لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۰

اسناد پاندورا؛ ثروت پنهانی «۱۰۶ میلیون دلاری» پادشاه اردن و معاملات مخفی ۵۰۰ مقام اسرائیلی


در افشاگری کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی که با عنوان «اسناد پاندورا» در بسیاری از رسانه های معتبر جهان منتشر شده است، نام ملک عبدالله، پادشاه اردن با ثروت پنهانی چند صد میلیون دلاری نیز به چشم می‌خورد.

این اسناد همچنين نشان می‌دهند که بيش از ۵۰۰ نفر از مقامات و سرمایه‌داران اسرائیلی نیز معاملات خود را از طریق روش‌های مرسوم در «بهشت‌های مالیاتی» انجام می‌دهند.

این اسناد نشان می‌دهند که پادشاه اردن اخیرا چهارده خانه لوکس در بریتانیا و آمریکا خریداری کرده که ارزش آنها در مجموع بالغ بر ۱۰۶ میلیون دلار است. علاوه بر این، اسناد پاندورا نشان می‌دهند که پادشاه اردن صاحب حداقل ۳۶ شرکت پوششی در «بهشت‌های مالیاتی» است ولی دارایی و فعالیت این شرکت‌ها مشخص نشده است.

بر اساس این اسناد، وکلای ملک عبدالله از تمامی روش‌های ممکن از جمله حساب‌های بانکی در سوئیس و جزایر ویرجین استفاده کرده‌اند تا معاملات او در عرصه مستغلات را از نهادهای مسئول ثبت اموال و اداره مالیات پنهان کنند.

اسناد فاش‌شده مربوط به ۳۵ رهبر کنونی یا سابق جهان و همچنین ۳۳۰ سیاستمدار و مقام رسمی از ۹۱ کشور جهان است و شامل بیش از ۱۱.۹ میلیون سند می‌شود که با ۲.۹۴ ترابایت اطلاعات برابری می‌کند.

این اسناد پنج سال پس از افشای اسناد معروف به «پاناما» منتشر شده است که نشان می‌داد ثروتمندان جهان چگونه ثروت خود را به شیوه‌هایی مخفی می‌کنند که ماموران دولتی قادر به رصد آن نیستند.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در گزارشی درباره اسناد مربوط به سیاستمداران اسرائيلی می‌نویسد که قدمت بخشی از اسناد افشا شده مربوط به دهه هفتاد میلادی است و نشان می‌دهد که این افراد به روش‌های گوناگون سعی کرده‌اند اموال و معاملات خود را از افکار عمومی و نهادهای مسئول در کشورهای خود پنهان کنند.

هر چند استفاده از روش‌های غیرمتعارف معامله و پس‌انداز در «بهشت‌های مالیاتی» جرم محسوب نمی‌شود ولی به گفته کارشناسان در بسياری از موارد هدف آن فرار مالیاتی است.

در این اسناد کلمه «اسرائیل» بیش از ۴۰ هزار بار و نام ۵۶۵ اسرائیلی به عنوان صاحب شرکت‌هایی که از این نوع معاملات سود برده اند قید شده است.

از نظر رقم معاملات و پس‌انداز در بین ده‌ها کشور جهان که رهبران و اتباع آن در این اسناد افشا شده‌اند، اسرائیل در رتبه شانزدهم قرار دارد.

ده میلیارد که نام آنها در این اسناد افشا شده اهل اسرائیل هستند و علاوه بر این نام بیش از ۵۰۰ اسرائیلی دیگر که درآمد آنها به نسبت سایرین کمتر بوده در این اسناد به چشم می‌خورد.

یکی از این افراد نیر برکات، شهردار سابق اورشیلیم و عضو فعلی پارلمان اسرائیل از حزب لیکود است. این اسناد نشان می‌دهند که او تا سال ۲۰۱۹ در چندین شرکت سهام داشته و پس از ورود به پارلمان این دارایی‌ها را به برادر خود منتقل کرده است.

در اسرائیل، طبق قانون اعضای پارلمان قبل از ورود به این نهاد باید دارایی‌های خود را به فردی که عضو خانواده آنها نباشد، بفروشند و یا اجاره دهند.

علاوه بر این، آقای برکات در یک شرکت بزرگ که در «بهشت های مالیاتی» ثبت شده سهام فراوانی دارد و این دارایی را به اداره مالیات اسرائیل اعلام نکرده است. سود این شرکت در سال ۲۰۲۵ حدود ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

دفتر آقای برکات در واکنش به این افشاگری گفت که او هجده سال پیش و قبل از ورود به فعالیت‌های سیاسی مدیریت تمام دارایی‌های خود را به برادرش سپرده و هنگام ورود به پارلمان نیز تمامی اسناد مربوط به فعالیت‌های مالی خود را به کمیته انضباطی این نهاد تحویل داد ه است.

XS
SM
MD
LG