لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۱

تجمع سیل‌زدگان خوزستان؛ شهردار بندر امام خمینی «تعلیق شد»


گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌های داخلی ایران از تجمع سیل‌زدگان خوزستان مقابل دادگستری و شهرداری بندر امام خمینی و سر دادن شعارهایی علیه مسئولان حکایت دارد.

طی روزهای گذشته سیل بخش‌هایی از استان خوزستان را زیر آب برده و تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد خانه‌های مردم زیر آب رفته است.

روز شنبه، ۱۵ آذر سیل‌زدگان خوزستان خواستار برخورد با مسئولان این استان شدند.

همزمان خبرگزاری ایلنا گزارش داده که در پی اعتراضات گسترده مردمی مبنی بر شناسایی و برخورد با عوامل مقصر در آب‌گرفتگی گسترده شهر بندر امام خمینی، محمد عبیاوی شهردار این شهر با حکم غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان تعلیق شد.

بندر امام خمینی دومین بندر بزرگ ایران است، اما سیستم کنترل آب‌های سطحی این شهر هنوز توسعه نیافته و محسن بیرانوند، فرماندار ماهشهر نیز گفته است «باید قبل از بارندگی اقداماتی همچون لایروبی جوی‌های خیابان انجام می‌شد اما این کار نشده بود».

خبرگزاری مهر گزارش داده که به علت بارندگی‌های شدید در بندر امام خمینی، هفته قبل بخش قابل توجهی از این شهر دچار آبگرفتگی شدید شد و آب وارد منازل هزاران تن از مردم شد.

این گزارش می‌گوید مردم زیادی در این بین دچار خسارت شدند و اغلب خانه‌های آبگرفته نیز به تعمیر اساسی نیاز دارند. بر همین اساس امروز شنبه ۱۵ آذر برخی مردم بندرامام با حمل پارچه‌نوشته‌هایی و تجمع مقابل دادگستری این شهر، خواستار محاکمه مقصران و مسببان وقوع حادثه آبگرفتگی شدند.

هفته گذشته بیش از ۱۶ سانتی‌متر باران در استان خوزستان بارید و بخش‌های دیگری از استان نیز زیر آب رفته است.

طی یک دهه گذشته استان خوزستان سهمی ۱۵ تا ۲۰ درصدی در کل تولید ناخالص داخلی کشور داشته که عمده علت آن سهم چشمگیر این استان در تولید نفت کشور است.

به رغم این که صادرات نفت خام (۱۹۹ تریلیون تومان)، صادرات محصولات نفتی (۱۲۵ تریلیون تومان) و فروش داخلی محصولات نفتی (۶۶ تریلیون تومان) روی‌هم‌رفته سهمی ۴۶ درصدی در لایحه بودجه عمومی سال آینده ایران دارد، اما سهم استان خوزستان از کل هزینه‌های بودجه استان‌ها تنها ۱.۲ تریلیون تومان، معادل پنج درصد از بودجه استان‌ها در سال ۱۴۰۰ است.

همچنین گزارش‌های زیادی از عدم استفاده درست از بودجه اختصاص داده شده به خوزستان طی سال‌های گذشته نیز منتشر شده و در مورد حادثه سیل‌گرفتی اخیر، کریم حسینی، نماینده مردم اهواز گفته است این موضوع «ناشی از اجرا نشدن تعهدات استانداری، شهرداری اهواز و شرکت آب و فاضلاب خوزستان است».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG