لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۰

استقبال عفو بین الملل از تعلیق سنگسار در ایران


سازمان عفو بین الملل، در اطلاعیه یی، با ابراز خشنودی از اعلام توقف اجرای احکام اعدام با سنگسار در ایران می گوید: مسوولان جمهوری اسلامی باید تضمین کنند که چنین احکامی، از این پس هرگز در ایران اجرا نخواهد شد، و گفته هایشان در این زمینه «وعده های واهی» نیست. عفو بین الملل در اطلاعیه خود می افزاید: «سنگسار مجازاتی وحشیانه است که هدف ازآن، افزودن بر رنج محکومان به اعدام است و این گونه مجازات، در دنیای مدرن جایی ندارد.»
عفو بین الملل، سپس، به دستور شش سال پیش آیت الله هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی برای تعلیق اجرای احکام اعدام با سنگسار اشاره کرده است و می گوید که برغم صدور آن دستور، ما شاهد دست کم یک مورد سنگساربوده ایم که در آن جعفر کیانی، سال گذشته، بجرم زنا در تاکستان قزوین اعدام شد.
عفو بین الملل در بیانیه خود گفته است که: اگرتوقف اجرای حکم سنگسار واقعاً عملی شود، بیانگر پیروزی بزرگی برای مدافعان حقوق بشر در ایران است که خود، کمپینی را زیر عنوان «سنگسار را برای همیشه متوقف کنید»، پیش می برند. عفو بین الملل در پایان می گوید: اکنون موقع آن است که مسوولان جمهوری اسلامی به مجازات های غیر انسانی و بیرحمانه دیگری مانند شلاق زدن و قطع اعضای بدن، پایان دهند و گام هایی نیز در مسیر کاهش موارد اجرای مجازات اعدام بر دارند.
XS
SM
MD
LG