لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۲۶

محسن کدیور: رژیم حاکم بر ایران در حال فرو‌پاشی است


محسن کدیور: رژیم ایران بدون تردید سرنگون خواهد شد
محسن کدیور، روحانی دگر‌اندیش ایرانی، ضمن آنکه از کشورهای غربی خواسته است، با حکومت کنونی ایران به عنوان دولتی مشروع رفتار نکنند، ابراز اطمینان کرده است که رژیم حاکم بر ایران دیر یا زود سرنگون خواهد شد.

محسن کدیور، روحانی دگراندیش ایرانی که هم اکنون در ایالات متحده آمریکا به سر می‌برد، در گفت‌‌وگویی با هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل» در پاسخ به پرسشی درباره چشم‌انداز جنبش سبز در ایران گفته است: «مخالفان هر روز که می‌گذرد، اهداف خود را روشن‌تر و جسورانه‌تر تشریح می‌کنند. با این حال ما باید صبور باشیم. من نمی‌دانم، دقیقاً چه زمانی، اما اطمینان دارم که رژیم از هم فرو خواهد پاشید».

آقای کدیور که هم اکنون به عنوان استاد مهمان در رشته الهیات در دانشگاه دوک آمریکا مشغول به کار است، در عین حال تأکید کرده است، رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهور خرداد ماه در ایران را نمی‌توان یک انقلاب نامید.

این پژوهشگر دینی همچنین در پاسخ به پرسشی در این باره که غرب چگونه می‌تواند، از جنبش مردم ایران حمایت کند، با رد گزینه‌هایی مانند «تشدید تحریم‌ها» و «حمله نظامی» به ایران گفته است: «شاید بهتر باشد کشورهای غربی از پذیرش حکومت احمدی‌نژاد به عنوان دولت مشروع ایران خودداری کنند. از این گذشته، به اعتقاد من اصلاحات باید همچنان در درون ایران به پیش برده شود».

آقای کدیور همچنین درباره احتمال تشدید سرکوب اعتراض‌ها در ایران و بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی نیز گفته است: «هر چند هیچ احتمالی را نمی‌توان نادیده گرفت، اما حاکمان (ایران) نیز از بالا گرفتن تنش‌ها هراس دارند، چرا که ممکن است این امر به شورش عمومی منجر شود. اما هنوز اوضاع به این مرحله نرسیده است و همچنان فرصت اصلاح حکومت به شکل مسالمت‌آمیز وجود دارد».

وی همچنین با بیان اینکه حکومت مذهبی حاکم بر ایران براساس تفسیری خاص از اسلام شکل گرفته است، به نقل از آیت‌الله منتظری، قایم مقام پیشین آیت‌الله خمینی، گفته است، شرایط حاکم بر ایران با آنچه قرار بود در چارچوب انقلاب اسلامی حاصل شود، به کلی متفاوت است.

محسن کدیور که پیشتر یک سال به جرم «تشویش اذهان عمومی» در ایران زندانی بود، در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با هفته‌نامه اشپیگل در باره نقش آیت‌الله منتظری در ایران گفته است: «آیت‌الله منتظری چراغی روشنی‌بخش برای ایران بود و در پایان هم به رهبر معنوی جنبش سبز تبدیل شد».

وی همچنین با اشاره به درگیری‌ها در مراسم خاکسپاری آیت‌الله منتظری در قم و سایر شهرهای ایران گفته است که درگذشت آیت‌الله منتظری نه تنها باعث تضعیف جنبش سبز نشده است، بلکه برعکس به جنبش اعتراض آمیز مردم ایران جان تازه‌ای بخشیده است.

محسن کدیور که خود را از شاگردان آیت‌الله منتظری معرفی کرده است، همچنین نیروهای بسیج را به تحریک شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری آیت‌الله منتظری در قم متهم کرده و از دادن شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور» در قم به عنوان رویدادی منحصر به فرد در این شهر مذهبی یاد کرده است.

به گفته آقای کدیور همزمانی روز عاشورا با هفتمین روز درگذشت آیت‌الله منتظری نیز می‌تواند، به تشدید حرکت‌های آرام اعتراض‌آمیز در ایران منجر شود.

‌گفت‌وگوی هفته‌نامه اشپیگل با محسن کدیور قرار است، در شماره هفته آینده این هفته‌نامه منتشر شود.
XS
SM
MD
LG