لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۱۴

بيش از ۲۰ ملوان در زيردريايی اتمی روسيه کشته شدند


محل یکی از مجازات های سنگسار در ایران

نيروی دريايی روسيه روز یکشنبه اعلام کرد در پی سانحه در يک زيردريايی اتمی اين کشور بيش از ۲۰ نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند.


ايگور ديگالو، يک سخنگوی نيروی دريايی روسيه اعلام کرد که اين زير دريايی در اقيانوس آرام بوده و هنگام سانحه ۲۰۸ نفر در آن حضور داشتتند.


به گفته اين مقام نيروی دريايی روسيه، اشکال در سيستم اطفاء حريق موجب اين حادثه شده است؛ ايگور ديگالو افزود که به رآکتور اين زيردريايی آسيبی نرسيده است و پرتوزايی راديواکتيو عادی است.


پس از کشته شدن ۱۱۸ ملوان زيردريايی اتمی کورسک در سال ۲۰۰۰، اين بدترين حادثه برای زيردريايی های روسيه است.


به گزارش «رويترز»، سخنگوی نيروی دريايی روسيه، کلاس زير دريايی و محل دقيق اين حادثه را اعلام نکرده است. برپايه اين گزارش برخی از قربانيان نیز از يک شرکت کشتی سازی بوده اند.


به گفته اين سخنگوی نيروی دريايی روسيه، زخمی های اين سانحه با يک رزمناو روسی به بندر ولادی وستک در شرق روسيه انتقال داده شده اند.


در همين حال کاخ کرملين در بيانيه ای اعلام کرده است که دميتری مدودف به وزارت دفاع دستور داده است که درباره علل اين حادثه تحقيق و تفحص جامع صورت بگيرد.


پس از کشته شدن ۱۱۸ ملوان زيردريايی اتمی کورسک در سال ۲۰۰۰، اين بدترين حادثه برای زيردريايی های روسيه است..

ولاديمير پوتين، رييس جمهوری پيشين روسيه که هنگام حادثه زيردريايی کورسک تازه به قدرت رسيده بود، به دليل عدم واکنش سريع به آن حادثه، هدف سيلی از انتقادات داخلی قرار گرفت.


علی رغم افزايش بودجه نظامی روسيه، نيروی دريايی اين کشور در سال های اخير حوادث مرگباری را تجربه کرده است.


بيشتر شناورهای و ادوات ارتش روسيه مربوط به دوران شوروی پيشين هستند.


رسانه های روسی گزارش داده اند که علت اين حادثه مواد شيميايی سيستم اطفاء حريق زيردريايی بوده که به اشتباه نشت پيدا کرده است.


درسال ۲۰۰۵ نيز يک زير دريايی کوچک روسيه با هفت ملوان در اعماق اقيانوس به تور گير کرد که سرانجام با کمک يک تيم نجلت بريتانيايی ملوان ها از مرگ نجات پيدا کردند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG