دو سال بعد در تیرماه ۹۷ احضار و مجددا بازداشت و به بند دو الف سپاه منتقل شد و پس از یک ماه به زندان قرچک ورامین منتقل شد و اسفندماه ۱۳۹۸ نیز به بند زنان زندان اوین انتقال داده شد.

این کارگردان سینما همچنین با شکایت سازمان اطلاعات سپاه به «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» با مصداق یادداشت‌هایش در صفحه شخصی خود در اینستاگرام متهم شده است.

مریم ابراهیم‌وند متولد ۱۳۷۰ است و در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ نیز برای برای نامزد شدن ثبت‌نام کرده بود.

مریم ابراهیم وند پیشتر در دادگاه انقلاب هم به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۶ ماه حبس محکوم شده بود.

هرانا همچنین گزارش داده است که «او شب جمعه ۲۸ شهریور امسال، با خوردن قرص در بند زنان زندان اوین اقدام به خودکشی کرد و پس از انتقال به بیمارستان لقمان تهران یک روز بعد به زندان اوین بازگردانده شد».

دو ماه پیش نیز نامه مریم ابراهیم‌وند به رهبر جمهوری اسلامی منتشر شد که در آن نوشته بود بعد از دو سال بلاتکیفی در زندان، متوجه شده پرونده‌اش «با گزارش کذب دو فرد با مناصب دولتی در جمهوری اسلامی که از دوستان آقای حسین طائب، فرمانده اطلاعات سپاه، هستند تشکیل شده است».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG