لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۱
فرد هالیدی، تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر سرشناس روابط بین‌الملل و خاورمیانه پس از چهل سال فعالیت، روز دوشنبه در بارسلون به علت سرطان درگذشت.

فرد هالیدی در سال۱۹۴۶ در دوبلین به دنیا آمد و هنگام مرگ ۶۴ سال داشت. این پژوهشگر ایرلندی، مدرک کارشناسی خود را در رشته سیاست، فلسفه و اقتصاد از دانشگاه آکسفورد گرفت؛ فرد هالیدی سپس از مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی کارشناسی ارشد خود را در زمینه سیاست خاورمیانه گرفت.

این پژوهشگر در سال ۱۹۸۵ تز دکتری خود را در رشته تاریخ بین‌الملل در مدرسه اقتصاد لندن به پایان رساند؛ موضوع اختصاصی تز دکتری وی به کشور یمن جنوبی اختصاص داشت.

فرد هالیدی در کنار فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و روسی، از جمله فارسی و عربی نیز می‌دانست.

این محقق از ژانویه ۲۰۰۴ تا دسامبر ، تا دسامبر سال ۲۰۰۹ در نشریه آنلاین «اوپن دموکراسی» ستون ثبات داشت؛ وی در دین یادداشت‌ها از بیت‌المقدس تا جهاد، از فنلاند تا لیبی، از عراق تا ایرلندی‌های بومی، کوبا و یمن و ایران مطلب‌می‌نوشت.

فرد هالیدی در این اواخر در موسسه تحقیقاتی و مطالعات پیشرفته کاتالان و موسسه مطالعات بین‌الملل بارسولنا به پژوهش و تدریس مشغول بود.

وی از سال ۱۹۸۵ تا سال ۲۰۰۸ در مدرسه اقتصاد لندن روابط بین‌الملل تدریس می‌کرد؛ وی در سال ۲۰۰۲ نیز به عنوان عضوی از آکادمی بریتانیا برگزیده شد.

نوشته‌های فرد هالیدی در دهه‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ تصویری از تحولات نوین در جهان پس از جنگ سرد و دنیای پس از یازده سپتامبر را ترسیم می‌کند.

این پژوهشگر، در آثار خود به موضوعاتی نظیر نظریه‌های روابط بین‌الملل، انقلاب‌ها در تاریخ جهان، دگرگونی در الگوی جغرافیای سیاسی، اسلام درجهان، سیاست در خاورمیانه، و «آسیای غربی بزرگ»، جنسیت و توسعه، ملی‌گرایی، تاریخ تفکر، وجوه زبانی و فرهنگی سیاست، پیچیدگی‌های تعهد سیاسی پرداخته است.

مخاطبان شبکه‌های بی بی سی، ای بی سی، سی بی سی و الجزیره بارها تحلیل‌های فرد هالیدی را درباره موضوع‌های گوناگون شاهد بوده‌اند.

فرد هالیدی بیش از ۲۰ کتاب و صدها مقاله در طول عمر خود به رشته تحریر درآورد که برخی از آنها نیز به زبان فارسی ترجمه شده است.

ایران: دیکتاتوری و توسعه (۱۹۷۸)، اسلام و اسطوره رویارویی(۱۹۹۶)، انقلاب و سیاست جهان(۱۹۹۹)، ملت و دین در خاورمیانه (۲۰۰۰)، ساعت‌‌هایی که جهان را تکان داد: یازده سپتامبر ۲۰۰۱(۲۰۰۱) و صد اسطوره درباره خاورمیانه (۲۰۰۵) از جمله کتاب‌های وی هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG