لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۳۶

پنتاگون: اسرائیل در مورد حمله به دمشق به آمریکا اطلاع نداده بود


گفته می‌شود در حمله به کنسولگری ایران در دمشق در روز دوشنبه ۱۳ نفر کشته شدند.
گفته می‌شود در حمله به کنسولگری ایران در دمشق در روز دوشنبه ۱۳ نفر کشته شدند.

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین اعلام کرد پس از حمله به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی در دمشق، آمریکا از طریق کانال خصوصی با ایران تماس گرفت.

این مقام پنتاگون تاکید کرد که اسرائیلی‌ها در مورد حمله به دمشق به آمریکا اطلاع نداده بودند.

سپاه پاسداران اعلام کرده است در جریان «حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق» در روز دوشنبه هفت فرمانده و افسر سپاه پاسداران، از جمله محمدرضا زاهدی، فرمانده پیشین نیروی هوایی سپاه پاسداران و از اعضای فعال نیروی قدس در سوریه، کشته شدند.

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون، در این‌باره به خبرنگاران گفت: «ما از طریق کانال‌های خصوصی به صراحت به ایران اعلام کرده‌ایم که مسئول حمله‌ای که در دمشق رخ داد، نیستیم.»

این سخنگوی پنتاگون اضافه کرد: «من فکر می‌کنم با توجه بالا بودن تنش‌ها در منطقه، ما می‌خواستیم خیلی واضح و در کانال‌های خصوصی این موضوع را اعلام کنیم که آمریکا در حمله به دمشق دخالتی نداشته است.»

سابرینا سینگ تصریح کرد که ایالات متحده در حال ارزیابی این حمله است که گفته می‌شود «تعدادی از فرماندهان ارشد سپاه» در آن کشته شده‌اند، اما ایالات متحده نتوانسته است به طور مستقل هویت آنها را تأیید کند.

سخنگوی وزرات دفاع آمریکا تصریح کرد: «اسرائیلی‌ها از حمله یا هدف مورد نظرشان در دمشق ما را مطلع نکردند.»

او اضافه کرد، آمریکا و اسرائیل در سطوح مختلفی همکاری داشته‌اند، «اما به دلیل این که حمله (دمشق) کار آمریکا نبود، نمی‌توانیم بگوییم که چه نوع تاسیساتی مورد حمله قرار گرفت.»

سابرینا سینگ با این حال اضافه کرد که ایالات متحده از حمله به مراکز دیپلماتیک حمایت نمی‌کند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، نیز پیشتر در همین روز اعلام کرد که ایالات متحده «هیچ ارتباطی با حمله در دمشق» نداشته است.

در همین زمینه، رابرت وود، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت، تصریح کرد: «همانطور که کاخ سفید اعلام کرده است، ایالات متحده هیچ دخالتی در حمله گزارش شده دیروز در سوریه نداشته و ما نیز از قبل از آن مطلع نبودیم. ما این موضوع را مستقیماً به ایران اعلام کرده‌ایم.»

او اضافه کرد: «ما نمی‌توانیم هیچ اطلاعاتی را در مورد این رویداد تایید کنیم. همانطور که ما جزئیات را جمع آوری می‌کنیم، یک چیز واضح است؛ ایران و گروه‌های نیابتی و شریک آن باید از تشدید تنش‌ها در منطقه اجتناب کنند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، بامداد سه‌شنبه اعلام کرد در واکنش به حمله دمشق کاردار سفارت سوئیس به‌عنوان حافظ منافع آمريكا در ایران احضار شد.

او تصریح کرد که «پیام مهمی به دولت آمریکا به‌عنوان حامی» اسرائیل ارسال شد.

مقامات اسرائیلی هنوز به طور رسمی مسئولیت حمله به کنسولگری ایران را به عهده نگرفته‌اند، اما وزیر دفاع این کشور در نخستین واکنش غیرمستقیم به این حمله گفت٬ اسرائیل برای عقب راندن دشمنانش «همه‌جا» وارد عمل می‌شود.

XS
SM
MD
LG